Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Seimas raginamas nepritarti antikonstituciniam Vyriausybės nutarimui dėl Valstybinės kalbos

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 13 d. 0:39

14     

    

Seimas raginamas nepritarti antikonstituciniam Vyriausybės nutarimui dėl Valstybinės kalbos

Asociacija „Talka kalbai ir tautai“ kreipėsi į Seimo Švietimo ir mokslo, Teisės ir teisėtvarkos ir Kultūros komitetus, ragindama nepritarti Kultūros ministerijos parengtam ir Vyriausybės patvirtintam nutarimui dėl konstitucinio Valstybinės lietuvių kalbos įstatymo projekto, nes šis nutarimas savo esme yra antikonstitucinis. Kreipimesi teigiama, kad Kultūros ministerijos parengto nutarimo nuostatos faktiškai panaikina lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos statusą.

Kaip rašoma kreipimesi, siūlymu „išplėsti Įstatymo projekto taikymo sritis (ne tik valstybės ir savivaldybių institucijoms, bet ir kitoms asmenų grupėms, Lietuvoje veikiantiems ES narėse įsisteigusiems juridiniams asmenims, organizacijoms ir kt.)“ siekiama iškreipti valstybinės kalbos statuso esmę. Valstybinės kalbos statusas reglamentuoja valstybės institucijų bendravimą su savo piliečiais, o ne piliečių tarpusavio santykių kalbą. Bandymas nepagrįstai plėsti jos taikymą į perteklines sritis sukuria pretekstą ir tariamą pateisinimą kitai Vyriausybės nutarimo naujovei – Lietuvoje įteisinti pagalbines užsienio kalbas. Anot asociacijos, negalima pritarti tokiam Vyriausybės nutarimo siūlymui, nes tai susiaurintų valstybinės lietuvių kalbos vartojimo sritį ir paneigtų jos išimtinį valstybinės, taigi piliečiams privalomos mokėti kalbos statusą. Pritarus Vyriausybės siūlymui, atitinkamoms Lietuvos Respublikos savivaldybėms, pirmiausia Vilniaus ir Šalčininkų rajonų bei Visagino ar Klaipėdos miesto, būtų sudaryta galimybė atitinkamai įteisinti pagalbinės lenkų ar rusų užsienio kalbos oficialų statusą, o kitakalbiams piliečiams su valstybe bendrauti ne valstybine lietuvių kalba. Kreipimosi autoriai primena, kad galimybė Lietuvoje apsieiti be lietuvių kalbos jau buvo plačiai įtvirtinta visai neseniai – sovietmečiu. „Talka kalbai ir tautai“ atkreipia dėmesį į tai, jog „pritarus šiai pataisai nebeliktų juridinio pagrindo abejoti dėl nelietuviško asmenvardžių užrašymo oficialiuose asmens dokumentuose ar oficialiuose gatvių ir gyvenviečių pavadinimų įrašuose ir užrašuose teisėtumo“.

Kreipimesi taip pat teigiama, jog Vyriausybės nutarimas siūlo naikinti vieną iš privalomųjų valstybinės kalbos vartojimo sričių, reglamentuotą Konstitucijos 117 straipsniu: „[...] Teismo procesas Lietuvos Respublikoje vyksta valstybine kalba. Asmenims, nemokantiems lietuvių kalbos, garantuojama teisė dalyvauti tardymo ir teisminiuose veiksmuose per vertėją.“ Atsisakius nuostatos, jog teismas su teisiamaisiais bendrauja valstybine kalba per vertėjo paslaugas, teismas turėtų rūpintis suprasti paties įtariamojo pasirinktą kalbą. „Talkos kalbai ir tautai“ teigimu, tuo būtų faktiškai įteisintas principas, jog dauguma turi prisitaikyti prie mažumos. Siūlymas grindžiamas siekiu užtikrinti apsaugą nuo diskriminacijos kalbos pagrindu, tačiau, kaip teigia kreipimosi autoriai, taip teigdama Vyriausybė remiasi Lietuvoje faktiškai neegzistuojančia pabėgėlių problema.

„Talka kalbai ir tautai“ taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Vyriausybės nutarimo siekio „atsisakyti nuostatų, kurios sukeltų nepagrįstai didelę reguliacinę naštą telekomunikacijų įrenginių tiekėjams, kompiuterinės įrangos pardavėjams“. Tai reiškia, kad praktiškai būtų atsisakyta siekio įtvirtinti lietuvių kalbą elektroninėje erdvėje veikiančiose programose bei elektroninės komunikacijos priemonėse, kompiuterinėje technikoje, kas tampa vis būtinesniu uždaviniu skaitmenizacijos amžiuje.

Kreipimesi pabrėžiama, jog Vyriausybės nutarime atsiradęs siūlymas atsisakyti tokių konkrečių institucijų kaip Valstybinė lietuvių kalbos komisija ar Valstybinė kalbos inspekcija pavadinimo įvardijimo konstituciniame įstatyme naikintų įstatyminį šių institucijų reglamentavimą ir yra traktuotinas kaip pirmieji žingsniai link faktinio šių institucijų panaikinimo.

„Talkos kalbai ir tautai“ tarybą sudaro pirmininkas Gintaras Karosas, kalbininkai prof. Laima Kalėdienė, habil. dr. Kazimieras Garšva, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai Gintaras Songaila ir Romas Pakalnis, žurnalistas Dalius Stancikas, režisierius Jonas Vaitkus, filosofas Laisvūnas Šopauskas, rezistentai vysk. Jonas Kauneckas, kun. Robertas Grigas, signataras Algirdas Endriukaitis, Jonas Burokas, etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, verslininkas Mindaugas Karalius, aktorius Gediminas Storpirštis, etnologė Nijolė Balčiūnienė, politologas Vytautas Sinica, VU politikos mokslų studentė Monika Morkūnaitė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Levuks       2017-12-20 16:58

Ar teisingai supratau premjero nerimą:W ir Q neįteisinimas daro valstybei
finansinę žalą?Tada pono premjero noriu klustelėti:o kaži kiek finansinės
naudos bus valstybei,jeigu mes jį taip paaukštinsime : Saulqs Skwernelis?

Kad       2017-12-14 18:48

kutūros ministerijoje tarpsta antikultūrininkai ir antivalstybininkai, seniai aišku, bet pasirodo visas ministrų kabinetas"vo glave” su Skverneliu irgi tokie patys. Tai štai kokius “profesionalus” turime. Dirba profesionaliai antikonstituciškai.

Tai yra Lietuvos išdavimas, Lietuva pavojuje       2017-12-14 0:13

jūs tik žiūrėkit, kad tik tos “W” nepražiopsotumėt, nes tai yra Lenkų TROJOS ARKLYS. Kodėl jie to nereikalauja iš Latvijos, o čia rezga planus “wilenszczyznai”. Ei seimūnai, nebandykit kėsintis į lietuvių kalbą ir lietuvių raštą, tai šventa žemė ir nesiruoškit išdavystei, NIEKADĖJAI.
17 0 6 Atsakyti

 

Danutė       2017-12-13 21:59

Reikia nustatyti , kas yra nutarimo dėl konstitucinio Valstybinės lietuvių kalbos įstatymo projekto,  iniciatorius,ar iniciatoriai: ar tai Skvarnelio iniciatyva ar tai daryti verčia Briuselis ? .„Talkos kalbai ir tautai“ taryba išsiaiškinkit ir mums parašykit. Nėra ko slėpti, žmonės turi žinoti pavardes, tada žinosim už ką reiks per sekančius rinkimus nebalsuoti. Lietuvoj jau yra buvę, kad buvo draudžiama kalbėti ir skaityti lietuviškai,bet už tai, kad įsiutino caro valdžią už lietuvių dalyvavimą 1863 metų sukilime, o ką dabar lietuviai padarė, kad pamažu imama išstumti lietuvių kalba. Gal todėl, kad reikia užvaldyti Lietuvą, kad rinkimuose galėtų dalyvauti užsieniečiai. Dasigyvenom, kad net vergti norisi.. Lietuviai patys naikina Lietuvą ir lietuvių kalbą.Pažiūrėsim, kaip Briuseliui pavyks Lenkijoje uždrausti lenkų kalbą arba Vengrijoj vengrų kalbą.

Bus taip ,kaip reikia :       2017-12-13 20:34

S. Skvernelis: delsimas įteisinti originalią pavardžių rašybą neša finansinę žalą valstybei

Įspūdis       2017-12-13 17:55

Įspūdis kad reikalingi liaudies komitetai kurie remiantis LR Konstitucija naikintu visus valdžiasėdžių antikonstitucinius įstatymus ir teisės aktus, teisėjų antikonstitucinius sprendimus ir anhtikonstitucines teismo nutartis.

sossos       2017-12-13 17:45

Ar ne per ilgai mesnuolaidžiaujame tautos naikintojams.

vilnietis       2017-12-13 15:47

Deja tai LIETUVOS “kultūros” ministerija.
Čia jau trūksta lietuviškų žodžiu.

> Kada Talka pakvies       2017-12-13 14:25

Valdžia nereaguoja į jokias “internetines peticijas”.
Vienintelė patikrinta ir veiksminga priemonė - masinis mitingas.
Nepakenktų ir nuolatinis piketas prie to Anti-kultūros ministerijos.

Kada Talka pakvies       2017-12-13 13:59

Jau pakvietė. Kiek parašų buvo surinkta dėl asmenvardžių rašybos asmens dokumentuose?

Kada Talka pakvies       2017-12-13 13:16

šimtątūkstantinę minią apginti Lietuvių kalbą?

Dėl....       2017-12-13 12:37

Dėl antikonstitucinių veiksmų interpeliaciją tiems,kas siekia pažeisti Konstituciją
ir sulaužyti priesaiką ! ! !
Kam Lietuvos Konstitucija ir priesaika nieko nereiškia,vadinasi veikia prieš Lietuvos
valstybę ir verti apkaltos ir baudžiamojo persekiojimo.Gal gana žaisti su tais
subjektais,kurie veikia prieš Lietuvos visuomenę ???

Iš tiesų       2017-12-13 8:21

Gerb. ,,Žaliųjų valstiečių “partijos vadovybe,kas jums nutiko,kad daugelį Vyriausybės narių,ypač Premjerą,Kultūros,Švietimo-mokslo ministrus,sutikote skirti politikus ir veikėjus kurių neoliberalistinė pasaulėžiūra stipriai prieštarauja valdančiosios partijos ideologinėms nuostatoms. Tad,Vyriausybė pateikė apgailėtiną įstatymo projektą dėl Valstybinės lietuvių kalbos statuso svarstymui Seime.Žinotina ,kad patobulintas Valstybinės lietuvių kalbos įstaymo projektas jau seniai parengtas ir visapusiškai aptartas ir tūlo Seimo Vadovybės stalčiuose ir laukia jau keleta metų kol Seimas panorės jį svarstyti .

Růta       2017-12-13 7:12

Toj Kultūros Ministerijoj labai prastai su kultūra. Ačiū ‘Talkai…‘už lietuvių kalbos gynimą. Kraupu,kad visuomeninės organizacijos turi ginti lietuvių kalbą nuo antikonstitucinių valdžios veiksmų.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.