Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Remigijus Gineitis. BREXIT pamokos, arba Nepaleiskite savo išsirinkto politiko, kol negausite atsakymų į penkis Tony Benn klausimus

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 28 d. 8:36

23     

    

Remigijus Gineitis. BREXIT pamokos, arba Nepaleiskite savo išsirinkto politiko, kol negausite atsakymų į penkis Tony Benn klausimus

Skiriama tiems lietuviams, kurie taip ir nesuprato, kodėl garsusis BREXIT žurnalistas Daglas Merėjus (Douglas Murray) duoda demokratijos pamoką (klausytis nuo 19:50 iki 20:08).

Būdami ES, britai nebežinojo, kas jiems vadovauja. Jie nebežinojo, kur gimsta įstatymai, ir nežinojo, kuo atsako žmonės, kurie kepė įstatymus. Tada ėmė ir nusikratė šios pavojingos nedemokratiškos nežinomybės vieninteliu likusiu demokratiniu metodu – BREXIT metodu. Taškas!

„Pas mus nebuvo judėjimo, panašaus į „geltonųjų liemenių“, pas mus nebuvo riaušių, nebuvo masinių padegimų ir pilietinio nepaklusnumo, bet mes atsiklausėme nuomonės balsavimo būdu ir mes tą nuomonę pateikėme. Ir pirmą kartą modernios Europos istorijoje šis mūsų balsas buvo pripažintas, kaip kažką reiškiantis,“ – sako Douglas Murray (26:54–27:15).

Visa kalba yra puiki, stilinga, su britišku humoru, ir ją malonu perklausyti. Pradžioje Douglas Muray elegantiškai išsityčioja iš visų gąsdinimų, kurie nepasitvirtino, po to – iš moralinio ES diktato, bandančio įpiršti britams idėją, kokie jie esą yra nesavarankiški ir blogiukai. Po to primena, kad pasaulio žiniasklaidos analizės apie BREXIT priežastis užsibaigdavo maždaug tokiu argumentavimo lygmeniu, kaip Trampo ir Džonsono šukuosenų palyginimas, ir t.t., ir pan.

Taigi, dabar čiupkite savo išsirinktąjį politiką už skverno ir nepaleiskite, kol negausite atsakymų į penkis Tony Benn klausimus. Paprasta.

Politikams, esantiems valdžioje, reikia užduoti penkis klausimus pagal britų politiko Tony Benn schemą:
1. Kokius įgaliojimus jūs gavote?
2. Iš kur juos gavote? (arba Kas juos suteikė?)
3. Kieno interesams jūs (tą galią) naudojate?
4. Kam jūs atsiskaitote?
5. Kaip mes galime jumis nusikratyti?

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

DDD       2020-03-1 20:49

Ech… Aksioma, kad vienmandatė sistema siekia paties mažiausio rinkėjų kiekio atstovavimo. Tada seka Lietuvos mišrioji. Vengrijos ir Vokietijos mišrios sistemos atstovavimo aprėptimi nenusileidžia grynai proporcinėms sistemoms.

Kita aksioma - atstovavimo aprėpties dydis atvirkščiai proporcingas politinės galios KONCENTRACIJOS dydžiui. Kuo mažiau rinkėjų atstovaujama, tuo daugiau galios įgyja atstovaujamų rinkėjų atstovų partijos.

Paulius       2020-03-1 20:14

Lietuvoje ji kaip tik nėra taikoma. Kitaip tariant tas jos „taikymas“ - tik figos lapelis užslėpti apskritai rinkimų sistemos neefektyvumą. ir tas „atstovų rinkimas“ tampa panašus į kompiuterinį žaidimą šachmatais, kur „oponentai“ atlieka ėjimus pagal taisykles, tačiau nesiekia laimėti - tai tiesiog nenumatyta programoje. būtų toks amžinas bekryptis beprasmis „teisingas“ judėjimas. na,  o tvirtinimas kad mano prioritetas „siekti kuo mažesnio rinkėjų atstovavimo“... kažkokia beprielaidinė improvizacija. Rinkėjai suinteresuoti savo pozicijos įgyvendinimui jungiasi į politinius judėjimus, vadinamus politinėmis partijomis, politiniai galiai, reikalingai jų idėjoms įgyvendinti, įgyti. Politologijos pradžiamoklsis. Kaltinti siekiu politinės galios įgijimu legaliais būdais..nežinau net kaip ir komentuoti. gal kur nors „alternatyvioje tikrovėje“ tai ir yra savaime suprantamas blogis…

DDD Pauliui       2020-03-1 19:04

Pagaliau paaiškėjo Jūsų prioritetai. Jei svarbu siekti kuo didesnės politinės galios koncentracijos įstatymų leidžiamojoje ir vykdomojoje valdžioje ir kuo mažesnio skaičiaus rinkėjų atstovavimo, tada taip - vienmandatė sistema yra pati tinkamiausia. Manau, būtent dėl šių priežasčių ji ir yra Lietuvoje taikoma.

>bus       2020-03-1 16:29

štaziui dabar ne darbo valandos. Plačiai atverta vagina staselė aptarnauja savo šeimininkus, laiko neturi komentarams. Pirmadienį šita zoika kosmedemjanskaja grįš padeginėti komentarų skilties savo analiniais pirdalais. Tik bėda, degtukai “Krasnyj oktiabr” šūdini, nei vienas neužsižiebia.

Paulius       2020-03-1 16:21

Na, pirmiausia nebalsuoti „už“ visiškai nereiškia balsuoti „prieš“. Bet tarkime, nebalsuoti „už“ reiškia tos pozicijos nepalaikymą. O aš ir netvirtinu, kad gavęs 28% išsakys tų likusių 72% pozicijas. Tačiau atstovaujamos institucijos paskirtis yra ne „atstovauti“, o leisti įstatymus išreiškiančiius daugumos poziciją. T.y. tik instrumentas tikslui siekti, o ne pats tikslas. Kas beje, labai dažnai dabar, kai minėjau daroma (priemonė pateikiama kaip tikslas), siekiant uzurpuoti nepriklausančias galias. Panašiai, kaip 28 iš 141 gali nubalsuoti už vieno ar kito įstatymo priėmimą jei jų yra dauguma ir jei tam nėra, atsižvelgiant į sprendimo svarbą specialių kiekybinių cenzo apribojimų. Kad tai nėra tobula sistema niekas nesiginčija, bet tai yra vienintelė funcionuojanti sistema, įgalinti apskritai priimti nutarimus, dalyvaujant visiems piliečiams ir atspindinti jų suinteresuotos daugumos poziciją. Tad pasikartosiu „atstovų“ tikslas ne „atstovauti“ savaime, o veiksmingiau priimti sprendimus nei tai būtų daroma visuotiniu balsavimu. ir čia svarbiau yra ne „visų nuomonių atstovavimas“, o asmeninė atstovo atsakombė už įsipareigojimų jo rinkėjams laikymąsi.

Pauliui       2020-03-1 13:29

Kompase yra daugiau nei 2 padėtys.Jei 28% nori judėti į vakarus, 26% į pietus, 24% į šiaurę, 22% į rytus, jie atitinkamai balsuoja už tai siūlančias partijas. Jei galiausiai nugali didžiausia mažuma (į vakarus), kitų pakraipų rinkėjų niekas neatstovaus. Naivu tikėtis, kad juos atstovaus įsipareigojęs eiti į vakarus. Tada aiškiai kalbėkime - išrinktasis atstovauja balsavusius už jį. Balsavimą už kitus reikia prilyginti balsavimui “PRIEŠ”. Taigi išrinktasis atstovauja NE VISUS. Paklausius jų, ar nesutiktų atšaukti nenorėto deputato, jie tai mielai padarytų jau kitą dieną po rinkimų.

Paulius       2020-03-1 12:53

ar yra yda nesugebėjimas iššokti aukščiau bambos? ką reiškia „atstovauti“ tiems, katrų mažuma? jei vieni mano, kad reikia judėti į rytus, o kiti į vakarus, ir daugumą sudaro tie, katrie mano jog verta judėti į vakarus, tai ką bandysite judėti du žingsnius į vakarus ir vieną į rytus, parafrazuojant garsųjį iljyčiaus opusą ? tai - klasikinė dabar išplitusios demagogijos iliustracija kai „visų požiūrių  atstovavimo“ beprasmybe dangstomas piliečių nušalinimas nuo paskutinių galimų poveikio svertų ir atveriamas kelias formaliai „išrinktų“ atstovų savivaliavimui, pasiremiančiu tik jiems patiems ar suinteresuotoms grupėms naudingais sprendimais

Dirigavimas leftistams       2020-03-1 10:23

Kalboje minima BBC, kuri savo reklamose skelbia, kad britaniškoje kultūroje nėra nieko britiško. Neseniai buvo straipsnis apie SAS, kuri savo reklamose taip pat teigė, kad Švedijoje nėra nieko švediško. WTF? Švedai su britais vienodai išprotėjo? Dar vienas akivaizdus patvirtinimas, kad Europos liberalmarksistai, leftistai ir šeriami, ir valdomi yra centralizuotai. Visas multikultūrizmas, visos tolerancijos ir imigrantų invazijos yra iš anksto suplanuotas ir surežisuotas spektaklis… PS. Ar mūsų LRT dar neskelbia, kad Lietuvoje irgi nėra nieko lietuviško?

DDD       2020-02-29 19:17

Paulius rašė:  „Atstovaujamosios demokratijos principas reiškia, kad rinkėjų „atstovas“, t.y. kongresmenas ar seimo narys išreiškia savo rinkėjų nuomonę. Rinkėjų atstovas tėra tik ruporas, išsakąs savo rinkėjų poziciją.“

Absoliučiai teisinga mintis. Per rinkimus rinkėjai renkasi, kurią programą palaikyti. Paprastai rinkiminės agitacijos metu kandidatai laikosi juos iškėlusios partijos programos, kartais ją papildydami. Lietuvoje partijos ir jos iškelto kandidato tarpusavio priklausomybė matoma net biuletenyje – rinkėjas pažymi tą laukelį, kuriame įrašyta rinkėjui norima pavardė ir partija.

Seimo rinkimų įstatymo 58 straipsnis. Rinkimų biuleteniai
2. Vienmandačių apygardų rinkimų biuletenyje nurodoma kiekvieno kandidato į Seimo narius vardas, pavardė ir jį iškėlusios partijos pavadinimas arba nurodoma „Išsikėlė pats“.

Skirtingų pažiūrų rinkėjai balsuoja už skirtingas partijas/kandidatus ir skirtingas, kartais diametraliai priešingas programas. Vienmandatėje laimėjęs kandidatas atstovauja SAVO rinkėjų, už jį balsavusių nuomonę. Už kitas partijas/kandidatus balsavę rinkėjai lieka neatstovaujami. Jei laimėjęs deputatas imtų atstovauti priešingų pažiūrų partijos rinkėjų nuomonę, kiltų teisėtas pasipiktinimas dėl rinkėjų apgaudinėjimo ir pažadų nevykdymo. Lietuvoje nugalėję kandidatai vidurkiškai atstovauja 28%  už juos 1 ture balsavusių rinkėjų.

Minėta vienmandačių sistemų yda praktiškai nepataisoma. Tiesa, Vengrijos mišriojoje sistemoje ją bandoma atitaisyti. Ten vienmandačių apygardų „dingę“ (už nelaimėjusius kandidatus paduoti balsai) permetami, kompensuojami proporcinės sistemos sąrašams. Taip bandoma nors iš dalies spręsti akivaizdžią rinkėjų neatstovavimo problemą.

Vaiduti,       2020-02-29 15:08

jei tave užblokuotų visur, gal pradėtum sveikti? Taigi necypk.

ah1       2020-02-29 14:05

kas užsako įstatymus Lietuvoje?

Paulius       2020-02-29 11:41

tiesą sakant nelabai suprantu ką apskritai norite pasakyti. gal galima kaip nors labiau artikuliuotai? Nes net nesupratau kokia sistema nepatinka. Ar ta, kad nusveria daugumos nuomonė? o turėtų nusverti mažumos nuomonė? ar apskritai „mandatą gavusio atstovo“ savavališkas pasirinkimas visai neatsižvelgianr į rinkėjus ir jų nuomones

DDD Pauliui       2020-02-29 10:03

Partijos ir jų kandidatai prieš rinkimus paskelbia savo programas tam, kad jas vykdytų išrinkimo atveju. Pralaimėjusių partijų kandidatai taip pat buvo paskelbę savo programas. Po rinkimų pralaimėjusių kandidatų programos tampa “priešinga nuomone”, dažnai visiškai nesutampančia su rinkėjų išrinkto kandidato programa. Juk nemanote, kad deputatas turi vykdyti neišrinktų kandidatų pažadus ir pildyti tų neišrinktų kandidatų rinkėjų lūkesčius? Kam tada rinkimai? Vienmandatėje atstovaujami tik tie rinkėjai, kurie balsavo už nugalėtoją. Man tokia sistema irgi nepatinka.

Paulius -->DDD       2020-02-29 9:48

kokiai priešingai nuomonei? „atstovaujamosios demokratijos“ principas reiškia, kad rinkėjų „atstovas“, t.y. kongresmenas ar seimo narys išreiškia savo rinkėjų o ne savo nuomonę. viskas labai paprasta. ir „laisvas mandatas“ pradine prasme reiškė ir turėtų reikšti laisvę nuo iš šalies t.y. pvz bendrapartiesčių, lobistų ar šiaip kokių balsų pirkėjų primetamų „nuomonių“, ir, toli gražu, ne kai ką aiškina mažaraščiai per likimo išdaigą patekę į seimo kėdę. tai yra rinkėjų atstovas tėra tik ruporas išsakąs savo rinkėjų poziciją. nelabai suprantu apie kokią dar „priešingą nuomonę“ čia kalbate

s.m. >autoriui       2020-02-29 1:34

5-tame klausime lietuviškai - ryški vertimo klaida.
Klausimas How do we get rid of you verčiamas be veršiškai-runkelinio nuolankumo kaip/ar mes “galime”. Tiesiog, - kaip jūsų atsikratyti?
Suprantama, - klausimas briuselio liberalkomunistams.
Bendratis “to get rid of…” dažniausiai reiškia atsikratyti (kažko, kažkokios bjaurasties)suvisam, - pvz. akloholio, narkotikų ir pan.

DDD       2020-02-28 20:37

Bandau įsivaizduoti JAV kongresmeną respublikoną vaikštinėjant po rinkėjų namus ir klausinėjant - man balsuoti už Trumpo apkaltą, ar prieš. Nejuokinkit… Arba JK parlamentarą konservatorių po paskutinių rinkimų klausinėjantį - tai man balsuoti už ‘Brexit” ar nebalsuoti… Kažkokie pridurkai Lietuvoje siūlytų tokį aiškiai įsipareigojusį deputatą atšaukti todėl, kad jis netolerantiškas priešingai nuomonei…

kaziui       2020-02-28 17:42

Tai rinkėjai prieš rinkimus turi pasidomėti kandidato ir jo partijos pozicija minimais klausimais. Kai kandidatas tampa išrinktu, jis įsipareigoja laikytis deklaruotos programos, pozicijos. Jis neįsipareigoja kaitalioti savo skelbtos pozicijos pagal kitos partijos rinkėjų pageidavimus. Tokia vienmandatės sistemos kvaila logika, kai viena partija “atstovauja” visas partijas.

Paulius       2020-02-28 15:23

tikėtis gauti galimybę užduoti tokius klausimus ir, tuo labiau, viltis sulaukti į juos atsakymų galima tik demokratinėje santvarkoje (jei tokia dar kur EU egzistuoja). Dabar pabandykite atsakyti į klausimą kur ir kokiomis aplinkybėmis tokius klausimus galima užduoti Lietuvoje viešai pvz Prezidentui. arba seimagyviui? Ir sulaukti viešo atsakymo. na bent šimašiui.. ir dar man įdomu ar galėtų eilinis vokietukas, ariantis 5 dienas į savaitę po 8 h. BMW gamykloje ir išlaikantis krūvas inžinierių bei gydytojų  pasiteirauti kažko panašaus merkelienės. Žodžiu patarimai beverčiai….

bus       2020-02-28 14:28

Bus daug darbo štaziui…
Pavojinga režimui tema.

komunistai nesiaiškina !!       2020-02-28 13:41

Komunistai nesiaiškina, kodėl Lietuvoje tokia korupcija, tokia atskirtis, tokia emigracija, toks teisingumo nebuvimas, tiek savižudybių.
——-
VSIO ZAKONNO!!
(ir eikit visi šikt - komunistai ir toliau taip darys. Taškas)

kazys       2020-02-28 12:12

Gal kas nors žinote atvejį,kai svarbiu klausimu seime vienmandatinis išrinktasis savo apygardoje pasidomėjo rinkėjų nuomone?Dėl vaikų paėmimo,dėl Stambulo konvencijos?
Nustebinkite!

Kas suskaičiuos,       2020-02-28 10:31

kiek per 30 metų Lietuvoje už Lietuvos pinigus paruošta daktarų,slaugyrojų ir kur jie visi dingo?

Tvankstas       2020-02-28 9:07

Šie penki klausimai yra demokratijos pamatas, kai vienas-penki šalies valdantieji klanai remia visas parlamentines partijas rinkimuose ir išrinktosios marionetės vykdo Šeimininko valią.


Rekomenduojame

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Jūratės Laučiūtės replika Vytautui Landsbergiui: Ar verta nužeminti dvasinę stiprybę ir vienybę prilyginant jas „mūšiui“?

Vidas Rachlevičius apie „kiškių narsuolių kariauną“: „Apima svetimos gėdos jausmas“

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: Šeškinės ozui paskelbtas nuosprendis?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.