Krikščionių pilietinis veikimas

Robertas Grigas. Apie skundimo paveldą

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 3 d. 8:21

45     

    

Robertas Grigas. Apie skundimo paveldą

Pastaruoju metu, matyt, pristigę argumentų diskusijoms, kai kurie „budrūs piliečiai“ apskundė Lietuvos katalikų vyskupams mano pasisakymus fb už prigimtinę (t.y., vyro ir moters sudaromą ir žmonijos / tautos tęstinumą užtikrinančią) šeimą. Ir – apie homoseksualumą bei pastarojo propagandą, kaip prigimtinės, Dievo palaimintos tvarkos iškraipą bei grėsmę asmenų ir visuomenės sveikai gyvensenai.

Pagąsdino vyskupus, kad jei šie „nesiims priemonių“, skundėjai ar skundėjas viešai paskelbs tai, ką esu rašęs ar dalijęsis su draugais (ar būna kas viešiau už tekstus, jau paskelbtus internete? smile)

Šioje sovietmečio tradicijas patyrusiems iki kaulų smegenų pažįstamoje situacijoje yra linksmoji ir liūdnoji pusė.

Linksmoji – tai būdingas skundų šantažu užsiimantiems asmenims ribotas išmanymas kur, kam ir dėl ko būtų efektyvu skųsti. Turbūt manoma, kad Bažnyčia veikia kaip kokios nors partijos Priežiūros komisija – ir paskundus centriniams organams asmenį dėl „netinkamų pažiūrų“, pasekmės bus. Nėra supratimo, kad Bažnyčioje, perėmusioje daug dalykų iš beveik tobulos romėnų teisės, tvarkomasi ne taip supaprastintai, yra daug autonomijos. Taigi skųsti Vilniaus bažnytinėms struktūroms Kauno arkivyskupijos kunigą parodo nesusigaudymą, „kur yra Rymas, kur Krymas“ smile

Kita vertus, pralinksmina vylimasis, kad vyskupai imsis „perauklėti“ kunigą – ne dėl girtavimo, ne dėl vaikų tvirkinimo, ne dėl pinigų lupimo iš parapijiečių – o dėl gana santūriai ir mandagiai reiškiamų jo pažiūrų. Tradicinių moralinių ir konservatyvių politinių pažiūrų. Būtent santūriai ir mandagiai, nes savo pasisakymuose visuomet stengiuosi kritikuoti žalingus reiškinius, poelgius ir asmenų viešai žinomą laikyseną. Bet ne pačius asmenis kaip žmones, kurių kiekvienas vertas pagarbos.

Liūdnoji skundimo „viršininkams“ fenomeno pusė yra tai, kad šio sovietinio paveldo puoselėtojai tarytum nejaučia, kaip vadinamasis „stuksenimas“ – duomenų pranešinėjimas kokiai nors valdžiai ne apie kriminalinį nusikaltimą, o apie asmens įsitikinimus, idėjines simpatijas ar antipatijas – kaip tai pažemina jų pačių žmogiškąjį orumą :(

Šiame kontekste mano fb bičiuliams galbūt bus įdomus dokumentas iš 30 metų nuotolio, taigi Baltijos kelio bendralaikis, gerai iliustruojantis to meto atmosferą. Deja, parodantis ir tai, kokie kibūs ir gajūs senieji įpročiai.

1989 m., savo kunigystės pradžioje, dirbau Kiauklių parapijoje (Širvintų rj.) ir pagal išgales prisidėjau prie Sąjūdžio ir Tremtinių klubo kūrimosi. „Kažkam“ tai pasirodė kunigui nederama veikla, ir kardinolui V. Sladkevičiui buvo atsiųstas laiškas, apdairiai anonimiškai pasirašytas „Širvintiečio“. Man ten kliuvo palyginus mažai („...ar kunigėliui reikėjo imtis vadovavimo…“ – atkreipkit dėmesį, kaip sutampa ano laiko ir dabarties komentatorių stilistika smile). Labiausiai užsipultos, nebūtom nuodėmėm apkaltintos tremtinių klubą steigti padėjusios disidentės, neseniai iš sovietų konclagerių grįžusios sesuo Nijolė Sadūnaitė ir Jadvyga Bieliauskienė. Prirašyta dalykų, kurie, autoriaus (autorių?) manymu, turėjo būti „kompromatas“, vertinant kardinolo akimis.

Laiško eiga buvo tokia. Tuometinis Kaišiadorių vyskupijos kancleris, kun. Jonas Jonys (beje, globojęs iš tremties paleistą pal. arkivyskupą Teofilių Matulionį, dalyvavęs slaptoje vyskupo Vincento Sladkevičiaus konsekracijoje, už tai sovietų kalintas) tvarkingai perrašė skundą mašinėle ir nuorašą išsiuntė man. Tuo „Širvintiečio“ bandymas įtakoti jau nesulaikomą Tautos upės bėgimą ir baigėsi.

Bet, kaip matome, nesibaigė nelaisvos visuomenės ir nelaisvų žmonių polinkis šantažuoti skundais…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jota > 17.53       2019-07-7 8:56

Neduok Dieve būti populiariam tarp tokių kaip tu.

Atsiprašau       2019-07-6 20:08

Ar čia šįryt nebuvo 54 komentarai? Kur dingo kiti?!

Jotai       2019-07-6 17:53

Jei su sąsiu būtumėt žmonės, seniai suvoktumėt, kad jūs čia nepopuliarūs. Švelniai tariant.

Jota        2019-07-6 15:03

Atsiprašau, jei pats tarp gyvulių užaugai ir tavo žodyne vien su gyvuliais ir žvėrimis susijusios sąvokos, tai mes čia niekuo dėti. Mesk tvartą, bandyk apsigyventi tarp žmonių.

Jota > 15.36       2019-07-6 13:14

Mes kalbėjomės šia tema propatrijoje po tuo pačiu straipsniu, nebenoriu visko kartoti.
Be to, man aktualesnis čia buvo bjaurus puolimas ant Stasio, dėl ko aš ir neiškenčiau neparašiusi. O šiaip būčiau net nesikišusi.

stasys       2019-07-5 18:02

Str.palaikantis vis dar nesugeba suformuluoti minti ..tai kuo gi skiriasi ta aut. Skundiko forma nuo tos kriminalinės potekstės .Atrodo kiek nedaug reikia tik imti ir suformuluoti esminius skirtumus ..kad sekantį kartą nereikėtu apsipilti abejonėmis..kas ten tokius tekstus rašo ..Visos tos nuorodos i marksistinį liberalizmą ar kita šiu dienu išgalvota naujadarą pasmerkti būti užmiršti kaip nieko po savimi realaus neturinčia smegenu šampuno reklama.

> Tvankstui        2019-07-5 17:45

2019 07 04 00:27 Superkaringas ateistas antikrikščionis romuvietis rašo: ,,...pasitikėdami mano esybe,... išsipasakoja”. Tik pamiršta paminėti, kokių preparatų prifarširuoti tie dešimtys nelaimėlių išsipasakodavo, ir kur tai vykdavo: ten, kur Leninas rodė ranka ar senojoje prūsų žemėje. Niekingas kagėbėšnike, ką bandai apgauti?

>Jau virtote karinga ateiste?        2019-07-5 15:48

Skundimo (ne)kulūrą vėl stengiamasi pateisinti ir įveiksminti (neomarksizmas, neolibai ar neokonai ir pan.), o tai yra ženklas, kad atgijo ir ėmė sparčiai šakotis archajinė tironijos grybiena. Jei gerai išvėdinsime (ištirsime ir viešinsime), postmodernizmo pelėsinė (anti)kultūra neturės terpės plisti toliau ir giliau.

Jotai 2019-07-4 18:29 Jau virtote karinga ateiste?       2019-07-5 15:36

“verčiau kunigas (=Robertas Grigas ar kuris nors kitas kunigas) tegu meldžiasi, laiko Mišias ir sėdi klausykloje arba pamoksluose mokomo žmones, kaip reikia mylėti savo Tėvynę.” - Dar pamiršote pridėti - “Tarybinę”.
Mistinis Kristaus Kūnas - ne tik tarp mūrinių Bažnyčios sienų, tad kunigas netgi privalo, jei reikia (o dabar tikrai tokios aplinkybės), drąsiai v i e š a i kalbėti bei v i e š a i ryžtingai veikti gindamas ir puoselėdamas tas dorybes, idealus, krikščioniškumo struktūrą (pop. Benediktas XVI) ir visa, kas tarnauja didesnei Dievo garbei ir šlovei bei sielų Išganymui.
Taip, tai pirmiausiai katalikų pasauliečių pareiga, bet jų kol kas per mažai.
P. S. Paviešintame skunde nėra nei nurodytas jo autorius, nei jis gali būti identifikuotas (skaitant skundo tekstą). Supažindinimo su konkretaus skundimo anatomija pedagoginė vertė, manau, pakankama, kad toks dokumentas būtų viešinamas.

stasys        2019-07-5 7:14

Ar jau galima teigti kad bažnyčia radikalėją kai kuriu jos tarnu dėka..? ir tampa panaši į ta islamo radikalu sparną ..kuris pateisina beveik viska siekiant dominuoti ? Gražus žodžiai ir pamaldi išvaizdą ..turėtu sukelti daugiau abejonių ir klausimu mums ..o va čia Tiesose tai įgauna gana agresyvia išvaizdą . Politikuojantis dievo tarnas anomalija šiu dienu ..arba Jis nėra tuo kuo dedasi .. ir vienu atveju ir kitu aš tai vertinu su didelėmis abejonėmis.
p.s. ačiu Jota už principinga pozicija .

Marijonas       2019-07-4 23:10

Visur niekai ir smulkmenos: ir skundikų, ir kunigo atsakyme. Nesuprantu šito smulkmeniškumo.

mazgys       2019-07-4 21:53

Jau kuo kuo, bet Valdu Vasiliausku tai tikrai reikia tikėti.

Jota       2019-07-4 18:29

Jei koks nors pasaulietis užsiimtų politine ir visuomenine veikla,  kurią atlieka kunigas Grigas, aš jį pagirčiau. Bet joks pasaulietis neatliks kunigo darbo. Tad verčiau kunigas tegu meldžiasi,laiko Mišias ir sėdi kalusykloje arba pamoksluose mokomo žmones, kaip reikia mylėti savo Tėvynę. Ir tepasižiūri, kokie komentarai po jo straipsniu.
O to skundo paviešinimas Bažnyčios tarnui netinka.

Jota       2019-07-4 18:18

Aš neskaičiau Stasio komentarų, tik kartais akį užmesdavau. Bet nemanau, kad jis nusipelnė tokių šlykščių jūsų komentarų. Jūs patys šunbeždžionės, vien dėl to, kad šitaip niekinate žmogų. Baisu skaityti. Žmogžudžio ir paskutinio bandito taip nevadina, kaip jūs čia rašote. Jūs nė kiek ne geresni už Stasį, o gal net dar baisesni.

Stasio braižas       2019-07-4 16:07

Tai jų stichija, jų liūnas. Tokie stasiai ir jų palikuoniai, vardan savo egzistavimo pateisinimo, žūtbūt neleis Lietuvai eiti į priekį, tapti normalia, laisva ir brandžia visuomene, o stengsis ją panardinti atgal į va tokį “bildukų” liūną. Už tokių liūnų ribų stasiai ir jų atžalos - bevertės šiukšlės, apsimyžę girtuokliai tarpuvartėse. Kaip gi jie gali norėti, kad taip nutiktų?

Karabasas šunbeždžionei       2019-07-4 13:11

Lietuvą tada apgynė karabasai su Grigu. O po to patyliukais valdžion atsliūkino “stasiai”.

stasys       2019-07-4 12:33

Kažkaip kuo toliau tuo sunkiau suprasti kur tema suka ..gal karbabasai su kun.Grigu tada apgynė Lietuva ? .tikrai ne,.. ir kuo čia dėtas tas skundimo paveldas str. ..Savintis to ko nebuvo galima ir paprasčiau be klyksmu ir šukaliojimu ka nors sutikus .

>Karabasas Tvankstui        2019-07-4 11:57

Teisingai nurodėte kontekstą Tvankstui, Karabasai.
Romuvis jo negalėjo nesuprasti. Manau, apsimetinėja.
Drauge pasigirti progos nepraleido.
Matosi, patyręs ‘veikėjas’.
Pripažįstu tik tai, kad 1991-aisiais jis buvo kitoks,
kaip ir daugelis, deja, mūsų.
Pagarba kun. Robertui Grigui, kad išliko toks pat tvirtas Kristaus karys!
Dar keletas tokių rastųsi, stotųsi greta ir prasidėtų branduolinė reakcija - Lietuva keltųsi.
Tai linkėjimas ir paraginimas.

Karabasas Tvankstui       2019-07-4 11:27

-” iki šiol dar neteko ką nors paskųsti ir nesuprantu, kodėl turiu skųsti kam nors kun. R. Grigą, kuriuo žaviuosi nuo Sąjūdžio laikų, 1991 m. sausio 13 naktį prie Aukščiausios Tarybos jo žodžiai palaikė mano ir kitų žmonių dvasią. “


  Turėjau garbės dalyvauti ten pat, tuo pačiu metu. Įvykiai gožė vienas kitą, todėl teko stovėti ten (su trumpom pertraukom miegui namie) 3 paras.
  Jūs labai emocingai sureagavot, manau, kad tai tiesiog nesusipratimas. Visa tai traukta iš konteksto straipsnio “P. Urbšio abejonių” komentarų. Krikščionybės priešpastatymas Romuvai.

Karabasas > "stukačiai" genetiniame lygmenyje       2019-07-4 10:23

Puikiai įvardintas “stasys” - sąsys!
Jei Jūs autorius, ploju atsistojęs.

Karabasas > stasys 2019-07-4 9:11       2019-07-4 9:36

Ar visas blusas kolegom išrinkai?

stasys        2019-07-4 9:11

2019-07-4 8:49 .. o kaip man dabar nustatyti kuris iš ju protingas ? visi komentarai kaip vienas ir tas pats urzglys rašytu . Gal čia to protingo žmogaus bruožas ? politikuojančio kunigo tema vargiai gali pasiekti tas proto aukštumas .

Iš tautosakos lobyno       2019-07-4 8:49

,,Niekada nesiginčyk su kvailiu, žmonės nesupras, ar čia jis ar tu - kvailys” - čia taikau kai kuriems ,,Tiesos.lt” komentuotojams.

стаська сосиска       2019-07-4 6:53

Рыжий, рыжий
Конопатый
Убил дедушку
Лопатой!
( А я дедушку
Небил
В я дедушку
Любил!)

Tvankstas       2019-07-4 0:27

14:42 - iki šiol dar neteko ką nors paskųsti ir nesuprantu, kodėl turiu skųsti kam nors kun. R. Grigą, kuriuo žaviuosi nuo Sąjūdžio laikų, 1991 m. sausio 13 naktį prie Aukščiausios Tarybos jo žodžiai palaikė mano ir kitų žmonių dvasią.
Man tekę išklausyti dešimčių žmonių išpažintis, dažnai tai atlieka pirmą kartą susitikus ar mažai pažįstami. Matyt, turiu kažką, jei žmonės prieina ir neprašomi, pasitikėdami mano esybe, kad tikrai niekada niekam nepasakosiu, išsipasakoja, o vienas nuoširdžiai tikintis katalikas, man perklausus, kodėl tai daro man, atsakė, kad parapijos klebonas yra išpliurpęs, žmonėse paėję, o tu niekam nepasakosi, noriu išsipasakoti. Matėmės pirmą kartą.
Aš skųsčiau kun. R. Grigą ? - tai šmeižtas ir manęs dergimas. Mane tikrai skausmingai užgavo toks pasakymas.
Nejaugi tai kun. R. Grigas parašė ?

"stukačiai" genetiniame lygmenyje       2019-07-3 22:44

Braižas, kaip sąsio ir daugelio panašių individų, ypač Garliavos įvykių metu. Gal net Kliunka drebančiomis rankomis ir skaitė tokių sąsių parašytą laišką. smile

stasiui       2019-07-3 21:28

Padvėsk.

stasys        2019-07-3 21:20

karbabasui .. matyt toks tamstos likimas . Labanakt . smile

pabandyk apskųsti       2019-07-3 20:45

komunistą ar kgbistą
žydą ar rusą
teisėją ar prokurorą
pederastą ar pedofilą
——-
kiek dienų būsi gyvas?

Karabasas       2019-07-3 20:30

Ir tu ir “širvintiškis” vienos veislės.
Šitam tinklalapy publikuojami protingų ir gerbiamų žmonių straipsniai.
O tu ,suskį, būdamas menko protelio ir nevertas jiems net kojinių skalbt, drįsti kaišiot savo trigrašį kiekvienoj temoj. Kaip tau nedašunta, kad absoliučiai nieko protingesnio neišsteni. Absoliutus nihilizmas. Pūtimas prieš vėją. Smirdi čia nuo tavęs. Tu ne Milaitis, kaip nekurie įtaria. Tau net iki jo toli.


O tavo bendražygiai:
-Šunbeždžionės (lot. Cercopithecidae) – Senojo pasaulio primatų (Primates) šeima. Eitum blusinet, užsitarnautum pagarbą...

stasys        2019-07-3 19:38

ai nepyk karbabasai geriau pakrutink smegenėlėmis klausimu .. kaip turėjo elgtis teisingai “širvintiškis” apniktas tu abejonių kurios išdėstytos tame perspausdintame laiške kito kunigėlio .. turbūt ir laiškas ne jam buvo skirtas . smile Po kiekviena dorybe ..truputi pakasus rasi dešimt nuodėmių su klystkeliais.

Karabasas       2019-07-3 19:17

Viešpatie, koks beviltiškas idiotas tas mūsų “staselis”
Teks pažemint laipsniu. Esi nevertas šuns vardo.
Nuošiol esi perkeltas į primatų kategoriją:


  -”Šunbeždžionės (lot. Cercopithecidae) – Senojo pasaulio primatų (Primates) šeima. Dažniausiai vidutinio didumo. Turi pailgą snukį, beveik visada – ilgą uodegą ir plikas sėdimąsias trynes, 32 dantis. Rankos tik truputį ilgesnės už kojas. Gerai bėgioja keturiomis.


Nekurie egzemplioriai pramoko rašyti. Deja…

stasys        2019-07-3 19:02

Tvanksas rašo > Puikus kun. R. Grigo atsakymas, puikus pašaipumas. Gyvai ir taikliai.“ Beviltiškas bažnyčios laukia likimas kai jos tarnai griebiasi tokio ‚ ginklo ‘ . Panašu kad sumenko ne tik Lietuvos visuomenės dvasingumas . Piktas kunigas tai kažkokia anomalija ..šiu dienu ..kas čia butu jei stasys imtu krykštauti viešumoje kiekvienam ‚karbabasui -  pliktelėjusiam‘ pasiūlius pasikirkinti ..  smile

stasys        2019-07-3 18:43

Kun. Grigas labai daug išmano apie skundo meną ..todėl jo kaip neišmanantys paklausiu o jei ant keliu bažnyčioje to (abejonės) dievo paklaustu tikintis ? ..tai būtu skundas ‘ sovietinis‘ ar nuodėmę matančio bandymas sudrausminti klystantį ? . Viena karta jau rašiau todėl tik pakartosiu tas žmogus užsiima politikavimu .. todėl kuo toliau tuo sunkiau suprasti kada kam tarnauja jo lupos.  Ačiu apvaizdai kad aš netikintis .. o tai matyt malčiau niekus apie sovietinius “danosus” ir dūsaučiau kaip tie du ponai viršuje ..

Robertas Grigas fb (prieš 3 val.)        2019-07-3 14:42

Tautiečiams romuviečiams:
jei krikščionybė yra “okupacinė”,
tai Jogaila ir Vytautas - okupantai?
Ar kolaborantai?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tvankstas 2019-07-3 10:27
Puikus kun. R. Grigo atsakymas,
puikus pašaipumas.
Gyvai ir taikliai.
~~~~~~~~~~~~~~~~~
“Budrus romuvieti”, o dabar
skųsite kunigą Robertą Grigą?

Jota       2019-07-3 13:34

Bet juk Tikėjimo žodis tikrai sektantiškas?

Gal geras ženklas,       2019-07-3 11:58

kad ES vadovaus Vokietijos gynybos ministrė,krikščionių demoktratų partijos narė?

Tvankstas       2019-07-3 10:27

Puikus kun. R. Grigo atsakymas, puikus pašaipumas. Gyvai ir taikliai.

Į temą.Straipsnis portale "Propatria":       2019-07-3 10:19

Aktyvistai reikalauja nušalinti nedalyvauti LGBT parade kvietusį kunigą

Karabasas       2019-07-3 9:42

P.S. Jo stilius.

Karabasas       2019-07-3 9:41

Įtariu “stasio” darbas…

Manyčiau,       2019-07-3 9:24

kvailių ir piktavalių visais laikais, visose visuomenėse buvo ir bus. Tam tikras (ko gero, stabilus) procentas. Tad ar verta skirti tam daug dėmesio. Juk jie, tie žmogeliai, ir yra didžiausi nelaimėliai, nes savojo kvailumo aukos. O dvasios didvyrių šviesos užtemdyti niekas negali.

G.P.       2019-07-3 9:22

Pratinkimės. Į Lietuvą sugrįžo komunizmo laikai. Tik pats komunizmas truputį kitoks - aksominėmis pirštinaitėmis pasidabinęs ir vakarietiškomis neoiliberalizmo “vertybėmis” apsiginklavęs.

Negi hierarchai       2019-07-3 9:19

nemato,kad dėl jų pasyvumo ,atgimsta pagonybė.Ir jie turėtų kiekvieną neabejingą ir drąsų kunigą labai vertinti.Na,o FB persekiojimas yra konservatorių braižas.Skundžiasi net jų partijos nariai,pakliuvę į juodus sąrašus.

aciu       2019-07-3 9:05

pralinksmino nuo pat ryto:)

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.