Aplinkosaugos politika

Seimas uždraudė laidoti anglies dioksidą žemės gelmėse

Tiesos.lt redakcija   2019 m. spalio 17 d. 9:06

8     

    

Seimas uždraudė laidoti anglies dioksidą žemės gelmėse

Seimas priėmė Žemės gelmių įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas (projektas Nr. XIIIP-1787(2) ES), kuriomis siekiama įtvirtinti aiškius žemės gelmių valdymo, naudojimo, priežiūros ir kontrolės organizavimo teisinius pagrindus, užtikrinti atitiktį ES teisės aktams. Už pagrindinio teisės akto pakeitimus balsavo 72 Seimo nariai, prieš – 3, susilaikė 20 parlamentarų.

Pasak naujų nuostatų iniciatorių, šiuo metu galiojantis leidimų tirti žemės gelmes, naudoti žemės gelmių išteklius ir ertmes išdavimo, jų galiojimo sustabdymo ar panaikinimo reglamentavimas nėra pakankamas ir išsamus.

Priimtais pakeitimais į nacionalinę teisę įtraukiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvų nuostatos, reglamentuojančios leidimų žvalgyti, tirti ir išgauti angliavandenilius išdavimą, naftos ir dujų operacijų jūroje saugą ir tam tikrų valstybės ir privačių projektų poveikio aplinkai vertinimą.

Seimas nusprendė drausti anglies dioksidą įleisti ir saugoti tiek natūraliose, tiek dirbtinėse žemės gelmių ertmėse, taip pat – vandeninguose horizontuose. Taip pat bus draudžiama naudoti natūralias žemės gelmių ertmes atliekoms, radioaktyviosioms ir pavojingoms žmonių sveikatai ir aplinkai medžiagoms, kasybos pramonės atliekoms šalinti ir (arba) laikyti. Išimtis galios tik angliavandenilių išteklių tyrimo ir (ar) naudojimo metu išgauto sūrymo grąžinimui į tą patį angliavandenilius talpinantį žemės gelmių sluoksnį.

Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo nustatyta tvarka radioaktyviąsias atliekas bus galima dėti į tam tikslui įrengtus atliekynus, užtikrinant jų izoliacijos (atskyrimo) nuo aplinkos lygį, kuriam esant nebūtų viršijamos teisės aktuose nustatytos leistinos poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai ribos.

Lietuvos geologijos tarnyba apie leidimo naudoti žemės gelmių išteklius ar žemės gelmių ertmes išdavimą ar patikslinimą, galiojimo sustabdymą, sustabdymo panaikinimą ir leidimo galiojimo panaikinimą privalės informuoti suinteresuotas institucijas ir visuomenę.

Įstatyme įtvirtinama, kad leidimo naudoti žemės gelmių išteklius ar žemės gelmių ertmes nereikės norint naudoti gėlą požeminį vandenį, jeigu asmuo šeimos, namų ūkio reikmėms arba nekomercinei ūkinei veiklai vykdyti išgauna iš požeminio vandens vandenvietės, kurią gali sudaryti gręžinys ar gręžiniai, mažiau kaip 10 m3 gėlo požeminio vandens per parą, skaičiuojant metinį vidurkį.

Šio leidimo taip pat nereikės norint naudoti gėlą požeminį vandenį, jeigu žemės ūkio veiklą, išskyrus žemės ūkio produktų perdirbimą ir iš jų pagamintų maisto ar ne maisto produktų realizavimą, vykdantis asmuo išgauna iš požeminio vandens vandenvietės, kurią gali sudaryti gręžinys ar gręžiniai, mažiau kaip 100 m3 gėlo požeminio vandens per parą, skaičiuojant metinį vidurkį. Leidimo nereikės ir siekiant naudoti žemės gelmių geoterminę energiją ir mažuosius karjerus.

Įstatyme išlaikomas dualistinis modelis, kai leidimai naudoti plačiai paplitusius išteklius (tokius kaip smėlis, žvyras, požeminis vanduo) išduodami ne konkurso tvarka, o retus, ypač vertingus (pvz., kvarcinis smėlis, gintaras, angliavandeniliai) – konkurso tvarka.

Siekiant užtikrinti racionalų žemės gelmių ir jų išteklių naudojimą ir apsaugą nuspręsta įtvirtinti, kad atviru kasybos būdu išgaunamų naudingųjų iškasenų telkiniuose draudžiama statyti statinius, įrengti įrenginius, tiesti inžinerinius tinklus, įveisti mišką ar sodą, įrengti dirbtinius vandens telkinius ir mažuosius karjerus, keisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir žemės sklypo naudojimo būdą, išskyrus pakeitimą į kitos paskirties žemės naudingųjų iškasenų teritorijų naudojimo būdą.

Seimo priimtos naujos nuostatos įsigalios 2020 metų liepos 1 d.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

matome       2019-10-22 18:07

Medzius pjauna , miskus pjauna, su kvepavimu , su audromis bus prastai nes nebera dideliu medziu. Isalke , labai visi isalke, , nors uz miskus , uz gatviu medzius , uz piliakalniu ir kalneliu simtamecius medzius pavalgys….Jie tu medziu nesodino , medziai ir visa kita yra Tautos , tai patvirtina ir LT Konstitucija. Tokius medziu , misku pjovimus ar nepjovimus reikia derinti su Tauta.

iš Žemaitėjės       2019-10-20 12:40

Diekavuojem.Kažin,kas būtų buvę,jei konservai būtų valdžioj?

Dzeikas       2019-10-19 9:16

Klounai uzdraude…ka ten..? Ak, taip - anglies dioksida laidoti zemes gelmese.
Kaip tas bus nulauzta kai to reikes dideliems pinigams: slapta ivez dideli kieki to dioksido ir pakas.Kai yla is maiso islis atsiras brangus ir itakingas advokatas kuris ims revizuoti zodziu reiksmes: pvz, koki gylio diapozona nustato zodziu kombinacija “zemes gelmes”, nes esa nuo 3m gylio tai jau nebe zeme , o uoliena apie kuria istatyme nieko nepasakyta.
Sita kiausu muzika daeis iki KT. Jo galvos , gave pakankama kliento, tfu - atsakovo, pagrindima (koks Penislovas is LKK isduos rastiska patvirtinima,kad uoliena zodziu kombinacija “zemes gelmes” neapima) nutars ,kad atsakovas istatymo nepazeide.
Ir ka jus jiems? Ant jusu tfu. Va stovi kiekvieno menesio 17d piketas ir kas? Na dar vienas piketas stoves. O dioksidas bus ten kur jis buvo padetas.
Na o klounai? Neturime rusisko KVN-o, uztat turime lietuviska Seima.

idomu suzinoti       2019-10-18 11:30

kas tie, kurie balsavo pries.

Al.       2019-10-17 23:38

Tas gerai, bet 100 m3 per dieną ūkininkams, tai atrodo daug.

-------       2019-10-17 19:51

Gerai, kad nors dėl tokio dalyko Seimui užteko proto

stasys        2019-10-17 13:27

viskam savas laikas . Jei uždraudė matyt nauda to reikalo buvo labai sunkiai apibrėžiama . Politiku sprendimai turi politinį pagrindą ..ir labai retai ekonominiuose projektuose pasitvirtina .

ah1       2019-10-17 11:49

Išvada - jie nori ir norės gerti


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.