Prezidento rinkimai 2019, Prezidentas ir jo komanda

Robertas Grigas. Apie mėgstamas knygas

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 23 d. 7:35

29     

    

Robertas Grigas. Apie mėgstamas knygas

Rinkimų karštinėje neminėdamas kandidatų vardų, pakalbėsiu apie tam tikrus principus, vertybes ir pomėgius.

Kaip sako kinai pagal savąjį paprotinį kalbėjimo etiketą, kai kurie asmenys, kandidatuojantys į Lietuvos prezidentus, yra prisipažinę, kad vienas jų mėgstamiausių literatūros kūrinių yra čeko Jaroslavo Hašeko „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“.

Sovietmečiu šį satyrinį kūrinį apie gudrų čeką šauktinį Austro-Vengrijos kariuomenėje I-ojo Pasaulinio karo metu įkyriai reklamavo ir skatino skaityti nuo mokyklos. Kaip ypatingos vertės literatūros veikalą. Kad suprastume kodėl, pasidomėkime autoriumi ir jo gyvenimo kūrinio idėjinėmis „vinimis“.

Anot „Vikipedijos“, apsukruolio Šveiko kūrėjas Jaroslavas Hašekas (1883–1923) nelabai draugavo su mokyklomis ir studijomis, ilgiau nepadirbo jokiame darbe. Jo gyvenimo stilius buvo bohema, priklausė anarchistams. Savo rašiniuose laikraščiams ir žurnalams išjuokė Bažnyčią, valstybę ir tai, ką jo bičiuliai anarchistai vadino „miesčioniška morale“ (matyt, tuos, kurie mokėsi, dirbo ir ilgai gyveno su ta pačia žmona). Pirmojo Pasaulinio karo metais dezertyravo iš Austrijos kariuomenės, vėliau prisidėjo prie Raudonosios armijos.

Jaučiat, koks čia tobulas k o n s e r v a t y v i ų,  d e š i n i ų j ų vertybių komplektas?..

Visos tos rašytojo vertybės kaip gerame veidrodyje atsispindi jo „Šauniojo Šveiko“ storuose tomuose…

1920 m. Hašekas grįžo į Prahą, pradėjo rašyti „Kareivio Šveiko nuotykius” – groteskišką istoriją apie iš pažiūros kvailoką šauktinį, įžūlumu ir klasta gebantį gerai „prasisukti“ ir išjuokiantį visokius „buržuazinius idealus“.

Rašytojas gėrė, jo sveikata nuolat blogėjo, mirė 40-ties. „Šveiko nuotykiai“ liko nebaigti – romaną užbaigė ir V–VI dalis parašė publicistas Karelas Vanekas (1887–1933), komunistų laikraščio „Rude pravo“ („Raudonoji teisė“) žurnalistas (tą laikraštį dabartiniai Čekijos kairieji, mėgindami atsiriboti nuo komunistinės praeities, pervadino į „Pravo“ – „Teisė“.

Priminimais, kuriuos parašiau, nenoriu pasakyti, kad raudonarmietis negali parašyti gero literatūrinio kūrinio. Ar kad veržiuosi, kaip bažnytininkams esą tik ir knieti, sudarinėti draudžiamų skaityti knygų „indeksą“. Ir nurodinėti piliečiams, kokios knygos „geros“ ir kokias „dera“ skaityti, o kokias – nelabai. Pats pergyvenęs sovietinę, o dabar patiriantis rafinuotą kultūrinio marksizmo cenzūrą, visiškai nesižaviu siekimais kontroliuoti kieno nors estetinius ar kultūrinius prioritetus.

Nors pats Hašeko „Šveiko“ išskirtiniu Visatos švietalu nelaikau, ir Čestertono, Lewis’o, pagaliau „Nepaprastų raudonarmiečio Ivano Čionkino nuotykių“ autoriaus Vladimiro Voinovičiaus humoras man atrodo kur kas įtaigesnis. Bet dėl skonio, sako, nesiginčijama.

Tik esu giliai įsitikinęs, kad patarlė „pasakyk man, kas tavo draugai, ir aš pasakysiu, kas esi tu“ daug teisingesnė kitu aspektu. „Pasakyk, kokios knygos tavo mėgstamiausios, ir aš pasakysiu, kad esi tu“.

Dail. Josefo Lados iliustracija iš „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykių“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2019-05-26 16:57

Kas meluoja - tas ir vagia.

Al.Dzeikui       2019-05-26 11:46

Gal tu ir teisus, kad kandidatas - vagis, bet krantinės jis, berods nevogė (ir ne Neris ta upė). Tuos 33 kvadratus kuriuos, tyčia ar ne, apsitvėrė, turbūt, grąžino.

Dzeikas       2019-05-25 6:57

Su kai kuriom islygomis galima pasakyt, kad skirtumas tarp ju toks:
Simonyte - idejine sodomite, Nauseda - sodomitas is reikalo.
Nauseda vagis (ir melagis) is idejos, toks jo gyvenymo budas, Simonyte - is reikalo.

Al. Dzeikui       2019-05-25 0:50

Po paskutinių debatų, kai abu prisipažino, kad visom jėgom rems sodomiją, manau, kad nebeliko dėl ko ginčytis.

Dzeikas       2019-05-24 21:41

Al., mes ta zinome is KOMENTARO. Yra irodymai?
Sakykim yra.Bent jau as linkes tiketi.
Tada nedera balsuoti apskritai. Jei neturi ka veikt - sugadink biuleteni uzbraukdamas abu.
Nes balsuoti uz vagi ir melagi, kad nepraeitu kitos rusies amoralus tipelis - kokia prasme? Nematau tada tarp ju skirtumo. Nuo zodzio JOKIO.
Politine kulturine prasme skirtumas yra - Simonyte neapsisvietusi ir balsavimas uz ja,su isaiskinimu jog kaip uz mazesni blogi -  indelis i politine kultura ateiciai.
O pasekmes bet kurio is siu kandidatu Lietuvai bus skaudzios. Niuansai ir akcentai skirsis tik.

Al. Dzeikui       2019-05-24 21:25

Ko tada vertos visos kalbos apie Deimantės ir jos aplinkos terorizavimą, jei po viso to renkam tokį padarą ?

Dzeikas       2019-05-24 21:04

Al., radau as ta komentara.Autorius Kestutis Pigaga.Straipsni skaiciau dar anksciau.
Zinai, cia kaip su investicija i fondine birza, investavai $10K ir pamirsk, nes greiciausiai prarasi.O jeigu seksi ir stebesi - pagrindinio darbo dirbt negalesiinvestavai $1mln - jau gali mest darba ir po kelis kart per diena stebet akciju svyravimus birzoj.Gaves kelis-keliolika % dividendu Lietuvoj ant sviesto turesi.
Pas mane tokio kapitalo nera, kad man atsipirktu politiku pasisakymu sekimas facebook’e. Zinau apie juos tiek kiek media apsviete.
Is esmes sutinku su komentatoriumi K.Pigaga, pasirinkimas tarp vagies ir moralines nuokrusos jeigu komentaras tiesa.
Taciau elgiusi taip, kaip pateikta media. Nauseda apsisviete vagimi(beje cia ne vienintelis jo “zaliotas”, nes nuo tu jo makaronu apie “butai brangs”, - 2008m Jersey City, NJ mano darboviete, pietu petrauka, vartau firmos kompiuteryj ineta su Nausedos optimistiskomis prognozemis, o kolega raso pareiskima i “Social Security” kad jam kompensuotu pajamu sumazejima “mortgidzui”, banko paskolai namui pirkt ismoketi, buv speciali programa gelbeti pirkusius NT JAV, krize jau siautejo, -  2007m akyse smezuoja , o po Gryb.isrinkimo antra karta neabejojau kad “jams prezidentura”,todel sekiau ka apie ji rase. Buvo ir daugiau kur imerkes uodega, tik nearchyvuodavau). Simonyte pakako proto, ar gudrumo isvengt skandalu.
Aplamai abudu jie nuokrusos ir ju vieta uzristame maise , o maiso vieta tegul kiekvienas pagal savo vaizduote pasirenka.
Taciau mano poziuriu balsuodamas uz Simonyte balsuoju uz politine kultura Lietuvoje. Nes dabar bedi i AKIVAIZDU kandidato nusikaltima, o girdi guztelejima peciais: “Na ir kas? Visi taip daro”.
Kulku is shudo lipdymas aisku, bet kai kitokiu Lietuvoje nera tai vis nauda.

Al. Dzeikui       2019-05-24 19:22

Ką manai apie tokį Pretendentės požiūrį ? -
Prie Nidos Vasiliauskaitės rašinio delfyje
https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/nida-vasiliauskaite-abu-blogiau-bet-kas-maziau.d?id=81225803
yra toks komentaras:
Kestutis Pigaga - ,,Norėtųsi daugiau citatų iš Šimonytės facebook’o. Nuostabus josios “sielos veidrodis”. Mane asmeniškai labiausiai sukrėtė įrašas apie Venckienės deportaciją iš JAV, nepažodžiui, - chebra, davai varom į aerouostą pasitikti violetinės žiurkės… ”

Skaityti Švyko       2019-05-24 17:37

nuotykius nėra nusikaltimas. Todėl Švyko nuotykių nuorodas pats susirask. Na, o apie LR seimūnų ir ministerių nuotykius skaitys anūkai po šimto metų - ne anksčiau. Po katastrofos skaitys, kuri artėja - net toksai, berods, Banko pliurpis N.Mačiulis, Banko Švykas žino.

O dabar       2019-05-24 12:01

Džeikai, visas nuorodas apie Šimonytės nusikaltimus! Kai esi ne Jules, o Džeikas, juk nesi beraštis, ar ne? Taigi pirmyn! smile

Al. Dzeikui       2019-05-24 11:16

Ačiū už nuorodą, išsamus rašinys. Taip, dažniausiai žmonės netyčia sklypus pasididina, o ne pasimažina. Na bet palieku kokia 10 nuošimčių, kad statybininkai patys ištiesino tvorą. Vargu ar tokie bonzos vaikšto po statybą su rulete.

Jules       2019-05-24 9:26

Aš, kaip mažaraštis ir be išsilavinimo, dar neperskaitęs esu. Man užteko kadais, seniai, seniai, perskaityti Napoleono memuarus iš šv.Elenos salos - Mémorial de Sainte-Hélène.  Man iki Švyko skaitymo dar labai toli. Va, Vakarų Europoje neseniai pasirodė Ovidijos „Porno manifesto“ ir to dar neįkertu – pasilikau ateičiai. Po rinkimų gal pradėsiu skaityti ir Jums pacituosiu visus jus apie dabartinės liberoidijos šedevrus, pasiekimus ir laimėjimus, apie šik modernius dezi propagandos triukus. Panašu, kad šiandieniniai liberalai jau lenkia net XXV amžių – tokie modernūs ir tobuli be sąmokslų teorijų, be „Internacių konspiracijos ir agresijos“, ypač LRT dezistai, plaunantys mums smegenis beveik visą parą. Kita vertus, ne prastesni giir mūsų Jurgio nuotykiai LR seime, apie kuriuos niekas nekalba, bet visi žino. Tabu tai tik runkelynui ir politinėms rinkimų davatkoms.

stasys       2019-05-24 9:18

Dzeikai .. nebuk tu Reigardas , dar vienas, kuriam reikia aiškinti tokius dalykus kaip ir kodėl pas žmogu pirštai į vidų . Įdedi nuoroda o joje informacija kuri rodo kiek daug tiesos -apie klaida,  Nausėdos žodžiuose.

Dzeikas       2019-05-24 6:21

Al.:
https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/kas-vilniaus-parkuose-uzeme-valstybine-zeme-pazeidimai-net-g-nausedos-kieme.d?id=73647948
Ir teisinasi kaip langa ismuses vaikezas, jis man akmeni i ranka ikiso, jis kaltas. Ant statybininku stumia kalte.Pazeidinejo tiesa ne jis vienas, o kaip visi TEN gyvenantys. Bet jei elgiasi “kaip visi” tai ir i prezidentus nereik listi.Tegul buna “kaip visi”.

Gal       2019-05-24 0:22

kunigėli nelyginkit Šveiko su Čionkinu, biški kitas lygis .

Al. Dzeikui       2019-05-23 23:14

Dėl bankinės veiklos daugmaž aišku. Dėl Neries krantinės prisijungimo nieko nežinau - gal galima nuorodą ?

Dzeikas       2019-05-23 19:47

Al. , Nauseda kaltinu vagyste remdamasis jo Neries krantines prisijungimu prie savo asmeninio sklypo Vilniuje. Rasyta spaudoje. tiesos.lt vienas autoriu irgi minejo si fakta rinkimu kontekste.
Melagyste ji kaltinu kontekste jo 2008m straipsniu delfyje kuriuose jis rase apie giedra NT pirkimu horizonte, nors JAV NT krize jau buvo isisiubavusi. Taipogi jis kaip ekopnomistas negalejo nezinoti, kad NT rinka Lietuvoje jau 2007m buvo perkaitusi ir butai buvo pardavinejami spekuliatyvinemis kainomis. As pirmakart isgirdes kazkur 2007m pavasari negalejau patiketi savo akimis kokios nerealios kainos Lietuvoje. Niujorke buvo gal 15-25% aukstesnes skaiciuojant ploto vienetui ir esant tada ar ne 5 gubam atlyginimu skirtumui. $2000 menesio atlyginimas(i rankas) Niujorke tais metais buvo laikomas labai kukliu.
Nausedos elgesys siame kontekste pasislykstetinas.O siaip apima deja vu jausmas. Kaip Prunskienes rinkimuose kai buvo labai aiskiai zinomas jos vaidmuo ir elgesys Sausio ivykiu fone.

Dzeikui       2019-05-23 19:30

Oi, ką gi iš tamstos taip jau pavogė? Jei jau nutarėte apkaltinti vagyste, klokite, kada, kur, ką, kiek pavogė? Ar tamsta manote, kad mestelsite magiškus žodelius - “konkretus vagis”, tai mes ir patikėsime? Aš, pavyzdžiui, supratau, kad tamsta čia apie save kalbate, kad Jūs esate tas “konkretus vagis”?

> Al.       2019-05-23 19:29

Neįdės - neturi laiko smile . Laukia iš Komiteto ,,paklodžių” visomis pasaulio kalbomis.

Al. Dzeikas       2019-05-23 18:36

,,Nauseda gi konkretus vagis ir asmuo savo elgesiu irodes” - nesekiau šio personažo nuotykių, tai gal gali įdėti kokių nuorodų, pagrindžiančių teiginį ?

C-Fam       2019-05-23 18:31

May 23, 2019
On July 8, the nations of the world meet at UN headquarters in New York at something called the High-Level Political Forum.
This is the most dangerous meeting of the year with among the most powerful men and women in the world sitting down to decide questions of life and death.
I will tell you about this meeting in a moment, but first, you need to know that, except some UN delegations, C-Fam personnel very well could be the only pro-lifers at this conference.
You should also know that pro-lifers are on a roll of victories and THIS CANNOT STOP.   
In recent negotiations, we have made “reproductive health” controversial again. This is a fantastic and vitally important achievement. The United States and several other delegations have simply said, “We will not allow ‘reproductive health’ into documents because it is used to promote and impose abortion on the world.”
The hard left is outraged.
Leftwing newspapers and websites around the world have attacked the U.S. and other pro-life delegations. They have attacked C-Fam, too! The Guardian of the United Kingdom says C-Fam is a “fringe right-wing group.”
Every single new conference is a dangerous opportunity for the abortion left to come after the unborn and the family. This is never truer than at the upcoming High-Level Political Forum.
Consider this. From July 9-18, all nations will meet to negotiate aspects of the Sustainable Development Goals, that has been highjacked by the abortion left. Even worse, on July 16, 17, 18, they will convene a “ministerial meeting” where the real danger happens.
C-Fam will be there to assist pro-life delegations to protect the unborn child and the family.
Were you aware that there were pro-life delegations to the UN? There are several, and they are among the bravest people in the world.
These brave UN delegates have to stand up to the radical delegations from the European Union (not all of them but most). They stand up to the UN bureaucracy that never met an abortion they did not worship.
C-Fam will be there every single day, and we need your prayers, and we need your financial support.
Part of the problem we are facing is that we are also approaching the summer drought of fundraising. So, we have the perfect storm of the most dangerous conference of the year, AND we are going to run out of money to fight back.
I must put together a war chest of $100,000 to last us up to and through the High-Level Political Forum. It is absolutely vital that you help us right now and through these dangerous 45 days until the High-Level Political Forum.
Please remember pro-life delegates are counting on us, on you and me. Act now. Do not wait…
Yours in Christ,
Austin Ruse
President/C-Fam
Editor & Publisher/Friday Fax

Taikliai,        2019-05-23 16:25

gerb.Grigai.Aciu uz Jusu issakomas mintis.

Įvykiai "Mažojoje studijoje"-       2019-05-23 14:12

gal tai lūžis?

Dzeikas       2019-05-23 14:07

PS. O kaip nori “dedule” turetu buti giliai ... !
Orientuotis reikia ne i ka kazkas apie kazka pasake, o i zmogaus darbus.

Dzeikas       2019-05-23 14:05

Dzeikajui:
Tai kad Nausedos svedbankio klapciuko pareigose negali pasodinti(kozyrena sestiorke), sodins kai bus prezidentas grin))))))
Cia toks lietiviskas jumoras? Neblogai, zydas issijungtu.
As niekaip negaliu ikalt jusu boskem: Ivykdes kriminalini nusikaltima ir apsimelaves zmogus negali eiti priesaikiniu pareigu. Net ir tauta neturi teises (cia lietuviskas briedas apie tautos suvereniteta lauzyti teises principus) ji skirti tokiam postui.

> 13:49       2019-05-23 13:58

Tai kad tikrai nieko nuostabaus. Pirmą kartą šiaip taip ,,išvargau”, nes buvo privaloma. Antrą kartą ryžausi Šiauliuose spektaklį pažiūrėti - o gal kažko neįžiūrėjau, neįvertinau… Trečią kartą į rankas neimčiau net jei prie sienos statytų. Jau toks tas ,,skonis” - kaip prisvilusių barščių... Primityvių žmonių primityvūs ir skaitalai.

Dzeikai,       2019-05-23 13:51

jei Nausėda ,,konkretus vagis”, tai labai gerai. Apkalta - ir nauji rinkimai. O kaip atsikratyti tos Šveiko adjutantės, jei tavo šutvės užzombintos bobutės pasiruošusios paskutines pensijas paaukoti? Juk DĖDULĖ taip nori smile .

nieko nuostabaus......       2019-05-23 13:49

mano nuomone Grigui tiesiog “imponavo” armijos kapeliono personažas:)))).Iš čia tokia pagieža ant romano apie Šveiką.Knyga parašyta su skoniu,net iš svetimos kalbos išversta puikiai perduoda subtilų humorą.

Dzeikas       2019-05-23 13:07

Nevyniosiu zodziu i popieriukus.Kalba eina apie Simonyte, ji aprasyto romano megeja.Kunigas teisus ta prasme, kad J. Hasekas parase ir daugiau kuriniu.Visi jie vienaip ar kitaip varto sukciu ir siaip amoraliu tipeliu nuotykius. Kaip sakoma “plona uzuomina ant storu aplinkybiu”.Sutinku.
Taciau II turo rinkimai tai ne pasirinkimas is geriausiu, tai pasirinkimas maziau blogo.
Tai stai, Simonyte tik skaito ir zavisi visokiu literaturiniu birzgalu, Nauseda gi konkretus vagis ir asmuo savo elgesiu irodes, kad istatymai rasyti ne visiems, ir toli grazu ne visi lygus pries istatyma.
Jusu teise rinktis kuris is ju maziau blogas , pagal zodzius, ar pagal darbus.
Beje , kunigas Grigas ko tai sunegalavo vienpuse skleroze, Sventajame Raste parasyta, kad “pagal darbus”, o jis mums apie zodzius ir simpatijas.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.