Demokratija ir valdymas

Robertas Grigas. Apie liūdnus panašumus

Tiesos.lt redakcija   2021 m. spalio 23 d. 18:34

6     

    

Robertas Grigas. Apie liūdnus panašumus

Vis labiau įsijaučiantis į „stipraus centro“ vaidmenį ES didžiūnų elitas drausmina Lenkiją. Dėl elito vaizdinių apie „teisės viršenybę“ neatitinkančios lenkų teismų reformos. Kuria bandoma sumažinti nuo komunistinių laikų įsitvirtinusio teisėjų klano įtaką. Ir dėl lenkų Konstitucinio tribunolo sprendimo, kad nacionalinė teisė viršesnė už ES teisę.

Logiškas, seną valstybingumo tradiciją turinčios ir savo orumą bei suverenumą gerbiančios tautos sprendimas. Tautos, kurią anuomet sunkiai sekėsi pastumdyti Maskvai, o dabar nesiseka stumdyti ir Briuseliui. Tasai jau gąsdina ekonominiu šantažu (popandeminių paramos lėšų įšaldymu), gal ir Lenkijos narystės ES stabdymu.  Kalbėjimas iš galios pozicijų, grasinimas sankcijomis ir kokių nors „ideologinių vertybių“ privalomas išpažinimas galbūt tiko Varšuvos pakto narėms, nes, kaip mename, tenai muziką užsakinėjo tik vienas Didysis Brolis.

Bet netinka laisvanoriškai demokratinių šalių bendrijai, kurioje tikri sąjungininkai, jeigu tokie yra – o ne vieni kitų prievartautojai – turėtų derinti įvairuojančias nuostatas pagarbiu dialogu, be auklėtojų ir auklėjamųjų vaidmenų.

Panašiai, kaip dalis ES lyderių bando „auklėti“ Lenkiją, valdantieji Lietuvoje terorizuoja savus piliečius. Politikų nuostatas įgarsinantys vieši nuomonių formuotojai atvirai ir skelbia –  pandemijos valdymo vardu taikomi ribojimai, „galimybių pasams“ nepritariančių piliečių varžymai (parduotuvės, vaistinės, 30 kv. m., eilės gatvėse prie elementarių buities paslaugų) – sugalvoti tam, kad „padarytų jų gyvenimą kuo nepatogesnį“.

Gaila, kad šį smurtinio bendravimo su piliečiais chorą nuo pradžių palaiko ir prof. Vytautas L. Vis parašantis paviršutiniškų tvirtinimų, kad nepritariantys valdančiųjų būdams suvaldyti pandemiją galbūt siekia, kad daugiau žmonių mirtų. Ar pasiūlantis nepaskiepytiems susimokėti mokestį „už karstelį“ ...

Humanitaras profesorius, kaip ir jo įsteigta, dabar valdančioji, partija, galėtų juk nesunkiai suprasti, kad toks abejojančių ar kritiškai nusiteikusiųjų įtikinėjimo būdas yra kontraproduktyvus. Žmonės, jų grupės iš neturėjimo kur dėtis galbūt ir įvykdys dalį tų reikalavimų; išsisukinės, bandys juos apeiti, bus bauginami teismais. Bet, netgi palaužti ir priversti gyventi naujoje tikrovėje, kur laisves ir „galimybes“ duoda arba atima valdžios klerkai savo dekretais – piliečiai neužmirš, kad su jais buvo elgiamasi kaip su baudžiauninkais.

Taip lietuviai savo laiku „įstojo“ ir į kolchozus – kurių išardymu profesorius V. L. paradoksaliai vis dar būna apkaltinamas. „Įstojo“, išskyrus vienetinius disidentus, kurių sodybas traktoriai apardavo iki pat gryčios langų, – ne todėl, kad įtikėjo komunizmo aušra, ar kad nusprendė – taip gyventi būsią ūkiškiau. O todėl, kad valdžios užkrautos pyliavos (mokesčiai) tapo nepakeliamos. Bet meilės kolchozams ir jų steigėjams, kaip žinome, nuo to nepadaugėjo. Ir pirma pasitaikiusia proga abeji buvo nusimesti. Kaip sprandą nugraužęs jungas.

Nereikia gąsdinti(s) mirtimis. Matome, kad su ta pačia kvėpavimo takų liga ir pasaulyje, ir kaimynystėje, tvarkomasi skirtingai: nuo faktinės komendanto valandos, kaip Australijoje, iki minimalių ribojimų daugelyje Europos šalių. Tai, kaip tvarkomasi ir kaip komunikuojama – aiškiai susiję ne vien su sveikatos apsauga. O ir su valdžios ir piliečių dialogo, tarimosi ir atsižvelgimo į įvairius požiūrius tradicijomis.

Juk nuo Minsko ir Maskvos mus teskiria (na, teoriškai turėtų skirti) tai, ar viską nulemia savivaliaujančių vadukų „ukazai“ ir vienintelė teisinga „televizoriaus (valdiška) nuomonė“.

Ar šį tą reiškia ir valstybės piliečių – maršistų ir lojalistų, vakserių ir antivakserių, kaimiečių ir miestiečių – valia. Sava, demokratinė valstybė, sava valdžia turėtų būti nuoširdi pastanga bendrinti ir atspindėti daugelį visuomenės vektorių. Jėga primesti vieną kurį iš jų – tenai jau pabuvojome. Tad visai nedžiugina ženklai, kad valdančiųjų neproporcingų galių ir piliečių bejėgystės būsena pamažu pradeda grįžti.

Asociatyvi nuotrauka R. G. 2021 m. ruduo.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2021-10-24 11:02

Viskas logiška - komunočekistams įslaptinimas šimtui metų ir europinės subsidijos, o lietuvių tautai - grabelio mokestis.

Kodėl nesivakcinuoju?       2021-10-24 9:54

Nors stovėjome prie Aukščiausios Tarybos, visą nepriklausomybės laikmetį buvome kalti už negerumus Lietuvoje: sovietmečio mąstymas, sovietmečio karta trukdo ir t.t. Senoji karta traktuojama lyg prieškario Vokietijoje -rasti kaltininkai. Ir staigiai pradėjo labiausiai rūpintis senosios kartos sveikata, pradėjo ją ,,mylėti”. NESĄMONĖ, NETIKIU ir NEPATIKĖSIU.

Arvydas       2021-10-24 9:33

Pagarba Robertui Grigui.

Dėkingas       2021-10-23 21:47

Didžiausias dėkingumas gerbiamam kun. Robertui Grigui, kuris, skirtinai nuo kai kurių kitų žinomų žmonių, visą savo gyvenimą išlieka nuoseklus nekonformistas ir nedaro kompromisų su savo sąžine. O mums visiems toks sąžinės balsas yra kaip vanduo dykumoje. Nuoširdžiai ačiū !

kur logika , propagandistai ?        2021-10-23 19:56

“načali za zdravije ,končili za upakoj”,kaip sako anglai…”.  Taip lietuviai savo laiku „įstojo“ ir į kolchozus – kurių išardymu profesorius V. L. paradoksaliai vis dar būna apkaltinamas. Nesupratau - prie ko čia tas redakcijos “paradoksaliai”. Už pramoninio žemės ūkio ,o tuo pačiu ir Lietuvos kaimo sutriuškinimą muzikologo išsilavinimą turinčio asmens iki pat šiandien neglosta daugelis ir daugelis žmonių . Kas čia gero ,kai tokio sudėtingo dalyko ,kaip žemės ūkio produkcijos gamybos sektoriaus sutriuškinimas buvo patikėtas tikram ,ne išgalvotam ” analfabetui”. Milijonai liko be nieko ,kad keli tūkstančiai šiandien džipais važinėtų? Ir tai didelis gėris?

Bėda ta,        2021-10-23 19:03

kad nemažai daliai piliečių visai patinka “baudžiauninkų” statusas… Kone kiekvieną dieną su tuo susiduriu, įvairiom formom. Matau, kaip baimė temdo protą. Ką ir kalbėti apie kokią dar ten asmens savigarbą ar orumą. Visi prieš visus… patinė situacija.

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.