Visuomenės pokyčių analizė

Sąjunga „Vardan šeimos“: vaikų teisių įstatymo pataisos nieko iš esmės nekeičia

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 12 d. 9:57

11     

    

Sąjunga „Vardan šeimos“: vaikų teisių įstatymo pataisos nieko iš esmės nekeičia

Sąjunga „Vardan šeimos“ pareiškia: esamos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos neužtikrina Lietuvos šeimų lūkesčių ir nepakeičia vaiko teisių apsaugos sistemos iš esmės Įstatymo pataisose nėra numatytas kertinis Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos funkcijų atskyrimas, t.y. šiuo metu tarnyba vykdo du vienas kitam prieštaraujančius veiksmus – ta pati institucija atiminėja iš šeimų vaikus ir ta pati tarnyba perduoda vaikus įvaikinimui Lietuvos bei užsienio šalių įvaikintojams. Tai esminis Hagos konvencijos pažeidimas. Nei vienoje ES šalyje nėra tokios institucinės sistemos, kuri vienu metu turėtų ginti šeimos interesus ir tuo pat metu užsiima įvaikinimo veikla.

Įstatymo pataisose numatytas tik vienpusis įpareigojimas šeimoms nepalikti vaikų iki 6 metų amžiaus vienų be priežiūros – tuo būdu numatoma tik prievolė tėvams, tačiau Lietuvos Valstybė neprisiima įsipareigojimo užtikrinti ikimokyklinio ugdymo paslaugų teikimo šeimose augantiems vaikams. Įstatyme numatytos teikti “kompleksinės paslaugos”, tačiau ikimokyklinio ugdymo paslauga, kuri yra viena iš pagrindinių paslaugų šeimoms auginančioms vaikus, nėra numatyta kaip privalomas valstybės įsipareigojimas.

Konstitucijos 22 straipsnio 3 dalis sako, kad informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą. Tačiau Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisose numatyta, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba į teismą kreipiasi tik per 3 dienas jau po vaiko paėmimo iš šeimos fakto. Teismo sprendimas įsigalioja per 7 dienas. Taigi 10 dienų informacija apie šeimą būtų renkama neteisėtai. Tuo pačiu įstatymo pataisose bandoma įteisinti neteisėtą galimybę kištis į privatų šeimų gyvenimą, filmuojant asmeninę šeimų erdvę be jų išankstinio sutikimo ar teismo psrendimo. Privačios erdvės filmavimas numatytas Vaiko teisių pagrindų apsaugos įstatymo pataisų 36 straipsnyje „Reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą“. Šioje pataisoje nurodoma, jog gavus pranešimą, „visas pranešimo nagrinėjimo procesas yra fiksuojamas naudojant tarnybines garso ir (arba) vaizdo įrašymo priemones“.

Konstituciškai neteisėto filmavimo metu bus fiksuojami visi „nusikaltusios“ šeimos veiksmai tokioje aplinkoje ir tokioje emocinėje būsenoje, kurie paskui laisvai gali būti interpretuojami kaip „neadekvatūs, nebedradarbiaujantys, besipriešinantys”, kada tai yra natūralios žmogiškosios reakcijos, kai iš mamos ar tėvo rankų plėšiamas mylimas kūdikis. Praktika rodo, kad institucijos dažniausiai pateikia tik segretuotus ir kruopščiai atrinktus bei dažnai melagingai interpretuojamus ar neteisingus faktus. Akivaizdu, kad antikonstitucinis vaiko teisių institucijų filmavimo procesas gali jokiu būdu neatspindėti realių ir institucijai nepalankių faktinių aplinkybių.

Primename, kad nors įstatymo pataisoms dar nėra patvirtintos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau 2018 metų gruodžio 4 d. sudarė sutartį dėl 150 filmavimo įrenginių įsigijimo. Ar tai nėra dar vienas akivaizdus įrodymas, kad visos įstatymo pataisos daromos pagal ministerijos planą, visiškai ignoruojant realius ir tikruosius vaikų ir jų šeimų poreikius?

Įstatymo pataisose lieka ir tokia nepamatuojama ir niekaip teisiškai neapibrėžta sąvoka, kaip „saugumas“, kuri realiai priklauso nuo labai daugelio, ne tik konkrečių fizinių aplinkybių, bet ir nuo visos eilės psichologinių faktorių, vaiko brandos, šeimos vidinių įgūdžių, patirties. Ši realiai nepamatuojama, sunkiai įvertinama ir laisvai interpretuojama sąvoka ir toliau sudarys sąlygas VTAIĮT darbuotojams traktuoti šeimos situaciją tik pagal asmeninį „specialisto“ požiūrį ar kompetencijos lygį. Akivaizdu, kad šita įstatymo pataisų spraga yra tų pačių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintu grėsmių aprašo lentelių kitas pavadinimas, bet esmės nekeičiantis įstatymo faktorius, leisiantis ir toliau „teisėtai“ atiminėti vaikus iš šeimų, pagrindžiant tai „neužtikrinamu pakankamu vaiko saugumu“. Pasiūlytose įstatymo pataisose realiai nėra numatyti jokie saugikliai, kurie užkirstų įstatymą įgyvendinančiai ministerijai ir jos institucijom veikti prieš tikrąjį šeimų interesą.

Teigiame, kad nebuvo atsižvelgta į didžiosios visuomenės dalies nuomonę ir teiktus siūlymus, todėl esamos įstatymo pataisos neužtikrins geriausių šeimų interesų, toks įstatymas ir toliau veiks prieš šeimos ir valstybės interesą, prieštaraus esminėms LR Konstitucijos ir tarptautinių konvencijų nuostatoms ir punktams.

Todėl prašome nepriimti šio įstatymo pataisų skubos tvarka, o tik išsamiai ir plačiai su visuomenės ir šeimų atstovais išdiskutavus visus klausimus ir ginčytinus punktus – teikti įstatymo pataisas priėmimui.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

reikia       2019-02-13 10:20

Reikia panaikinti tą  vaikų atiminėjimo įstatymą, o ne jį taisyti.Turime reikalauti.Yra sukurta gerb A.Juozaičio PETICIJA šiuo klausimu, bet pasirašiusių nėra labai didelis skaičius. Ar Tauta jau išmoko atskirti grūdus nuo pelų? Ar bus išgirsti balsai likusių šviesuolių-V.Radžvilo, A.Juozaičio ir kt.?

...       2019-02-13 0:50

Dicpetriene verkslena,kad valstybe neskiria pinigu,berods 300 mln.nori.Teveliai,nedaleiskite situ pataisu,kovokite iki galo,kol nukopijuotas BARNEVERNETO projektas,bus ismestas.Karbauskiui per rinkimus mazai sansu liko.Visur mandras,o kad savo rinkejus pastate i pacia nesaugiausia vieta,tai jam dzin.Neisdegs sou projektas.Kur atsidure zmoniu parasai del sakalienes ismetimo is seimo,kiek dar bandysite zmoniu kantrybe???tfuuuu.

Klausimėlis       2019-02-12 22:33

Nieko asmeniško,tik smalsumas ir noras žinoti.1.Kur buvo naujasis mesijas Puidokas,kai šakalienė stūmė vaikų įstatymą?2.Kokiu tikslu mokslo žmogui reikėjo *padėti*organizuoti to Sirijaus kontorą?3.Jei netinka partija,kaip tu gali norėti likti frakcijoje?4.Vaikinui 40 metų bus kovo 19:niekas neatsako,kaip įstatymas žiūri į amžiaus reikalavimą.Ar 2 metų politiko veiklos užtenka siekti tokio aukšto posto?Tai tik mano nuomonė apie žvaigždžių liga susirgusį jauną tėtį,kuris iš visiško mėgėjo nori perlipti į aukščiausią lygą,sporto terminais.Nebalsuosiu gailėdama jo šeimos.

Logika       2019-02-12 22:11

Valstybinė labai keista, abortais nužudoma tūkstančiais, o dėl kažkokių degeneratų nužūdyto vargšo vaiko, tokie baisūs klyksmai, aborto akcija santykinai yra panaši, taip pat nužudymas.

Dėl abortų       2019-02-12 15:26

Tai jie ir palikti rajoninėse ligoninėse.Gimdyti ten uždrausta.

Paradoksas       2019-02-12 13:37

Valstybė kuri taip įnirtingai imasi globoti vaikus, visai pro pirštus žiūri į abortus, kaip gali išauginti vaikų, jei daraisi sau abortą, sveiku protu tai sunku paaiškinti.

Sakė M. Puidokas:       2019-02-12 12:24

„Aš įvardijau tai, kad frakcijos seniūnas ir partijos lyderis nuėjo autoritariniu keliu, ir nuėjo iki tokio lygmens, kad pradėjo kvestionuoti šiuo atveju mano kaip kritiko psichinę sveikatą. Tai tikrai mus veda į labai negražius Sovietų sąjungos laikus, kur tie, kurie kritikuoja valdančiuosius tampa psichiniais ligoniais. Daugybė žmonių yra nukentėję nuo to, ir aš tikiuosi, kad jis daugiau taip nesielgs ir atsiprašys tų žmonių“.  Taip pasielgė su savo bendrapartiečiu, bet taip ši,  policinė “šutvė”, jau seniai elgiasi su eiliniais Lietuvos žmonėmis. Tai lyg nematoma NEGANDA mus visus padarė įkaitais. “Išrinktieji” niekada neatsisakys savo padėties, o mums, eiliniams, tenka zombių dalia. Gal greitai priims EUTANAZIJOS įstatymą, t.y. bus naikinami “eiliniai” pensininkai, neįgalūs asmenys? Manau, kad psichiatrinės ligoninės turėtų suklestėti? Ar greitai įves įstatymą apmokęstinti be vaikes šeimas, kaip buvo prie sovieto? Apninka tokios mintys, nes kaži kas benorės gimdyti mafijai?

Stoop       2019-02-12 11:49

įteisintas vaikų grobimas, įteisintas Lietuvos sengirių plynas kirtimas,įteisintas Afrikos imigrantų priėmimas -juk tai - akivaizdūs Lietuvos valstybės naikinimo įstatymai.

Atmintinė       2019-02-12 11:21

Demokratija yra didelis ginklas, duotas rinkėjams, jei jį naudotų teisingai būtų labai gerai, dabar daug kas paaiškėjo, todėl rinkėjai turėtu suprasti, kurie seimūnai yra blogio nešėjai,  ypatingai atrinkti kas neša juodajį negandą, ir kaip ne keista jį neša juodoji moteris, ji ir spalvą kažkodėl pasirinko juodą, atitinkančia jos užmačias, todėl reikia matyti kur ji bus ir jos bijoti kaip maro.

Iš anapus       2019-02-12 10:40

,,Lietuva, kur Tu eini..?”

Tai ir pašalino       2019-02-12 10:12

Puidoką iš frakcijos,nes Karbauskis bei Skvernelis eina su liberalais bei vaikų grobimu.

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.