Ekonominė politika, Geopolitika

Rimas Armaitis. Apie „Panama papers“ (Panamos dokumentai) informaciją detaliau

Tiesos.lt redakcija   2016 m. balandžio 6 d. 22:33

7     

    

Rimas Armaitis. Apie „Panama papers“ (Panamos dokumentai) informaciją detaliau

Nors mūsų (lietuviška) žiniasklaida traktuoja, kad „PANAMA PAPERS“ informacija nukreipta prieš Rusijos prezidentą V. Putiną, bet tai daugiau sukeltos paranojos pasekmės, neįsigilinus į detales. Beje, lygiai taip pat šią informaciją traktuoja ir rusiška žiniasklaida. Nereikia manyti, kad visas pasaulis sukasi aplink mūsų medijų labiausiai pamiltą personažą V. Putiną. Matyt, mūsų medijos ir politikai mano, kad V. Putinas yra tarpgalaktinio masto asmenybė. Tačiau tikrovė kažkiek kitokia.

Kalbant apie ofšorus ir „PANAMA PAPERS“ reikia turėti omenyje, kad ofšorai, tai – ne milijoninės sumos ir ne milijardinės, kurios paminėtos „PANAMA PAPERS“ dokumentuose, ofšorai tikrovėje – tai trilijoninės sumos. O jei taip, tai paviešinta informacija yra tik aisbergo viršūnės maža dalelytė. Ar bus daugiau pateikta informacijos, ar ties tuo, kas jau pateikta, viskas apsiribos, čia parodys ateitis. Greičiausiai tokios informacijos dar bus, ir labai daug, tikslas – esamų ofšorinių zonų pogromai, nes ten sukasi labai dideli pinigai, apie kuriuos mažai kas turi supratimą. O kai pasaulį kamuoja skolos ir krizės, per daug didelė prabanga, kad tos sumos liktų nepastebėtos, nematomos, nekliudomos. Pasaulinio masto stambiam kapitalui, stambioms korporacijoms reikalingos finansinės injekcijos, ir būtų per daug didelė prabanga, jei ofšoruose esamos trilijoninės sumos liktų nepastebėtos.

Jau 2012 metais buvo parengta ataskaita apie ofšorus, bet ta ataskaita liko praktiškai nepastebėta. Joje kalbama, kad per ofšorus yra išplauta apie 9,4 trilijonai dolerių iš 139 valstybių. Pirmoje vietoje minima Kinija, antroje Rusija. Beje, šiandien badaujanti Ukraina ataskaitoje neatrodo labai badaujanti, nes ji per ofšorus praplovė 167 milijardus.

Vertinant 2012 metu pateiktą ataskaitą apie ofšorus ir ją palyginus su „PANAMA PAPERS“, tai „PANAMA PAPERS“ pateikti skaičiai yra mikroskopinės dalelytės iš to, kas dar nepateikta. O be to, nuo 2012 metų, praėjo dar 4 metai, ir plaunamos per ofšorus sumos tik didėjo, o ne mažėjo. Suprantama ir tai, kad ne visos minimos sumos yra kriminalinio pobūdžio. Bet jei kriminaliniai pinigai nuo bendros sumos tėra tik 10%, tai ir tie 10% yra milžiniškos neaiškios – nežinomos kilmės pinigų sumos.

„PANAMA PAPERS“ informacijos paskelbimo tikslas greičiausiai yra ofšorinių zonų likvidavimas arba tai yra bandymas sugriežtinti, galimai ir net pilnai perimti ofšorinių zonų veiklos kontrolę. Juk ne taip seniai panašiai buvo suduotas smūgis ramiai Šveicarijos bankininkystės prieplaukai, kai Šveicarijos bankai buvo priversti dalintis informacija su JAV. Po to panašiai buvo sugriauta rami Kipro prieplauka. Dabar atėjo metas Panamos prieplaukai. Kas kitas..?

Tad „PANAMA PAPERS“ informacijos paskelbimo tikslas tikrai nėra tik apdergti mūsų politikų ir medijų neapsakomai numylėto V. Putino šlepetes. Greičiausiai ofšorinės zonos bus sukurtos kitur ir jas valdys bei kontroliuos būtent tie, kas užsakė šią informaciją. Ir jau visai kiti ofšorinių zonų šeimininkai pasiūlys savo paslaugas, kur toliau suksis trilijoninės sumos.

Dar daugiau abejonių kelia tai, kad ši informacija surinkta žurnalistų – greičiausiai žurnalistai tik priemonė informacijos išviešinimui. Pinigų judėjimus nesudėtinga atsekti per bankinę komunikacinę SWIFT sistemą, nes visi mokėjimai vyko ir vyksta būtent per šią sistemą. Bet ofšoro veikia kažkiek kitaip – šeimininkai, pinigų savininkai, visada yra anoniminiai, stebint pinigų kelią, galima atsekti, iš kur ir kur atėjo pinigai bei kiek. Kitaip sakant, nesudėtinga nustatyti, iš kur dingo milijardas dolerių ir kur jis atsirado. Bet paprastai pinigai pervedami ne tik anonimiškai, bet ir netikriems ir anoniminiams savininkams – būtent todėl ir vadinasi ofšorai. Formaliai įrodyti, kas yra ofšorų tikrieji šeimininkai, savininkai – neįmanoma.

Beje, Lietuva rimtai neminima nei vienoje, nei kitoje ataskaitoje – greičiausiai todėl, kad lietuvių išplautos sumos nelabai siekia milijardo, ir tai labai maža suma, palyginti su kitais, nes esame maža valstybė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Klausimai euroglobalistams       2016-04-9 14:38

Kodėl visur rašoma ne lietuviškai “Panamos dokumentai”, bet angliškai “Panama papers”?! Angliškai “moderniau” ir mieliau, negu lietuviškai?

Viena vertus       2016-04-8 8:10

“Panama Papers” atskleidžia turtingųjų, ypač tų, kurie valdžioje, veidmainystę. Tačiau kitą vertus mes visi kliedime laisva ir globalia rinka, kurioje siekiame laisvės rinktis su kuo konkuruoti ar bendradarbiauti. Todėl natūralu, kad kiekvienas dalyvauja “aukcione”, kam mokėti mokesčius už valstybių suteikiamas viešasias paslaugas. Ar gi tai yra nusikaltimas, kai net tavo atstovaujama valdžia lupa nuo žmonių ir tavęs devynis kailius, kad įgyvendintų savo grupinius valdančiųjų interesus. Nusikaltimas yra ne mokesčių vengimas, bet valstybinis reketas ir antivisuomeniška politika, kuri veda į skurdą, atskirtį bei sukelia karus, kuriuose žūsta tie patys bėdžiai. Ir tai yra ne vienos valstybės problema, toks yra visų valdančiųjų globalus nebylus susitarimas. Todėl reikėtų šalinti ne tik tuos politikus, kurie slepia mokesčius, bet visą gaują, kuri atsakinga už tokią politiką, kai net “sotrapai” jos padarinių vengia. “Panama Papers” tėra kreivas šiuolaikinės politikos veidrodis. Ar veidrodis kaltas, kad veidas kreivas?
Smagu žiūrėti, kaip nuosekliai auga ir Lietuvos skolos bei traukiasi viešųjų paslaugų apimtys. Mokesčius mokėk, kad valdžia tavęs nenuskandintų, o kai pradedi skęsti ar užsidega tavo namas, netenki darbo ar pajamų, sušlubuoja sveikata, net kai nori pasistatyti automobilį - tokių gelbėjimas - jų pačių reikalas. Tai už ką mokėti reketininkams duoklę, vadinamą mokesčiais? Tam, kad ant tavo sprando susėstų daugiau erkių? Lietuvoje žmonių katastrofiškai mažėja, o biurokratų jau padvigubėjo ir planuojama dar dvigubinti, kovai su “antivalstybiniu” piliečių nepasitenkinimu. Tai kas yra valstybė - piliečiai ar juos atstovauti turinti gauja?

Apuokiukas       2016-04-7 14:31

Tai vistik, kas ( vardas, pavardė, organizacijos pavadinimas ) ir kodėl nusprendė, būtent dabar paviešinti šiuos duomenis? Tai ne mažiau svarbus klausimas.

Rimas       2016-04-7 9:59

Ironiška, bet į panašią padėtį L.Varanavičių stato nutekėję Panamos teisininkų kompanijos „Mossack Fonseca“ dokumentai, prie kurių prieigą Lietuvoje turi tik 15min.
Duomenys, kuriuos tarptautinėms žurnalistų pajėgoms parūpino Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ) parodo kitą L.Varanavičiaus veidą.

http://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/panama-papers-slapti-lietuvos-futbolo-boso-liutauro-varanaviciaus-turtai-662-606643

SSaulius       2016-04-7 7:51

Už indepindenciją Lietuva irgi moka ofšorui.Taigi pasaulyje nieko naujo

Nunu       2016-04-7 7:31

Lietuva rimtai neminima? Gerai pakratyt tuos ofšorus ir lituviškus mafijozus atsirastų ne vienas milijardas.

Letas Palmaitis       2016-04-7 1:01

Neaišku, kas turima galvoje kalbant apie Šveicarijos bankus. Seniai žinoma, kad iš jų grasinimais buvo išprievartautos neva nacių įdėtos lėšos, pagrobtos iš holokausto aukų. To niekas neįrodė, o išreketuoti pinigai daugiausia papildė kišenes tų JAV personažų, kurie nieko bendra su holokausto aukomis neturėjo.
Jei ofšoruose sukasi trilijonai, reikia manyti, kad jais suinteresuotos jėgos taip galingos, kad niekad neleis jų sunaikinimo. Tai ne Šveicarija ir ne Kipras, bet virtuali zona. Ten galbūt yra visas kuriamo globalinio konclagerio pamatas.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.