Geroji Naujiena

Rengiamas naujas Biblijos vertimas

Tiesos.lt redakcija   2018 m. vasario 23 d. 0:01

19     

    

Rengiamas naujas Biblijos vertimas

„Versmės“ leidykla ruošia spaudai leidinį „Biblijos kanoninio teksto lyginamasis vertimas iš hebrajų ir graikų kalbų į lietuvių kalbą: Rytų ir Vakarų tradicijų sugretinimas ir analizė“. Šiuo metu atliekamas Naujojo Testamento vertimas į lietuvių kalbą iš kanoninių tekstų graikų kalba. Leidinio rengėjas, redaktorius, pratarmės ir komentarų autorius – semitologas dr. Letas Palmaitis.

Darbas pradedamas keturių Evangelijų harmonizacija (žr. leidinio pratarmėje), filologinis ir pažodinis vertimai pateikiami lygiagrečiai su originalu (žr. „Darbo metodika“).

Imtis šio darbo ir viešinti jo eigą nuspręsta atsižvelgiant į didėjantį susidomėjimą tikėjimo klausimais, pastebimą tarp įvairių pakraipų intelektualinių srovių, gvildenančių dabartinės krikščionybės, dvasinės ir moralinės Lietuvos būklės problematiką, taip pat dėl jo visuotinės kultūrinės vertės.

Ledinio redaktorius pabrėžia, kad tekstą lydinčius savo komentarus laiko hipotetiniais, jais ketina paskatinti kūrybinę polemiką, galinčią atskleisti taisytinus dalykus. Viliamės, kad geranoriškos diskusijos metu bus išgrynintas tekstas ir jo komentarai, taip pat susiformuos rengėjų branduolys, kuris ir lydės darbą iki pabaigos.

Svetainėje http://biblija.versme.lt skelbiame ruošiamo spaudai tekstą, kurį periodiškai pildysime iš redaktoriaus gaunamomis naujausiomis vertimo atkarpomis. Taip siekiame atvirumo: kad visuomenė galėtų tuojau pat susipažinti su vertimu, o tyrinėtojai, turintys logiškai ir moksliškai pamatuotą nuomonę, – atsiųsti pastabų, patarimų.

Rengiant leidinį maloniai kviečiame prisidėti Lietuvos Biblijos draugiją, Lietuvos vyskupų konferenciją, Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčią, Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčią, Lietuvos stačiatikių arkivyskupiją, Lietuvos evangelikų baptistų bendruomenių sąjungą, Septintos dienos adventistų bažnyčią, Lietuvos rabinatą, Vilniaus universiteto klasikinės filologijos katedrą, kitus kompetentingus asmenis, ir prašome siųsti pasiūlymus, patarimus bei pastabas adresu .(JavaScript must be enabled to view this email address).

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwq       2018-07-12 10:33
dongdong8       2018-07-4 10:06
VaidasVDS       2018-02-27 13:30

Jota,
vertimas duos tam tikros naudos. Bus aiškesnės anų laikų žmonių mintys. Bet, aišku, Dievo pažinimas dėl to nepagerės.
Sedleris labai išsamiai savo laiku atsakė į labai senus “Urantijos” kaltinimus gnosticizmu (užimtų kokių dviejų-trijų komentarų vietą), galima tai nesunkiai rasti internete. Tarp jų tikrai nėra nieko bendro. Kitą kartą ką nors geresnio sugalvok.
Nereikia diskredituoti jokių Šventų Raštų. Bet tiesos, o kartu ir Dievo, ieškoti reikia. Aišku ne taip, kaip kai kurie kunigai, liuteronas ir katalikas, aprašyti tavo komentare kitoje temoje. Jei mes turėtume kokį nors galutinį ir visiškai nekeičiamą Apreiškimą, tai arba beliktų vykdyti kiekvieną jo raidelę, arba visiems susiėmus už rankučių keliauti pas Dievulį, nes nebūtų ką veikti šiame pasaulyje, viskas būtų labai aišku ir suprantama. Bet, niekada galutinio Apreiškimo žmonės neturės. Nes tikras dieviškas Apreiškimas baigiasi tik tada, kada asmuo atsistoja prieš patį Dievą Tėvą, o to joks materialus žmogus materialiame kūne niekada nepadarys…
Visi mes esame žmonės ir visi darome klaidas. Ir ne mūsų statusas ar priklausymas kokiai nors religinei grupei, ar tikėjimui mus artina link Dievo, bet mūsų konkretūs darbai ir sugebėjimas atpažinti tikrąją (o ne savo ar kitų numanomą) Dievo valią...

Jota       2018-02-27 8:57

Taip ir neatsakė p. L. Palmaitis į mano klausimą, kas jį įgalino versti Bibliją. Gal susirgo žmogus.

Nemanau, kad reiktų kreipti dėmesį į tokius vertimus, o gal net ir pavojinga. Jų tikslas - diskredituoti Šv. Raštą ir Bažnyčią, sukelti nepasitikėjimą ir suklaidinti. Tai matosi jau vien iš vertėjo išankstinių ketinimų surasti “antsluoksnius, kurių negalima laikyti autentiška Apreiškimo dalimi”. Trumpai kalbant, tokie vertimai yra spąstai kvailiams. Kaip ir panašūs urantiški, gnostiniai, evoliucionistiniai plepalai.

Ir apskritai abejoju, ar tas vertimas bus užbaigtas. Manau, Letui reikėtų pailsėti.

VaidasVDS       2018-02-26 10:42

Jota,
lygiai taip pat “klaidingų Jėzaus pažiūrų” nepriėmė ir Jėzaus laikų fariziejai bei kiti tikintieji…
Kaip tai nėra religijų evoliucijos. Šiandieninės krikščioniškos organizacijos neskelbia kryžiaus karų, nedegina raganų ant laužų, netaiko inkvizicijos, gana pakančiai laikosi kitų religinių organizacijų ar netikinčiųjų atžvilgiu.
O ką daryti su šiais dalykais?:
Kun 24 19 Kas sužalotų artimą, kaip jis padarė, taip jam bus padaryta: 20 [i4]galūnė už galūnę, akis už akį, dantis už dantį. Žaizda, kokią jis padarė artimui, tokia žaizda bus jam padaryta. 21
Mt 5 38 „Jūs esate girdėję, jog buvo pasakyta: Akis už akį ir dantis už dantį. 39 O aš jums sakau: nesipriešink[i13] piktam [žmogui], bet jei kas tave užgautų per dešinį skruostą, atsuk jam ir kitą. ... 43 Jūs esate girdėję, jog buvo pasakyta: Mylėk savo artimą ir nekęsk priešo.[i15] 44 O aš jums sakau: mylėkite savo priešus ir melskitės už savo persekiotojus,[i16] 45 kad būtumėte savo dangiškojo Tėvo vaikai
Pastaba: Dėl 43 eilutės - Kumrano rankraščiuose iš tiesų buvo rastas tas priešų nekentimas…
dėl P.S. Vadinasi Letas yra blogas seklys…

Jota       2018-02-26 8:47

Stebiuosi, kad į tokį paprastą  ir svarbų klausimą, į kurį buvo galima greitai ir trumpai atsakyti, lig šiolei p. Palmaitis neatsakė, - jau prėjo dvi dienos. Na, dar palauksiu.

Vaidui: kad ir kaip gerbčiau patį, tačiau klaidingų pažiūrų niekaip negaliu nei gerbti, nei priimti. Jokios religijų evoliucijos negali būti, antraip pagal tokią logiką Kristaus protėviai buvo beždžionės. Toliau jokių diskusijų.

P.S. Aš nesu jokia “d-rė Lina”, o kitos Jotos čia nėra.

VaidasVDS       2018-02-24 11:38

Kadangi straipsnis Leto Palmaičio, tai pakomentuosiu ir aš.
Pirmiausiai pastaba Apuokiukui.
Nežinau, kas ir ką diktavo Mahomedui, bet faktas yra tas, kad mahomedinis tikėjimas pasauliniu religinio vystymosi mastu yra žingsnis atgal, maždaug į abraominio tikėjimo lygmenį, tačiau arabų pasaulio religiniame vystymesi buvo didelis žingsnis į priekį nuo politeizmo į monoteizmą.
Tuo tarpu “Urantijos” niekas niekam nesudiktavo. Tas Apreiškimas buvo apreikštas labai sudėtingu metodu, kurio iki šiol tiksliai nežino nei vienas žmogus (gal kiek daugiau žinojo Sedleris, bet jis paslaptį nusinešė į kapą), yra tik tam tikri spėliojimai. O to tikslas buvo tas, kad niekas negarbintų nei kokio nors naujo Pauliaus, Liuterio, Vizlio ar ir to paties Sedlerio ar “miegančio subjekto”, o garbinimą sutelktų tik į patį Dievą...
Galima gerbti Leto Palmaičio darbą, intelektą, jo įžvalgas ir atsidavimą savo darbui, tačiau…
Letas bando išsiaiškinti, ką reiškia tikrasis vertimas. Bet ... juk tai bus tik vertimas kažkieno minčių ir užrašų, kurie nebūtinai yra tiesa ar visa tiesa.
Bet blogiausia yra tai, kad Leto tikslas yra faktiškai grįžti prie abraominio tikėjimo ir pasistengti įrodyti ST pranašysčių neklystamumą.
Tą patį savo laiku darė Paulius (buvęs Saulius) ir vėlesni jo darbų perėmėjai. Tik skirtingai nei Letas, jie tą darė tam, kad krikščioniškas tikėjimas neišnyktų ir kažkaip prisitaikytų prie to laikmečio žmonių mąstymo.
Krikščioniškos religijos evoliucija šiandien priėjo prie to, kad atskiri krikščionys (kaip Sadūnaitė, Svarinskas ir kiti) sugeba suvokti kai kurias tikrąsias Jėzaus mokymų tiesas ir pagrinde jų laikytis, bet pati suinstitutinta bažnyčia nesugeba taip gerai pasirinkti kaip atskiri tikintieji.
Visą tai galėjo ištaisyti tik naujas Apreiškimas. Protestantizmo ir visokių sektų susikūrimo istorija rodo, kad kai kurias vietas žmonės galėjo pataisyti ir patys, bet Tiesos Dvasios veikimas tikinčiuosiuose nėra absoliutus ir nepašalina žmogiškosios klaidos faktoriaus. Evoliucinis krikščioniškas tikėjimas pats niekada nesugebės rasti savo Švento Rašto (NT) klaidų, jau nekalbant apie klaidas ST.
O mums duotas tūkstantmečio laikotarpis toms klaidoms surasti, jas ištaisyti ir pradėti kažkaip sutarti.
Pats asmeniškai noriu padėkoti Jotai (d-rei Linai), Letui ir kitiems mane kritikavusiems. Jūs tikrai padėjote man kur kas geriau suvokti kai kurias Apreiškimo tiesas. Ir nors darbo ateityje dar labai daug, bet dieviška tiesa iš tiesų ateityje visiškai triumfuos. Ne mano, ne Jotos ir ne Leto…

Prieš        2018-02-24 10:48

gaunant užsakymą, reikia sutarti dėl OTKATO. Jokiu būdu ne mažiau 40 proc. Kitaip užsakovas nesutiks. O vertėjas už dyką irgi nedirbs. Nieko asmeniško. Viskas yra verslas. Bažnyčia yra verslas. “Verslumo dvasia” irgi verslas. Pinigai, pinigai pinigai - money, money, moneyyyy

Jota       2018-02-24 8:02

Oho, išversti visą Bibliją - kolosališkas darbas! Įdomu, kieno įgaliotas gerb. L. Palmaitis verčia Šv. Raštą?

Dzeikas       2018-02-24 6:42

Rysium su:
Kai itikejau budamas visiskas religinis analfabetas (tevai antros kartos ateistai) buvau Dievo patartas (savaime aisku zmogaus lupomis, sesuo nezinau kokios denominacijos, aisku,kad tik kad krikscione) skaityti Naujaji Testamenta. Tik kur Ji rasti 1991m??? Uzeinu i baznycia (kataliku naturlich) klausiu “kur cia NT galima rast?” “Kaaa???...va, skaityk maldyna su poteriais!”, kisa kaip dabar suprantu Senojo Testamento Psalmyna.
Vienzo pusmetis prabego ieskant ir nerandant, kol vizituodamas Vilniuj kazkur prie stoties, gatves turguj radau. Juodais popieriniais virseliais, spausdinta Vilniuje “tipografija im.VLKSM”(rusiska Komjaunimo abreviatura) ir rusu kalba.10 zveriuku(10 lietuvisku centu).
Draugyste su okupantu vaikais sovietmeciu praverte. Nerusa isduoda tik mentalitetas, rusai pabendrave kelias valandas (“kakoj to ty netakoj”) pajunta. Kalba neisduoda.
O Lietuviska kataliku baznycia ka? Na “tik nebalsuokite uz komunistus” nuo sakyklos isgirst galima. Smegenys ant ragu pastatyti, tai ir Biblijos nesigauna isverst.

Rasa to abc       2018-02-23 22:23

beje tau praverstų paskaityti vyskupo Tamkevičiaus pamokslą, kuriame jis sulygina tarpukario Lietuvą ir dabartinę Lietuvą ir pateikia dabartinio nuosmukio priežastis.

http://www.propatria.lt/2018/02/sigitas-tamkevicius-lietuvos-laisves.html

beje jeigu Šventajame Rašte parašyta, kad pagonys bus sudaužyti kaip moliniai indai, tai jeigu jie nesusipranta patys, tai ir įvykdoma, tai kas parašyta. Nes Šventasis Raštas tai Dievo Žodis. Ir tai tik patvirtinimas, kad Viešpats tuščiai pažadais ir grasinimais nesimėto, o įvykdo savo Žodį. Jis pasiūlo gražiuoju, o jeigu nepatinka, nenori gražiuoju, tai gausi kitu būdu.

Apr 2-26 “Tam, kuris nugali ir iki galo laikosi mano darbų, aš duosiu valdyti pagonis; 27 jis ganys juos geležine lazda, ir jie bus sudaužyti tarsi moliniai indai.”

Dar siūlau paskaityti 2 psalmę apie tai, kad Viešpaties Pateptajam, t.y Jėzui Kristui priklauso visos tautos, kurias jam davė Dievas Tėvas.

http://biblija.lt/index.aspx?cmp=reading&doc=BiblijaRKK1998_Ps_2


 

 

Rasa       2018-02-23 22:00

to abc
Krikščionybei nebūdingi dainos ir šokiai, tai Nukryžiuotojo Dievulio religija. Ir Dievulis taikiai pasiuntė savo pasiuntinius ją paskelbti, gal girdėjai tokį Šv. Brunoną pirmajį krikščionybės apaštalą mūsų šalyje, tai jis su savo 24 palydovais pagonių buvo nužudytas. Dar gali apsilankyti Vilniuje ortodoksų cerkvėje, kur yra sarkofagas su trimis šventaisiais kankiniais lietuviais, buvusiais atrodo Algirdo dvariškiais. O Vilniuje Trijų Kryžių kalnas irgi turi savo istoriją, kaip nuo šio kalno buvo numesti lyg ir 34 krikščionys kankiniai. Dievuliui tai labai nepatiko, nes už nekaltai pralietą kraują ant krašto krenta kraujo kaltė.
Beje vėliau Gediminas norėjo pasikrikštyti, bet jam to padaryti neleido žemaičiai, tai nieko keista, kad jie labiausiai ir nukentėjo. Buvo puolami tol, kol patys atvyko krikšto prašyti.

Dvasininkai yra Dievo tauta ir labai aiškiai Šventame Rašte parašyta, kas jus keiks, bus prakeiktas, kas jus laimins bus palaimintas. Nereikėjo Šv. Brunono ir kitų krikščionybės apaštalų - vienuolių žudyti ir Dievulio pykdyti. smile

Šiaip jau siūlau bent jau Gedimino laiškus perskaityti.

http://www.xn—altiniai-4wb.info/files/literatura/LC00/Gedimino_laiškai.LC0600.pdf

abc to rasa.       2018-02-23 20:23

sssr buvo sukurta smurto pagrindu,sutinku. o krikščionybė į šią žemę buvo atnešta su dainomis ir šokiais…

Rasa to abc       2018-02-23 17:17

Bet žinokite Šventas Raštas yra gyvas ir visa kas jame rašoma ne tik buvo, bet ir dabar vyksta ir dar įvyks. Bet įdomiausia yra tai, kad jame galima rasti ir Lietuvos istoriją ir ateitį. Ir galiu pasakyti tik vieną - Lietuvos laukia labai puiki ateitis - tokia kokios pavydėtų kiekviena tauta. O kad esame maži ir neturtingi ir nelaimingi, tai Viešpats Dievas visada tokiais ir pasinaudodavo - mažutėliais, per kuriuos apreikšdavo Savo Galybę. Lietuvių tautos sūnų ir dukrų kankinių nueitas atgailos kelias, atėjus laikui sušvis neregėtais Dievo stebuklais. Juk dar neišsipildė Gedimino sapnas apie geležinį vilką - nors Vilnius jau dabar turi Dievo Gailestingumo miesto titulą, bet pasaulis dar gyvena per gerai ir pakolkas jam Dievo Gailestingumo nereikia, bet ateis laikas, kai Dievo Gailestingumo prireiks - o tada ir pasklis Vilniaus garsas po visą pasaulį:)

Ir negalvokit, kad nusišneku, nes juk nieko atsitiktinio nėra ir Lietuvos herbas ir istorinė vėliava Baltas Raitelis ant balto žirgo yra PERGALĖS ženklas.

Ir ta Lietuvos pergalė pamažu artėja. Paskaitykite kaip viskas prasidėjo 1986 metais, dar sovietinėje Lietuvoje - atsirado baltas Vytis ir netrukus sugriuvo visa buvusi galinga smurto pagrindu sukurta imperija - Sovietų Sąjunga:)

https://www.lzinios.lt/lzinios/istorija/kaip-zemaitis-vilniui-grazino-vyti/27802

Įdomu       2018-02-23 16:40

Kiek pamenu, tai buvo čia prieš kurį laiką judo apokaliptinis sektantas Letas Palmaitis, bandęs čia įrodinėti, kad krikščionys turi švęsti žydiškas šventes ir pan. bet prastai jam sekėsi..na o po Vanagaitės istorijų, perspektyva prastumti savo susikurtus asmeninius mokymus dar labiau pablogėjo, tai dabar jau naują veiklą susirado - verčia savo Bibliją ir dar ją komentuoja:)

beje, laukiantys tikrai turite pasirinkimą, juk yra ne tik Rubšio ir Kavaliausko vertimas, bet ir Tikėjimo žodžio išleista Biblija, kurią vertė Burbulys,
http://elknygynas.lt/produktas/biblija-tikejimo-zodzio/

beto visa Biblija jau senai skaitmenizuota ir kiekvienas jos žodis sunumeruotas ir mokant anglų ar rusų kalbas, galima per kelias minutes pasitikrinti kiekvieną įtartiną ar neaiškų sakinį ar žodį:)

abc.       2018-02-23 16:35

gal skirkime didesnį dėmesį Lietuvių istorijai.žydai tegul domisi savo istorija.

Apuokiukas       2018-02-23 14:51

Klausimas: kokie bus didžiausi skirtumai nuo to, ką turime dabar? Beje, Biblija iš esmės yra žmonių kūrinys: ST pilna senovės mitų ir legendų nuotrupų, jame esantys tekstai - iš esmės ne vykusių įvykių aprašymai, o tiesiog iliustracijos vienokiam ar kitokiam Dievo ir žmonių santykių aspektui. NT - tai praėjus keliasdešimčiai metų po Jėzaus Kristaus mirties pradėti užrašinėti atsiminimai. O va, Koraną ir Urantiją Kažkas iš dvasinio pasaulio sudiktavo konkretiems žmonėms.

Letas Palmaitis rutai       2018-02-23 13:07

Ko lauksite? Vertimas skelbiamas darbo eigoje jau dabar http://biblija.versme.lt,
o kada ir ar iš viso bus užbaigtas, tik nuo D-vo priklauso.

ruta       2018-02-23 7:08

Idomu , lauiksiu ..


Rekomenduojame

Romas Lazutka. Milijardai dar tik pažadas verslui, o žmonių skurdas jau čia

Liudvikas Jakimavičius. Galimi paaiškinimai

Algimantas Rusteika. Šitie neramumuose ir riaušėse būtų pirmieji

Vytautas Sinica: Ką daryti su Lietuvos ekonomika? Įgalinti lietuvius pačius kurti darbo vietas

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas: Pandemija nėra Šėtono pergalė

Geroji Naujiena: Jėzau, Tu mūsų viltis

Ramūnas Aušrotas. Naujoji Zelandija skubos tvarka liberalizavo abortus

Nijolė Bulotaitė. Kunigas Alfonsas Lipniūnas: lietuviško žodžio ir katalikiškos meilės galia

Kaip karantinas pakeitė lietuvių gyvenimą?

Ramūnas Aušrotas. Net ir katalikiškoje mokykloje apie „Didžiąją Prancūzijos revoliuciją“ dėstoma liberalų propaganda

Povilas Gylys. Nerimas dėl ekonominės krizės suvaldymo

Susipažinkime: Dievo Tarnas kun. Alfonsas Lipniūnas

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie Cacą ir Kaką

Laimonas Kairiūkštis. Ar visiems verslininkams reikia padėti?

Liudvikas Jakimavičius. Kova su korona iš mano balkono

Jurga Karčiauskaitė-Lago. Ispanija – pavyzdys kaip nedaryti!

Tikintieji kviečiami kasdien drauge melstis šv. Juozapo maldą

Vytautas Rubavičius. Karūnuotasis keičia pasaulį

Rasa Čepaitienė. Karantinas (II): kinų pavasaris. Antroji dalis: politekonominė

In memoriam: Vaclovas Bagdonavičius

„Iš savo varpinės“. Naujausios PSO rekomendacijos: karantinas COVID-19 nesustabdys?

Marius Malakauskas. #LaikykisVeryga

Italija: kunigas, atidavęs kitam pacientui savo plaučių ventiliatorių, mirė nuo koronaviruso

Neringos Venckienės pranešimas spaudai: Ar buvo galima tikėtis kitokios teismo nutarties?

Vytautas Radžvilas. Dagio „krikščioniškos“ frakcijos pavardės

Vytautas Sinica. Visi genijai pasiruošę vertinti po laiko

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 26-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Aras Lukšas. Precedento neturinti byla: Lietuva prieš nacizmą

LGGRT Centro tyrimo išvadas patvirtino Rusijos Federacijos valstybinis archyvas

Susitelkusi Lietuva. Mykolas Kleck: „O, Lietuva, kaip aš tave myliu“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.