Ukraina, Rusija

Rusijos agresija Ukrainoje. Gudijos vaidmuo. Bendrosios tezės.

Tiesos.lt siūlo   2022 m. kovo 11 d. 19:18

10     

    

Rusijos agresija Ukrainoje. Gudijos vaidmuo. Bendrosios tezės.

Pavel Ablamski | gudija.lt

Baltarusija yra putiniškos agresijos prieš Ukrainą dalis. Lukašenka suteikė Rusijai karinę infrastruktūrą. Iš Gudijos teritorijos yra leidžiamos raketos, rusų aviacija naudoja baltarusių aerodromus. Kijevo link judantys rusų kariniai daliniai į Ukrainos gilumą veržiasi iš Baltarusijos. Tarptautinė padėtis nepavydėtina: Vakarų pasaulio akyse šalis yra praradusi savo suverenitetą. 2022 metų kovo mėnesio Baltarusija daug kuo primena 1939 metų rugsėjo mėnesio Slovakiją. Priminsime, kad tuometinė Slovakija – nacistinės Vokietijos satelitas – dalyvavo puolime prieš Lenkiją, tokiu būdu tapdama Antrojo pasaulinio karo pradžios bendrininke.

Nepaisant įvairių pranešimų, Baltarusijos kariuomenė nedalyvauja kare prieš Ukrainą. Šiuo metu Baltarusijos Respublikos karinių pajėgų įsitraukimas į agresiją prieš kaimynę atrodo mažai tikėtinas. Rusijos veržimasis į Ukrainą buvo pristabdytas. Planas atidaryti dar vieną karinių veiksmų teatrą išilgai gudų ir ukrainiečių sienos Polesėje (pietinis Gudijos kraštas, gausus pelkių ir miškų) atrodo absurdiškas, nes gynėjai turėtų papildomą pranašumą. Lieka neaišku, kaip elgsis baltarusių kariai, jei gaus įsakymą pulti Ukrainą. Reikia suprasti, kad Lukašenka visomis jėgomis stengsis išvengti baltarusių armijos įsitraukimo į pilnavertį karą su Ukraina. Baltarusijos režimas aiškins Kremliui, kad NATO šalys, pirmiausia Lenkija ir Lietuva, yra pasiruošusios užpulti Baltarusiją. Netgi pats juodžiausias scenarijus – tiesioginis Baltarusijos įsitraukimas į karą prieš Ukrainą, kariniu požiūriu nieko iš esmės nepakeis. Tačiau toks scenarijus panaikins bet kokius Baltarusijos suvereniteto likučius, paversdamas ją Donecko Liaudies Respublikos analogu, ką Lukašenka puikiai supranta.

Lukašenkos retorika per pirmąsias dešimt karo dienų gerokai pasikeitė. Pačioje karo pradžioje jis sakydavo, kad „baltarusių kariuomenės Ukrainoje nėra, tačiau ji ten gali atsirasti, jei prireiks.“ Dabar Lukašenka slepia galvą smėlyje, nes atsidūrė pralaimėtojo padėtyje. Pagrindinė baltarusių režimo ideologema „kad tik nebūtų karo“ byra net tvirto Lukašenkos elektorato akyse. Užimti diplomatinio tarpininko poziciją, kaip tai įvyko 2014 metais, jau nepavyks. Kremliaus vasalas nuoširdžiai nustebęs, kad „Kijeve juo nebepasitiki.“ Oficialusis Minskas tęsia beprotiško Kremliaus pasakojimo apie „specialią operaciją Ukrainoje“ transliavimą. Tuo pat metu baltarusių režimas neįveda totalinės cenzūros, kaip tai jau įvyko Rusijoje, užblokavus feisbuką ir tviterį. 2020 metų įvykiai parodė, kad baltarusių valdžia gali taip padaryti, tačiau dar delsia.

Akivaizdu, kad Vakarų sankcijos sunaikins Baltarusijos ekonomiką. Ekonominis spaudimas Rusijai stiprėja. Būdama dar labiau izoliuota ir gerokai mažesnė nei rytinė kaimynė, Baltarusija taps pirmąja sankcijų auka, nes yra tampriai susijusi su Rusijos rinka. Jos perorientavimas į Azijos rinkas dabartinėje situacijoje atrodo kaip utopija.

Tokia pat utopija esančiomis sąlygomis yra masiniai gudų protestai prieš karą su Ukraina. Apie tūkstantis žmonių, kurie įvairiose protesto akcijose pasisakė prieš taip vadinamą referendumą dėl naujos konstitucijos (vasario 27 d.), jau yra uždaryti paroms. Baltarusijos represinė sistema dabar yra monolitinė ir lengvai gali užspausti tokio tipo protestą. Nuo 2020 metų Baltarusijoje karaliauja jėga, kuri netoleruoja jokios nuomonių įvairovės. Netgi individualios nekaltos protesto akcijos, kaip geltonos ir mėlynos spalvos juostelės plaukuose, iššaukia lukašenkiškų jėgos struktūrų pyktį. Tokia situacija verčia abejoti panašių akcijų tikslingumu šalyje, kur didžioji aktyvių piliečių dalis sėdi kalėjimuose arba atsidūrė priverstinėje emigracijoje.

Lukašenkos dalyvavimo rusų agresijoje ukrainiečiai dar ilgai nepamirš. Norėtųsi klysti, bet Minsko ir Kijevo santykiai yra sugadinti dešimtmečiams. Tai paveiks ir kontaktus tarp žmonių. Įtampa jaučiama jau dabar, pavyzdžiui, net Lukašenkos režimo oponentų, kurie pabėgo iš šalies gelbėdamiesi nuo represijų, atžvilgiu. Deja, taip veikia masinė savimonė karo metu, kai yra matoma tik juoda ir balta. Mažai kas atsimins, kad iki 2020 metų Lukašenka buvo vienas populiariausių užsienio politikų Ukrainoje. Tikėtina, kad ukrainiečių istorijos vadovėliuose greičiausiai bus parašyta, iš kur raketomis buvo apšaudomas Žytomyras ir iš kur, Kijevo link, važiavo rusų technikos kolonos. Visa tai yra suvereniteto praradimo kaina, o prie to privedė Lukašenkos režimas.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marius, lietuvis       2022-03-15 19:47

Anonimiškas anonime, būtent tu esi pseudopatriotas ir, galimai, užsislapstęs homoseksualistas. Nepseudopatriotini kvaily, tai kad botoksinį nykštuką vadinu botoksiniu nykštuku, tai kad tu esi vatnikas, tai nereiškia kad esu už homoseksualistų ideologiją. Nepseudoptriotini berašti, tai kad tu siūlai Raskevičiaus (pavardė rašosi iš didžiosios raidės) draugiją išties yra tavo slapti troškimai, nes kas galvoje, tas ir ant liežuvio. Susimovei kolorade.

Mareli,kvaileli,       2022-03-12 19:30

butent tokia leksika bei sintakse kalba pseudopatriotai,kuriems ir priklausai.Taviskiai yra tie,kurie po Slicytes kalbos bego kaip velniai nuo kryziaus.Garbink ir toliau lenzbybius ir kitus pedrylu isangiu myletojus.Gal koks raskevicius ir tave prasuks su visom ismatom.Slove rudnosiukam,slykstuk..

Marius, lietuvis       2022-03-12 18:59

Tamsta, vatnike, pirma išmok rašyti lietuviškai, o tik po to samprotauk apie mano amžių. Nekenčiu vatnikų ir koloradų, inkščiančių išvedžiotojų. Ei, jei čia taip blogai važiuok pas tarakoną arba pas botoksinį nykštuką.

Al.       2022-03-12 18:56

Opozicionieriai gudų kariuomenėj turi būti pasiruošę įvykdyti perversmą. Turbūt dabar tai vienintelis būdas išgelbėti šalį.

Mareu,       2022-03-12 17:06

kvaileli,tau,regiu,da nedaug meteliu,gal,duokdie,kada ir pagysi..Aug,vaikeli.GELBEKIS.

Marius, lietuvis       2022-03-12 14:40

Anonime, nėra Lietuvoje jokio landsbergistinio režimo. Tokie teiginiai yra lietuviškai kalbančių (arba lietuvių kalbą mokančių) vatnikų išsigalvojimas. Rinkimai Lietuvoje yra demokratiniai, taip, man nepatinka ką kartais isširenka Lietuvos Respublikos rinkimų teisę turintys piliečiai. Ypatingai nemėgstu dabartinės senmergės ir leberalų valdžios, kur prezidentas yra mėmė, bet tai jau rinkėjų problema. O va Baltarusijoje yra valdžią užgrobusio ir rinkimų rezultatus sufalsifikavusioi Tarakono režimas.

Prašalietis       2022-03-12 13:19

Paška iš Gudijos pasakoja Baltarusijos “suvereniteto” praradimą, Slovakijos dalyvavimą 1939 metų Vokietijos Lenkijos užpuolime, pasakoja “kaip Lukašenka slepia galvą smėlyje….” ir kitus “patriotinius dalykus. Gudijos Paškai belieka priminti sekančius istorinius faktus: po Anglijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos Miuncheno suokalbio Vokietija su Lenkija užpuolė Čekiją ir aneksavo Čekijos Sudetų kraštą. Dar 1934 metais Hitlerinė Vokietija ir asmeninio Hitlerio draugo Lenkijos diktatoriaus Pilsudskio buvo pasirašyta nepuolimo sutarstis. Po sovietijos griūties buvusių socialistinio lagerio soc. respublikų ir atsiradusių buvusios sovietijos teritorijoje pseudo valstybinių darinių “nepriklausomybes ir suverinitetus” gali apibūdinti ar apibrėžti nebent beviltiškai praradęs paskutes sveiko proto ir atminties kruopas lunatikas…

Mareu,       2022-03-12 11:52

uzuot rasinejes naivius komentarus,nuversk pisistini lenzburgu rezima…Proto bokstas,tu,mareu lietuvi,tikras idiotu egzempliorius.

Marius, lietuvis       2022-03-11 22:18

Baltarusija, o ne Gudija. Nereikia grūsti čia archaizmų. Kaip kad rankšluostis, o ne abrūsas. Kaip kad vinis, o ne cviekas. Kaip kad Lenkija, o ne Paliokija. Suprantu autorius yra iš baltarusių nacionalistų, tad jei labai rūpi gimtoji šalis - nuversk tarakoną, o ne rašinėkite naivius rašinėlius.

???        2022-03-11 21:09

kas norite žinoti ką reiškia žodis ‘gudas” skaitykite elbingo žodynėlį

Rekomenduojame

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.