Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika

Rimvydas Laužikas. Apie kiekybinio mąstymo ligą

Tiesos.lt redakcija   2017 m. sausio 25 d. 23:44

5     

    

Rimvydas Laužikas. Apie kiekybinio mąstymo ligą

Veidaknygė

Vienas populiariausių pastarųjų dienų viešosios erdvės klausimų yra „Kiek turi likti universitetų?“. Jis yra simptomas, rodantis mūsų mąstymo ligą (tarsi koks padidėjęs leukocitų kiekis kraujyje, rodantis uždegimą).

O ta liga – kiekybinis mąstymas.

Manau, kad tai sovietmečio palikimas, kai A. Stachanovas buvo paskelbtas didvyriu, kai penkmečio kiekybinius rodiklius reikėjo vykdyti per 4 metus ir kai geros įstaigos kiekybiniai rodikliai nuolat augo.

Kiekybiniais rodikliais Lietuvoje yra grindžiamas visų sistemų: švietimo, ugdymo, mokslo, kultūros, studijų... veiklos vertinimas. Juk taip kur kas lengviau.

Vyraujant į studijas orientuotai universitetų finansavimo sistemai, laimi tie, kurie pritraukia kuo daugiau studentų; mokslininkas ir jo institucijos mokslo veikla vertinami pagal publikacijų skaičių; publikacijų skaičius lemia institucijos gaunamas doktorantūros vietas; publikacijų skaičiaus reikia siekiant vadovauti projektams, užimti akademines pozicijas; nesurinkęs atitinkamo skaičiaus balų bendrojo lavinimo mokykloje niekaip neįstosi į universitetą ir t.t., ir t.t.

Situaciją blogina tai, kad absoliučiai vyrauja rezultato, o ne formuojamasis vertinimas.

Naujosios Zelandijos Švietimo ministerijos parengtoje medžiagoje abu vertinimo modeliai pateikiami gražiomis sodo metaforomis. Rezultato vertinimas prilyginamas statistikos apie medžių, gėlių ir krūmų prieaugį per atitinkamą laikotarpį surinkimui – tai neturi jokios įtakos šių augalų augimui. Tuo tarpu formuojamasis vertinimas panašus į augalų raidos ir poreikių vertinimą bei su juo susijusią priežiūrą (laistymą, tręšimą) atsižvelgiant į jų poreikius ir neabejotinai turintis poveikį jų augimui.

Kita vertus, visi žinome, kad pirmaujančių šalių ir geriausių universitetų veiklos logika yra visiškai kitokia: mažos studentų grupės, daug individualaus dėmesio ir darbo, dideli studentų savarankiško darbo krūviai, santykinai (lyginant su Lietuva) nedideli dėstytojų auditoriniai krūviai, sukuriantys sąlygas kokybiškai mokslo veiklai, gilūs, sudėtingi, bet aukštos kokybės moksliniai tyrimai, nedaug, bet įspūdingų publikacijų...

Tol, kol nepagysime nuo kiekybinio mąstymo ligos ir nepradėsime mąstyti kokybinėmis kategorijomis, – visos švietimo, ugdymo, mokslo ir studijų reformos pasmerktos.

Ir šis klausimas yra ne vieno ar kito universiteto lygmens.

Dabar Lietuvoje egzistuojanti teisinė, administracinė, finansavimo ir t.t. aplinka yra grįsta radikaliu kiekybiniu mąstymu ir tvirtą kokybinį požiūrį pasirinkęs universitetas yra pasmerktas bankrotui.

Ir dar: kokybinis mąstymas – tai ne kalbėjimas apie mokslo ar studijų kokybę, tai pasaulėžiūros forma ir ja grįsti nacionalinio (ir tik po to institucinio) lygmens sprendimai…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dongdong8       2018-07-4 10:29
wqwq       2017-11-14 2:27

Sharapova routed michael kors uk  Silvia Soler-Espinosa hermes  6-2, 6-1 in new balance  the first match, michael kors outlet  while browns jerseys  Kuznetsova christian louboutin shoes  downed Carla brooklyn nets jerseys  Suarez Navarro salomon schuhe  6-3, hollister clothing  6-1. After oakley vault  an early exchange michael kors  of nike shoes  breaks, michael kors  Sharapova won four calvin klein underwear  consecutive jets jerseys  games air jordan shoes  in the first ralph lauren  set memphis grizzlies jersey  and four iphone 5s cases  more cheap ray ban  in burberry outlet  the air max 2015  second. She oakley  closed the www.tommyhilfiger.nl  match portland trail blazers jersey  on her first match point with nike roshe  a forehand that mcm backpack  Fed Cup debutante polo ralph lauren outlet online  Soler-Espinosa tommy hilfiger online  failed lunette ray ban  to buccaneers jerseys  return. “I lacoste shoes  was nike air max  a coach factory  bit ravens jerseys  nervous before the bears jerseys  beginning omega watches  of the match phoenix suns jersey  as I failed hollister online  to show nike outlet  my best nike air max thea  tennis in my purses and handbags  previous Fed polo ralph lauren outlet  Cup charlotte hornets jerseys  appearance barbour jackets  in free running  Moscow,” ecco outlet  Sharapova said. Sharapova oakley outlet  is playing for reebok  Russia for hollister clothing store  the third time. converse chucks  The coach factory outlet  three-time Grand ray bans outlet  Slam mbt shoes outlet  champion won nike air max  both of redskins jerseys  her atlanta hawks jerseys  singles ralph lauren polos  matches against Israel in roshe run  2008. polo ralph laurencve810

Taikliausias       2017-01-26 23:01

ir išmintingiausias komentaras, kokį skaičiau čia tema per pastaruosius dešimt metų.
Pagarba autoriui!

AAA       2017-01-24 17:24

Pasakyta visa esmė - puikus, esmingas straipsnis. Daugelyje sričių matoma išsigimimo požymių:(

tai       2017-01-24 17:20

demokratijos bankrotas?


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.