Visuomenės pokyčių analizė

Sąjunga „Vardan šeimos“: vaikų teisių įstatymo pataisos nieko iš esmės nekeičia

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 12 d. 10:57

11     

    

Sąjunga „Vardan šeimos“: vaikų teisių įstatymo pataisos nieko iš esmės nekeičia

Sąjunga „Vardan šeimos“ pareiškia: esamos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos neužtikrina Lietuvos šeimų lūkesčių ir nepakeičia vaiko teisių apsaugos sistemos iš esmės Įstatymo pataisose nėra numatytas kertinis Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos funkcijų atskyrimas, t.y. šiuo metu tarnyba vykdo du vienas kitam prieštaraujančius veiksmus – ta pati institucija atiminėja iš šeimų vaikus ir ta pati tarnyba perduoda vaikus įvaikinimui Lietuvos bei užsienio šalių įvaikintojams. Tai esminis Hagos konvencijos pažeidimas. Nei vienoje ES šalyje nėra tokios institucinės sistemos, kuri vienu metu turėtų ginti šeimos interesus ir tuo pat metu užsiima įvaikinimo veikla.

Įstatymo pataisose numatytas tik vienpusis įpareigojimas šeimoms nepalikti vaikų iki 6 metų amžiaus vienų be priežiūros – tuo būdu numatoma tik prievolė tėvams, tačiau Lietuvos Valstybė neprisiima įsipareigojimo užtikrinti ikimokyklinio ugdymo paslaugų teikimo šeimose augantiems vaikams. Įstatyme numatytos teikti “kompleksinės paslaugos”, tačiau ikimokyklinio ugdymo paslauga, kuri yra viena iš pagrindinių paslaugų šeimoms auginančioms vaikus, nėra numatyta kaip privalomas valstybės įsipareigojimas.

Konstitucijos 22 straipsnio 3 dalis sako, kad informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą. Tačiau Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisose numatyta, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba į teismą kreipiasi tik per 3 dienas jau po vaiko paėmimo iš šeimos fakto. Teismo sprendimas įsigalioja per 7 dienas. Taigi 10 dienų informacija apie šeimą būtų renkama neteisėtai. Tuo pačiu įstatymo pataisose bandoma įteisinti neteisėtą galimybę kištis į privatų šeimų gyvenimą, filmuojant asmeninę šeimų erdvę be jų išankstinio sutikimo ar teismo psrendimo. Privačios erdvės filmavimas numatytas Vaiko teisių pagrindų apsaugos įstatymo pataisų 36 straipsnyje „Reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą“. Šioje pataisoje nurodoma, jog gavus pranešimą, „visas pranešimo nagrinėjimo procesas yra fiksuojamas naudojant tarnybines garso ir (arba) vaizdo įrašymo priemones“.

Konstituciškai neteisėto filmavimo metu bus fiksuojami visi „nusikaltusios“ šeimos veiksmai tokioje aplinkoje ir tokioje emocinėje būsenoje, kurie paskui laisvai gali būti interpretuojami kaip „neadekvatūs, nebedradarbiaujantys, besipriešinantys”, kada tai yra natūralios žmogiškosios reakcijos, kai iš mamos ar tėvo rankų plėšiamas mylimas kūdikis. Praktika rodo, kad institucijos dažniausiai pateikia tik segretuotus ir kruopščiai atrinktus bei dažnai melagingai interpretuojamus ar neteisingus faktus. Akivaizdu, kad antikonstitucinis vaiko teisių institucijų filmavimo procesas gali jokiu būdu neatspindėti realių ir institucijai nepalankių faktinių aplinkybių.

Primename, kad nors įstatymo pataisoms dar nėra patvirtintos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau 2018 metų gruodžio 4 d. sudarė sutartį dėl 150 filmavimo įrenginių įsigijimo. Ar tai nėra dar vienas akivaizdus įrodymas, kad visos įstatymo pataisos daromos pagal ministerijos planą, visiškai ignoruojant realius ir tikruosius vaikų ir jų šeimų poreikius?

Įstatymo pataisose lieka ir tokia nepamatuojama ir niekaip teisiškai neapibrėžta sąvoka, kaip „saugumas“, kuri realiai priklauso nuo labai daugelio, ne tik konkrečių fizinių aplinkybių, bet ir nuo visos eilės psichologinių faktorių, vaiko brandos, šeimos vidinių įgūdžių, patirties. Ši realiai nepamatuojama, sunkiai įvertinama ir laisvai interpretuojama sąvoka ir toliau sudarys sąlygas VTAIĮT darbuotojams traktuoti šeimos situaciją tik pagal asmeninį „specialisto“ požiūrį ar kompetencijos lygį. Akivaizdu, kad šita įstatymo pataisų spraga yra tų pačių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintu grėsmių aprašo lentelių kitas pavadinimas, bet esmės nekeičiantis įstatymo faktorius, leisiantis ir toliau „teisėtai“ atiminėti vaikus iš šeimų, pagrindžiant tai „neužtikrinamu pakankamu vaiko saugumu“. Pasiūlytose įstatymo pataisose realiai nėra numatyti jokie saugikliai, kurie užkirstų įstatymą įgyvendinančiai ministerijai ir jos institucijom veikti prieš tikrąjį šeimų interesą.

Teigiame, kad nebuvo atsižvelgta į didžiosios visuomenės dalies nuomonę ir teiktus siūlymus, todėl esamos įstatymo pataisos neužtikrins geriausių šeimų interesų, toks įstatymas ir toliau veiks prieš šeimos ir valstybės interesą, prieštaraus esminėms LR Konstitucijos ir tarptautinių konvencijų nuostatoms ir punktams.

Todėl prašome nepriimti šio įstatymo pataisų skubos tvarka, o tik išsamiai ir plačiai su visuomenės ir šeimų atstovais išdiskutavus visus klausimus ir ginčytinus punktus – teikti įstatymo pataisas priėmimui.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

reikia       2019-02-13 11:20

Reikia panaikinti tą  vaikų atiminėjimo įstatymą, o ne jį taisyti.Turime reikalauti.Yra sukurta gerb A.Juozaičio PETICIJA šiuo klausimu, bet pasirašiusių nėra labai didelis skaičius. Ar Tauta jau išmoko atskirti grūdus nuo pelų? Ar bus išgirsti balsai likusių šviesuolių-V.Radžvilo, A.Juozaičio ir kt.?

...       2019-02-13 1:50

Dicpetriene verkslena,kad valstybe neskiria pinigu,berods 300 mln.nori.Teveliai,nedaleiskite situ pataisu,kovokite iki galo,kol nukopijuotas BARNEVERNETO projektas,bus ismestas.Karbauskiui per rinkimus mazai sansu liko.Visur mandras,o kad savo rinkejus pastate i pacia nesaugiausia vieta,tai jam dzin.Neisdegs sou projektas.Kur atsidure zmoniu parasai del sakalienes ismetimo is seimo,kiek dar bandysite zmoniu kantrybe???tfuuuu.

Klausimėlis       2019-02-12 23:33

Nieko asmeniško,tik smalsumas ir noras žinoti.1.Kur buvo naujasis mesijas Puidokas,kai šakalienė stūmė vaikų įstatymą?2.Kokiu tikslu mokslo žmogui reikėjo *padėti*organizuoti to Sirijaus kontorą?3.Jei netinka partija,kaip tu gali norėti likti frakcijoje?4.Vaikinui 40 metų bus kovo 19:niekas neatsako,kaip įstatymas žiūri į amžiaus reikalavimą.Ar 2 metų politiko veiklos užtenka siekti tokio aukšto posto?Tai tik mano nuomonė apie žvaigždžių liga susirgusį jauną tėtį,kuris iš visiško mėgėjo nori perlipti į aukščiausią lygą,sporto terminais.Nebalsuosiu gailėdama jo šeimos.

Logika       2019-02-12 23:11

Valstybinė labai keista, abortais nužudoma tūkstančiais, o dėl kažkokių degeneratų nužūdyto vargšo vaiko, tokie baisūs klyksmai, aborto akcija santykinai yra panaši, taip pat nužudymas.

Dėl abortų       2019-02-12 16:26

Tai jie ir palikti rajoninėse ligoninėse.Gimdyti ten uždrausta.

Paradoksas       2019-02-12 14:37

Valstybė kuri taip įnirtingai imasi globoti vaikus, visai pro pirštus žiūri į abortus, kaip gali išauginti vaikų, jei daraisi sau abortą, sveiku protu tai sunku paaiškinti.

Sakė M. Puidokas:       2019-02-12 13:24

„Aš įvardijau tai, kad frakcijos seniūnas ir partijos lyderis nuėjo autoritariniu keliu, ir nuėjo iki tokio lygmens, kad pradėjo kvestionuoti šiuo atveju mano kaip kritiko psichinę sveikatą. Tai tikrai mus veda į labai negražius Sovietų sąjungos laikus, kur tie, kurie kritikuoja valdančiuosius tampa psichiniais ligoniais. Daugybė žmonių yra nukentėję nuo to, ir aš tikiuosi, kad jis daugiau taip nesielgs ir atsiprašys tų žmonių“.  Taip pasielgė su savo bendrapartiečiu, bet taip ši,  policinė “šutvė”, jau seniai elgiasi su eiliniais Lietuvos žmonėmis. Tai lyg nematoma NEGANDA mus visus padarė įkaitais. “Išrinktieji” niekada neatsisakys savo padėties, o mums, eiliniams, tenka zombių dalia. Gal greitai priims EUTANAZIJOS įstatymą, t.y. bus naikinami “eiliniai” pensininkai, neįgalūs asmenys? Manau, kad psichiatrinės ligoninės turėtų suklestėti? Ar greitai įves įstatymą apmokęstinti be vaikes šeimas, kaip buvo prie sovieto? Apninka tokios mintys, nes kaži kas benorės gimdyti mafijai?

Stoop       2019-02-12 12:49

įteisintas vaikų grobimas, įteisintas Lietuvos sengirių plynas kirtimas,įteisintas Afrikos imigrantų priėmimas -juk tai - akivaizdūs Lietuvos valstybės naikinimo įstatymai.

Atmintinė       2019-02-12 12:21

Demokratija yra didelis ginklas, duotas rinkėjams, jei jį naudotų teisingai būtų labai gerai, dabar daug kas paaiškėjo, todėl rinkėjai turėtu suprasti, kurie seimūnai yra blogio nešėjai,  ypatingai atrinkti kas neša juodajį negandą, ir kaip ne keista jį neša juodoji moteris, ji ir spalvą kažkodėl pasirinko juodą, atitinkančia jos užmačias, todėl reikia matyti kur ji bus ir jos bijoti kaip maro.

Iš anapus       2019-02-12 11:40

,,Lietuva, kur Tu eini..?”

Tai ir pašalino       2019-02-12 11:12

Puidoką iš frakcijos,nes Karbauskis bei Skvernelis eina su liberalais bei vaikų grobimu.


Rekomenduojame

Kamilė Šeraitė. Škirpos alėjos pavadinimo keitimas – skubota iniciatyva

lrytas.lt: Italiją supurtė vaikų pardavimo skandalas: sukūrę įspūdingą schemą pildėsi kišenes

Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

Rasa Čepaitienė. Mindaugo kodas

Vaizdo įrašas iš akcijos Šiau­lių bul­va­ro lie­poms iš­sau­go­ti

Vygantas Malinauskas. Prie kokios civilizacijos Mindaugas prijungė Lietuvą?

Kviečiame savo parašu prisidėti prie tarptautinės bendruomenės pastangų išsaugoti Vincento Lamberto gyvybę

Saulius Dambrauskas. Kova už miškų išsaugojimą tęsiasi

Linas V. Medelis. Tiesus kelias į Orvelo pasaulį

Valdas Vasiliauskas. Ačiū partijai ir vyriausybei!

Benediktas XVI. Apie principus, kuriais privalu vadovautis viešajai valdžiai

Robertas Grigas. Apie skundimo paveldą

Raimondas Navickas. Kodėl vėl bandomas griauti lietuvių-žydų konsensusas dėl praeities didvyrių vertinimo?

Liutauras Stoškus. Kalnų parko projekto pristatymas

In memoriam. Jonas Juškaitis

Raimondas Navickas. Šakalienei pasiruošt

Ar suteikti Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ valstybinį pripažinimą? Povilo Urbšio abejonės (atnaujinta ir papildyta)

Geroji Naujiena: Rinkimės tikrąjį Gyvenimą – čia ir dabar

Verta prisiminti. Pijus XII. Krikščioniškoji sąžinė asmeniniame ir visuomeniniame gyvenime

Verta prisiminti. Kazys Škirpa. Kodėl mes sukilom?

Gintaras Aleknonis. Sumaišties karuselėje

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dėl Škirpos – tiesa yra kita, pone mere

Vygantas Malinauskas. Kuo skiriasi demokratija pagal JAV respublikonus ir pagal Lietuvos konservatorius?

Paremkime Irenos Vasinauskaitės peticiją „Išsaugokime brandžiąsias Šiaulių bulvaro liepas“

Arkivysk. Sigitas Tamkevičius apie radikaliai pasikeitusias Tėvynės Sąjungos vertybes ir kunigų pareigą netylėti (papildyta)

Vytautas Radžvilas. Dar vienas žingsnis idėjinio-politinio TS-LKD (?) iš(si)gryninimo link

Nuo bačkos. Andrius Navickas bendrapartiečiams: šiandieniniai gebelsai bando įtikinti, kad mes nebeturime moralinio stuburo

Narystę partijoje sustabdęs Rimantas Dagys apie jam skirtas sankcijas: Tapau itin nepatogus ir nepriimtinas TS-LKD partijos vadovybei

Liudvikas Jakimavičius. Rimantas Dagys – pirmoji kregždė

Iš Valdo Benkunsko pašto. Paminklų sostinėje klausimu. Politinė poezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.