Jūsų dėmesiui siūlome 2015 metais paskelbtą „Transparency International“ tyrimą-ataskaitą „Politikos užkulisiai. Lobizmo (ne)skaidrumas Lietuvoje“, kurią parengė šios organizacijos Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas ir projektų vadovė Rūta Mrazauskaitė.
Kaip rašoma ataskaitos santraukoje, tyrime apžvelgta lobistinės veiklos praktika Lietuvoje. Rūpėta išsiaškinti, „kiek šios veiklos reguliavimas ir praktika yra skaidrūs ir atskaitingi, kokios etikos normos taikomos šioje srityje ir ar visos interesų grupės turi vienodas galimybes įsitraukti į sprendimų priėmimą. Tyrimo išvados rodo, kad Lobistinės veiklos įstatymas Lietuvoje neveikia, o jo tikslai neįgyvendinti. Lobizmas Lietuvoje vis dar veikia gana primityviai, o atstovavimas interesų grupėms dažniau suvokiamas kaip naudojimasis asmeniniais ryšiais, o ne šiuolaikinėmis lobistinės veiklos technologijomis. Kaip rodo tyrimai, faktiškai didžioji dalis siekių paveikti teisėkūrą apskritai vykdoma ne įstatymų reguliuojamasis būdais.
Atskaitinga lobistinė veikla gali būti pozityvia jėga, prisidedančia prie interesų grupių atstovavimo demokratijoje stiprinimo, teisėkūros kokybės gerinimo ir net sprendimų priėmimo atskaitingumo. Dabartinis lobistinės veiklos reguliavimas Lietuvoje yra visiškai neefektyvus, leidžia susiklostyti protekcionistiniams ir korumpuotiems ryšiams, kelia grėsmę teisėkūros atskaitingumui ir net valstybės saugumui, tad būtinos reformos.“
Analizė atlikta remiantis 65 klausimų klausimynu, kurio tikslas – išsiaiškinti, ar egzistuojantys teisės aktai ir savireguliacijos mechanizmai yra pakankami sudaryti vienodas galimybes dalyvauti priimant viešuosius sprendimus, užtikrinant lobistinės veiklos ir viešųjų sprendimų priėmimo skaidrumą ir atskaitingumą.
Su visu tyrimu galima susipažinti ČIA.
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.
Parašyk komentarą
Komentarai
Pridursiu dar klausimą. Ar TILS, p. Muravjovas bei Lietuvos gėjų organizacijos užsiima lobistine veikla? Jei ne, kodėl jas finansuoja (turbūt vien tik) užsienio donorai? Matyt lietuviai dar nespėjo įsitikinti šių organizacijų teikiamais privalumais?
“Transparency International Lietuvos skyrius”, kuriam jau eilę metų vadovauja p. Muravjovas, mano nuomone nėra pasiekęs laimėjimų kovos prieš korupciją srityje, bet yra įsisavinęs lėšų iš užsienio donorų (kas jie tokie, galite įsivaizduoti - man tiesa nepavyko rasti tikslios indormacijos, kas šiuo metu finansuoja šios organizacijos veiklą). Ši organizacija, beje, ir nesako, kad kovoja PRIEŠ korupciją - tik matuoja, ką žmonės apie ją mano. Pagalvokime, kodėl užsienio donorams tokia svarbi ši organizacija besivystančiose šalyse, kur dar yra, ką privatizuoti (nors Italija, pavyzdžiui, už Lietuvą kur kas labiau korumpuota, pagal šios organizacijos reitingą).
Labiausiai man įdomu, kodėl TILS viešai neskelbia savo paslaptingos tarybos sudėties. Ar ne todėl, kad joje rastume kartais vieną, kartais daugiau Lietuvos oligarchus, uždirbančius ypač iš prekybos alkoholiu, bei ne vieną laisvarinkinką bei sorošistą?
Reklamuojant atvirumą, būtų sveika pradėti nuo savęs, ar ne?
gal komentarai ir nereikalingi. Lobizmas geriausiai veikia per gėrimų dėžutes prifarširuotas euriukais.