Socialinės inžinerijos eksperimentai

Roger Scruton. Universitetų karas prieš tiesą

Tiesos.lt siūlo   2019 m. balandžio 19 d. 8:13

10     

    

Roger Scruton. Universitetų karas prieš tiesą

propatria.lt

Įsitikinimų turėjimas bei jų raiška jau netoleruojami ir šis užkratas plinta.

Šiais laikais jauni žmonės labai nenori daryti prielaidos, kad kas nors yra neabejotina, ir šis nenoras atsiskleidžia jų kalboje. Bet kokiame dalyke, kuriame gali kilti prieštaravimas, sakinio pabaigoje jie padės klaustuką. Tam, kad sustiprintų neutralų požiūrį, vartos žodžius, reikšiančius išlygas, kurių mėgiamiausias bus „lyg ir“. Galite būti įsitikinę, kad Žemė apvali, bet jie siūlys, kad Žemė „lyg ir apvali?“.

Kada pasirodė šis visa persmelkiantis neryžtingumas? Kiek suprantu, jis labai susijęs su naująja nediskriminavimo ideologija. Modernus švietimas mėgina būti „inkliuzyvus“ (visa apimantis – red. past.), o tai reiškia, kad per daug neužtikrintas dėl nieko, jei tai verčia žmones, nepalaikančius jūsų įsitikinimų, jaustis nepatogiai. Išties, netgi jų pavadinimas „įsitikinimais“ kelia šiokį tokį įtarimą. Tinkamas žodis yra „nuomonės“. Šiais laikais, jei auditorijoje bandysite išreikšti savo užtikrintumą dėl vieno ar kito dalyko, į jus veikiausiai bus žiūrima kreivai, bet ne dėl to, kad klystate, o dėl to, kad būti užtikrintam yra keista, o dar keisčiau savo užtikrintumą išsakyti kitiems. Asmuo, turįs užtikrintumų yra atstumiantysis, negerbiantis teisės kiekvienam formuoti savąsias „nuomones“ rūpimais klausimais.

Tačiau kai tik pradedama abejoti pačiu inkliuzyvumu, laisvė atmetama. Studentai atrodo kaip niekad pasiruošę reikalauti, kad „jokia platforma nebūtų suteikta žmonėms, kurie kalba arba mąsto netinkamu būdu“. Kalbėjimas arba mąstymas netinkamu būdu nereiškia nesutikimo su studentų įsitikinimais – nes įsitikinimų jie neturi. Tai reiškia tokį manymą, kad išties yra kažkas mąstomo, egzistuoja tiesa, kurią bandome išsiaiškinti, ir, kad yra teisinga ją išsiaiškinus kalbėti užtikrintai. Ką mes galbūt laikėme mąstymo atvirumu, pasirodė esąs mąstymo nebuvimas: įsitikinimų stoka ir neigiama reakcija į visus, juos turinčius. Didžiausia nuodėmė yra atsisakymas kiekvieną sakinį užbaigti klaustuku.

Pastaruosius 25-erius metus daugybės pokyčių, vykusių mūsų kalboje ir kultūroje tikslas yra atrasti, o taip pat ir uždrausti paslėptas diskriminacijos formas. Beveik visos įsitikinimų sistemos, kurios praeityje atrodė objektyvios ir svarbios, dabar yra atmetamos kaip „izmai“ ar „fobijos“, taip vaizduojant jomis besivadovaujančiuosius tarsi ideologinius fanatikus.

1970-aisiais, kuomet feminizmas pradėjo veržtis į viešąją kultūrą, iškilo klausimas, ar egzistuoja esminiai skirtumai tarp lyčių, kuriais galima būtų paaiškinti, kodėl vyrams labiau sekasi vienose srityse, o moterims kitose. Feministai prieš tokį mąstymą sukilo. Kaip to pasekmę, išrado „gender“, lytį, nusakančią ne biologinę kategoriją, bet lanksčią ir kultūriškai keistiną savybę. Galbūt ir neįmanoma rinktis savo biologinės lyties, bet galima rinktis savo „gender“ lytį. Moterys taip ir darė – iš naujo apibrėžė moteriškumą, kad pretenduotų į teritoriją, prieš tai monopolizuotą vyrų. Nuo to laiko, biologija buvo pašalinta iš bendro vaizdinio ir jos vietą užėmė „gender“.

Ši strategija buvo tokia sėkminga, jog visuose oficialiuose dokumentuose lytis (sex – red. past.), buvo pakeista „gender“ ir prielaida, jog lytiniai skirtumai yra nekintantys, buvo nurašyta į uždraustų minčių kategoriją. Kadangi „gender“ kategorija yra socialinis konstruktas, žmonės privalo turėti pasirinkimo laisvę, o bet kas, teigiantis priešingai, yra užgauliotojas ir fanatikas. Net tokiai feminisčių pirmeivei kaip Germaine Greer uždrausta kalbėti universiteto erdvėje, kad tik jos įsitikinimas tikrais ir objektyviais lytiniais skirtumais nesukeltų grėsmės pažeidžiamiems studentams, dar nenusprendusiems, kokia jų „gender“. Lytiniai skirtumai pakliuvo į rizikos zoną, ir netgi Germaine Greer reikškiami įsitikinimai tapo pavojingi.

Belieka tik spėlioti, kuo visa tai baigsis. Vienas po kito, visi senieji įsitikinimai yra pasmerkiami kaip „izmai“ ir „fobijos“. Manėte, kad žmonės skiriasi nuo gyvūnų? Tuomet esate kalti dėl „rūšizmo“. Manėte, kad yra tikri ir objektyvūs skirtumai tarp vyrų ir moterų? Tuomet tai „transfobija“. Galvojote, kad požiūriai, vedantys prie masinių žudynių, yra įtartini? „Islamofobija“. Vienintelis garantuotas dalykas pasaulyje, kuriame gyvename, yra tas, kad jei tikite, jog yra tikri ir objektyvūs skirtumai tarp žmonių, geriau jau apie tai patylėkite, ypač, jei tai tiesa.

Versta iš Life.spectator.co.uk

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Lietuva       2019-04-20 14:38

privalo remtis Romos Katalikų Bažnyčios patirtimi: įteisinti Šventąją inkviziciją, įvesti cenzūrą, o Vyr. Rinkimų Komisiją perduoti vyskupų konferencijai. Tada gal kas ir pagerės.

Tikra tragedija       2019-04-20 2:22

kad tokia visuomene lengvai nugales tie kiti,kurie turi labai tvirtus savo isitikinimus ,o kulturine tustuma uzpildys svetima viduramziska kultura.O kalti tie kurie siekdami pelnu sau papirkineja politikus masines infopriemones ir tuos visus biurokratus bei jaunimo ,,ugdytojus”...Ir dar stebimes Siaures Korejos protu plovimo fenomenu…

>Universitetų karo prieš tiesą padariniai        2019-04-19 12:47

Vakar, Didįjį Ketvirtadienį, Niujorke apie 19 valandą 55 minutės
vyras įėjo į Šv. Patriko katedrą Manhatane su benzino kanistrais,
bet buvo sulaikytas Niujorko policijos“. Taip pavyko išvengti
dar vieno „trumpojo sujungimo“ atvejo krikščioniškoje bažnyčioje…
Televizijos kanalo NBC žiniomis, sulaikytajam yra 37 metai, jo kilmė tradiciškai neskelbiama. Sulaikomas jis išpylė kanistrų turinį ant katedros durų.
Vyras turėjo beveik 15 litrų benzino, du butelius su degiuoju skysčiu
ir du žiebtuvėlius.
Policija apklausė sulaikytąjį, kuris teigia nešęs kanistrus su degalais,
kadangi jo furgone baigėsi benzinas.
Patikrinus automobilį, jo žodžiai nepasitvirtino.
Šv. Patriko katedra - katalikų bažnyčia Niujorko Manhatane nuo 1878 metų.

>Universitetų karo prieš tiesą padariniai       2019-04-19 12:34

Prancūzijoje apie 20 proc. visų gyventojų išpažįsta islamą.
Nemaža jų dalis priklauso įvairioms radikalioms sektoms.

Universitetų karo prieš tiesą padariniai (4)       2019-04-19 12:24

Atvykėliai niekada net neketino dirbti ir to tikrai nedarys. Nebent pasikeistų 3-4 šitų atvykėlių kartos ir po kokių 40-50 metų gal kas nors ir įsidarbins… Dėl A.Merkel svaičiojimų dabar Vokietijoje turime 2 milijonus praktiškai nelegalių migrantų, o mūsų Konstitucijos gynimo tarnyba (t.y. vidinė šalies kontržvalgyba) jau oficialiai pareiškė, kad iš tūkstančio atvykėlių maždaug 300 yra žmonės, atvykstantys su padirbtais dokumentais. O iš šių 300 maždaug pusė yra tokių, kuriuos galima priskirti radikaliems islamistams. Jeigu Vokietijoje 2009 m. spec. tarnybos buvo nustačiusios 2,5-3 tūkstančius salafistų, t.y. radikalių islamistų, tai dabar, remiantis tos pačios kontržvalgybos duomenimis, tokių veikėjų jau priskaičiuojama 11,5 tūkstančio, kuriuos galima aktyvuoti bet kuriuo momentu…
Štai Naujųjų Metų naktį Berlyne trys tokie veikėjai sunkvežimiais sutraiškė 15 vokiečių, o dabar įsivaizduokime, ką gali padaryti 300 gerai parengtų teroristų, nekalbant jau apie tūkstančius…

Universitetų karo prieš tiesą padariniai (3)       2019-04-19 12:22

Dar 2009 m. Europos Sąjungoje buvo paskelbtas labai įdomus dokumentas, kuriame buvo nurodyta, kaip „sąžiningai“ paskirstyti Europoje visus gyventojus. Ten buvo akcentuota, kad reikia suorganizuoti didelį tautų perkraustymą. Dokumente buvo įvardinti tiesiog sunkiai įtikėtini skaičiai, ten rašoma, jog Vokietija yra pajėgi priimti apie 190 mln. „pabėgėlių“, nors šiandien ten gyvena 86 mln. žmonių... Dokumente rašoma, jog jeigu mes dabar visus tuos žmones perskirstyme, tai viena vertus, „išlaisvinsime“ Afriką, o, kita vertus - įliesime šviežio kraujo į Europą... Visuomenės supranta, jog atkrausčius tokias mases žmonių, jų religija ims dominuoti ir tikriesiems europiečiams čia neliks vietos…

$+$       2019-04-19 12:19

Nieko čia naujo. Straipsnis parašytas prieš 3 metus, o straipsnio autorius eilinį kartą prarado pareigas, kurias, šį kartą, buvo gavęs iš vyriausybės vos pereitų metų lapkritį. Pakako išsakyti savo nuomonę, būtent nuomone, žurnalo „New Statesman“ žurnalistui George Eaton apie islamofobiją, Sorošo veiklą Vengrijoje, homoseksualus ir Kinijos vyriausybės poziciją į dirbančius, kaip buvo užpultas save išsiaukštinusių parlamento „davatkų“ (self-appointed vigilantes). Ir visa tai nežiūrint į  aplinkybę, kad tai žmogus, parašęs 40 knygų, kurios beveik visos buvo graibstomos.

Universitetų karo prieš tiesą padariniai (2)       2019-04-19 12:07

Pragaištinga Angelos Merkel politika:
...........................................
Iš Vokietijos praėjusiais metais turėjo deportuoti 250 tūkstančių nelegalių migrantų. Žinote, kiek deportavo iš tikrųjų? 25 tūkstančius. Kur dingo likusieji 225 tūkstančiai, lieka paslaptimi, kaip ir tai, kuo jie dabar užsiima…
Reikia suvokti, kad šie musulmonai nelaiko savo tėvyne nei Vokietijos,
nei Prancūzijos, nei kitų Europos šalių, kuriose jie gyvena. Jie įsitikinę,
kad Prancūzija yra imperialistų valdoma kolonijinė šalis, kuri privalo jais pasirūpinti. Antai dar prieš trejus-ketverius metus greta tos pačios sudegusios katedros prancūzai dar statydavo Kalėdų eglę. Pastaruosius dvejus metus jos jau nestato, kad „neprovokuotų“ radikaliųjų musulmonų, kurie prieš tai protestuoja.
Bet akivaizdu, kad viskas išeina atvirkščiai, nei „politkorektiški“ veikėjai norėtų. Kuo labiau jiems pataikaujama, tuo didesnį pasitikėjimą savimi jie jaučia,
nes mato, jog jų tiesiog bijo.

Universitetų karo prieš tiesą padariniai (1)       2019-04-19 12:06

vien praėjusią savaitę tik Prancūzijoje buvo užregistruota
12 išpuolių prieš krikščioniškąsias bažnyčias.
Be to nustatyta, kad visus šiuos išpuolius organizavo radikalūs islamistai.

Jules       2019-04-19 11:14

Ir Lietuvoje Tiesa kriminalizuota - uždrausta BK straipsnių pagalba. Docentai varo deziuką ir nemirksi, nes reik uždirbti tiek, kad meilužes galėtum išlaikyti. Tiesą sakydamas neuždirbsi, o greit tik cypėje atsidursi. Na, o “bojevykų” ir antilietuviškai nusiteikusių dezi smogikų turime į valias.


Rekomenduojame

Kodėl ignoruojamas ar net šmeižiamas 1941 m. Birželio sukilimas, jo lyderis Kazys Škirpa? Dovilo Petkaus interviu su Vidmantu Valiušaičiu

Nida Vasiliauskaitė. Laisvės propaganda

Andrius Švarplys rekomenduoja: putiniškos Rusijos disidento Andrejaus Ilarionovo analizė dėl Kapitolijaus įvykių

Socialinis tinklas GAB atkūrė JAV prezidento Donaldo Trumpo įrašus iš „Twitter“ paskyros

Geroji Naujiena: „Ateikite ir pažiūrėkite, kur aš gyvenu!“ – kviečia Kristus

Andrius Švarplys. Apie ateities Lietuvą, švietimą ir ateities universitetą

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

Liudvikas Jakimavičius. Ne už kalnų diena…

„Parler“ direktorius sulaukė grasinimų mirtimi

Verta pažiūrėti. „Kapitolijaus šturmas“ garsiojo prokuroro ir buvusio Niujorko mero Rudolfo Džulianio akimis

Andrius Švarplys. Viena replika apie Laimos Kreivytės pranešimą Santaros Šviesos Vilniaus klubo diskusijoje apie ateities Lietuvą

Vytautas Sinica apie socialinių tinklų cenzūrą: pasirodo, viskas yra dar blogiau

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.