Visuomenės pokyčių analizė

Sąjunga „Vardan šeimos“: vaikų teisių įstatymo pataisos nieko iš esmės nekeičia

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 12 d. 9:57

11     

    

Sąjunga „Vardan šeimos“: vaikų teisių įstatymo pataisos nieko iš esmės nekeičia

Sąjunga „Vardan šeimos“ pareiškia: esamos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos neužtikrina Lietuvos šeimų lūkesčių ir nepakeičia vaiko teisių apsaugos sistemos iš esmės Įstatymo pataisose nėra numatytas kertinis Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos funkcijų atskyrimas, t.y. šiuo metu tarnyba vykdo du vienas kitam prieštaraujančius veiksmus – ta pati institucija atiminėja iš šeimų vaikus ir ta pati tarnyba perduoda vaikus įvaikinimui Lietuvos bei užsienio šalių įvaikintojams. Tai esminis Hagos konvencijos pažeidimas. Nei vienoje ES šalyje nėra tokios institucinės sistemos, kuri vienu metu turėtų ginti šeimos interesus ir tuo pat metu užsiima įvaikinimo veikla.

Įstatymo pataisose numatytas tik vienpusis įpareigojimas šeimoms nepalikti vaikų iki 6 metų amžiaus vienų be priežiūros – tuo būdu numatoma tik prievolė tėvams, tačiau Lietuvos Valstybė neprisiima įsipareigojimo užtikrinti ikimokyklinio ugdymo paslaugų teikimo šeimose augantiems vaikams. Įstatyme numatytos teikti “kompleksinės paslaugos”, tačiau ikimokyklinio ugdymo paslauga, kuri yra viena iš pagrindinių paslaugų šeimoms auginančioms vaikus, nėra numatyta kaip privalomas valstybės įsipareigojimas.

Konstitucijos 22 straipsnio 3 dalis sako, kad informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą. Tačiau Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisose numatyta, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba į teismą kreipiasi tik per 3 dienas jau po vaiko paėmimo iš šeimos fakto. Teismo sprendimas įsigalioja per 7 dienas. Taigi 10 dienų informacija apie šeimą būtų renkama neteisėtai. Tuo pačiu įstatymo pataisose bandoma įteisinti neteisėtą galimybę kištis į privatų šeimų gyvenimą, filmuojant asmeninę šeimų erdvę be jų išankstinio sutikimo ar teismo psrendimo. Privačios erdvės filmavimas numatytas Vaiko teisių pagrindų apsaugos įstatymo pataisų 36 straipsnyje „Reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą“. Šioje pataisoje nurodoma, jog gavus pranešimą, „visas pranešimo nagrinėjimo procesas yra fiksuojamas naudojant tarnybines garso ir (arba) vaizdo įrašymo priemones“.

Konstituciškai neteisėto filmavimo metu bus fiksuojami visi „nusikaltusios“ šeimos veiksmai tokioje aplinkoje ir tokioje emocinėje būsenoje, kurie paskui laisvai gali būti interpretuojami kaip „neadekvatūs, nebedradarbiaujantys, besipriešinantys”, kada tai yra natūralios žmogiškosios reakcijos, kai iš mamos ar tėvo rankų plėšiamas mylimas kūdikis. Praktika rodo, kad institucijos dažniausiai pateikia tik segretuotus ir kruopščiai atrinktus bei dažnai melagingai interpretuojamus ar neteisingus faktus. Akivaizdu, kad antikonstitucinis vaiko teisių institucijų filmavimo procesas gali jokiu būdu neatspindėti realių ir institucijai nepalankių faktinių aplinkybių.

Primename, kad nors įstatymo pataisoms dar nėra patvirtintos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau 2018 metų gruodžio 4 d. sudarė sutartį dėl 150 filmavimo įrenginių įsigijimo. Ar tai nėra dar vienas akivaizdus įrodymas, kad visos įstatymo pataisos daromos pagal ministerijos planą, visiškai ignoruojant realius ir tikruosius vaikų ir jų šeimų poreikius?

Įstatymo pataisose lieka ir tokia nepamatuojama ir niekaip teisiškai neapibrėžta sąvoka, kaip „saugumas“, kuri realiai priklauso nuo labai daugelio, ne tik konkrečių fizinių aplinkybių, bet ir nuo visos eilės psichologinių faktorių, vaiko brandos, šeimos vidinių įgūdžių, patirties. Ši realiai nepamatuojama, sunkiai įvertinama ir laisvai interpretuojama sąvoka ir toliau sudarys sąlygas VTAIĮT darbuotojams traktuoti šeimos situaciją tik pagal asmeninį „specialisto“ požiūrį ar kompetencijos lygį. Akivaizdu, kad šita įstatymo pataisų spraga yra tų pačių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintu grėsmių aprašo lentelių kitas pavadinimas, bet esmės nekeičiantis įstatymo faktorius, leisiantis ir toliau „teisėtai“ atiminėti vaikus iš šeimų, pagrindžiant tai „neužtikrinamu pakankamu vaiko saugumu“. Pasiūlytose įstatymo pataisose realiai nėra numatyti jokie saugikliai, kurie užkirstų įstatymą įgyvendinančiai ministerijai ir jos institucijom veikti prieš tikrąjį šeimų interesą.

Teigiame, kad nebuvo atsižvelgta į didžiosios visuomenės dalies nuomonę ir teiktus siūlymus, todėl esamos įstatymo pataisos neužtikrins geriausių šeimų interesų, toks įstatymas ir toliau veiks prieš šeimos ir valstybės interesą, prieštaraus esminėms LR Konstitucijos ir tarptautinių konvencijų nuostatoms ir punktams.

Todėl prašome nepriimti šio įstatymo pataisų skubos tvarka, o tik išsamiai ir plačiai su visuomenės ir šeimų atstovais išdiskutavus visus klausimus ir ginčytinus punktus – teikti įstatymo pataisas priėmimui.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

reikia       2019-02-13 10:20

Reikia panaikinti tą  vaikų atiminėjimo įstatymą, o ne jį taisyti.Turime reikalauti.Yra sukurta gerb A.Juozaičio PETICIJA šiuo klausimu, bet pasirašiusių nėra labai didelis skaičius. Ar Tauta jau išmoko atskirti grūdus nuo pelų? Ar bus išgirsti balsai likusių šviesuolių-V.Radžvilo, A.Juozaičio ir kt.?

...       2019-02-13 0:50

Dicpetriene verkslena,kad valstybe neskiria pinigu,berods 300 mln.nori.Teveliai,nedaleiskite situ pataisu,kovokite iki galo,kol nukopijuotas BARNEVERNETO projektas,bus ismestas.Karbauskiui per rinkimus mazai sansu liko.Visur mandras,o kad savo rinkejus pastate i pacia nesaugiausia vieta,tai jam dzin.Neisdegs sou projektas.Kur atsidure zmoniu parasai del sakalienes ismetimo is seimo,kiek dar bandysite zmoniu kantrybe???tfuuuu.

Klausimėlis       2019-02-12 22:33

Nieko asmeniško,tik smalsumas ir noras žinoti.1.Kur buvo naujasis mesijas Puidokas,kai šakalienė stūmė vaikų įstatymą?2.Kokiu tikslu mokslo žmogui reikėjo *padėti*organizuoti to Sirijaus kontorą?3.Jei netinka partija,kaip tu gali norėti likti frakcijoje?4.Vaikinui 40 metų bus kovo 19:niekas neatsako,kaip įstatymas žiūri į amžiaus reikalavimą.Ar 2 metų politiko veiklos užtenka siekti tokio aukšto posto?Tai tik mano nuomonė apie žvaigždžių liga susirgusį jauną tėtį,kuris iš visiško mėgėjo nori perlipti į aukščiausią lygą,sporto terminais.Nebalsuosiu gailėdama jo šeimos.

Logika       2019-02-12 22:11

Valstybinė labai keista, abortais nužudoma tūkstančiais, o dėl kažkokių degeneratų nužūdyto vargšo vaiko, tokie baisūs klyksmai, aborto akcija santykinai yra panaši, taip pat nužudymas.

Dėl abortų       2019-02-12 15:26

Tai jie ir palikti rajoninėse ligoninėse.Gimdyti ten uždrausta.

Paradoksas       2019-02-12 13:37

Valstybė kuri taip įnirtingai imasi globoti vaikus, visai pro pirštus žiūri į abortus, kaip gali išauginti vaikų, jei daraisi sau abortą, sveiku protu tai sunku paaiškinti.

Sakė M. Puidokas:       2019-02-12 12:24

„Aš įvardijau tai, kad frakcijos seniūnas ir partijos lyderis nuėjo autoritariniu keliu, ir nuėjo iki tokio lygmens, kad pradėjo kvestionuoti šiuo atveju mano kaip kritiko psichinę sveikatą. Tai tikrai mus veda į labai negražius Sovietų sąjungos laikus, kur tie, kurie kritikuoja valdančiuosius tampa psichiniais ligoniais. Daugybė žmonių yra nukentėję nuo to, ir aš tikiuosi, kad jis daugiau taip nesielgs ir atsiprašys tų žmonių“.  Taip pasielgė su savo bendrapartiečiu, bet taip ši,  policinė “šutvė”, jau seniai elgiasi su eiliniais Lietuvos žmonėmis. Tai lyg nematoma NEGANDA mus visus padarė įkaitais. “Išrinktieji” niekada neatsisakys savo padėties, o mums, eiliniams, tenka zombių dalia. Gal greitai priims EUTANAZIJOS įstatymą, t.y. bus naikinami “eiliniai” pensininkai, neįgalūs asmenys? Manau, kad psichiatrinės ligoninės turėtų suklestėti? Ar greitai įves įstatymą apmokęstinti be vaikes šeimas, kaip buvo prie sovieto? Apninka tokios mintys, nes kaži kas benorės gimdyti mafijai?

Stoop       2019-02-12 11:49

įteisintas vaikų grobimas, įteisintas Lietuvos sengirių plynas kirtimas,įteisintas Afrikos imigrantų priėmimas -juk tai - akivaizdūs Lietuvos valstybės naikinimo įstatymai.

Atmintinė       2019-02-12 11:21

Demokratija yra didelis ginklas, duotas rinkėjams, jei jį naudotų teisingai būtų labai gerai, dabar daug kas paaiškėjo, todėl rinkėjai turėtu suprasti, kurie seimūnai yra blogio nešėjai,  ypatingai atrinkti kas neša juodajį negandą, ir kaip ne keista jį neša juodoji moteris, ji ir spalvą kažkodėl pasirinko juodą, atitinkančia jos užmačias, todėl reikia matyti kur ji bus ir jos bijoti kaip maro.

Iš anapus       2019-02-12 10:40

,,Lietuva, kur Tu eini..?”

Tai ir pašalino       2019-02-12 10:12

Puidoką iš frakcijos,nes Karbauskis bei Skvernelis eina su liberalais bei vaikų grobimu.

Rekomenduojame

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Profesorius Ehud Qimrom: „Sveikatos ministerija, laikas pripažinti nesėkmę“

Vytautas Sinica. Prognozė Prezidentui

Vidmantas Valiušaitis. K. Pakšto įžvalga: Lietuva yra kraštas, kuriame labai pavojinga gyventi

Almantas Stankūnas. Tai sakote, bankrutuoja Vilniaus Šilumos Tinklai?

Vytautas Sinica. Kvailių ieškojimas

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.