Demokratija ir valdymas

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 14 d. 15:02

16     

    

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Tomas Viluckas | laikmetis.lt

Susipriešinimas šalyje akivaizdžiai pasiekė savo viršūnę. Dėl omikrono baimės iš Seimo Kovo 11-osios salės į Nepriklausomybės aikštę perkeltas iškilmingas minėjimas patyrė visišką fiasko. Prie aikštės policijos duomenimis, Sausio 13-osios minėjimo metu susirinkusi apie 2,5 tūkst. žmonių minia sukėlė tokį triukšmą, kad užgožė Seimo pirmininkės ir premjerės kalbas. Pasiteiravome žinomų šalies visuomenės veikėjų kaip jie vertina Laisvės gynėjų dienos minėjimo įvykius.

I. Vėgėlė: žmonių siunčiamą žinia labai aiški ir nedviprasmiška

Advokatas, profesorius Ignas Vėgėlė išreiškė viltį, kad valdžios viršūnės išgirdo nepatenkintų piliečių balsą.

„Kai švenčiausio tautos pasipriešinimo ir laisvės minėjimo metu žmonės stumiami į paraštes – už tvorų – tampa akivaizdu, kad minėjimas skirtas ne jiems. Kaip ir laisvė ar geresnio gyvenimo viltis.

Ką sako pagarbi kapų tyla per tylos minutę žuvusiems ir jiems skiriamus pranešėjo pagarbos žodžius bei švilpimas ir pyktis per atsakingų pareigūnų kalbas, turbūt, paaiškinimo nereikia. Viliuosi, kad minėjime kalbėję pareigūnai išgirdo žmonių siunčiamą žinią. Labai aiškią ir nedviprasmišką.

Vis dėlto, neramina pirmosios reakcijos: vietoje bandymo suprasti priežastis, išgirsti, susikalbėti, atrasti takoskyras ir pabandyti jas siaurinti – „jedinstvininkų“, fašistų ir pamišėlių etiketės. Ir jos limpa kiekvienam, kuris nepritaria žmonių skirstymui, neapgalvotai Lietuvos užsienio ar ekonomikos politikai. Tai juk etiketės tiems patiems žmonėms, kurie buvo gyvu skydu 1991 metų sausio 13-ąją.

Iš anksto dalies žiniasklaidos ir politikų apgalvota ir paruošta reakcija į tai, kas atsitiko, ko gero, rodo, kaip sunku susitaikyti su faktu, kad žmonės taikiai išreiškė nepasitenkinimą, o riaušės neįvyko. Sako, „ne laiku ir ne vietoje“ – lygiai taip buvo vertinama ir mano kalba rugpjūtį. Ji davė paskatas pradėti kalbėti, jungtis, klausti.

Viliuosi, kad ši nepritarimo akcija, taip pat ir jos vertinimas pabudins ir išgelbės Lietuvą nuo gresiančių dar skausmingesnių pasekmių“, – mano vienas žinomiausių šalies teisininkų.

A. Jokubaitis: pramogaudami nepastebėjome kaip atėjo rimta politinė liga

Politikos filosofas, VU TSPMI profesorius Alvydas Jokubaitis kalbėjo apie visuomenę kamuojančias ligas.

„Viena politinė pusė mano, kad jos principai teisingi. Tačiau, kita pusė taip pat mano, kad jos principai teisingi.

Lietuvoje dabar viskas svyruoja su priklausomybe vienai ar kitai pusei. Mes ilgai gyvenome pramogomis, ir nepastebėjome, kaip atėjo rimta politinė liga.

Jautriai reaguojame į artimųjų ligą, tačiau neatpažįstame visus ištikusios Lietuvos ligos“, – perspėja filosofas.

A. Švarplys: dabartinė valdžia yra praradusi legitimumą

Renginyje dalyvavęs politologas dr. Andrius Švarplys sako, kad viskas matėsi plika akimi.

„Dabartinės valdžios atstovai save aptvėrė į gardą. Panašiai elgiasi globalistinė valdžia kitose valstybėse (pavyzdžiui, dabar JAV Kongrese dominuojanti Demokratų partija) ir autoritariniai režimai, kaip A. Lukašenkos: tokio sukirpimo valdžia tiesiog bijo savo piliečių.

Antra, protestuotojų buvo daugiau negu valdžios palaikytojų ar šiaip į minėjimą atėjusių žmonių, kurių apskritai buvo saujelė. Ką tai pasako apie visuomenę ir apie dabartinę valdžią?

Be to, protestuotojai nušvilpė valdžią, o ne žuvusius Sausio 13-tos gynėjus. Tai buvo akivaizdu visos ceremonijos metu. Švilpimai Laisvės premijos laureatei vienuolei buvo pavieniai. Aš pats švilpiau apsimelavusiai valdžiai ir plojau apdovanotiems LKB „Kronikos“ leidėjams. Vadinasi, dabar „žiniasklaidos“ kartojama mintis apie nepagarbą žuvusiesiems yra tiktai valdžiai palanki versija.

Pagaliau, iš kart po ceremonijos aukščiausi valstybės vadovai pratrūko didžiule panieka savo valstybės piliečiams. Labiausiai įstrigo šie: fašistai, jedinstveninkai, ne žmonės, samdyti niekšai.

Viską sudėjus darau išvadą, kad dabartinė valdžia yra praradusi legitimumą. Jos ryšys su Sausio 13-tos gynėjais ir nepriklausomybės kova yra prarastas, be turinio, likęs tik įvaizdis. Šiandien protestavę žmonės atkreipė dėmesį į dabartinės valdžios neadekvatumą: visuomenę sukiršinusi, prievartą pandemijos valdyme panaudojusi, pagal globalistines madas šokinėjanti valdžia negali lyg niekur nieko ateiti ir švęsti Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Todėl mano akimis, būtent šiandien protestavusi visuomenės dalis išsaugojo tiesos ir orumo galimybę. Dėl ko ir įvyko 1991m. sausio 13-tos žygdarbis“, – įsitikinęs dr. A. Švarplys.

V. Sinica: tik ši valdžia sugeba privesti visuomenę iki tokio elgesio

Pasak politologo Vytauto Sinicos, oficialusis Laisvės gynėjų dienos minėjimas tapo didžiulio liūdesio ir susirūpinimo priežastimi daugumai valstybę mylinčių Lietuvos piliečių. Jo manymu kaip reta vaizdingai pasimatė formaliojo elito ir visuomenės priešprieša, Lietuvos susiskaldymas.

„Asmeniškai nepritariu bandymams perrėkti kalbas tokioje ceremonijoje. Valdžia nusipelnę žmonių pasmerkimo, tačiau šios kalbos vis tiek yra Laisvės premijos įteikimo ir Laisvės gynėjų dienos minėjimo dalis. Galima turėti kokias tik norisi asmenines interpretacijas ir pagrįstai smerkti Vyriausybės ir Seimo darbą, tačiau toks elgesys žeidžia pačios progos sakralumą, šios šventės „savininkus“ laisvės gynėjus, tikrai niekuo neatsakingus už valdžios veiksmus.

Tačiau tokių akcijų šventomis dienomis nebuvo niekada anksčiau ir prie jokių valdžių. Ši valdžia padarė stebuklus, visus metus priešindama visuomenę. Tada simboliškai Sausio 13-osios išvakarėse labai vieningai subalsavo visa eile visuomenę itin piktinančių klausimų: kitas kalbas piliečių pasuose, priverstinį atskirų grupių skiepijimą, alkoholio liberalizavimą, „smurtą dėl lyties“.

Politikai žino, kad dauguma žmonių (skirtingos grupės skirtingais klausimais) tam nepritaria ir nepritaria audringai, protestavo visus metus. Kalbos klausimu laisvės kovotojai, Lietuvos sąjūdžio skyriai, kariuomenės kūrėjai, antisovietiniai rezistentai šiemet ir daug kartų prieš tai siuntė raštus valdžiai, tačiau viskas buvo ignoruojama.

Premjerės pasakyta, kad dialogo su visuomene nebus – „per rinkimus galėsite išsirinkti kitą valdžią“. Nepritarianti visuomenės dalis tad labai sąmoningai įvaryta į kampą. O tada dar galutiniam išerzinimui ceremonija surengiama lauke ir pastatomos tvoros. Galutinis rezultatas šlykštus visiems savaip: turbūt ir elitui, ir protestuotojams, o jau tikrai visai likusiai visuomenės daliai.

Prof. V. Landsbergio neadekvatus komentaras siunčia aiškią žinią, kaip į visuomenę valdantieji žiūrės ateinančiais metais. Išvadino renginį sabotavusius „ne Lietuvos žmonėmis“, „Jedinstvo“, „fašistais“, „pamišėliais“ ir kitaip, pasakyti, kad „tegul jie sau rėkia, ką nori, o mūsų gyvenimas eina savo keliu.“ Tarp eilučių vėl girdime: šuo loja, karavanas eina. Ir iš praeities ataidi chrestomatinis žodis „šunauja“.

Priminimas, kodėl tik ši valdžia sugeba privesti visuomenę iki tokio elgesio, ir kodėl nieko geriau ir ateinančiais metais tikėtis neverta. Kad ir sunkiai tikėdamas tokia viltim, visgi linkėčiau, kad šios dienos makabriškas reginys būtų atspirties taškas permąstyti tragišką Lietuvos būklę ir sąmoningai apsispręsti eiti kompromisų ir pagarbos vieni kitiems keliu. Patyčių iš gyvųjų ir mirusiųjų Lietuvai su kaupu užtenka“, – teigė politologas.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Sinicai       2022-01-17 12:14

patogiai įsikūrusiam ant sopkutės.Ar valdžiažmogių turinio netekusi kalba neprarado “sakralumo”? Ar valdžia neįžeidė pačių žuvusiųjų, jų idealų ir AUKOS? Ech Sinica Sinica… neveltui žmonės vis labiau gręžiasi nuo NS

Omikron       2022-01-15 19:08

Manau kad ir ateityje reiketu per visus renginius ignoruoti sia valdzia,gal nors pasaulis pamatys koks tautos poziuris i sia valdziuke juk jie nenori girdeti zmoniu reikalavimus tai tegul pasiklauso svilpimo.O svilpimas daug ka pasako ir be zodziu

kur ir kada       2022-01-15 17:59

Kur ir kada paprastas lietuvis, kurio uždirbtais pinigais išlaikoma valdžia, turi teisę pareikšti nepasitenkinimą? Rugsėjo 10 neleido prie Seimo, dabar baisiausiai pasipiktino, kad sausio 13. O tai kur ir kada valdžia ir Tauta gali susitikti akis į akį, jei su ja valdantieji neina į jokias kalbas?                      P.S. Pasirodo, tikrai NS užvaldė Tiesos portalą, deja…

Vardas       2022-01-15 17:27

Puiku, kad uz pirmosios Lietuvos elito tvoros Sausio 13 dienos minejime likusi antroji Lietuva nusvilpe pirmosios Lietuvos LiberalBolsevikes Simonyte, Cmilyte.
Nuosirdziai dekoju antrajai Lietuvai uz isimintina Sausio 13 dienos minejima, uz istorini 31 karta.

ego       2022-01-15 16:30

Na,. tik 4 čia sutaria ,o 44 gal ir nesutaria.O Landsbergio pasakymas LABAI ADEKVATUS.Jis jedinstvininkus matė iš labai arti ir tada juos pakrapijo vandens porcija per langą.Viską mačiau gyvai,jie irgi save vadino liaudies balsu,vertė vyriausybę.O dabar, tiesiog įvyko reinkarnacija.

Sinicai       2022-01-15 14:40

Milijono išvarymas iš Tėvynės, Lietuvos globalizacija, LR Konstitucijos str. laužimas, valstybės praskolinimas, šeimos ir kalbos naikinimas ir t.t. turbūt Sinicai nėra už laisvę paaukojusių brangiausią turtą - gyvybę - tai nėra nepagarba Jų Aukai???  Tai valdančių valdžių nušvilpimas, anot Sinicos, yra negarbingas veiksmas. Ar nepasiklydai Vytautai?

Pasvarstymui       2022-01-15 12:29

Tvorų išerzinti piliečiai nušvilpė atsitvėtusiuosius. Taip buvo sulaužytas TABU, ritualas “valdiškai” minėti Sausio 13. Per šalį ritasi valdžios ir jos klakerių pasipiktinimo banga.
Klausimas: ar visada TABU laužymas, juolab valdančiųjų požiūriu, yra smerkiamas?
Dairomės pavyzdžio. Yra toks: vienas savituolis šokoladą nuo veido šluostėsi Lietuvos simboliu - Trispalve. Ir ką? Ogi nieko - nuo kaltinimo dėl valstybės simbolių išniekinimo buvo išteisintas ir dar premiją gavo už “meną” laužant stereotipus (TABU)...
Knieti pastebėti - pavadinkime ir šitą “akustinį” TABU laužymą performansu, t.y. “menu”, o veiksmo organizatoriams priklausytų kas? Teisingai, valstybinė premija! smile

Šiaip jau       2022-01-15 9:42

dabar visai nesvarbu, kokia proga žmonės nušvilpia fariziejus. Svarbu, kad švilpia. Kuo garsiau,tuo geriau. Paskaitykite oficialius portalus, pažiūrėkite kreivas televizijas, kiek ten bejėgiško viduriavimo. Jie jau supranta, kad peržengė ribą, bet pasiduoti dar nenori, o pardavinėtį Tėvynę dar gali. Kol ateis Tautos apsisprendimo valanda, o ji tikrai ateis. tada seilėmis taškytis jau nebus kada, prasidės graudūs verksmai ir pavėluotas dantų griežimas.

Kai kuriems komentuojantiems       2022-01-14 20:14

Oi, koks nejasnas Sinica. Gal ir Radžvilas? O gal ir Tomas? Nes jie kultūros žmonės. Kaip ten iš tikro, mūsų mieliausieji?

Klausimėlis       2022-01-14 19:49

Tik tiek veikėjų?

Deja       2022-01-14 17:58

Sinicos ne pirmas toks pasisakymas-aptakus.Pašnekėjau truputį taip,truputį taip.Rugsėjo 10 minėjimą jis lyg smerkė savaip?Kodėl jis nesupranta žmonių,kurie visiška tyla pagerbė žuvusius,plojo Prezidentui ir galimai įvedamai diktatūrai pasakė ne.Už tvoros liko žmonės,kurie savo kūnais ,kaip siena saugojo svarbiausius Lietuvos objektus?Liko kitoje pusėje tvoros,dėl to,kad nežuvo ar jie neverti pagarbos?

Aš manau       2022-01-14 17:04

Dabar I.Šimonytė kerštaus visokiom priemonėm.Pažiūrėsim.

Al.       2022-01-14 16:49

Užsislaptinę šimtui metų čekistai vaizduoja švenčiantys Lietuvos pergalę prieš čekistinę imperiją. Ir tai daro savo čekistiniu stilium. Po to savo čekistiniu stilium siunta ir keikiasi.

Ūpas       2022-01-14 16:40

Seniai nebuvo apėmęs toks geras jausmas, kai pamačiau kreivai besišypsančia ČMO ir PIŠ. Pagaliau per 30 metų išdrįsome tiesioginėje akistatoje parodyti, ką apie juos galvojame. Kai jie pasimeta, visada bando išspausti šypseną.

klaiku       2022-01-14 16:30

Ponas Lapinskas kalba per L.Rytas TV. Baisu klausytis, kaip jis tyčiojasi iš tautos. Visi tie-niekas, t.y. ,,senelio” terminologija

Rinkėja       2022-01-14 16:01

Sinicos komentars nei į tvorą, nei į mietą. Mano mama apie tokius “aptakius” žmones ir kalbas sakydavo: kaip zuikio šū/das - nei kvepia, nei smirda.
Todėl ir tas jų NS tėra kambarinis sterilus politinis judėjimas. Bijantis realių judesių, organizacinio darbo su žmonėmis,  nesugebantis ir nenorintis vienytis net su panašiai mąstančių visuomenės grupių , mažų partijų,  judėjimų pajėgomis.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai penkioliktoji (rugsėjo 26 diena)

JAV nevyriausybinės organizacijos finansuoja Vengrijos opoziciją

Tai šokiruoja: ES Komisijos Pirmininkė grasina Italijai, kad Briuselis turi „instrumentus“ tam atvejui, jei rinkimuose laimės netinkamos partijos

Karas Ukrainoje. Du šimtai keturioliktoji (rugsėjo 25 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Visų blogybių šaknis – XXVI eilinis sekmadienis

Almantas Stankūnas. Ar interpeliacija Dainiui Kreiviui – tik imitacija?

Marius Parčiauskas. Kaip mobilizacija paveiks karo eigą?

Paskutinis verdiktas Albinui Kentrai ir „Miško broliams“

Sergejus Loznica stato Valstybiniame jaunimo teatre atvirai antiukrainietišką spektaklį

Karas Ukrainoje. Du šimtai tryliktoji (rugsėjo 24 diena)

ES tarnyba nekontroliuojama propaguoja LGBTQIA+ dienotvarkę

Patriotiškiausias Lietuvos jaunimo metų renginys Kaune. Konferencija „Labiau negu merginą? Meilė Lietuvai XXI amžiuje“

E. Macronas siūlo naują imigracijos politiką: migrantus siųs iš miestų į provinciją

Raimundas Kaminskas. Biografijos puslapiai – Juozas Albinas Lukša-Daumantas 1940–1941

Mobilizacinis patriarcho Kirilo pamokslas (pažintiniais tikslais)

Karas Ukrainoje. Du šimtai dvyliktoji (rugsėjo 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ką prasitarė valdančiųjų atstovai apie elektros sektorių?

Algirdas Endriukaitis. Kas skolingas ir kam priklauso istorijos kraujo šluostymas?

Dovilas Petkus. Kurios partijos išduoda savo rinkėją?

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.