Socialinės inžinerijos eksperimentai

Roger Scruton. Universitetų karas prieš tiesą

Tiesos.lt siūlo   2016 m. liepos 16 d. 15:40

7     

    

Roger Scruton. Universitetų karas prieš tiesą

propatria.lt

Įsitikinimų turėjimas bei jų raiška jau netoleruojami ir šis užkratas plinta.

Šiais laikais jauni žmonės labai nenori daryti prielaidos, kad kas nors yra neabejotina, ir šis nenoras atsiskleidžia jų kalboje. Bet kokiame dalyke, kuriame gali kilti prieštaravimas, sakinio pabaigoje jie padės klaustuką. Tam, kad sustiprintų neutralų požiūrį, vartos žodžius, reikšiančius išlygas, kurių mėgiamiausias bus „lyg ir“. Galite būti įsitikinę, kad Žemė apvali, bet jie siūlys, kad Žemė „lyg ir apvali?“.

Kada pasirodė šis visa persmelkiantis neryžtingumas? Kiek suprantu, jis labai susijęs su naująja nediskriminavimo ideologija. Modernus švietimas mėgina būti „inkliuzyvus“ (visa apimantis, – red. past.), o tai reiškia, kad per daug neužtikrintas dėl nieko, jei tai verčia žmones, nepalaikančius jūsų įsitikinimų, jaustis nepatogiai. Išties, netgi jų pavadinimas „įsitikinimais“ kelia šiokį tokį įtarimą. Tinkamas žodis yra „nuomonės“. Šiais laikais, jei auditorijoje bandysite išreikšti savo užtikrintumą dėl vieno ar kito dalyko, į jus veikiausiai bus žiūrima kreivai, bet ne dėl to, kad klystate, o dėl to, kad būti užtikrintam yra keista, o dar keisčiau savo užtikrintumą išsakyti kitiems. Asmuo, turįs užtikrintumų yra atstumiantysis, negerbiantis teisės kiekvienam formuoti savąsias „nuomones“ rūpimais klausimais.

Tačiau kai tik pradedama abejoti pačiu inkliuzyvumu, laisvė atmetama. Studentai atrodo kaip niekad pasiruošę reikalauti, kad „jokia platforma nebūtų suteikta žmonėms, kurie kalba arba mąsto netinkamu būdu“. Kalbėjimas arba mąstymas netinkamu būdu nereiškia nesutikimo su studentų įsitikinimais, nes įsitikinimų jie neturi. Tai reiškia tokį manymą, kad išties yra kai kas mąstomo, egzistuoja tiesa, kurią bandome išsiaiškinti, ir kad yra teisinga ją išsiaiškinus kalbėti užtikrintai. Ką mes galbūt laikėme mąstymo atvirumu, pasirodė esąs mąstymo nebuvimas: įsitikinimų stoka ir neigiama reakcija į visus, juos turinčius. Didžiausia nuodėmė yra atsisakymas kiekvieną sakinį užbaigti klaustuku.

Pastaruosius 25-erius metus daugybės pokyčių, vykusių mūsų kalboje ir kultūroje, tikslas yra atrasti, o taip pat ir uždrausti paslėptas diskriminacijos formas. Beveik visos įsitikinimų sistemos, kurios praeityje atrodė objektyvios ir svarbios, dabar yra atmetamos kaip „izmai“ ar „fobijos“, taip vaizduojant jomis besivadovaujančiuosius tarsi ideologinius fanatikus.

1970-aisiais, kuomet feminizmas pradėjo veržtis į viešąją kultūrą, iškilo klausimas, ar egzistuoja esminiai skirtumai tarp lyčių, kuriais galima būtų paaiškinti, kodėl vyrams labiau sekasi vienose srityse, o moterims – kitose. Feministai prieš tokį mąstymą sukilo. Kaip to pasekmę, išrado „lytį“ (angl. gender. Lietuviško atitikmens šiam žodžiui nėra – red. past.), nusakančią ne biologinę kategoriją, bet lanksčią ir kultūriškai keistiną savybę. Galbūt ir neįmanoma rinktis savo lyties (tradicine prasme – red. past.), bet galima rinktis savo „lytį“. Moterys taip ir darė – iš naujo apibrėžė moteriškumą, kad pretenduotų į teritoriją, prieš tai monopolizuotą vyrų. Nuo to laiko biologija buvo pašalinta iš bendro vaizdinio ir jos vietą užėmė „lytis“.

Ši strategija buvo tokia sėkminga, jog visuose oficialiuose dokumentuose lytis (sex – red. past.), buvo pakeista „lytimi“ (gender – red. past.) ir prielaida, jog lytiniai skirtumai yra nekintantys, buvo nurašyta į uždraustų minčių kategoriją. Kadangi „lytis“ yra socialinis konstruktas, žmonės privalo turėti pasirinkimo laisvę, o bet kas, teigiantis priešingai, yra užgauliotojas ir fanatikas. Net tokiai feminisčių pirmeivei kaip Germaine Greer uždrausta kalbėti universiteto erdvėje, kad tik jos įsitikinimas tikrais ir objektyviais lytiniais skirtumais nesukeltų grėsmės pažeidžiamiems studentams, dar nenusprendusiems, kokia jų „lytis“. Lytiniai skirtumai pakliuvo į rizikos zoną, ir netgi Germaine Greer reiškiami įsitikinimai tapo pavojingi.

Belieka tik spėlioti, kuo visa tai baigsis. Vienas po kito, visi senieji įsitikinimai yra pasmerkiami kaip „izmai“ ir „fobijos“. Manėte, kad žmonės skiriasi nuo gyvūnų? Tuomet esate kalti dėl „rūšizmo“. Manėte, kad yra tikrų ir objektyvių skirtumų tarp vyrų ir moterų? Tuomet tai „transfobija“. Galvojote, kad požiūriai, vedantys prie masinių žudynių, yra įtartini? „Islamofobija“. Vienintelis garantuotas dalykas pasaulyje, kuriame gyvename, yra tas, kad jei tikite, jog yra tikrų ir objektyvių skirtumų tarp žmonių, geriau jau apie tai patylėkite, ypač, jei tai tiesa.

Versta iš life.spectator.co.uk

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Plat       2016-07-21 8:26

Viva demokratija ? Platono veikale “Valstybė” rašoma apie vertybių išsigimimą demokratijoje ir demokratijos baigtį  žiauriausia vergove.

Marginalas       2016-07-17 21:30

Taip, feminizmas tikrai padėjo pamatus dabartinei ideologijai, tačiau jos esmė tobuliausiai išreikšta Orwello.
Eidami gilyn - kodėl šitaip (po visų Cecilio Rhodeso “anglosaksiškų pasaulio federalizacijų”) yra būtent šiandien, - prisiminkime, kad tikrai pažanga pasiekusį tokį kriukį, kad 1% žmonių valdo tiek turto, kiek maždaug lieka ir visai likusiai žmonijai. Tai ką, gal tas 1% nori šitokios laimės netekti dėl kokių nors “nestabilumų”?
Užtikrinti stabilumą reikia ne vien turtiškai, bet ir TEISIŠKAI. Todėl reikalingas NWO ir orvelizmas su ponu “Išlaisvintoju 666” priešakyje. Tuomet visi gaus po lustuką ir taps nebepavojingais biorobotais.
O dėl “islamofobijos” trūksta Scrutonui smegenėlių. Nežino, kad ji ir reikalinga tam, kad būsimieji biorobotai patys lįstų į lustą. Kokias “masines žudynes” kada istorijoje vykdė islamas dėl savo abraominės tikybos, to paties šaltinio, kaip ir garsioji krikščionybė? Jei tiki, kad 911 organizavo Bin Ladenas, tai Bin Ladenas ir J.F. Kenedžiui padiktavo pusę metų prieš nužudymą tą garsiąją “sąmokslo teorijos” kalbą:
https://www.youtube.com/watch?v=zdMbmdFOvTs

>Pike       2016-07-17 19:05

Geriau pasidomėk kas yra komunizmas, bolševizmas, proletariato diktatūra. Apie ką nors rašant, reikia nors trupučiuką apie tai pasidomėti.

to Fobijos       2016-07-17 17:58

Ainštainas ar jo meilužės taip manė? Iš Paksiaus kažkas irgi politikos Fantomasą - fantomą dirbtinai runkeliams sukūrė. O gal jis tai nuo savo žmonos nufyrino, nemanai? Nesakė šito pačiam nei mama, nei mokytoja, nei autorius, ką?

Pikc       2016-07-17 15:27

Bolševizmas niekur nedingo - jis kuo puikiausiai gyvuoja ir bujoja. Tik naujieji bolševikai savęs tikruoju vardu nevadina - jie skelbiasi esą “liberaliais”, “progresyviais” beigi “tolerantiškais”. smile

Fobijos       2016-07-17 14:20

“fobijų” neigimas yra jų bijojimas, taigi irgi “fobija” Pasaulyje yra tik du begaliniai dydžiai: visata ir žmonių kvailumas. Einšteinas manė, kad dėl visatos begalybės dar būtų galima ginčytis.

Jules       2016-07-16 23:49

Oligarchijos dvaro docentai ir akademikai sukilo prieš diletantus. Iki paskutiniųjų neigė kadais Maskvos Molotovo paktus kaip ir tų dviejų pasaulinių karų užsakovus, planuotojus, priežastis ir kilmę bei vykdytojus. Vienas sovietijos akademikas ir Laisvos Lietuvos prichvatizacijos načalinikas net vijo Gorbio “perestroikininkus” iš Mokslų akademijos salės, berods, Vilniuje kadais, taip norėjo būt prichvatizacijos priešakyje. Neigia ir Viniuko Maskvos paktus taip pat ir grasinasi teismais ir cype diletantams iki gyvenimo pabaigos. Dezinformacija šiandien aukščiau visko. Meluok, meluok ir dar kartą meluok ir runkelis patikės.


Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Andrius Navickas: siūlau Švietimo ministeriją iškelti į Estiją

Rūta Visocnik. Ar gali „vaiko teisės“ kviesti tėvus į posėdžius nenurodydamos aiškios priežasties?

Vidmanto Valiušaičio knygos „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių“ pristatymas (video)

Algimantas Rusteika. Jei direktoriumi būčiau aš

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: pasakyk bankui „sudie“

Nuo bačkos. Bernardas Gailius. Patriotizmas trukdo valstybei augti

Jurga Lago: Mes iš Lietuvos

Lietuvoje nutylėta Europos Parlamento istorinė rezoliucija „Dėl europinės atminties svarbos Europos ateičiai“ –  dar vienas smūgis R. Šimašiui

Vytautas Sinica. Apie ministro Kukuraičio kovą su skurdu ir socialine atskirtimi

Eurofederalistai kviečia į diskusiją: „Kalbėkime apie klimatą“

Vytautas Radžvilas. Lukiškių aikštėje – paneuropinio konflikto aidas

Kviečiame į konferenciją Kaune spalio 5 dieną!

Vytautas Sinica. Pasikartojanti klaida diskusijose apie tautiškumą

Marijus Kaukėnas‎: Apie turą po Labanoro girios kirtavietes, arba Ir vėl apie teisėtumą, prasilenkiantį su teisingumu

Susipažinkite: Labanoro dykros

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Ar reikia Kauno rajoną prijungti prie Kauno?

Gintautas Vaitoška. Dievui ir Tėvynei!

Andrius Švarplys. Kažkas atsitiko Vakarų žmogui

Algimantas Zolubas. Mero Šimašiaus didelis viešosios tvarkos pažeidimas

Vytautas Sinica. „Nausėda labai skiriasi nuo Grybauskaitės“

Kiečiame į tarptautinę konferenciją „Antikomunistinis pasipriešinimas Centrinėje ir Rytų Europoje po Antrojo pasaulinio karo“

Liutauras Stoškus. Jaunimo eitynės už ateitį

Irena Vasinauskaitė. Miesto Medžių išvarymas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.