Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Sveikatos apsaugos politika

Saulius Dambrauskas. Visuomenės susipriešinimo fenomenas tapo daug didesniu pavojumi negu pati pandemija

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 17 d. 19:01

12     

    

Saulius Dambrauskas. Visuomenės susipriešinimo fenomenas tapo daug didesniu pavojumi negu pati pandemija

Garbus žmogus manęs paklausė, ar esu vakcinuotas ir kokia mano pozicija šiame „mūšio lauke“? Šis tiesmukas klausimas „pakvipo dūmais“.

Buvau liudininkas, kaip vienas mano draugas viešai paskelbė, kad pasiskiepijo, ir vien todėl buvo paženklintas piktom replikom. Kita mano draugė viešai išsidavė, jog visuotino vakcinavimo nepalaiko, ir netruko sulaukti dalies gerbėjų „atsižegnojimo“ nuo jos.
Visuomenės susipriešinimo fenomenas tapo daug didesniu pavojumi negu pati pandemija.

Blogiausia tai, kad būtent tie, kam tenka atsakomybė už visų mūsų ekonominę bei politinę ateitį, patys sėja šį supriešinimą ir tame, deja, nemenka atsakomybė tenka medijoms.

Tikslu tapo nebe pandemijos suvaldymas, bet visuotinis gyventojų vakcinavimas. Tokiame kontekste kitokių priemonių paieška ar jų atradimas tampa net ir nebeaktualūs. Todėl kuo toliau, tuo labiau sprendimai dėl privalomojo vakcinavimosi įgyja nebe medicininę, o ekonominę bei politinę svarbą, o dalis žmonių šiame kontekste sprendimus dėl vakcinavimosi taip pat yra priversti priimti remdamiesi ne medicininiais, o socialiniais bei etiniais motyvais.

Taigi vakcinacijos procese mane visų pirma domina teisių klausimai ir tos teisinės prielaidos, kurios daro įtaką tokiems sprendimams.

Mano giliausiu įsitikinimu, viduramžiais Niccolo Machiavelli suformuluota mintis – „tikslas pateisina priemones“ – kaip metodas yra nepriimtinas modernioje demokratinėje visuomenėje, kurioje būtent priemonių skaidrumas bei demokratiškumas sudaro prielaidas legalizuoti tikslus. Esu įsitikinęs, jog joks pozityvus procesas nėra įmanomas paneigiant pamatines Žmogaus Teises.

Tačiau sugrįžkime prie mano minėtų draugų patirčių.

Kiekvienas iš mūsų turime teisę į duomenų apsaugą. Ir ypač – į mus liečiančių medicininių duomenų apsaugą. Todėl prieš atsakant į klausimą, ar esate vakcinuotas, siūlau prisiminti, jog visų pirma turite teisę šios informacijos neatskleisti. Tas, kas turi teisę ją gauti – turi galimybę sužinoti ir be jūsų pagalbos. Bendraujant su žmogumi man nesvarbu, ar jis vakcinuotas. Atsiprašau, bet ir savo medicininiais duomenimis dalintis neketinu. Malonaus bendravimo.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>Nenori, nesakyk 2021-08-17 19:53        2021-08-21 1:45

žmonės, skirtingai nuo daug ko norinčių tarakonų, turi žmogaus teises, ir jomis naudojasi. Įskaitant įstatymo ginamą teisę bet kokiam luiniui ar kitokiam tarakonui neatsakyt į durnus klausimus.
Tarakonai žmogaus teisių neturi, todėl ima iš apmaudo virpinti ūsais iš pasipiktinimo dėl to, kad nesvarbu ar teisininkas, ar gaisrininkas, ar ankstų rytą brūkštelėjęs komentarą Diedas, turintys žmogaus teises, į tarakonišką klausimą tiesiog neatsako. Nes tarakonui aiškinti apie žmogaus teises yra oro virpinimas. NE TARAKONO PASTALIŲ REIKALAS.

Teisus Saulius       2021-08-18 22:01

O mano atveju,jei kas skatina skiepytis ,sakau- o jei tada man kas nutiks-prisiimsi kalte ?Atsakysi ? Dabar tai mano pasirinkimas ir mano atsakomybe.Beje,draugas du syk paskiepytas pasidare tyrima kraujo (po 2ju men)-nera antikuniu…

Kis       2021-08-18 17:05

ar jums neatrodo,kad covidas pasiekes jau kitu tikslu.Jis padeda grobstymams ir Lietuvos skurdynimui.Kur dingo “Gerove"kas issiziuos kiek jau p-askolinta,beje uztikau kreipimasi i tauta del pagalbos babajams ismokslinti ir sukurti silta ir sotu gyvenima?Prirasiau prie eiliniu patyciu>Vakcina skamba moksliskai,o skiepas kaip uodo duris,kuris pasirenkamas kiekvieno individualiai.Kai sukuras vakcina,o geriau vaista tada nuo kazko ir pradesime gydytis.Siandiena -sakau aciu ir eikite velniop,gal as noriu mirtis ne nuo vakcinos.

>Reikia aiškumo       2021-08-18 14:22

Nesu žinovas, nei autorystės, nei sakinio prasmės, tik įtariu, kad “tikslas pateisina priemones” reiškia, kad priemonės turi būti ne bet kokios, o tik tokios, kokios gali būti pagrįstos (pateisintos) siekiamu tikslu, kaip dabar sakoma, “proporcingos siekiamam tikslui”. Tuomet Sauliaus Dambrausko “ciniškoji” interpretacija (kad tinka BET KOKIOS priemonės, svarbu, kad būtų pasiektas tikslas) negaliotų. 
Kaip bebūtų, 100% pritariu pagrindinėms straipsnio autoriaus mintims.

> S.Dambrauskui       2021-08-18 12:20

Vakcinuoti,vakcinavimas- išties labai ,,lietuvuški ” žodžiai.Kur dingo ne ,,pažangūs”žodžiai: skiepyti,skiepijimas?

Prašalietis       2021-08-18 12:12

Dambrauskų Sauliukui tegalima pasakyti, kad kapitalistinės visuomenės “susipriešinimai” yra joks fenomenas. Dar dėdulė Marksas rašinėjo apie esančius ar būsimus “antagonistinius(nesutaikomus) prieštaravimus” tarp kapitalistinės visuomenės grupių, bendruomenių, klasių... Šiandieninės “vakarietiškai išvystytos demokratijos” laikais kas tik dabar nešaukia apie “supriešinimus, kiršinimus, teisių trūkumus”: homo ir kitokie “egzotiniai” seksualai, šiandieniniai musulmoniški atėjūnai…., net ir skiepijimasis ar nesiskiepijimas, lydimas negirdėto masto visokio plauko specialistų ir ne specialistų varomos primityvios propagandos “kas gali atsitikti”, pasidarė teisių reikalas…. Pragėrusiems atmintį belieka priminti, kad jau visi arba daugumas turėjome išmirti prieš kelis metu nuo kiaulių gripo, arba nuo “panašaus į buvusį ispanišką”, nuo kurio išmirė Europoje 15 milijonų žmonių, paukščių gripą. Tuometinė “supratinga” valdžia taip pat užpirko papigiai kažkokių vakcinų, kurių didesnę dalį išmetė, nes daugumas nematė reikalo skiepytis, kaip ir nuo įprasto gripo jau daug dešimtmečių vieni skiepijasi kiti ne ir jokio “susipriešinimo” neįvyksta. Šiandieninė “problema” yra, kad turėję visi išmirti nesivakcinavę dar 2020 metais, išdrįsta Covid kažkiek susirgti ir 2021 ir visi susirgę nesiskiepiję-neišmirti. Kiek kitomis ligomis užsikrečia (tuberkuliozė, sifilis, gripas ir t.t.) ir išmiršta žmonių šiandieninės lansberginės beretinės “politinės” chebros vyriausybės gudručiams neįdomu, jiems svarbu Covid vakcinų užpirkimo padarytų “investicijų” į įsivaizduojamo kolektyvinio bandos “imuniteto sukūrimą”,kuo mažiau išmesti į šiukšlyną... Kaip tai jau buvo prieš kelis metus su žmonių vakcinavimu prieš tuometinį “visai žmonijai mirtiną” paukščių gripą...

tiek       2021-08-18 9:35

visuomenės susipriešinimas ,kai medicina ,tyrimai (kad ir ieškant vakcinos nuo pandemijos) , farmacija - visa tai iš esmės jau yra komersantų ,privataus biznio reikalai.Prieteliau, na būkim bent truputį protingesni ir nebeiškokime privatininkų nuolatinio pelno siekime kažkokios moralės , supraskim ,kad tas dabartinis supriešinimas - tiesiog natūralus dalykas,dirbtinai sukurtos privačiam bizniui egzistuoti būtinos socialinės priešpriešos ,tos taip vadinamos “socialinės atskirties bedugnės”(net sisteminiai politologai jau “atrado”,kad pandemijos plitimas “kažkaip” ,bet vis tiek tiesiogiai priklauso nuo šalies turtingumo ir joje suformuluotos socialinės atskirties “gylio”).

>Reikia aiškumo       2021-08-18 8:58

Tai Machiavelli mintis,bet ji,kaip berods paaiškino filosofas R.Ozolas,reiškia,kad tikslai gali būti dorovingi arba ne.

Nuomonė       2021-08-18 8:53

Manau,galimo Lietuvos piliečių vienybės skaldymo yra ir daugiau-pavyzdžiui,kai kurių savivaldybių galimi bandymai skirstyti Lietuvos piliečius į “savus” ir “svetimus” ,priimant jų vaikus į vaikų darželius ir pan.Taip pat žiniasklaidos aprašytas kai kurių savivaldybių galimas atsisakymas steigti naujas mokyklas valstybine lietuvių kalba.

Diedas       2021-08-18 5:49

Teisingos mintys.
Bardakas komunizmas kartu su “teisuoliais” grįžta.
Koks kieno reikalas nuo ko ir kokiais būdais gydausi.
Ir ne mano reikalas ar kokia boba taisėsi dantis, skiepyjosi ar darėsi abortą.

Reikia aiškumo       2021-08-17 23:44

„... viduramžiais Niccolo Machiavelli suformuluota mintis – „tikslas pateisina priemones“...“
Teko girdėti kad tai Jėzuitų ordino įsteigėjo Ignacijaus Lojolos mintis. Kaip yra iš tikro?

Nenori, nesakyk       2021-08-17 19:53

Nebūtų teisininkas: vietoje “nesakysiu”, surašytas platus pasiteisinimas.

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.