Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Seimas raginamas nepritarti antikonstituciniam Vyriausybės nutarimui dėl Valstybinės kalbos

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 13 d. 0:39

14     

    

Seimas raginamas nepritarti antikonstituciniam Vyriausybės nutarimui dėl Valstybinės kalbos

Asociacija „Talka kalbai ir tautai“ kreipėsi į Seimo Švietimo ir mokslo, Teisės ir teisėtvarkos ir Kultūros komitetus, ragindama nepritarti Kultūros ministerijos parengtam ir Vyriausybės patvirtintam nutarimui dėl konstitucinio Valstybinės lietuvių kalbos įstatymo projekto, nes šis nutarimas savo esme yra antikonstitucinis. Kreipimesi teigiama, kad Kultūros ministerijos parengto nutarimo nuostatos faktiškai panaikina lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos statusą.

Kaip rašoma kreipimesi, siūlymu „išplėsti Įstatymo projekto taikymo sritis (ne tik valstybės ir savivaldybių institucijoms, bet ir kitoms asmenų grupėms, Lietuvoje veikiantiems ES narėse įsisteigusiems juridiniams asmenims, organizacijoms ir kt.)“ siekiama iškreipti valstybinės kalbos statuso esmę. Valstybinės kalbos statusas reglamentuoja valstybės institucijų bendravimą su savo piliečiais, o ne piliečių tarpusavio santykių kalbą. Bandymas nepagrįstai plėsti jos taikymą į perteklines sritis sukuria pretekstą ir tariamą pateisinimą kitai Vyriausybės nutarimo naujovei – Lietuvoje įteisinti pagalbines užsienio kalbas. Anot asociacijos, negalima pritarti tokiam Vyriausybės nutarimo siūlymui, nes tai susiaurintų valstybinės lietuvių kalbos vartojimo sritį ir paneigtų jos išimtinį valstybinės, taigi piliečiams privalomos mokėti kalbos statusą. Pritarus Vyriausybės siūlymui, atitinkamoms Lietuvos Respublikos savivaldybėms, pirmiausia Vilniaus ir Šalčininkų rajonų bei Visagino ar Klaipėdos miesto, būtų sudaryta galimybė atitinkamai įteisinti pagalbinės lenkų ar rusų užsienio kalbos oficialų statusą, o kitakalbiams piliečiams su valstybe bendrauti ne valstybine lietuvių kalba. Kreipimosi autoriai primena, kad galimybė Lietuvoje apsieiti be lietuvių kalbos jau buvo plačiai įtvirtinta visai neseniai – sovietmečiu. „Talka kalbai ir tautai“ atkreipia dėmesį į tai, jog „pritarus šiai pataisai nebeliktų juridinio pagrindo abejoti dėl nelietuviško asmenvardžių užrašymo oficialiuose asmens dokumentuose ar oficialiuose gatvių ir gyvenviečių pavadinimų įrašuose ir užrašuose teisėtumo“.

Kreipimesi taip pat teigiama, jog Vyriausybės nutarimas siūlo naikinti vieną iš privalomųjų valstybinės kalbos vartojimo sričių, reglamentuotą Konstitucijos 117 straipsniu: „[...] Teismo procesas Lietuvos Respublikoje vyksta valstybine kalba. Asmenims, nemokantiems lietuvių kalbos, garantuojama teisė dalyvauti tardymo ir teisminiuose veiksmuose per vertėją.“ Atsisakius nuostatos, jog teismas su teisiamaisiais bendrauja valstybine kalba per vertėjo paslaugas, teismas turėtų rūpintis suprasti paties įtariamojo pasirinktą kalbą. „Talkos kalbai ir tautai“ teigimu, tuo būtų faktiškai įteisintas principas, jog dauguma turi prisitaikyti prie mažumos. Siūlymas grindžiamas siekiu užtikrinti apsaugą nuo diskriminacijos kalbos pagrindu, tačiau, kaip teigia kreipimosi autoriai, taip teigdama Vyriausybė remiasi Lietuvoje faktiškai neegzistuojančia pabėgėlių problema.

„Talka kalbai ir tautai“ taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Vyriausybės nutarimo siekio „atsisakyti nuostatų, kurios sukeltų nepagrįstai didelę reguliacinę naštą telekomunikacijų įrenginių tiekėjams, kompiuterinės įrangos pardavėjams“. Tai reiškia, kad praktiškai būtų atsisakyta siekio įtvirtinti lietuvių kalbą elektroninėje erdvėje veikiančiose programose bei elektroninės komunikacijos priemonėse, kompiuterinėje technikoje, kas tampa vis būtinesniu uždaviniu skaitmenizacijos amžiuje.

Kreipimesi pabrėžiama, jog Vyriausybės nutarime atsiradęs siūlymas atsisakyti tokių konkrečių institucijų kaip Valstybinė lietuvių kalbos komisija ar Valstybinė kalbos inspekcija pavadinimo įvardijimo konstituciniame įstatyme naikintų įstatyminį šių institucijų reglamentavimą ir yra traktuotinas kaip pirmieji žingsniai link faktinio šių institucijų panaikinimo.

„Talkos kalbai ir tautai“ tarybą sudaro pirmininkas Gintaras Karosas, kalbininkai prof. Laima Kalėdienė, habil. dr. Kazimieras Garšva, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai Gintaras Songaila ir Romas Pakalnis, žurnalistas Dalius Stancikas, režisierius Jonas Vaitkus, filosofas Laisvūnas Šopauskas, rezistentai vysk. Jonas Kauneckas, kun. Robertas Grigas, signataras Algirdas Endriukaitis, Jonas Burokas, etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, verslininkas Mindaugas Karalius, aktorius Gediminas Storpirštis, etnologė Nijolė Balčiūnienė, politologas Vytautas Sinica, VU politikos mokslų studentė Monika Morkūnaitė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Levuks       2017-12-20 16:58

Ar teisingai supratau premjero nerimą:W ir Q neįteisinimas daro valstybei
finansinę žalą?Tada pono premjero noriu klustelėti:o kaži kiek finansinės
naudos bus valstybei,jeigu mes jį taip paaukštinsime : Saulqs Skwernelis?

Kad       2017-12-14 18:48

kutūros ministerijoje tarpsta antikultūrininkai ir antivalstybininkai, seniai aišku, bet pasirodo visas ministrų kabinetas"vo glave” su Skverneliu irgi tokie patys. Tai štai kokius “profesionalus” turime. Dirba profesionaliai antikonstituciškai.

Tai yra Lietuvos išdavimas, Lietuva pavojuje       2017-12-14 0:13

jūs tik žiūrėkit, kad tik tos “W” nepražiopsotumėt, nes tai yra Lenkų TROJOS ARKLYS. Kodėl jie to nereikalauja iš Latvijos, o čia rezga planus “wilenszczyznai”. Ei seimūnai, nebandykit kėsintis į lietuvių kalbą ir lietuvių raštą, tai šventa žemė ir nesiruoškit išdavystei, NIEKADĖJAI.
17 0 6 Atsakyti

 

Danutė       2017-12-13 21:59

Reikia nustatyti , kas yra nutarimo dėl konstitucinio Valstybinės lietuvių kalbos įstatymo projekto,  iniciatorius,ar iniciatoriai: ar tai Skvarnelio iniciatyva ar tai daryti verčia Briuselis ? .„Talkos kalbai ir tautai“ taryba išsiaiškinkit ir mums parašykit. Nėra ko slėpti, žmonės turi žinoti pavardes, tada žinosim už ką reiks per sekančius rinkimus nebalsuoti. Lietuvoj jau yra buvę, kad buvo draudžiama kalbėti ir skaityti lietuviškai,bet už tai, kad įsiutino caro valdžią už lietuvių dalyvavimą 1863 metų sukilime, o ką dabar lietuviai padarė, kad pamažu imama išstumti lietuvių kalba. Gal todėl, kad reikia užvaldyti Lietuvą, kad rinkimuose galėtų dalyvauti užsieniečiai. Dasigyvenom, kad net vergti norisi.. Lietuviai patys naikina Lietuvą ir lietuvių kalbą.Pažiūrėsim, kaip Briuseliui pavyks Lenkijoje uždrausti lenkų kalbą arba Vengrijoj vengrų kalbą.

Bus taip ,kaip reikia :       2017-12-13 20:34

S. Skvernelis: delsimas įteisinti originalią pavardžių rašybą neša finansinę žalą valstybei

Įspūdis       2017-12-13 17:55

Įspūdis kad reikalingi liaudies komitetai kurie remiantis LR Konstitucija naikintu visus valdžiasėdžių antikonstitucinius įstatymus ir teisės aktus, teisėjų antikonstitucinius sprendimus ir anhtikonstitucines teismo nutartis.

sossos       2017-12-13 17:45

Ar ne per ilgai mesnuolaidžiaujame tautos naikintojams.

vilnietis       2017-12-13 15:47

Deja tai LIETUVOS “kultūros” ministerija.
Čia jau trūksta lietuviškų žodžiu.

> Kada Talka pakvies       2017-12-13 14:25

Valdžia nereaguoja į jokias “internetines peticijas”.
Vienintelė patikrinta ir veiksminga priemonė - masinis mitingas.
Nepakenktų ir nuolatinis piketas prie to Anti-kultūros ministerijos.

Kada Talka pakvies       2017-12-13 13:59

Jau pakvietė. Kiek parašų buvo surinkta dėl asmenvardžių rašybos asmens dokumentuose?

Kada Talka pakvies       2017-12-13 13:16

šimtątūkstantinę minią apginti Lietuvių kalbą?

Dėl....       2017-12-13 12:37

Dėl antikonstitucinių veiksmų interpeliaciją tiems,kas siekia pažeisti Konstituciją
ir sulaužyti priesaiką ! ! !
Kam Lietuvos Konstitucija ir priesaika nieko nereiškia,vadinasi veikia prieš Lietuvos
valstybę ir verti apkaltos ir baudžiamojo persekiojimo.Gal gana žaisti su tais
subjektais,kurie veikia prieš Lietuvos visuomenę ???

Iš tiesų       2017-12-13 8:21

Gerb. ,,Žaliųjų valstiečių “partijos vadovybe,kas jums nutiko,kad daugelį Vyriausybės narių,ypač Premjerą,Kultūros,Švietimo-mokslo ministrus,sutikote skirti politikus ir veikėjus kurių neoliberalistinė pasaulėžiūra stipriai prieštarauja valdančiosios partijos ideologinėms nuostatoms. Tad,Vyriausybė pateikė apgailėtiną įstatymo projektą dėl Valstybinės lietuvių kalbos statuso svarstymui Seime.Žinotina ,kad patobulintas Valstybinės lietuvių kalbos įstaymo projektas jau seniai parengtas ir visapusiškai aptartas ir tūlo Seimo Vadovybės stalčiuose ir laukia jau keleta metų kol Seimas panorės jį svarstyti .

Růta       2017-12-13 7:12

Toj Kultūros Ministerijoj labai prastai su kultūra. Ačiū ‘Talkai…‘už lietuvių kalbos gynimą. Kraupu,kad visuomeninės organizacijos turi ginti lietuvių kalbą nuo antikonstitucinių valdžios veiksmų.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Adventas ir angelas

Povilas Gylys. Kai vaikai tampa mažiau išsilavinę nei tėvai

Geroji Advento Naujiena: Budėkime – Jis sugrįš!

Andrius Švarplys. Dar yra ir trečias kelias – politinės kvalifikacijos standartas

Ramūnas Aušrotas. JTO Vaiko teisių konvencija skirta kontroliuoti ne tėvų, o valstybės priimamus sprendimus vaiko atžvilgiu

„NeRedaguota“. Rajmund Klonowski ir Vytautas Sinica. Žmogaus teisės Lenkijoje ir kitur

Andrius Švarplys. Twitteris pradeda elgtis kaip valstybė valstybėje?

Ramūnas Aušrotas. „Smurto banga“: pora pastebėjimų LRT.lt teksto paraštėje

Andrius Švarplys. Naujienos iš Amerikos rinkimų

Algimantas Rusteika. Tvanas (Iš ciklo „Klūpanti Tėvynė“)

Darius Kuolys. Prieš Evelinos kerinčią jaunystę klumpa ir profesorius, buvęs KT teisėjas, teisėtyrininkas konstitucionalistas Vytautas Sinkevičius

Andrius Švarplys. Apie Twitterio cenzūrą

Liudvikas Jakimavičius. Prezidentūra turėtų atidėti Vyriausybės formavimą iki geresnių laikų

Andrius Švarplys. Ir BBC laukia CNN likimas

Klausymai Pensilvanijos valstijos senate. Publika juokiasi: iš naktį atsiradusių 600000 balsų už Trumpą... 3200

Vytautas Sinica. Naujos normos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Jos protestuoja ne mano vardu. Atsakymas Š.Černiauskui ir kt.

Audrius Bačiulis. Šimonytė – premjerė Uspaskicho ir Palucko malone

Vytautas Radžvilas. TS-LKD nariams ir rėmėjams

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.