Įžvalgos

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugpjūčio 11 d. 20:59

19     

    

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

… Kai rašai tekstą ir iš anksto žinai, kokių aistringų prieštaravimų jis susilauks.

Vakar „Girstučio“ kultūros ir sporto centre pažiūrėjau ukrainiečių aktorių trupės „Nezazemleni“ spektaklį „Karo spiralė“. Aktoriai Jevgenij Bondarskij, Yelizaveta Tzilik, Oksana Ždanova, Jekaterina Aleksejeva, Jekaterina Sary-Jurjeva ir kiti.

Autentiški Rusijos užpuolimą patyrusiųjų liudijimai, nuo vaikų, karių iki senelių, perpinti asociatyvia aktorių vaidyba, karo sirenų, sprogimų garsais ir graudžia ukrainiečių etnomuzika.

Dviprasmiškas įspūdis: skaudus liudijimų tikrumas, didelė aktorių meistrystė. Ir gal trečdalis kalbos-nenormatyvinė rusiška leksika.

Tiek rusiško kriminalinio žargono paskutinįsyk girdėjau bene prieš keturis dešimtmečius sovietų kariuomenėje. Kur buvau, kaip ir mano kartos lietuviai vyriokai, ne savo noru.

Salėje sėdi orios Kauno ponios ir močiutės, kai kas mažus vaikus atsinešė. Publika aiškiai lengvai šokiruota, bet tyli, kenčia, klausosi – juk ukrainiečiams solidarumo parodyti susirinko.

Jaučiu didelę pagundą išeiti. Ryžto mesti iššūkį, pasielgti kitaip, negu dauguma, dažniausiai man užtenka.

Bet vėlgi, nenoriu, kad atrodytų kaip nepagarba Ukrainos žmonių kančiai. Tai ištveriu iki pabaigos.

Jei okupantams pavyksta primesti mums savo padugnių žodyną – reiškia, leidžiame jiems laimėti svarbią pergalę prieš mūsų kultūrą.

Eidamas iš spektaklio, girdžiu garsią dviejų pusamžių damų diskusiją. Viena, matyt, jaučianti poreikį kažkaip pateisinti teatralus, įtikinėja:

“ – Bet, kai tavo šalį žudo, prievartauja, apie leksiką negalvotum“.

“ – Galvočiau“, – sakau praeidamas.

Moterys grįžteli ir beveik choru atsako:

“ – Nee!“

Nepasiginčysi, moterys, be abejo, geriau žino, ką tu galvotum ir darytum.

Tačiau nuoširdžiai manau, kad apie leksiką reikia galvoti. Nes tai yra tavo šalies dalis. Gal net svarbesnė už kitas. Kokia leksika – tokia ir šalis. Jei okupantams pavyksta primesti mums savo padugnių žodyną – reiškia, leidžiame jiems laimėti svarbią pergalę prieš mūsų kultūrą.

Kita vertus, turbūt čia ne vien ukrainiečių problema. Sprendžiant iš įvairių ženklų, tai dešimtmečiais mūsų pasaulyje vykstančios viešo bendravimo degradacijos apraiškos.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

hmmmmm       2022-08-13 11:13

ir žinote kur homoseksualizmo šaknys? lingvistiniam programavime. Kai net ant tvorų, namų rašoma eik “na’ui”, per tv siunčiama ” na’ui” , kai ko ne kiekvienas vaikas vienas kitą siunčia “na’ui”, tai ir eina vyrai “na’ui” tai yra “ant bybio” homoseksualauti - štai tokie lingvistinio programavimo padariniai.

Dzeikas       2022-08-13 10:59

Reabilituotam:
Bet juk tai nuostabu!
Dabar nelabojo pasiuntini iskart matai,ypac vasara, kai matai tatuiruotes ant ranku, kaklo.
Krikscionys del to tik laimi turedami galimybe zinoti su kuo riboti bendravima.

Dzeikas       2022-08-13 10:47

Prasalaiti, nagi meluoji kaip Trockis(Sovietinej kariuomenej kiek grubiau issireiskia).
Man paciam nesvetimas nusikalteliu slengo naudojimas, taciau susidurus su Rusijos vaikuciu-pabiruciu bandziusiu mane apiplesti “bazaru” ausys linko. Taip meistriskai keiktis ir kombinuoti keiksmazodzius net lietuviski bomzai nesugeba. Net ju mergos ilgai apsimest “kulturingomis” neigalios - pratruksta “perlais”.
Ir jeigu sovietai kazkiek stengesi riboti Gulago leksikona,kuris vis labiau sunkesi i bendrine kalba, tai post sovietine Rusija nueme bet kokius apribojimus ir leido tai lingvistinei pamazgu bangai lietis laisvai.Net ju vierchas ,diplomatai sneka ta kalba: “mocitj”,“zevatj sopli”,“urod” siulaikines Rusijos ne padugniu, bet elito leksika.

Dzeikas       2022-08-13 10:34

Hmm…ir nepasakysi kad kunigas Grigas neteisus.Kaip neuzgincysi 10 Dievo isakymu.
Taciau jau apastalai ir iskylus krikscionys pastebejo, kad Dievo isakymus reikia vykdyti ne atskirai , o pilnumoje ir sarysyje visu 10-ties.Taip pat laikantys tu isakymu hierarhijos.Jezaus minimi 2 svarbiausi isakymai dengia visus kitus, ir jeigu tuju 10-ies vykdymas pazeidzia tuos 2 ar 1 is ju - tada tu 10 vykdymas niekinis.
Neveltui pasakyta, kad Dievas yra meile, o meile - tobulumo raistis. Rusijos vergu slengas savaime aisku ne tobulybe, TACIAU, jeigu jis padeda perteikti tiesa netobulam klausytojui ir nors kiek artina ji prie tiesos ,- o normalios kalbos jis elementariai nesupranta, nes jo samone paveikta vergoves, - galima naudoti tu vergu kalba.
Su 2 islygomis:
1) Ar tai nesa naudos, gerio.
2) Tokios kalbos naudojimas BET KURIUO ATVEJU, net atatinkant 1 punkta, zalingas kalbetojui.Nes kaip sake Jonas Auksaburnis, blogas gyvenimas atveda prie blogos kalbos, lygiai kaip bloga kalba atveda prie blogo gyvenimo.
Tad jeigu noresite sistiprinti savo zodzius zeku zargonu turekite omenyj ir “filtruokite bazara” :D

Prašalietis       2022-08-12 20:03

Bažnyčioje įsitaisiusiam dideliam lansberginio durnių laivo “politiniam moralistui”, girdėjusiam “Tiek rusiško kriminalinio žargono paskutinįsyk girdėjau bene prieš keturis dešimtmečius sovietų kariuomenėje. Kur buvau, kaip ir mano kartos lietuviai vyriokai, ne savo noru.”, “gerai susipažinusiam su rusiškų okupantų padugnių žodynu” Grigui belieka pasiūlyti “pasidomėti” palyginimui pasklidusių po pasaulį Ukrainos prostitučių “patriotišku” seksualiniu žodynu(Baidenas jaunesnysis gerai su šiuo reikalu yra susipažinęs, nes naudojasi jų paslaugomis), prasigėrusių Lietuvos kaimų gyventojų, Lietuvos gausių benamių padarytų ne padugnėmis, bet “tautiniais runkeliais” žodynu. Būtų linksma pamatyti Grigo pateiktus padugnių žodynų “patrionius” skirtumų vertinimus iš katalikiško “Dievo tarno” pusės.

realistas       2022-08-12 18:47

Todėl kad ukrainiečiai ir yra (buvę) rusai. Tik savo etnonimą per ilgą laiko tarpą iškeitę į pakraščio gyventojas - ukrainietis. Tad ko gero ir dėl to ir keikiasi rusiškai. Nemanau, kad Zaporožės kazokai buvo kalbos moralės etalonas. Tikrai ne. Prisiminiau, gi paveikslas “Kazokai rašo laišką sultonui” yra pagrįstas sena legenda ar tai faktu, o ten vulgarus plūdimasis ir įžeidinėjimai. Nebūtų buvę karo, man tas ukrainofilija būtų šlykšti. Dabar gi kažkaip nepatogu kritikuoti skriaudžiamąjį. Ukrainiečių gyvenimo būdas, mentalitetas yra panašus į rusų. Kasdien darbo dienomis su jais bendrauju.

Al. habilitui       2022-08-12 18:11

Pataisa: Juk ko nepadarysi, kad prisitaikytum prie idiotų.

habilitâs        2022-08-12 17:43

Tatuiruotės ir keksmažodžiai ilgą laiką buvo išskirtiniais jūreivių ir kalinių rekvizitais, pastaruoju metu tatuiruotės tapo pasauliniu reiškiniu, plačiausiai paplitusia mados kryptimi. Tikėkimės, kad pasaulis atsivers ir ypatingajai rusų leksikai - „mat’ui“, bei taps naujų meno ir kultūros trendu, saugomu Unesko. Juk ko nepadarysi dėl mados.

ah.ą       2022-08-12 17:16

ir… žodis tapo kūnu ir gyveno tarp mūsų

T0mas J.       2022-08-12 15:32

Šalia kokių žmogus auga - dažniausiai tokiu ir užauga.
Keiksmažodžiai - bukaprotiškai suprastas šaunumas.
Kiek mačiau stipriai besikeikiančių - nė vienas nebuvo stiprus protu.

Kaip        2022-08-12 12:22

sovietų kariuomenėje - be bjaurių, pseudo seksualizuotų keiksmažodžių nė krust. Mano kuopoje “diedai” ne savo balsu staugdavo, kad jie “graždankėje “budėt pitj, budet bitj, budet bab kalotitj” - “graždankėje” gers, lups ir bobas kapos. Vienas Peterburgo prapiesorius savo meilužę ketvirčiavo - buvusią mokslo pirmūnę. Super kultūra, ane?

Taip,       2022-08-12 12:10

“Iš pradžių buvo Žodis”...Tik,žinant ukrainiečių kančias reiktų labai atsargiai jų paprašyti kiek įmanoma viešai nenaudoti rusiškų keiksmažodžių.Tiesiog tokie metafizikos dėsniai,kad žodis kuria.Vienoje laidoje Julija Latynina prašė savo tikrai šaunaus,tačiau labai įskaudinto ir kenčiančio ukrainiečio rusus nevadinti padugnėmis ar kitaip ten rusiškai skambėjo,o vadinti “priešo kareiviais”.Emocija jau nebe ta,laida buvo įtempta ir tikrai mintyse savęs norisi klausti,iš kur paimti tiek jėgų,kad juos vadinti neutraliai,tokius baisius žudikus.Ukrainiečiams reiktų padėti,patarti jautriai,tiesiog palaikyti už rankos,nes kas ten dedasi,ir kokį baisų parodomąjį mirties teismą ruošia Azovo pulko belaisviams,tai gal tik keiksmažodžiai ir gali nuimti įtampą.Gal reiktų keiktis ne rusiškai,o ukrainietiškai,lietuviškai,yra visas sąrašas internete.Kaip keikėsi mūsų seneliai.Tačiau geriausia melstis.Ypač dabar už Azovo belaisvius laikyti mišias.Kažkaip sumažėjo Lietuvoje paramos gestų Ukrainai,negalima atsipalaiduoti.

Šiaip       2022-08-12 11:44

Čia kaip tas sovietinis darbininkas, kur Paryžiaus vaizdus iš Eifelio bokšto komentavo:
“Pažiūrėjau į rytų pusę, o (sunkus keiksmas); Pietų pusėje - (keiksmas pakartotas); Pažiūrėjau į vakarų pusę, o (vėl keiksmas pakartotas); Šiaurinėje pusėje, o (4-kart taip pat sukeikė)”;
Klausantys pritaria: “mat kaip, viską pamatė ir svarbiausia - kaip gerai viską atsimena”! smile
Matyt, kai kūrinio autorius ar jo personažas yra skurdaus žodyno ir žodžiais nemoka išreikšti savo emocijas, tinka ir keiksmai…

Al.       2022-08-12 11:33

Vakarų Ukraina, kaip ir Lietuva, buvo apdorojama truputį trumpiau, o kiti ukrainiečiai iš esmės tai tie patys rusai. Pervirškinti komunistinės valdžios per kelias kartas. Išsivalymą reikia pradėti nuo minčių ir kalbos. Grigas visiškai teisus. Tik aš vietoj jo būčiau išėjęs.

Supratau       2022-08-12 8:26

Kad Grigas pasikultūrino ukrainietiškai. Bet jų tokia kultūra ir yra.

stasys        2022-08-12 7:08

... sunku susitaikyti su mintimi jog karas Ukrainoje , nors ir netiesiogiai , pasiekė ir Lietuvą ? Purkštauti kad tenka girdėti NE normine ir malonia ausiai kalba viešumoje stebina autorių ? na ir be reikalo juk ne tiek ir daug skirtumu tarp to rusiško slengo ir lietuviško ... kurį nenoromis, ne iš piktu kėslu tikiu ,autorius tiek metu rėmė . Autorius gana dažnai pats panirdavo į penktos kolonos bangas prie Seimo ir nors tuo metu gal jam atrodė jog tam buvo priežastys kitos irgi svarbios .. sumoje mes turime viena ir ta pati rezultatą... suskilusia istorine gelda ir 40-ujų  ano amžiaus pasirinkimą kuriuo keliu eiti .. o gal bėgti ? Ne ne autoriau matant Jūsų pamaldumą , liūdesį ir dievobaimingumą man nekylą mintis Jus pavadinti auką aplinkybių . Realybė ..Lietuva užplūdo pabėgėliai ne tik iš Ukrainos ,bėgantis nuo karo , bet ir aplinkinių valstybių socialinės bėdos . Mūsų gatvėse jau nėra taip saugų kaip Tamstai norėtųsi ir su tuo teks susitaikyti .Pasiraitokite rankoves ir laikas imtis , susikibus rankomis, būtent šių problemų .

Kokia leksika vartot       2022-08-12 6:26

ivairiame kontekste priklauso nuo galveles turinio.Jei esi sudzius nedatiopa,bus ir atitinkama kalba.Minetu atveju,manding,persistengta su tais keiksmais,juolab,kad kaip expresijos priemone pasenusi,o skamba vulgariai..

Raimundas       2022-08-12 5:25

O man atrodo, kad visa svetima leksika-nesvarbu ar ji okupanto, ar aukos- yra jų pergalė prieš mus, nes keičia mūsų mintis ir, tuo pačiu, elgesį. Programuoja mus.
Pradžioje buvo žodis….

KUNIGAS Robertas Grigas        2022-08-11 22:46

Jei okupantams pavyksta primesti mums savo padugnių žodyną
– reiškia,
leidžiame jiems laimėti svarbią pergalę prieš mūsų kultūrą.

 

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.