Seimas: priimtos pataisos užtikrins didesnį vaikų šeimose saugumą ir spartesnį įvaikinimą

Tiesos.lt redakcija   2017 m. kovo 30 d. 15:07

6     

    

Seimas: priimtos pataisos užtikrins didesnį vaikų šeimose saugumą ir spartesnį įvaikinimą

Seimas priėmė Civilinio kodekso ir lydimųjų teisės aktų pataisas (projektas Nr. XIIIP-288(2), kuriomis siekiama užtikrinti vaikų saugumą šeimose ir paspartinti vaikų globos ir įvaikinimo procesus, skelbiama portale lrs.lt. Už pagrindinio teisės akto pakeitimus balsavo 97 Seimo nariai, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo. Teisės aktų pakeitimus teikė Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, juos tobulino Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

Priimtomis pataisomis nuspręsta įpareigoti Vaiko teisių apsaugos tarnybą (VTAT) į vaikams grėsmingas situacijas reaguoti operatyviai. Valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija, gavusi informacijos apie galimus vaiko teisių pažeidimus, privalės įvertinti šios informacijos pagrįstumą ir nedelsdama imtis vaiko teisių apsaugos priemonių – perkelti vaiką į saugią aplinką. Naujomis nuostatomis Seimas įpareigojo visas institucijas, atliekančias tiesioginio darbo funkcijas su vaikais, dirbančioms su vaikais, pranešti VTAT apie pastebėtus vaikų teisių pažeidimus, jiems keliamą grėsmę arba nederamą elgesį jų atžvilgiu.

Lydimojo Socialinių paslaugų įstatymo pakeitimais nutarta įteisinti apmokytą profesionalų budintį globotoją, kuris įsipareigos priimti vaiką į šeimą ir juo rūpintis, kol jis bus grąžintas į tėvų šeimą arba bus perkeltas į globėjų ar įtėvių šeimą. Budintis globotojas prižiūrės likusį be tėvų globos vaiką, socialinės rizikos vaiką pagal su globėjų centru sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį.

Pataisomis apibrėžti terminai, per kuriuos socialinės rizikos šeima turės pasitaisyti, kad vaikas galėtų grįžti į saugią aplinką. Jeigu per 2 mėnesius, kai vaikas buvo paimtas iš šeimos, tėvų elgesys nesikeis – jie nepriims siūlomos pagalbos, nesistengs išsivaduoti nuo priklausomybių, VTAT privalės kreiptis į teismą su prašymu laikinai riboti jų tėvystės teises. Jeigu per visą šį 6 mėnesių laikotarpį tėvai nepradės rūpintis savo vaiku, VTAT bus suteikiama teisė imtis kraštutinės priemonės – kreiptis į teismą, kad laikinasis tėvystės teisių ribojimas būtų pakeistas į nuolatinį, taip atveriant kelią įvaikinimui.

Civiliniame kodekse nuspręsta patikslinti sąrašą, pagal kurį suteikiama pirmenybė, kai tą patį vaiką nori įsivaikinti keli asmenys. Pirmenybė bus suteikiama tokia tvarka: asmenims, įvaikinantiems savo sutuoktinio vaikus ir įvaikius; giminaičiams; asmenims, įvaikinantiems seseris ir brolius kartu; asmenims, kurių šeimoje vaikui, kurį norima įvaikinti, nustatyta nuolatinė globa (rūpyba); Lietuvos Respublikos piliečiams; asmenims, kurių nuolatinė (pagrindinė) gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje; sutuoktiniams.

Naujomis nuostatomis įsivaikinusiai šeimai suteiktos tokios pačios atostogos, kokiomis naudojasi visi tėvai, gimus vaikui. Siekiant paskatinti įvaikinimą, palengvinti adaptacinį periodą ir užtikrinti finansinę paramą vaikus įvaikinusioms šeimoms, Išmokų vaikams įstatyme nutarta įtvirtinti naują išmokų rūšį – išmoką įvaikinus vaiką, kuri bus mokama iš valstybės biudžeto lėšų. Įvaikinus vaiką, jį auginančiam vienam iš vaiko įtėvių 24 mėnesius bus skiriama 8 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka (304 Eur) per mėnesį ir mokama ne ilgiau kaip iki vaikui sukanka 18 metų, išskyrus atvejus, kai įtėviai turės teisę gauti vaiko priežiūros išmoką ir jos dydis ne mažesnis už nustatytą išmokos įvaikinus vaiką dydį.

Be to, įvaikintojais galės būti pilnamečiai abiejų lyčių darbingo amžiaus asmenys, tinkamai pasirengę įvaikinti. Iki šiol buvo leidžiama įsivaikinti iki 50 metų. Asmenims, teistiems už tyčinius nusikaltimus, bus draudžiama įvaikinti ar globoti vaikus net ir teistumui išnykus.

Įstatymų pataisomis taip pat nutarta centralizuoti vaikų globos apskaitą, kad būtų sudarytos sąlygos globoti ir įvaikinti vaikus iš visos Lietuvos, o ne vien iš tos savivaldybės, kurioje gyvena įtėviai ar globėjai.

Priimti teisės aktų pakeitimai įsigalios 2018 m. sausio 1 d.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Artūras       2019-03-12 10:32

Kaip keista, kad Lietuva tokia apsikrovus nereikalingais dalykais, pažymom.. Jei kažką nori pasiekti tai reikia ilgai laukti ilgose eilėse, ne taip, kaip Norvegijoje.. https://www.skatt.lt/naujienos/tevystes-atostogos-norvegijoje/ Kiek domėjausi, jie suteikia apmokamas tėvystės atostogas tiesiog dirbantiems ten lietuviams, kurių antros pusės yra Lietuvoje. O mes saviem nesugebam normalių išmokų sumokėti. Gėda.

kad       2017-04-5 16:40

vaiko teisės ginamos yra gerai, o ar vaikai turės nors kokias pareigas. Iki šiol tik akcentuojamos teisės, o apie pareigas- nieko? Pritariu, kad maži vaikai turi būti ginami, bet gal nuo jaunimėlio iki 18 metų gali tekti gintis mums patiems? Teisininkai jau kraipo galvas , kaip elgtis tuo atveju, kai išgėręs 17-metis muša tėvą. Ar gali tėvas gintis, o gal tai bus traktuojama kaip smurtas prieš nepilnametį?

Juozas       2017-03-31 10:53

Viskas aisku, kad nieko aiskaus nera. Pirmiausia drausminkit alkoholikus tevus, ribokit pasalpas. Alkoholikus turit per prievarta idarbinti, kad uzdirbtu duona vaikams, o dabar visus ipratino gyventi is pasalpu. Kas dedasi valstybeje, kad neliko jokio svieciamojo auklejimo , kad ir priverstinio.
Jau kaimynai latviai istatymais vercia tevus vaikams duona uzdirbti, o musu valstybe alimentus moka is biudzeto. Kada baigsis amoralus alkoholiku gyvenimas ir veltedyste?

Reiškia, įsivaikinti       2017-03-31 6:45

galės ir sugyventiniai?Tai kokia čia šeima ir kokia čia pagalba?Tai ištvirkimo mokymas?

Apie išmokų       2017-03-31 6:43

dydį laikiniesiems globėjams LRT savo pranešime nutylėjo.Noretume žinoti ,koks jis?Ar nepakvips prekyba vaikais?

...       2017-03-30 22:11

Nesuprantu sakinio,kad isivaikintojai gales buti ir abieju lyciu dirbantys ir t.t.Nu nesuprantu,paaiskinkit kasnors.


Rekomenduojame

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma – kodėl nesusikalbame?

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už santuoką

Mark Regnerus. Silpni duomenys, maža imtis ir politizuotos išvados dėl LGBT asmenų diskriminacijos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.