Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Liustracija ir desovietizacija

Romualdas Žekas. Ar tą patį regime žvelgdami ta pačia kryptimi? arba Priešai jau viduje

Tiesos.lt redakcija   2021 m. vasario 22 d. 7:21

19     

    

Romualdas Žekas. Ar tą patį regime žvelgdami ta pačia kryptimi? arba Priešai jau viduje

Kodėl nusikalstamos organizacijos užvaldo ištisas valstybes, o jų idėjos tampa priimtinomis gyventojų daugumai? Tokį visai neretorinį klausimą, neseniai uždavė viena jauna istorikė. Tuojau pati ir atsakė – tai vyksta perversmų, okupacijų atvejais. Kas galėtų prieštarauti? Suprantama, kad natūrali žmogaus baimė, noras išlikti pagimdo baisiausius režimus ir diktatūras. Prisitaikoma įvairiausiomis formomis: nuo pasyvaus „stovėjimo po medžiu“, rafinuoto veidmainiavimo iki smurto ir netgi sužvėrėjimo. Žmonijos istorija tokių pavyzdžių matė daugybę. Nereikia ir okupacijų. Užuomazgų, geriau įsižiūrėję, galime pamatyti ir šiandien savo šalyje. Deja, pradžia, kuri atrodo gana nekaltai, dažniausiai ir pražiopsoma.

Kaip tai gali atsitikti, mano paaugliams sūnums labai patikusioje knygoje „Alchemikas“ aiškina populiarusis brazilų rašytojas Paulo Coelhas. Mes tiesiog nesugebame pamatyti ir suprasti mums siunčiamų ženklų. Kad tokių ženklų netrūksta, man pritartų daugelis tų, kurie nėra kaip tas Pito Breigelio artojas panarinę galvą ir žvilgsnį įbedę tik į verčiamą velėną. Ženklų jie nemato, tačiau patys labai stropiai stengiasi kuo labiau supanašėti į menkiausiam vėjeliui pasiruošusią nulinkti žolę. Greta mūsų gyvena ir kitokie žmonės. Žmonės, kurie kaip tik stengiasi šiuos ženklus maskuoti, o kilus skandalui, sumenkinti jų reikšmę ar įvardinti nekaltais vardais. Nekalbu apie nesubrendusius ir iš paauglystės idealistinio pasaulio supratimo dar neišaugusius ar aklai persiėmusius neomarksistinėmis idėjomis jaunuolius. Kalbu apie slidžius ir kaip salamandros, spalvas mikliai keičiančius mūsų piliečius. Jie ir prie anos valdžios gerai gyveno, ir dabar puikiai prisitaikė. „Pritaikė“, įtaisė į šiltus postus ir savo vaikus. Didžioji jų dalis turėjo savanoriškai liustruotis. Jūs manote, kad tai jie padarė? Niekas tiesos nežinome. Tačiau esu tikras, kad nors dauguma jų to nepadarė, dėl kiekvieno skambučio į duris šiandien jau nebedreba. Jie apdairūs ir ciniški. Apsistatė keliomis eilėmis jeigu ne bendraminčiais, tai bent jau ant panašaus medžio nokusiais pavaldiniais. Puikiai atsimename dar, atrodo, tokius nesenus laikus, kai baigdami mokyklą visi žinojome – teisę, žurnalistiką ir…. istoriją studijuoti galėsim ne visi. Būtina turėti tinkamą biografiją. Nors galimai ir buvo kokių išimčių. Jūs manote, kad šitos generacijos specialistai jau nebedirba?

O kiek šalia mūsų buvo „belstukų“ (stukačių)? Prisimenu, 1987 m. pradėjus vadovauti nemažai įstaigai, du iš penkių mano pavaduotojų, kaip netrukus netyčia paaiškėjo, bendradarbiavo su ta institucija. Tais laikais įstaigų ar net didesnių padalinių vadovais, drįstu tvirtinti, buvo stengiamasi skirti tik savus žmones. Nors, žinau, išimčių ir čia dėl aplaidaus „organų“ darbo pasitaikydavo. Galbūt belsti turėjo ne kiekvienas, bet KGB visus patikrindavo. Beldžiama buvo visur – pradedant mokykla, universitetu, darboviete ar tarp draugų. Vienas toks mano kurmis buvo išaiškintas beveik kriminalinėmis aplinkybėmis. Studentų bendrabutyje, jau paryčiais baigdami švęsti diplomų atsiėmimą, ką tik diplomuoti kursiokai per ketvirto aukšto langą, laikydami tik už kojų, iškišo vieną irgi šviežią diplomantą. Matyt, įtarimas buvo teisingas. Ilgai laikyti nereikėjo. Prisipažino, kad „prižiūrėjo“ mane, o už darbą gavo 15 rublių, o kartą, spalio švenčių proga, gavo dar ir medžiagos kelnėms. Kitas mano „angelas sargas“ paaiškėjo jau po nepriklausomybės atgavimo. Jaunas kolega, turėdamas Seimo nario pavedimą, vieno miesto KGB archyve rado mano bylą. Dirbau jau kitame mieste, todėl pakalbėjome telefonu. Išgirdęs apie bylą, nelabai nustebau. Tikėdamasis kada nors pats tą bylą pavartyti, tik paklausiau, ar stora ir apie ką ten rašoma. Byla, sakė nebuvo ploniausia, o rašoma teisybė. Nustebino tik viena – dažniausiai rašiusio skundiko pavardė. Ji man buvo puikiai žinoma. Tai buvo kolega, mėgdavęs pasikalbėti ar užsukti į namus pasiklausyti muzikos – turėjau nemažą klasikinės muzikos plokštelių kolekciją. Apėmęs pyktis greitai atlėgo ir virto net gailesčiu. Visi žinojome, kad jis yra gėjus ir, matyt, dėl to studijų metais buvo demaskuotas. Tikriausiai tai ir tapo bendradarbiavimo priežastimi.

Tačiau šios dienos kontekstui svarbu kitkas. Šis žmogus, šiaip jau protingas, apsišvietęs ir turintis įvairių talentų, nepriklausomybės metais ir toliau sėkmingai kopė karjeros laiptais. Užėmė labai aukštas tiek politikos, tiek įvairių lygių administracines pareigas. Todėl, spėju, nieko nuostabaus, kad mano byla dingo. Matyt, tokių atvejų Lietuvoje yra ne vienas. Galbūt tokios, tik iš kitos barikadų pusės, bylos panaudojamos šantažui? Sklando aukštų rūmų koridoriuose toks mitas: nėra ant tavęs kompromato – menka tavo karjeros perspektyva. Kas žino, kiek čia tiesos.

Baigdamas ilgą ir gana asmenišką straipsnį, manau, kad Lietuva, ką tik atšventusi Vasario 16-ąją, gyvena dar vieną pavojingą valstybei laikotarpį. 1918 m. buvome atsidūrę nedraugiškos Rusijos, Vokietijos, Lenkijos ir Prancūzijos apsuptyje, 1941 m. sukilimas vyko fašistinės Vokietijos okupacijos sąlygomis, 1990 m. vadavomės iš kito okupanto ir ideologijos gniaužtų, o dabar – priešas viduje. Tarp mūsų. Nedraugiškiems kaimynams trinant rankomis, prie Seimo vartų jau priridenta Trojos arkliu taikliai vadinama Stambulo konvencija. Skubiai kurpiami valstybės dezintegraciją padidinsiantis tautinių mažumų, demokratiją galutinai palaidosiantis „neapykantos kalbos“, klastingas partnerystės ir kiti sveiku protu nesuvokiami įstatymų projektai. Visuomenė, tarsi dirva rudenį, išpurenta, paruošta sėjai. Vieni, jau minėjau, susirūpinę žemiškesniais reikalais, dalis laukia nesulaukia narkotikų legalizavimo ir nenutrūkstamo džiaugsmo, turinčio, kaip jau anksčiau rašiau, tam tikrą psichiatrinį atspalvį, dar kiti, kuriems legali žolė jau neberūpi, studijuoja Lietuva 2030 strategiją ir, keikdami pandeminius suvaržymus, rengiasi naujam konkurenciniam šuoliui į globalią rinką, materialių gėrybių rojų. Užliūliuoti boreliško naivumo, besiribojančio su paprasčiausiu kvailumu, ar kaip S. Nėris, užburti per Stalino Kominterno radiją transliuojamų L. Bethoveno simfonijų, nemato realių pavojų. O štai tie, susirišę KGB-istinio bendradarbiavimo saitais, dalinasi postus ir įtaką, saugo it kokie alpinistai vienas kitą. Vienas krisdamas gali visus nusitraukti iš paskos. Jiems pavojingiausia gyventi stiprioje ir demokratinėje valstybėje.

Manau, neįvykdę liustracijos padarėme klaidą. Tai reikia padaryti dabar. Gal kaip nors susitvarkysime su KGB suklastotomis bylomis. Tai labai pavėluotas ir sunkus, bet reikalingas sprendimas.

Reikia liautis prakalbusį apie valstybę kritikuoti, vadinti marginalu, nacionalistu ar net fašistu. Šiandien reikia itin daug drąsos kalbėti apie valstybės gyvasties prielaidas. Ne be reikalo A. Šliogeris drąsą laiko pačia svarbiausia aristokratiško žmogaus savybe.

Šimtmečiais trukusios okupacijos, sukilimai, pokario kovos ir tremtys naikino patriotus, aristokratiškos ir bajoriškos laikysenos žmones. Tačiau visų neišnaikino. Norime tikėti, kad ir Seime, ir visuomenėje pakaks sąžiningų ir sveiko proto žmonių, neleisiančių sugriauti Valstybės.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

emilija       2021-03-2 13:16

Patvinusioje melu mūsų valstybėlėje darosi sunku pamatyti teisybę.Faktai trinami. istorija lakuojama, perrašoma. Ką mes 9iandien naujo žinome apie rwzervistus?

T0mas J. -> 20:50       2021-02-23 21:42

Patriotai į TSKP nestojo, nenusišnekėk. Patriotai po karo okupantus ir kolaborantus naikino, o vėliau kitaip kenkė ir širdyje niekino. Stojimas į TSKP - nešvarus sandėris su sąžine. Sielos pardavimas velniui. Juk ne kas kitas o TSKP atsakinga už Lietuvos okupaciją ir tūkstančių lietuvių kankinimus ir naikinimą, tremtį. Okupacija yra baisus nusikaltimas, milžiniška prievarta.

T0mas J.       2021-02-23 21:32

Tas sumanymas dėl SLAPTO prisipažinimo specialiai komisijai - buvo skirtas tik tautai apmulkinti. Mums sumanytojai paaiškino, kad tas prisipažinimas reikalingas tam, kad kgbisto nebūtų galima šantažuoti. Ir daug kas užkibo ant to kabliuko, patikėjo, turiu omeny visuomenę (o gal ir kgbistai užkibo?).
Paaiškinu: kgbistas gali nebijoti šantažo tik vienu atveju - jei prisipažįsta TAUTAI, viešai, kaip rašytojas Granauskas. Tokio nepašantažuosi.
Kol to nepadarė - kgbistas vis gyvena baimėje. Jį bet kada galima tampyti už virvučių ir liepti vykdyti naujas užduotis, grasinant paviešinti jo darbą KGB naudai.
Apie SLAPTA kgb dirbusius ir SLAPTA prispažinusius.
2019 m. lapkričio 20 d. Seimo NSGK posėdyje apie juos buvo įdomiai užsiminta. Posėdžio įrašas buvo tinklapio ekspertai eu straipsnyje, bet paskui dingo. Jei jums pavyktų gauti to posėdžio įrašą - labai atidžiai kelis kartus paklausykit įrašo vietą nuo 14:50 iki 17:45. Nepatingėkit, tik 3 minutės. Jeigu Seimas kada nors priimtų sprendimą prisipažinusiųjų sąrašą paviešinti - labai gali būti, jog paaiškėtų kad nėr ką viešinti..
Domiuosi politika nuo pat Atgimimo pradžios, bet nė karto negirdėjau nė vieno atsakingo asmens tvirtinant apie prisipažinusiųjų ne tik SĄRAŠĄ, bet ir pačius prisipažinimus - ar viskas tvarkingai surūšiuota, patikimai saugoma, ar bent 1 žino - kur saugoma? Man nesakykit, kur, man to nereikia.
Jei kas iš jūsų YPAČ domitės šia tema, peržvelkit TRIS straipsnius:
2006-09-21 alfa.lt/straipsnis/58722/gauta-archyvine-medziaga-tikriausiai-nepriklause-at-komisijai
2006-09-25 alfa.lt/straipsnis/60149/b-gajauskas-kgb-dokumentu-paviesinimu-gali-buti-suinteresuoti-politikai
2007.01.16 tv3.lt/naujiena/lietuva/13625/kgb-bendradarbiu-bylas-galejo-pamesti-at-as-komisija

Tomui J.       2021-02-23 20:50

Jei ne komunistai, nebūtų ir Sąjūdžio. Jau geriau padorus patriotas komunistas, nei tokie “sąjūdiečiai” “Dėdulė”, “Juozas”, “Marija”, etc

Deivis        2021-02-23 11:14

Geriausia liustracija komuniagų ir kgbistų atžvilgiu, - kulką jiems į kaktą IX forte. Tik šitai gali padėti.

StasySG       2021-02-23 9:28

habilitās     2021-02-22 17:35
——————————————
Gal ir teisus šis k-rius. Liustracijos jau nebepavyks padaryti. KGB išplito kaip vėžys: ir platin, ir gylyn. Vaikai, anūkai… Mano giminėje yra tokių keletas.

Al.       2021-02-23 0:11

Teisėtai paskelbti prisipažinusių čekistų ar jų agentų pavardžių negalim - tam reiktų  keisti įstatymą. Bet prisipažinusieji ir dabar rinkimų metu privalo paskelbti apie savo kolaboravimą. Bet kartais neskelbia ir nieko. Todėl reikia peržiūrėti įstatymus, kad būtų numatyta griežta atsakomybė už tokį melavimą. Neprisipažinusius reikia liustruoti, tik nėr kam, nes bylos Rusijoj , ir visur jų savi žmonės. Bet pradėjus apsivalymą, manau, pavykti galėtų. Tą galėtų pradėti prezidentas, jei kada nors pavyktų išrinkti dorą ir drąsų žmogų. Bet kad tai atsitiktų, manau, būtina turėti stiprų laikraštį ir televiziją. Ir reikia suprasti, kad jų atsiradimui bus visaip trukdoma. Mes vis dar esam ikitrampiniam laikotarpy - hipnotinio miego būsenoj. Sodominių įstatymų priėmimas gal atvertų akis daugeliui, bet tam reikia laisvos spaudos ir televizijos. Kita galimybė būtų jei TS atsirastų keli žmonės, kurie kietai pasipriešintų Stambulo konvencijos priėmimui. Tai galėtų atverti visuomenei valdžios išdavystės mastą ir gal padėtų susikurti opozicijai. Visos kitos partijos privalo garsiai paskelbti apie savo nuostatas dėl Stambulo konvencijos ir kitų sodominių įstatymų.

T0mas J.       2021-02-22 22:47

“Manau, neįvykdę liustracijos padarėme klaidą. Tai reikia padaryti dabar”.
.

Autorius nesuvokia esminio dalyko…
1988-1990 m. Lietuvoje nebuvo revoliucijos. Revoliucija yra tada, kai organizuotai ir greitai senoji valdžia nustumiama šiukšlynan, pasirūpinant kad ji nesugrįžtų (liustracija). LIUSTRACIJA ĮMANOMA TIK TADA, KAI SENOJI VALDANČIOJI JĖGA NUVERČIAMA – o Lietuvoje to neįvyko – TSKPistai kaip valdė iki 1990 taip ir liko valdyti – niekas nesiekė, kad komunistams būtų uždrausta valdyti. 1988 m. bemastant apie Sąjūdžio Seimo Tarybos sudėtį man galvoje vis sukosi mintis: juk joje kas antras – TSKP narys – ar gali tokie padaryti revoliuciją?! Deja, mano baimės išsipildė: Sąjūdis revoliucijos nepadarė. Ir tauta tebesimaudo šūde, teisingumo ir materialinės gerovės NĖRA: emigracija, savižudybės, nedarbas, net dirbančių žmonių nemaža dalis gyvena žemiau skurdo ribos, valstybės iždas vagiamas. Kodėl? Nes REVOLIUCIJA NEBUVO PADARYTA, kolaborantai nebuvo nukenksminti.
Kas valdė šalį po Nepriklausomybės paskelbimo?
Net praėjus nemažai metų po 1990 – valdžioje buvo daug prezidentų, premjerų – TSKP narių: Brazauskas, Alg.Butkevičius, R.Paksas, G.Kirkilas, Grybauskaitė, L.M.Stankevičius, A.Šleževičius, K.Prunskienė.
Ministrai TSKP nariai:
J.Bernatonis, R.Šadžius, R.Šalaševičiūtė, A.Vinkus, Č.V.Stankevičius, Rimantas Sinkevičius, P.Kūris, V.Knašys, M.Misiukonis, B.Bradauskas, J.Prapiestis, Artūras Paulauskas, P.Gylys, A.Matulevičius,
V.Domarkas, V.Einoris, V.Žiemelis, Algirdas Monkevičius, Sigitas Kaktys, Baguška, Brėdikis, A.Valionis, P.Papovas, Balčytis, R.Karazija, E.Gustas, Linas Linkevičius, Aleksandras Vasiliauskas ir daugybė kitų. Išvardinau tik dalį.
Generalinei Prokuratūrai vadovavo TSKPistas Artūras Paulauskas.
Konstituciniam Teismui – TSKPistas Egidijus Kūris.
VSD vadovavo A.Pocius – KGB rezervistas.
VRK 20 metų vadovavo TSKPistas Z.Vaigauskas.
Nacionalinių premijų skyrimo komisijai vadovauja Daujotytė Pakerienė, komunistė nuo 1975 m.
Kodėl TSKPistai yra blogis? Todėl, kad tai bailiai kolaborantai, sunkiais tėvynei okupacijos metais tarnavę PRIEŠUI. Bailys nėra kūrėjas.
Kai Sąjūdžio vadovybėje kas antras buvo komunistas kgbistas – Sąjūdis laimėjęs rinkimus revoliucijos nei liustracijos padaryti negalėjo. Tik išvijo okupantų kariuomenę – vienintelis geras darbas.

Kis       2021-02-22 17:38

Turedama marios laiko ,juk pensininke,beveik kasdiena maldauju rtu kurie turi saindiena itaka,like dar meiles Lietuvai Tevynei ir jos runkeliams,imti valdzia i rankas,o pirmas darbas turi buti KGB grandiniu nukapojimui nuo rezidento Lietuvoje,kuris skuba ir klysta.Kas bus tas vedlis ,kuris tikrai bus pastebetas istorijos.Reikia priimti derama istatyma,kuris garntuotu laisve tiems kas dirbo ir dirbo bet neprisidirbo.Juk matome,kad atejo sarkastiskas KGBteveliu ,seneliu atzalos,jie elgiasi baisiai ir jausdami nebaudziamuma.Kas seime pasirase uz 75 metus uzslapstine nusikalstama organizacija?Tiems kelias turi buti uzdarytas i valstybes kabinetus.
  Rodo URM Lietuvos,pareigunai vos nei gatves iseina ir video per TV matau buvusi Lietuvos UR minstra Valioni atsargos KGB karininka dirbanti toje ministerijoje Profsajungos bosu?Kas tai jeigu ne issityciojimo faktas,kas gali paneigti,kad URM ministerijoje aplinka nedarbinga,o geriausia aplinka susisiekimo ministerijoje kur dirbo ministru
” kotletu “megejas?O koks spaudimas vyko is prezidenturos kur dirba vyr patareju buves…?

habilitās       2021-02-22 17:35

Pirma.
„Norime tikėti, kad ir Seime, ir visuomenėje pakaks sąžiningų ir sveiko proto žmonių, neleisiančių sugriauti Valstybės.“
✒✒✒
Kai nieko daugiau nesugebi, belieka tikėti ar tikėtis nauju Marijos apsireiškimu. Na, o turint nors lašą „sveiko proto“, senai buvo laikas suprasti, kad norint „sugriauti Valstybę“, pirma ją reikėtų pastatyti arba susitarti: kas yra valstybė, o kas tik teritorija su institucijų pavadinimais ir heraldika, bet apie tai jau daug kartų rašyta ir kalbėta.
Antra.
„Manau, neįvykdę liustracijos padarėme klaidą. Tai reikia padaryti dabar.“
✒✒✒
Propaganda visada turi adresatą, į kurį ji nutaikyta. Nežinau į ką taikėsi straipsnio autorius, bet norėtųsi paklausti kaip jis supranta liustraciją, praėjus 30 metų po režimo žlugimo?
Paviešinsite sąrašus tų, kurie prisipažino?! Ir kas tai padarys? Tie, kurie turi sveiko proto tiek Seime, tiek Vyriausybėje to nedarys, nes reikėtų mokėti milžiniškas kompensacijas už duomenų konfidencialumo pažeidimą, juk Valstybė įsipareigojo įstatymu jų neviešinti. Ar straipsnio autorius supranta kas yra teisinė Valstybė ir įstatymo viršenybės principas?!
Kita vertus, ar daug naudos iš to, juk jie kontroliuojami (daugiau ar mažiau). Problema yra tie, kurie neprisipažino ir vis dar sėdi partijų lyderių, ministerijų ir departamentų viršininkų kėdėse ir daro juodą darbą. Bet jie neprisipažins, tai kas iš tos „liustracijos“ gausis? Šnipštas!
Parašius „reikia padaryti“, t. y. žodį „reikia“ + bendratis, privalu visada nurodyti kas, kada ir kaip darys tai ką, autoriaus manymu, „reikia“ daryti, nes, šiaip, ką reikia daryti, ypač valstybės valdymo srityje, žino kiekviena kaimo bobutė.
Taigi, reziumuojant:
— Į ką nutaikyti tokie propagandiniai straipsneliai? Puskvailius, kvailius ar visiškus kvailius, kuriems svarbiausia – parėkauti ir paūbauti, o neprisipažinusiems kagėbistams – nukreipti nuo savęs dėmesį?!

Pradžiai       2021-02-22 16:25

pradėti reikėtų PRADĖTI nuo VU Istorijos fakultetą baigusių absolventų, dabar esančių VALDŽIUKĖS įvairaus lygio ešelonuose…...

Tas       2021-02-22 14:12

Neliustruotas studentas iškištas už kojos pro ketvirto aukšto langą buvo stasys gėjus -tiesose besirausiantis “prižiūrėtiojas”- kurmis,kuris gauna už tiesų žemės rausimą sliekų,  rublių ir valiutos ir dar gavo porą šilkinių vaivorykštinių kelnių  lgbtq paradų proga,kad jau,nors kiek prisidengtų ir visiškai atvirai savo organų prieš jaunimą viešai nemakaluotų,kaip yra papratęs-tas mėgstantis pas kaimynus ir visur landžioti muzikos pasiklausyti ir kavos pagerti.

Vis ta liustracija...       2021-02-22 13:55

Valstybei vadovauja kagėbistų palikuonės. Visi žino. Ir ką? Gal jau laikas pradėti KITOKIĄ liustraciją? Už DABARTINIUS nusikaltimus? Jie ne mažesni.

Paulius       2021-02-22 13:04

o ar pats autorius neprisidėjo prie to liustracijos nevykdymo savo laiku nepaviešinęs to jo minėto bilduko? Kuris, anot autoriaus sėkmingai kopė politinės karjeros laiptais. ir tokių daug. net neįsivaizduojate kiek daug

Prašalietis       2021-02-22 12:07

Romualdas Žekas. Ar tą patį regime žvelgdami ta pačia kryptimi?
Diletanto supratimu, Žeko klausimas yra kvailokas…, nes net ir šiuolaikiniam “intelektualui” turėtų būti aišku, kad regėjimas, “net ir žvelgiant viena kryptimi”, gali būti skirtingas priklausomai nuo “žvelgiančiųjų” fizinių, kompetencinių gebėjimų, interesų, moralinių nuostatų ir t.t. Ką “pamatė” diletantas “visomis jėgomis žvelgęs ta pačia kryptimi kaip Žekas”... Nusikalstamos organizacijos gali užvaldyti valstybes tik pervesmų metu, vienas iš tokių buvo Gorbačiovo, Jakovlevo, Jelcino organizuota Sovietų Sąjungos sugriovimas, kai perversmo pagrindinis tikslas yra paimti valdžią esamo turto perdalijimui, visi kiti “valstybiniai reikalai” yra skirti tik šio pagrindinio tikslo įgyvendinimui. Istorijoje dar nebuvo, kad okupantai prileistų prie valdžios “pavaldyti” vietinius nusikaltėlius. Žekas straipsnelyje rašo, kad pradėjo vadovauti didelei įstaigai 1987 metais, kai Gorbačiovo “viešumas, gosprijomka,perestroika, gyvenimas “be alkoholio”, įmonės vadovų “rinkimas” savuose kolektyvuose ir t.t. jau “pradėjo duoti nuostabius rezultatus”, nežino, kad tarybiniais laikais partijos keliamas nuolatinis reikalavimas buvo “nuolatos kelti tarybinės liaudies gerovę”. Tam reikėjo gaminti visko vis daugiau, vykdyti planus,“ieškoti vidinių rezervų” planų įvykdymui ir viršijimui…, kitaip vadovaujantiems darbuotojams “nuplaukdavo” 75 proc. atlyginimo dydžio ketvirtinės premijos. Sudėtingoms gamyboms visais laikais, nepriklausomai nuo politinių režimų reikėdavo ir reikia atitinkamo išsilavinimo, kvalifikacijos ir patyrimo žmonių. Taip kad tarybiniais laikais “savais” galėjo būti tik tokie “gamintojai"kaip D.Grybauskaitė, V.Lansbergis ir t.t., kuriems gamybiniai planai nerūpėjo. Kas liečia vadovaujančius darbuotojus, tai nuo atitinkamo vadovavimo lygio vadovu galėjo būti skiriamas tik tas, kuris buvo kompartijos narys ar sutikdavo į kompartiją stoti, kadangi tokią kandidatūrą tvirtindavo atitinkamo lygio kompartijų komitetų atsakingi darbuotojai. Šie vadovaujantys žmonės dažniau ar rečiau turėdavo atitinkamoms kompartijų struktūroms atsiskaityti apie “sėkmingą ar nesėkmingą planų vykdymą, problemų sprendimą, gamybos plėtimą, investicijoms skirtų pinigų įsisavinimą... ir t.t.”. KGB būtinai pasidomėdavo taip vadinamo ideologinio fronto daugiau mažiau atsakingais darbuotojais, kurie po 1991 metų save pristato “buvusiais tarybiniais laikais dideliais antikomunistais”, “kovojusiais savo didesnius ir mažesnius karus su sovietais už šiandieninį šviesų, laisvą ir nepriuklausomą tautinį rytojų”. Šio ideologinio fronto profesionalų egzistencija be jų pačių pasakojimo"kokie jie buvo kitokie nei kiti” šios srities specialistai, be išorės ir vidaus “priešų buvimo” yra neįmanoma. Todėl jie priklausomai nuo susiklosčiusios istorinės situacijos ir politinės konjunktūros su neblėstančiu komjaunuolišku įkarščiu “kovoja” iki savo paskutinio atodūsio su išnaudotojais ir kapitalistais, su komunistais ir komunizmu, su “agresyvėjančia ir ateinančia vėl mūsų okupuoti” Rusija, su vidaus “priešais”, su Lukošenkos režimu, su JAV “leftistais” ir taip be galo…. Ši “profesionalių tautos gelbėtojų” publika kitu atveju liktų visiškai be darbo… P.S. “Patriotiškai žiūrėjau akis išvertęs į tą pačią pusę kaip ir Žekas “, viliuosi, kad ir man “pavyko įžvelgti” ką nors tokio, ką “mato” Žekas….

123       2021-02-22 9:33

LABAI GERAS STRAIPSNIS( BEJE, KAIP IR VISI ŠIO AUTORIAUS KŪRINIAI). AČIŪ.

StasySG       2021-02-22 9:33

Čia straipsnio vinis: “Manau, neįvykdę liustracijos padarėme klaidą. Tai reikia padaryti dabar. Gal kaip nors susitvarkysime su KGB suklastotomis bylomis. Tai labai pavėluotas ir sunkus, bet reikalingas sprendimas.”.———-Pritariu Autoriui. Anksčiau gal ir buvo pavojinga ta liustracija Nepriklausomybei, bet dabar jau nebe. Labai reikalingas toks sprendimas.

>>> stasys       2021-02-22 9:20

??? subinė kaip ???

stasys       2021-02-22 8:27

..klausimas kuris jaudina nemaža dalį visuomenės .

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Vakcinacijos pasais pasipiktinę bulgarai šturmavo parlamentą

Edvardas Čiuldė. Ar jau atėjo laikas atsidalinti Lietuvą?

Naujoje „Trys riešutėliai Pelenei“ versijoje – homoseksualios scenos

Vlogerių veikla be priežiūros tuoj taps praeitimi

LRT laidą prodiusuoja Edmundas Jakilaitis, o jo žmona – premjerės patarėja, veda Rasa Tapinienė

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir teisininkas doc. Vaidotas Vaičaitis. Europos komisijos įsipareigojimai bendrovei „Pfizer“

Laima Kalėdienė. Lyg įstatymas būtų priimamas ne Lietuvos, o Lenkijos Seime

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Amerikiečiai nepasitiki žiniasklaidos informacija apie Covid-19

Vidas Rachlevičius. Ponios ir ponai, ar ne laikas prilaikyti arklius?

Regina Statkuvienė. Blogio veidas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Dvi minios, dvi Lietuvos, dvi baimės ir du tikėjimai

Valstybinė kalba išduota ir Konstitucija sulaužyta įteisinant vieną esminių Jedinstvo ir autonomininkų reikalavimų

LVI: Agituojant už smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimus pasitelkiama klaidinanti informacija

Raimondas Navickas. Pasekmių dėl nuosavų veiksmų numatymas nėra stiprioji kai kurių mūsų politikų pusė

Krikščionė politikė Suomijoje: persekiojimas dėl religinių įsitikinimų yra privilegija

Vakcinas, pandemijos valdymą peikęs profesorius apie skundą pateikusius studentus: tai karta, kuri ateina į universitetą emocinio komforto

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: klaidinga teigti, kad vyskupai palaiko valdžios elitą

Vytautas Sinica. Galbūt paskutinis žodis apie valstybinę kalbą pasuose

Gintaras Songaila. Vytautas Landsbergis jedinstvos nasruose

Aleksandras Nemunaitis. Šiandien Seime nusimato „karšta“ dienelė

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.