Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas

Rimantas Jonas Dagys. Ar kuriame tokią Lietuvą, kurios jie norėjo?

Tiesos.lt siūlo   2018 m. birželio 19 d. 23:09

20     

    

Rimantas Jonas Dagys. Ar kuriame tokią Lietuvą, kurios jie norėjo?

Seimo nario R. J. Dagio kalba birželio 14 dieną Seime vykusiame Gedulo ir vilties dienos minėjime.

Dėkoju Dievui už tai, kad apie prarastą Lietuvos laisvę ir jos gyventojų trėmimus galime kalbėti būtuoju laiku. Užaugau šeimoje, kur tėtis ir mama už partizaninę veiklą lageryje praleido po 10 metų, o keturi dėdės partizanai, tarp jų – vienas būrio vadas, už tikėtus idealus paaukojo gyvybes. Prieš šią kalbą perskaičiau tėvelių bylas. Skaitant vis labiau neramino klausimas, ar viską padarėme dėl to, ko mūsų tautiečiai troško visa širdimi ir pasiekė gyvybių ir šeimos tragedijų kaina? Ar deramais darbais pagerbiame jų aukas?

Kaip tremtinys ir partizanų sūnus tokia proga Seime kalbu pirmą kartą. Ir šią kalbą pirmiausiai adresuoju sau, o kartu – ir jums.

Pirmosios Respublikos visuomenėje – kaip ir dabar – buvo nepasitenkinimo sava valdžia. Nenuostabu, kad saujelė pasimetusio elito ieškojo saulės rytuose. Jie patikėjo žmogaus pertvarkymo į komunizmo statytoją idėjomis. Bet jau pirmieji trėmimai išsklaidė iliuzijas, o pamatinių vertybių laikymasis sąlygojo, kad ilgainiui lietuvių tautai pavyko Nepriklausomybę atsiimti.

Kuo rėmėsi mūsų tautos brolių ir seserų tvirtybė? Tikėjimu Dievu, Tėvyne ir tautos jėga, šeima. Būdami iš esmės vieni, mūsų tautiečiai aukojosi tikėdami, kad likusieji įgyvendinsime jų siekius. Ar užtektinai padarėme dėl to, kad jie nevirstų pašaipų ir gėdinimo objektu?

Mūsų artimieji tremtyje, kovodami miškuose, budėdami Sausio 13-ąją meldė Dievą išlaisvinti Lietuvą nuo sovietinės imperijos ir komunistinės ideologijos. Jie kovojo už laisvą Tėvynę, kurioje spręstume be nurodymų iš viršaus, galėtume tikėti Dievu, o valdžia iš mūsų vaikų per prievartą nedarytų komunizmo statytojų. Jie siekė ištrūkti iš sovietinių pančių ir rasti kelią į tvirtai krikščioniškomis vertybėmis grindžiamą Europą.

Ar kuriame tokią Lietuvą, kurios jie norėjo?

Ar vietoje Dievo nepradėjome garbinti pinigo? Ar aklas globalizmo aukštinimas nepakeitė Tėvynės meilės, o Trispalvių nesvajojame pakeisti vaivorykštėmis? Ar šeimos neužgožė perdėtas karjerizmas? Ar aš padariau viską, kad šiandienos Lietuvoje taip nebūtų? Ar mes tai padarėme?

Negaliu pasakyti, kad padariau viską. Galbūt dėl politinio korektiškumo per tyliai įvardijau dalykus, kurie griauna mūsų valstybę ir niekina už ją mirusiųjų atminimą. Tačiau kas liks iš Lietuvos, jei esmines temas leisime paversti eilinėmis diskusijomis? Ar galvas sudėję Lietuvos herojai neverti nė mūsų sugebėjimo nedviprasmiškai tęsti jų siekius?

Sovietų Sąjungos nebėra, bet tai, ką joje darė komunistai, dabar demokratijos užantyje kartoja iš esmės jų pasekėjai. Kone ta pačia frazeologija skaidoma mūsų visuomenė, bendruomenės, šeimos, net lytys supriešinamos. Neva naujoviškos pažangos šaukliai iš tiesų be atvangos cituoja priplėkusias komunizmo ir marksizmo tiesas. Mokslinį komunizmą be gėdos keičia moksliniai genderizmai.

Bet šie -izmai nieko bendro su mokslu neturi ir, kaip dauguma mūsų jaučiame, yra paprasčiausias absurdas.

Kas mums nutiko, kad pasiduodami fondų finansuojamų grupių spaudimui ėmėme gėdintis tautiškumo, pagarbos motinystei, tėvystei ir šeimai, pagaliau – net savo lytimi pradėjome bodėtis, o krikščioniškąja morale paremtas gyvenimas vadinamas tamsuolišku? Kodėl pernelyg nusižeminame prieš tuos, kurie užmiršo, kad Europos Sąjunga kurta tik krikščioniškų vertybių pagrindu?

Vargu ar mūsų jau iškeliavę, už Lietuvą aukas sudėję artimieji džiaugiasi tokiu nuolankumu. Ar neturėtume peržengti šio kuklumo ir Europai drąsiai pasakyti, kad mes, lietuviai, jau žinome, kiek kainuoja pamatinių vertybių atsižadėjimas ir kas nutinka valstybei, praradusiai autentišką savastį?

Kasdien jaučiame grėsmingą alsavimą iš rytų, nei minutei negalime jo užmiršti. Todėl turime nepamiršti, kas mus telkia ir stiprina išlikimui. Tad ar vakarietiška vertybe mėginančios tapti akcijų rinkos ir konvencijų brukamos dešimtys socialinių lyčių bus tai, už ką ištikus reikalui aukosis dabartinė karta?

Jau dabar čia gyvenančių mažėja, nes šalia socialinių nepriteklių liko per maža savasties ir autentiškumo, dėl kurių atsiranda ištikimybė ir patriotų aukos. Todėl turime puoselėti iki mūsų brangintą ir gintą ryšį su Lietuva. Ryšį, kuris įkvėpė tokias aukas ir kurio nesukursime išmintimi nedvelkiančiomis stambulų konvencijomis. Tik ryšiai – su savo istorija, neišdarkyta kalba, kitais žmonėmis – leidžia pajusti, kad esame kažko didesnio ir svarbesnio dalis, kad mūsų sukurta Lietuva bus išsaugota ateičiai, kaip buvo išsaugota mums.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikasas       2018-06-21 7:27

Verta nulenkti galvą prieš tuos kriminalinės krypties archeologus, kurie žymaus Laisvės kovotojo palaikų paieškas atliko profesionaliai ir rezultatyviai. Specifinė situacija buvo tokia, kad KGB, kaip okupantų organas, viską registravo, darė aprašymus ir suvestines išskirtinai rusų kalba. Lietuviai saugumo “bildukai” ar aktyvistai taip pat naudojo tą pačią kalbą. Jau nekalbant apie KGB ar kitų specialių jėgos struktūrų karininkus dirbusius saugume, milicijoje. prokurorus, teisėjus. Kuriems, beje, po “Dainuojančios revoliucijos” teko mokytis geriau kalbėti ir rašyti lietuviškai. Juk net ir tokiems norėjosi valdymo sistemoje išlikti. Sovietinė tvarka buvo tokia, kad gal net visa sekimo informacija buvo renkama rusų kalba. “Bildukų” pateikti KGB saugumiečiams duomenys rusų kalba keliaudavo į aukštesnes priespaudos instancijas, pasiekdavo ir “gulago” sistemą, kuriai žinios apie politinius kalinius buvo reikalingos plėsti vykdomą terorą. Netgi visokie civiliniai darbiniai pasitarimai ar “politzaniatijos” dažnai vykdavo rusų kalba, nes jų eigą dažnai kontroliuodavo rusai. Taip teigdamas nesiruošiu žeminti kaimyninę tautą ir jos kalbą. Tokie prisiminimai tik padeda suvokti kas buvo pagrindiniai priespaudos Lietuvoje iniciatoriai bei vykdytojai. Tai tolstantis laikmetis. Prabėgo eilė dešimtmečių ir viešai žinomi tik atskiri vienetai, kurie apie savo nusikalstamas veikas viešai prisipažino savo prisiminimų knygose ar pokalbiuose su smalsiais žurnalistais. Kai kas prieš mirtį netgi išreiškė gailestį bei atsiprašė už savo veiksmus. Tačiau tokių tik vienas kitas.. Deja… .Žinau vieną kitokį pavyzdį, kažkodėl netgi labai garbinamą veikėją, kuris skaitė visuomenei sovietinio sukurpimo paskaitas, pravesdavo “politzaniatijas”, dirbo sovietinės spaudos priežiūros sistemoje, teikdavo saugumui įvairią informaciją apie politinius kalinius, gaudavo iš jo įvairias paskatas bendraudamas netgi su lietuviais kagėbistais rusų kalba. Keistoka situacija, kai lietuvis KGB karininkui lietuviui perteikinėja įvairią informaciją bei bendrauja rusų kalba. Gal tam, kad ataskaitų versti nebereiktų... Tas asmuo jau garbingo amžiaus, tačiau visuomenė atsiprašymo iš jo lūpų dar neišgirdo. Ko laukiama? Manau, kad Lietuvos gyventojų rusinimas buvo vienas iš okupantų tikslų. Ši istorija yra smūgis tiems, kurie bando apšmeižti lietuvių tautą ir ypač pasipriešinimo kovotojus visokiais prasimanymais. Nukankinto, nužudyto ir slapta užkasto Adolfo Ramanausko Vanago palaikų suradimas prisideda prie tiesos paieškų.

 

 

gražiai pakalbėjo       2018-06-21 3:20

dagys, o vakar seimo posėdyje pasisakė už KGbistų įslaptinimą. ( Dagys kalba nuo 14.20 min)

http://www.ekspertai.eu/konservatoriai-ir-ju-jaunesnieji-broliai-toliau-aktyviai-ginalojalius-kgb-apos-istus/

Artėja laikas,       2018-06-20 20:48

kai apie konservatorius bus kalbama anekdotų forma.O tai jau paskutinė stadija-teroras arba laikas skirstytis.

Dėdulė Lanzbergis       2018-06-20 19:02

jau seniai išdavė kalinius ir tremtinius, o ką dabar nori prieš ateinančius rinkimus atgauti jų pasitikėjimą. Kaip sakoma, išdavei vieną kartą išduosi ir antrą.

Stasy       2018-06-20 18:59

Tai sakai, kad Dagys pas konservinius yra vienas iš padoresnių veikėjų. Jeigu jis yra tokspadoru, tai kokio velnio jis sėdi toje gaujoje?

Į Ariogalą suvažiuoja       2018-06-20 14:08

tremtiniai ir, jei tiesa ,ten atvažiuoja irgi, jei tiesa ,saugumui anų laikų dirbęs V.Landsbergis.Ar čia ne tremtinių apgaudinėjimas?

Papliurpt,       2018-06-20 12:55

paripuot mokam visi.Kur darbai per sytiek metu, auu Dagy.

Kam dirba Skvernelis:       2018-06-20 11:53

V.Landsbergiui ar Valstiečiams?Juos abu sieja Garliava.Garliava nedkgebizuotos Lietuvos pasekmė.

Stasys       2018-06-20 10:34

Nesibarkit, nesiburnokit, gerbiamieji. Mano pastebėjimu R.Dagys tenai yra vienas iš padoresnių veikėjų, nors, kartais, ir pasipūtęs būna. Bet jis juk, kaip vienas iš nedaugelio, negali papūsti prieš  ost ar liberastinį west vėją.

Praeivis       2018-06-20 8:38

Svolačius.

Susikompromitavusiems       2018-06-20 7:59

nereiktų lįsti padoriems žmonėms į akis, neatrodo?

kalba ne ką blogesnė nei Juozaičio       2018-06-20 7:43

galima būtų rinkti prezidentu - būtų vilties prezidentas:)

Pakalbėti visi moka ir visi gudručiai puikiai jaučia, kokias dabar reikia kalbas sakyti, kad savo populiarumą auginti:)

Jules       2018-06-20 7:38

Dar vienas Neosovietijos nomenklatūrščikas iš kanapių išpuolė. Tai ką ten veiki tame Seime, apart Lietuvių tautos likvidavimo politikos įgyvendinimo ir geros algos gavimo už tokį darbą?

Nuomonė       2018-06-20 7:15

Tai - tiesa. Pagarba autoriui.

Ir čia konservatniko kalba?       2018-06-20 7:08

Pone Dagy, patikėčiau jūsų kalba jeigu jūs nesėdėtute, kaip čia vienas komentatorius gerai parašė, pasmirdusioje partinėje gaujoje. Įlindote į gaują ir sėdėsite iki gaujos galo, kuris artinasi, artinasi, artinasi.

Kada valstiečiai       2018-06-20 7:07

užsiims Lietuvos paštu.Masiškai dingsta siuntos.Tiesiog toleruojamos vagystės.Ir jau beveik nieko neįmanoma užsisakyti interenetu.Nes jei bus per paštą,tai ir dings.

Labai       2018-06-20 6:54

Labai graži, labai veidmainiška kalba.

Neverkšlenk       2018-06-20 6:49

Pats vadovavai nuo LSDP atskilusiai partijai - projektėliui Socialdemokratija 2000 ir dar negarbingai tais laikais vykdei agitaciją rinkimų dieną. Kailis verčiasi eilinį kartą?

Kur gi ne       2018-06-20 5:50

Kalbos vertos tiek, kiek sutampa su darbais.
Dagy, jeigu taip galvoji kaip šneki- ką tuomet veiki toje pasmirdusioje partinėje gaujoje?

Tomas       2018-06-20 5:12

Pone Dagy,kaip apgailėtinai atrodo tokie pavirkavimai,smurto ir melo persunktoje aplinkoje.Įrodyk ,kad sieki tiesos ir sudalyvauk nors vienoje tiesos akcijoje 17d.Daukantynėje.


Rekomenduojame

Lenkija suteikė politinį prieglobstį nuo „Barnevernet“ pabėgusiai motinai

Teismas: šūkis „Lietuva lietuviams“ nereiškia diskriminacijos

Arvydas Juozaitis Vyriausioje rinkimų komisijoje įregistravo referendumo dėl daugybinės pilietybės oponentų grupę

Ruta Visocnik. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba vis labiau ir labiau tampa policinės valstybės įrankiu

Vytauto Radžvilo komitetas surinko beveik 20 000 palaikančių piliečių parašų

Prancūzijoje – masiniai Katalikų bažnyčių išniekinimo išpuoliai

Tautos forumo pareiškimas dėl Stanislovo Tomo surengtos provokacijos prieš valstybę

Žengtas pirmas didelis žingsnis šeimoms palankaus teisinio reguliavimo link

Laisvės kovotojų sąjungos kreipimasis dėl antivalstybinio vandalizmo akto

Dėl netinkamos žemės ūkio politikos šeimos ūkiai liko už borto

Chad Felix Greene. Vadinamasis lygybės aktas kelia grėsmę žodžio ir religijos laisvėms bei moterų teisėms

Justas Mundeikis. Šapoka, gal laikas pradėt dirbti savo darbą?

Šiandien, balandžio 11-ąją, 11 val. prie Vrublevskių bibliotekos – Jono Noreikos pagerbimo akcija

Rasos Čepaitienės paskaita „Krikščionybės atsakas didžiosioms ideologijoms sovietmečiu ir šiandien“

Nuo bačkos. Linas Linkevičius: „Jei pralaimime referendumą, ruošiamės kitam referendumui. Kito kelio nėra“

Arvydo Juozaičio rėmėjai protestavo prieš nesąžiningus kandidatų debatus

Ekonomistas: „Sodrą“ išgelbėtų nebent imigracija

R. Šimašius melavo apie Jono Noreikos atminimo lentą?

Stasys Jakeliūnas. Pasiūlymas „Verslo žinioms“ ir kitiems žurnalistams

Williamas S. Lindas. Politinio korektiškumo ištakos

Vytautas Sinica. Dabar bus tikrasis išbandymas

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir Vėtros pamokos (video)

Gintaras Aleknonis. Duoną pažinsi iš plutos, žmogų – iš valdžios

Povilas Gylys. Dvaras telkia visas pajėgas

A. Juozaitis pasirinktinių kandidatų debatus vadina žmonių mulkinimu ir kviečia į protesto akciją

„Kokie mes turtingi Smetonos palikimu“... Kandidatas į LR prezidentus Arvydas Juozaitis dalijasi savo įžvalgomis apie Prezidento A.Smetonos palikimą

Algimantas Rusteika. Turim atrasti ne tik tikrą kelią, bet ir vienas kitą

Geroji Naujiena. Kad mylėtume, kaip Dievas mus myli

Arvydas Juozaitis. Pabėgėliai stumia Europą į pražūtį

Irena Vasinauskaitė. Ar Šiaulių rajono savivaldybė pritaria Meškuičių gimnazijos socialinės pedagogės savivalei? [4]

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.