Dienos aktualija, Žmogaus teisės, Krikščionių pilietinis veikimas

Robertas Grigas. Apie kunigišką santūrumą, stilių ir kultūrą

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 15 d. 12:43

20     

    

Robertas Grigas. Apie kunigišką santūrumą, stilių ir kultūrą

Kai su dzūko temperamentu ir rezistento įpročiu nedviprasmiškai pasakiau, ką galvoju apie Lietuvos laukiančius pasirinkimus, išgirdau – kaip visada tokiais atvejais – daug paauklėjimų apie kunigui deramą santūrą, kultūringumą ir kitas svarbias dorybes.

Tai galėtų džiuginti. Visuomenė, kuri, kaip tas „Vargdienių“ Žanas Valžanas, brendantis Paryžiaus kloakomis, yra iki kaklo panirusi į individų, partijų ir žiniasklaidos skleidžiamą pagiežą; kur viešuose forumuose dalis politikų nesidrovi tyčiotis vieni iš kitų gatvės paauglių stiliumi; kur iš ekranų ir tėvyninių filmų, lyg ypatingai saugomas paveldas, trečiąjį Nepriklausomybės dešimtmetį neišnyksta rusiškas keiksmažodynas (iš buities, žinoma, irgi); toji visuomenė ar politiškai aktyvesnės jos grupės iš Bažnyčios atstovų tikisi ir ilgisi beveik puritoniško santūrumo ir kultūros.

Taigi, vilties yra – net ir mūsų sekuliarizuotam pasauliui šventumo, tegul ir kiek karikatūriškai įsivaizduojamo, reikia.

Tiktai va čia kaip tam apaštalui Pauliui norėtųsi tarti:
– Atėniečiai, ar nesate jūs (šiuo klausimu) pernelyg dievobaimingi?

Ar tikrai kunigo kalbėjimo, reiškinių aptarimo, vertinimo stiliaus idealas turėtų būti diplomatiškai „sulaižyta“, „politkorektiška“, beskonė ir bespalvė kalba? (Bent jau Viešpaties Kristaus ir Biblijos kalba tokia nebuvo, jei kada paskaitote).

Papasakosiu Jums valiūkišką istoriją iš baroko laikų. Vienoje tuo metu pamokslavo sodria liaudies kalba garsėjęs vienuolis Abraham a Santa Clara, be kita ko, žymiausias to meto vokiečiakalbės erdvės rašytojas ir poetas. Nepaisydamas laipsnių ir luomų jis pliekė aukštuomenės ydas ir sykį pasakė, kad pusė Vienos ponių yra kekšės… Pasipiktinę ponios apskundė kalbėtoją karališkajai šeimai, toji, matyt, spustelėjo Bažnyčios vadovybę, ir vienuoliui buvo griežtai nurodyta tokį skandalingą tvirtinimą atšaukti. Ką jis ir padarė – kitą sekmadienį pamoksle Vienos diduomenei ir liaudžiai paskelbdamas:
– Paklusdamas vyresnybės reikalavimui, pareiškiu, kad pusė Vienos ponių  n ė r a kekšės!

Netapkime dirbtinai sterilūs reikšdami (ir pagrįsdami) tikrovės vertinimus. Jeigu kunigai Vaižgantas, Maironis ir daug kitų būtų laikęsi perdėtų kūrybinio, visuomeninio santūrumo instrukcijų, neturėtume šiandien jų kaip lietuvių kultūros pasididžiavimo.

... Ir, be abejo, gerbkime vieni kitų žodžio bei įsitikinimų laisves – Konstitucija jas užtikrina visiems piliečiams.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas kun. Grigui       2019-05-21 3:27

Švč. Konstitucija nieko neužtikrina, tik skelbia.
Tebeskelbia net ir kada jau beviltiškai pasenusi: laikas priimti padėtį atitinkančią “Vergvaldžių demokratijos Konstituciją Globalizuoto pasaulio Lietuvos provincijai”.

Ema       2019-05-17 16:52

Labai labai ačiū kunigui ♥ Tauta pradės sveikti, kai nustos bijoti tarti tiesos žodį. Regėjome šitą kunigą okupacinio režimo rezistencijoje, regėjome klaikią Sausio 13 naktį, matėme jį beginantį silpnesniuosius, nebijantį tarti tiesos valdžią turinčioms asaboms. Tauta sveiksta labai labai pamažu ir dėka tokių Žmonių, kaip kunigas R. Grigas, iš pradžių girdėdami tokius, paskui - klausydamiesi, vėliau - apmąstydami ir galiausiai - patys ims šitaip elgtis, pagal sąžinę, mylėti tiesą, ginti ir saugoti silpnesnį, mažesnį. O tie, kurie jį taip kritikuoja, kaip taisyklė - stovi galingųjų, valdžios pusėje, ar yra bent vienas iš jų užstojęs kokį mažutėlį?

Iqy       2019-05-17 15:32

Na ir šaunuolis kunigas.

> ale       2019-05-17 14:37

Ale kaip mėgsti iškreipti žmonių žodžius ir išversti juos savaip! Tai gal ir pats prisiimk atsakomybę už visus pasaulio pedofilus, antraip irgi negalėsi vadintis šventu.

ale       2019-05-17 10:51

Sis gerbiamas kunigas neapkaltino kunigu pedafilu,o bande juos suplakti su pasaulieciu pedafilais.Tipo tie klysta,tai ir kunigeliui galima klysti ir toliau klausytis ispazinciu ir dalinti susitepusiom rankom sakramenta.O turejo sis sventasis pasmerkti savo tikejimo brolius ir siekti ju salinimo is kunigu luomo.

labai       2019-05-16 12:26

Mėgstu klausytis šio kunigo pamokslų, dalyvauti jo aukojamose šv.Mišiose, ramaus balso,išminties ir iš širdies plaukiančios ramybės. Atrodo, iš kur ji, toji ramybė, kai kunigui teko daug patirti neteisybės ir kentėjimų.

Pagarba       2019-05-16 11:58

Pagarba dzūkeliui!!! Palaikome jus ir jūsų atsidavimą tikrai TIESAI. Mes su jumis!

stasys        2019-05-16 9:34

atsipūsk s.m.-as rinkimu periodu yra nykščiais patvirtintos papildytos komentaruose rašomu tekstu taisyklės . Beje nujaučiu apie ką ten ‘bėdavojai’ ... žagrė visada paskui arklį keliauja .. visada !!

s.m.       2019-05-16 0:31

gražu net žalia, - redakcija, čia jūs ar jūsų portale šeimininkaujantis žinia koks komitetas kultūringą be vienos raidės necenzūros komentarą opa ir nudangina?... Ne pas nykštukus, - tiesiog dingo… Tarsi nebūtų buvę. Tiesa ilgas kelias sekundes kabėjo/virpėjo prieš išnykstant… Koks karinis laispnis to uolaus “skaitytojo”?...

emocijos?       2019-05-15 21:26

“manau gerb. R. Grigas paskubėjo. blogesnės už nkvd-isto dukrą ta šokėja nebūtų, nes ji tik tęstų nkvd-isto dukros niekalą (nors ir “dėdulės” dirigujama, bet ir anai “dėdulė” dirigavo). taigi, tęstų, bet ne kurtų. o ir numatoma tik antra vieta, tskant ,šėtono puotoje.”

Tik tada pradės       2019-05-15 20:51

praregėti,kai pradės kalbėti kunigai.

stasys        2019-05-15 19:31

cit. “Netapkime dirbtinai sterilūs reikšdami (ir pagrįsdami) tikrovės vertinimus. Jeigu kunigai Vaižgantas, Maironis ir daug kitų būtų laikęsi perdėtų kūrybinio, visuomeninio santūrumo instrukcijų, neturėtume šiandien jų kaip lietuvių kultūros pasididžiavimo.” nuo lentos nurašyta špargalkė .Gal kiek netolerantiškas busiu..bet pasak autoriaus be Maironio ir Vaižganto daugiau niekas nekūrė tos Lietuviu kalbos ..sutana dar ne viskas . Sutana tik rūbas .. o štai kas ten gyliau tūno taip ir lieka neaišku .

Pranciškui       2019-05-15 19:18

Įsakysite ir man už Šimonytę balsuoti? Nes kratymasis pagal Metallica ir \m/ rodymas yra tokie niekai ir smulkmenėlės. Aš gerokai sunkesnę muziką klausausi ir \m/ esu rodęs gal kokį milijoną kartų, bet man labiau Šimonytės štabe užkliuvo išanginių propagandos simbolis - pliušinis vienaragis arkliukas, o ne nevykęs pasikratymas grojant Metallica’i ir \m/ rodymas.

belieka pritarti       2019-05-15 19:12

Taikliai pasakyta.
Vargšas Ališauskas šiandien šlavė liežuviu tiek LRT, tiek Info TV(o gal ir daugiau), studijas. Viskas dar būtų nieko, jei Ališauskas prieš tai nebūtų Šimonytės štabe rinkimų naktį maskatavęsis. Kartu su P.Subačiumi šie “religingieji” tokie nepakartojami! smile

Pranciškus       2019-05-15 17:20

Mane žiauriai papiktino šimonės velnių šokis, plojant jauniems lietuviukams. Na štai, bevaikė boba, vietoje tautinės giesmės, užbliovė ir pastryksėjo kaip velnias po peklą, kaukdama ir šaukdama velnią iš smaluoto kubilo, kad šią tautą dar ji ne[pabaigė uždusinti savižudybėmis, skurdu ir nepritekliumi, pavogdama duonos kąsnį ir kenčiančios ir alkanos tautos. Žmonės, ką jūs išsirinkote?

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-05-15 15:45

Lietuvos tikėjimo kunigą – į PREZIDENTUS


Girdžiu, kažkas šaukia, gelbėk, padėk, o nesimato. Kas galėtų būti? LIETUVA.

Reikia galvoti apie Lietuvos būsimą prezidentą. Turėjome šansą, Lietuvos tikėjimo diplomatą, gyvenimą paaukojusį Lietuvai, vilties prezidentą Stasį Lozoratį. Priešas buvo stiprus, o gal dabar net stipresnis. Taigi 40 procentų balsų aiškiai nepakanka pergalei. Reikia 60 procentų balsų mažiausiai. Todėl apie tai reikia galvoti ir spręsti jau dabar. Kviečiu kas gali Lietuvoje ir Pasaulyje jungtis į grupeles ir grupes, organizuotis, ir surasti Lietuvos tikėjimo prezidentą.

Iš toli man auksu net pelenuose žiba dvasios aristokratas, patikrintas gyvenimu Lietuvos tikėjimo kunigas Robertas Grigas. Atsiklauskime vienuolės, dvasios aristokratės, Laisvės premijos laureatės, bendražygės Nijolės Felicijos Sadūnaitės. Jos TIESOS žodis turi įtikinti. Tikiu, kad pritars šiam nepaprastai sunkiam pasirinkimui. Paprašykime Lietuvos tikėjimo kunigo Roberto Grigo sutikti dalyvauti mūšyje į Lietuvos prezidentus.

Tegu Lietuvos tikėjimo kunigo Roberto Grigo, kunigaikščio pergalingą žygį palydi Bernardo Brazdžionio eilėraščio De Profundis posmas:

Iš gilumos šaukiuos Tavęs, o Viešpatie,
iš gilumos susopusios širdies,
einu Tavęs, Paguodos Žodžio, ieškoti,
einu tavęs, vidurnakčio Žvaigždės!…

Pagarbiai dr. Jonas Ramanauskas .(JavaScript must be enabled to view this email address)
2018-02-01

didžiuojamės Jumis       2019-05-15 15:40

Padarba šiam Kunigui. Prieš Jus žemai, žemai lenkiuosi ir linkiu išlikti tokiam tvirtam ir mylinčiam savo Tautą.

Aušra       2019-05-15 15:15

Nebalsuosiu už “mažesnį blogį”. Bet labai džiaugiuosi, kad mūsų šviesiausi kunigai netyli. Tegu laimi “mažesnis blogis”, bet be manęs. Praėjusiuose rinkimuose taip pat buvo raginimai balsuoti už Balčytį, bet nemačiau reikalo. Balsuosiu už Vytauto Radžvilo komitetą EP rinkimuose. Nepaisant šito, Kunigui Robertui Grigui - pagarba. Ypač kai tenka atlaikyti išprotėjusių Šimonytės gerbėjų atakas.

Edvardas       2019-05-15 15:12

Šaunu. Tokia ir turi būti visuomenės interesams angažuota kunigo pozicija. Bažnyčia turi ieškoti išeities ne save izoliuotos bendruomenės rėmuose, bet ir tautos ar valstybės nuolatiniam skaidrinimui.

Jonas iš Žemaitijos       2019-05-15 14:55

Ačiū gerb. Kunigui Robertui Grigui,kad netylite,kaip dauguma bažnyčios aukščiausių vadovų Lietuvoje.Bažnyčia buvo tautos įkvepėja gūdžiais komunistinio teroro laikais,
kai vyko rezistencinė kova,bažnyčia aiškiai pasisakė Sąjūdžio kūrimosi metu už Lietuvos nepriklausomybę ir jos laisvę.Šiandien mūsų bažnyčia yra pritilusi ir praradusi tą dvasinį autoritetą,kuris padėdavo mums paprastiems tikintiesiams susiorentuoti,kas vyksta ant tos mūsų Lietuvėlės.Dar kartą jums dėkoju už jūsų drąsų žodį ir meilę visiems mūsų Lietuvos žmonėms.

Rekomenduojame

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.