Socialinė politika, Ekonominė politika

Romas Lazutka. Milijardai dar tik pažadas verslui, o žmonių skurdas jau čia

Tiesos.lt siūlo   2020 m. kovo 31 d. 20:25

5     

    

Romas Lazutka. Milijardai dar tik pažadas verslui, o žmonių skurdas jau čia

delfi.lt

Vyriausybė, paskelbusi verslo gelbėjimo priemones, nustebino žadamos pagalbos dydžiu – 5 milijardai daro įspūdį. Sveikintinas ryžtas neleisti ekonominės suirutės, nes skurdas tik sustiprina epidemijų poveikį. Būtų šaunu, jei… Jei tas pažadas nebūtų buvęs įdėtas į lupas, kurios visai neseniai skelbė milijardą milijonui.

Kokie numatyti keliai, kuriais tie milijardai eis iki konkrečių žmonių, kad sulaikytų nuo nedarbo bei nuskurdimo ir tuo pačiu vartojimo palaikymu lengvintų įmonių dalią? Tie keliai – per bankus ir įmones, subsidijos joms.

Tačiau jau pilna verslininkų nusiskundimų, kad bankai dėl paskolų nesileidžia į kalbas ir prisimenama analogiška 2008 m. krizės situacija.

Nepamiršta ir 2008 m. krizės darbo rinkos istorija. Darbdaviai šimtams tūkstančių darbuotojų sugebėjo įpiršti sprendimus išeiti iš darbų savo noru ir netekti išeitinių išmokų. Net ir ekonominio klestėjimo metu dalis algų vis tiek buvo išmokama vokeliuose paslėpus nuo valstybės. Kaip tikėti, kad dabar nebus paslėpta dalis subsidijų ir neišmokėta darbuotojams?

Jau darbdavių lobistai nesnaudžia, kai vienos įmonės užsidaro ir bus minios bedarbių, jie tiekia darbo kodekso pataisas, kad likusiems darbuotojams galėtų užkrauti 12 val. darbo dieną.

Teisinga vyriausybės įmonėms iškelta sąlyga – iš valstybės subsidijomis gautus pinigus išmokėti algoms. Tačiau kas pajėgs kontroliuoti tos sąlygos vykdymą? Darbo rinkos kontrolės institucijos, pirmiausia, Darbo inspekcija ir Užimtumo tarnyba gauna naujas užduotis, jų vaidmuo nematytai išauga stebėti, kad antikriziniai pinigai pasiektų tikslą.

Didelė abejonė, ar jos turi tam pajėgų. Darbo inspekcija dešimtmečius bando, bet nepajėgi bent kiek apriboti darbdavių savivalę. O štai Užimtumo tarnyba ar ne prieš pusmetį gyrėsi, kad už keliasdešimt tūkstančių pakeitė ne tik pavadinimą, bet ir visą veiklą.

Žiūrime, kaip joje stebima ir visuomenei pristatoma padėtis viruso paralyžiuojamoje darbo rinkoje. Tarnybos tinklapio rubrikoje „atviri duomenys“ vienintelis duomuo – „Informacija ruošiama“. Ačiū! Sulaukėme viruso testavimo, kada sulauksime ir darbo rinkos testų duomenų?

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-04-10 20:49

mane tai aplamai nejaudina,juk visus 30 metu gala su galu beveik teko sudurti.milijardai skirti milijonieriams kurie pasisavino mano ir kaimyno turtus,tad nejauciu jokios baimes,juk suneseme visi,o gaus tik “rinktine"publika.

>kalkuliatoriui       2020-04-1 11:59

su matematika jums prastai. Trys tūkstančiai milijonų yra trys milijardai. MĖNESIUI.
Bet paties komentaro esmė, be abejo, teigiama. Amerika bent jau skatina vidinę ekonomikos apyvartą, o mūsyse tie skolinti milijardai, kaip visada parems tuos, kam krizė gali smogt “baisiausiai”, - iš turimų šimtų milijonų kelis atims.

stasys        2020-04-1 7:58

Kaip šauksi Lazutka taip ir atsilieps . Varganas valstiečiu paskelbtas paramos planas matyt labiau orientuotas į įspūdinga suma pasiviešinat ir mažai ką bendro turi su smulkiu verslu ir dominuojančiomis jame teikiamomis, ne pirmo būtinumo,  paslaugomis . Nors Lazutka rauko nosį prieš verslą ir vaizduoja gyliai susirūpinusi vienok akivaizdžiai kviečia irgi remti maximas , primindamas jog tie ‚pašalpiniai‘ su padidintomis išmokomis tikrai tikrai atsidėkos pirkdami pas juos, pigias kruopas ir nelaisvėje perėtus kiaušinius . Gal ir taip ?  kokia nauda profsąjungoms ir smulkaus verslo ir to ariančio savamokslio verslininko ant kurio sprando sukartos ne tik visos verslo rizikos bet ir tokie dykaduoniai profesoriai , pirmai progai atsiradus minkantis savo liežūvius apie tvyrančia prastą moraline aplinka smulkiose įmonėse . Smulkus verslas supranta jog jam išgyventi reikia kur kas daugiau nei tik pagalbos padengiant dalį tiesioginiu išlaidu . Jei iš principo nėra galimybės toliau tęsti veiklos , jos imitacija su subsidijomis tik oro virpinimas .Gal reikėtu viena karta pripažinti ta faktą jog stipri ekonomika ta kuri gali greitai sureaguoti į pokyčius rinkoje tiek pat greitai stojus persiorientuoti ir vėl atsigauti , ka ir parodė 2009 m krizės padariniai . Mane labiau kankina klausimas tai kam iš tikro guls nauda paviešinus milijardinius norus remti verslą . Ar tik ne R.Karbauskio verslo aplinka tuos rėmimo planus susiderino ? Tik iš dalies , geros žinios skirtos ekonominių reitingu agentūroms kurios nuspręs už kokius procentus Lietuva skolinsis per šia krize .

Paskaiciuokim       2020-04-1 7:58

Amerikoje mokės parama tiesiogiai gyventojams. Pas mus mokės ispampusiems verslininkams, nes, jie, vargšai negaus pelno pandemijos metu. Taigi,manau, kad taip daroma apgalvotai, nes, kai pagalvoji, beveik visi verslai yra pačiu valdančiųjų mamų, svogeriu ir kitu šeimos nariu. Kaip gi tokia proga ne įsisavinti tokius milijardus?!  O jeigu tiesiai žmonėms mokėti, tai ir valstybe sutaupytu, ir žmones atsipūstu,  ypatingai kam reikia mokėti paskolas. Žiūrėkit- imam, kiek yra lietuvių Lietuvoje, apytikriai 3 milijonai - dauginam į mėnesį po 1tukstanti, = 3 milijonai tūkstančių. Jeigu pandemija tęsis, sakykim, 6 mėnesius, bus = 18 milijonu.  Tarkim, dar puse metu ( 6 men.) laiko reikes atstatyti verslus, pridedam dar 18 milijonu. Visus metus remtini žmones ( o Dieve! ) gyvens oriau ir valstybei kainuos tik 36 milijonai iš kurių  dar sugriz į biudžetą PVM ų . O čia kaip girdėjau, net 5 MILIARDUS issavins verslininkai. Žmones, pagal Sodros parodymus, jau dabar atleidinėjami iš darbu. Tai puikus bus įsisavinimas. Net galvos nebereiks sukti, beliks tik lėktuvėlius nusipirkti.

ah1       2020-03-31 23:12

pinigai nevalgomi.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.