Europa

Roberto Catalano. Pavėlavęs mediacinis atsakas: jokių teroristų pirmuosiuose puslapiuose

Tiesos.lt siūlo   2016 m. rugpjūčio 9 d. 12:03

17     

    

Roberto Catalano. Pavėlavęs mediacinis atsakas: jokių teroristų pirmuosiuose puslapiuose

Bernardinai.lt

Roberto Catalano – teologijos daktaras, tarpreliginio dialogo ekspertas, italų internetinio portalo „Cittanuova.it“ bendradarbis, universitetinio instituto „Sophia“ dėstytojas.

Prieš kurį laiką rašiau apie būtinybę pateikti mediatinį atsaką terorizmui, – prabėgo beveik dveji metai, per kuriuos žiniasklaida mėgavosi žudikais, parodydama tai, kas baisiausia jų rankomis buvo įvykdyta, svaidydamasi anatemomis ir karo skelbimais islamui bei musulmonams, bombarduodama visu tuo žinių laidose ir nesibaigiančius televiziniuose debatuose, pasikartojančiuose iki negalėjimo.

Pagaliau pasirodė ženklas, einantis prieš srovę. Išties daugybė leidinių nusprendė nebepalikti teroristams erdvės. Man atrodo, labai vertinga tai, ką prieš porą dienų parašė Mario Calabresi, italų dienraščio „La Repubblica“ redaktorius, publikacijoje, pavadintoje: „IS, štai kodėl nerodome tų vaizdų“ (Is, ecco perché non mostriamo quelle immagini). „Atsakomybė – rašo – reiškia išmesti islamo valstybės išplatintą vaizdo įrašą, kuriame du teroristai prisiekia ištikimybę džihadui. Pateikti paaiškinimų ir kontekstą, daugiau naudotis galva nei pilvu.“

Kaip tik čia ir glūdi reikalo esmė: naudoti galvą. Turime pripažinti, kad ligi šiol, per mažai tą darėme. Esame visi kalti, tiek tie, kurie naujienas paleido į eterį, nesusimąstydami ir norėdami vien geriau parduoti produktą, žadindami siaubą, tiek ir tie, kurie tai darė, leisdami, kad jais manipuliuotų, paklusdami žaidimo taisyklėms tų, kurie nori šito karo.

Tačiau kalti esame taip pat ir mes, arba bet kuriuo atveju visi tie, kurie bejėgiškai leidosi manipuliuojami, leisdami, kad reaguotų pilvas ar paprasčiausias jausmas.

Man atrodo esmingai svarbu, kad toks vienas skaitomiausių Italijos dienraščių kaip „La Repubblica“ nusprendė paklausti savęs ir diskutuoti „apie tai, kiek dera publikuoti teroristų bei jų vykdomų nusikaltimų nuotraukas“. Iš šios diskusijos kilęs sprendimas – vengti pirmuosiuose laikraščio puslapiuose jaunų teroristų nuotraukų – teikia padrąsinimą, kad gal pamažu bręsta strategija, kaip sąmoningiau r konstruktyviau naudotis žiniasklaida bei socialiniais tinklais. Kaip neretai nutinka šiuose mediaciniuose procesuose, kiti leidiniai padarė tą patį sprendimą, pavyzdžiui, „Le Monde“, BFMTV – didžiausią auditoriją turintis naujienų kanalas, radijas „Europe 1“, o televizija „France 24“ nusprendė pikseliuoti džihadistų veidus, neskelbti jų vardų. Katalikų dienraštis La Croix“ minės tik inicialus.

Mano galva, tai svarbūs pasirinkimai kovos su terorizmu XXI amžiuje strategijoje. Būtent valandų valandas žiūrovams peršami vaizdai, su smulkiausiomis detalėmis po kiekvieno didesnio išpuolio, įvykdyto Europoje – visai kas kita, jeigu įvykiai yra Sirijoje, Afganistane, Irake ir t. t. – išties veikia kaip mirtinas detonatorius, kurį išjudina iškrypę mechanizmai, sukuriantys paniką ir socialinį nestabilumą.

Tokiame pasaulyje kaip Europa, kuriam būdingas tapatybės trūkumas, glūdintis beveik pačioje jos sandaroje ir pasireiškiantis ypač naujojoje kartoje, kur susiduriama su jaunimo iš priemiesčių integracijos problemomis, su baimėmis ir paranojomis migracijos klausimu, kurias kuria politinės partijos, įgudusiai ir be skrupulų pasitelkdamos dėl galios įtvirtinimo, siaubą keliantys vaizdai, kokių pamatėme iškilus ISIS, nepadarė nieko daugiau kaip tik sukūrė naujų smurto herojų ir žiaurumą, kurie neturėjo nieko arba mažai ką bendro su religiniais klausimais.

Dėl to, man atrodo, ir padrąsina numatomas įstatymo projektas, kurį Prancūzijoje parėmė tiek kairė, tiek dešinė, išlaikyti teroristų anonimiškumą. Tuo tarpu peticija, siekianti to paties tikslo, jau surinko 80.000 parašų.

Kas nutiks? Pamėginkime įsivaizduoti.

Asmenys, vykdantys šiuos kriminalinius ir kruvinus veiksmus dėl paprasto emuliacijos ar tariamos kankinystės akstino, sulaukiančio visuotinio žiniasklaidos dėmesio, liks paprastas „niekas“, padaręs pasibjaurėtiną nusikaltimą. Kitaip tariant, teroristai liks nusikaltėliais, tačiau anonimais, beveidžiais ir bevardžiais. Kas norėtų sekti jų pėdomis arba juos imituoti? Tam tikra motyvacija, be abejonės, nusilps.

Noriu tik pabrėžti, kad šiame procese praradome dvejus metus, kol susivokėme, kaip derėtų pozityviai reaguoti į šį žudymo šėlsmą. Dabar, kai keletas žiniasklaidoje dirbančių vyrų ir moterų nusprendė pakeisti kursą ir padaryti drąsius sprendimus, – kaip dera piliečiams ir krikščionims, – man atrodo, kad esame pašaukti savęs paklausti, ar nėra būtina juos paremti, kad procesas vyktų sparčiau ir lengviau? Esu įsitikinęs, kad galų gale – nors to jokiu būdu nepakankama nugalėti terorizmui, kuris laiko savo rankose šio „asimetrinio karo“ arba „karo, vykstančio gabalais“, vadeles, – tai privers pakeisti taktiką arba bent jau peržiūrėti dabartinę. Pirmiausia, manau, galėsime į situaciją pažvelgti su didesne psichine ir emocine pusiausvyra.

Parengta pagal „Cittanuova.it“

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas dar       2016-08-11 14:43
Tarabilda Marginalui       2016-08-11 10:42

Skaičiau, ir turiu tą galvoje.

Julius Puras       2016-08-10 22:01

Negali būti jokių žmogaus teisių žinoti suvaržymų.  Negali būti jokio informacijos pateikimo reguliavimo.

Logiška       2016-08-10 17:26

jei nėra teroristų telike, tai , vadinasi, jų ir nėra aplamai.

Marginalas Tarabildai       2016-08-10 14:51

Tikiuosi matėte mano atsakymą Jums 08-4 19:27 komentare prie publikacijos “Kodėl vetuoti su gyvybe ir orumu susiję įstatymai?” Ten bandžiau paaiškinti, kam reikalingi “čipai” ir kokia yra jų šviesi ateitis. Dabar dėl Pikco išvedžiojimų (po kurių atšaukiu savo įtarimą, kad jis “kadrinis”, nes kadriniai protingesni) siūlau perskaityti atsakymą į jo nesuvokiamus dalykus 08-9 13:11 komentare “Marginalas DDD” prie publikacijos apie Popiežiaus maldą.

Marginalas ne į temą       2016-08-10 14:41

Dingo dėmesys pasaului.
Dėl galimo karo čia:
http://ru.krymr.com/a/27912234.html

Pikc       2016-08-10 0:00

Tarabilda, šitų debilų Charlie atveju aš esu visiškai alach-babachų pusėje - tik gaila, kad tie mulkiai nesugebėjo darbo iki galo užbaigti. Vis dėlto, teisybės dėlei reikia pasakyti, kad teroristiniai machmudų “žygdarbiai” prasidėjo GEROKAI iki Charlie debilų provokacijų ir vargu ar buvo būtent jų iššaukti. Juk nepradėsite rimtai teigti, kad alach-babachai iki šiol už raudonųjų idiotų įžeidimą keršija?

Tarabilda       2016-08-9 22:29

Labai neprošal būtų prisiminti kai kam ir terorizmo bangos pradžią anarchistų - karikatūristų redakcijoje. Erzino muslius. Musliai perspėjo. Ir ką? Rėkė visas kosmopolytas “Je sui hebdo, Je sui Charlie”. Labai buvo drąsūs. Šiandien jau nebe tokie. Tai jei jau Je sui Charlie, kaip ten su pirmuoju puslapiu ir cenzūra. Kiškis buvo drąsus, kol druskos amt uodegos neužbarstė. Je sui Kiškis, - išeina nepagalvojus.

Pikc       2016-08-9 22:04

Kažkaip susidaro įspūdis, kad TIKROJI priežastis - užmaskuoti religinį aspektą: atseit, čia su islamu nieko bendro - šiaip, anoniminiai psichai pasiautėjo, ir tiek. smile
Ir dar vienas įdomus punktas (beje, labai sustiprinantis šį įtarimą): “[...] susiduriama su [...] baimėmis ir paranojomis migracijos klausimu, kurias kuria politinės partijos, įgudusiai ir be skrupulų pasitelkdamos dėl galios įtvirtinimo” - supratote? Tai, ką alach-babachai išdarinėja, NESISKAITO! Čia, žinokit, politinės blogiečių partijos žmonių baimes ir paranojas kursto (suprantama, visiškai be pagrindo). Ką? Vėl kažką papjovė? Ir “allahu akbar!” šaukė? NESISKAITO! Svarbiausia, nebijokit nelegalų - daugiau tolerancijos, atvirumo, nepasiduokit politinių partijų provokacijoms. Vėl koks alach-babachas susisprogdino? NESISKAITO! Nepasiduokit paranojoms! Ksenofobija ir islamofobija nepraeis! Dajoš toerancijū! Ir t.t. ir pan. Pasaka be galo - tiksliau, su galu, kurį itin tolerantiškiems “če nesiskaito!” debilams padarys visiškai netolerantiški alach-babachai. Ir kažkaip kuo toliau, tuo mažiau tų debilų gaila. smile

Mano galva       2016-08-9 20:58

teologijos daktaras tai tas ats kas pliurpologijos ar kliurkologijos daktaras.

pasvarstymas       2016-08-9 18:26

O gal euroglobalistai nori tokiu būdu dangstyti, kas atlieka teroristinius išpuolius, nes teroristų pavardės ir vardai išduoda jų tikrąją tautybę ir tuo pačiu jų religiją...

Kad paskui jie nepradėtų žudyti       2016-08-9 18:05

didesniais kiekiais?Gal tik reiktų apie jų pavardes mažiau rašyti?

Savosios gyvybės kaina...       2016-08-9 16:54

Labai abejotina, kad iš to būtų kokia nors nauda. Sunku patikėti, kad savižudžiams teroristams išgarsėjimas būtų jiems esminis dalykas. Bent man daug lengviau patikėti, kad tai yra susiję su savižudžių teroristų įtikėjimu, jog jie po mirties patenka į rojų. Vis tik savoji gyvybė yra nepalyginamai brangesnė už išgarsėjimą...

nelabai įtikino       2016-08-9 14:56

Aišku,  diskutuotinas klausimas. nėra viskas taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Nematau, tai nereiškia kad nėra. O jeigu slepiama , tai labai įdomu…. Prisiminkite sovietmetį, kai klausydavome , jau vien todėl , ,kad visą laiko dirbdavo radijo bangų slopintuvai, kad negirdėtume Amerikos balso ir a.a. Sakadolskio apžvalgų. Ką tada piešė mums vaizduotė, kaip mes žiūrėjom į tuos sovietinių propagandistų brukamą propagandą, ir kartu su jų brukamu melu išpildavome lauk iš tos vonios kartu ir dalį tiesos. Tiesa, ta , kad pinigas kapitalizme yra visagalis….
Čia kaip pavyzdys , kad , norėjome , kaip geriau- o gausis , kaip visada..

Clerkenwell       2016-08-9 14:05

Kas per absurdas! Taigi to ir nori europieciu genocida vykdantys globalistai ir marksistai. Kai nematai problemos tai tikrai jos nespresi. O Europa ant zlugimo ribos ir spresti musulmonu invazijos problema reikia pradeti dabar.

Tai labai slidu.       2016-08-9 13:38

Kur ta riba,kai žmonės bus sprogdinami,o kaip Tarybų Sąjungoje viskas gražu,saulutė šviečia?Problema stagnuojanti krikščionybė,kuri realaus gyvenimo pavyzdžius turėtų rišti su Evangelijos išmintimi.

ruta       2016-08-9 13:29

Protingos mintis , tegul musulmonai teroristai islieka absoliutus nuliai .

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.