Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Referendumai, Savivalda

Referendumo įstatymo pataisų svarstymai: Povilas Urbšys siūlo atkurti tautos galias veikti tiesiogiai

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gruodžio 20 d. 9:49

9     

    

Referendumo įstatymo pataisų svarstymai: Povilas Urbšys siūlo atkurti tautos galias veikti tiesiogiai

Gruodžio 18 d. Seimas po svarstymo pritarė Re­fe­ren­du­mo įsta­ty­mo pakeitimo pro­jek­tui (žr. ČIA): iš 90 tame posėdyje užsiregistravusių Seimo narių, tautos išrinktų neva jos valiai atstovauti, 50 buvo už, 5 buvo prieš, o 35 susilaikė.

Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio siūlymu projektas svarstytas skubos tvarkaTam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą. Jei prezidentė nevetuos, balsuojant dėl daugybinės pilietybės suteikimo įstatymo pakeitimai jau galios.

Beje, kur tuo metu buvo 51 Seimo narys – daugiau nei trečdalis Seimo, viešojoje erdvėje net nekeliamas klausimas. Kaip ir kiti du: kur prašapo visi ankstesnių Seimų pasiryžimai nebesitaikstyti su tokiais mindžikavimais už durų ar tūnojimais Seimo tualete, kai sprendžiami itin svarbūs valstybei klausimai? Ar dabartinis Seimas ryšis sankcionuoti tokį išsisukinėjimą nuo atsakomybės?

* * *

Jūsų dėmesiui siūlome Seimo nario Povilo Urbšio pasisakymo vaizdo įrašą:

 


Priminęs, kad Konstitucija įsakmiai numato, jog „suverenitetas priklauso tautai“, Seimo narys Povilas Urbšys pabrėžė, kad būtent tada, kai svarstomas Referendumo įstatymas, kuris ir reglamentuoja, kiek ir kaip tauta įgalinama veikti tiesiogiai, ne per savo atstovus, šiems atstovams kyla didžiausia pagunda tas galias apriboti, jomis manipuliuoti: „Mes esame demokratiškai išrinkti tautos atstovai, bet matome, kad tarp dviejų galių kartais kyla įtampa. Gavę tas tautos galias, mes kartais stengiamės jas paversti manipuliacijos objektu“, – teigė Seimo narys.

P.Urbšys nurodė ir tokios manipuliacijos pavyzdį – visuotinį referendumą dėl stojimo į Europos Sąjungą, kuris, jo žodžiais tariant, buvo „apjuodintas bambaliais ir skalbimo milteliais“. Jo teigimu, tėra viena išeitis – ugdyti visuomenės sąmoningumą, o ne bandyti iškreipti balsavimo rezultatus.

Sukritikavęs visų ankstesnių valdžių „visažinystę“, kuria persiėmė ir dabartinė („Ko gero, bendra nuostata, kuri liko nuo praėjusių valdžių, kad tautos galia yra tik Konstitucijoje, o valdžia žino, kaip geriau gyventi, ir gali manipuliuoti“),  P.Urbšys siūlė ryžtis tokioms permainoms, kurios tautos galias tik sutvirtintų, t.y. mažinti ne referendumo kartelę, o parašų, reikalingų norint surengti referendumą, skaičių – nuo 300 000 iki 150 000. Jo manymu, reikėtų rengti būtent tik parašų reikalaujančius patariamuosius, o ne privalomuosius referendumus.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Veidmainiai       2018-12-21 18:50

kokių reta. Demagogijos meno srity tokiems nėr ribų. Tokios kalbos tinka tik LT “Babuškoms” be PC ir interneto, pasodintoms ant dezi TV dėžės. Manipuliatoriai kokių reta.

pabėgėlis       2018-12-20 21:19

Poviliukas yr pigus piarščikas. Seime nebeliko su kuo būti, žino jog ten karjera baigta. Nu tai sumanė meru patapti. Toks eis į bet kokį valdžios postą, bile tik netektų kaip visiems- dirbti.

ponui Urbsiui       2018-12-20 19:53

Kur ta tautos valia “...Jo manymu, reikėtų rengti būtent tik parašų reikalaujančius patariamuosius, o ne privalomuosius referendumus.”,ponas Urbsi!

Anekdotas       2018-12-20 18:40

Tautos galia, kur ta Tauta??, jei ja rasi, tai rasi ir galią, visi ieško tautos, tik niekas neranda, vadinami išrinktieji, yra išrinkti jokios tautos, o kažkokio atsitiktinio chaoso,kuris sukeltas, vadinamos nepriklausomos žiniasklaidos, kuri visada kam nors priklauso, piniginių srautų, visokiausio melo, o tikros tiesos beveik nėra, o jei ji ir būtų masė rinkėjų jos negirdi, todėl svaigimas apie tautą, yra blefas, ir visokie mažinimai sukeltu dar didesnį chaosą.

mazgys       2018-12-20 18:03

Klausimas toks: ar Konstitucinis Teismas, iš Konstitucijos eliminuodamas referendumo galimybę, pats nepažeidė Konstitucijos?

Kazys       2018-12-20 15:35

Garbūs ponai ir pone P.U.,jūs vieną kartą priimkit sprendimą seime DIRBTI:dalyvauti įstatymų kūrime,balsuoti ne kojomis,išgirsti savo rinkėjų nuomones,galų gale gyventi pagal visiems piliečiams nustatytas taisykles:mažiausioj įmonėj niekas nemeta darbo ir išeina parūkyt kada sumanęs,o jei atsisako dirbti,tai ieško darbo kitur.Kodėl seimo nariai lygesni už kitus?Pradėkit gyvent pagal mums nustatytas taisykles.Ir važinėkit kaip mes:savo transportu,rašykite savo pieštukais.

Klausimui 11:51       2018-12-20 14:11

Povilas Urbšys UŽ Migracijos paktą NEbalsavo
- kiek galima tą patį klausimą dviprasmiškai, manipuliatyviai uždavinėti
ir dalyko esmę apvertinėti aukštyn kojomis? - Žema.

Du keliai       2018-12-20 14:06

Vienas į ES, kitas į buvusią, TSRS, dabar pas Putiną, trečio kelio nėra, tai turi žinot, tamsusis pranešėjas.

Klausimas       2018-12-20 10:51

O jis balsavo taip, kaip kalbėjo iš tribūnos? Po migracijos balsavimo, kyla natūralus klausimas.


Rekomenduojame

Williamas S. Lindas. Politinio korektiškumo ištakos

Vytautas Sinica. Dabar bus tikrasis išbandymas

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir Vėtros pamokos (video)

Gintaras Aleknonis. Duoną pažinsi iš plutos, žmogų – iš valdžios

Povilas Gylys. Dvaras telkia visas pajėgas

A. Juozaitis pasirinktinių kandidatų debatus vadina žmonių mulkinimu ir kviečia į protesto akciją

„Kokie mes turtingi Smetonos palikimu“... Kandidatas į LR prezidentus Arvydas Juozaitis dalijasi savo įžvalgomis apie Prezidento A.Smetonos palikimą

Algimantas Rusteika. Turim atrasti ne tik tikrą kelią, bet ir vienas kitą

Geroji Naujiena. Kad mylėtume, kaip Dievas mus myli

Arvydas Juozaitis. Pabėgėliai stumia Europą į pražūtį

Irena Vasinauskaitė. Ar Šiaulių rajono savivaldybė pritaria Meškuičių gimnazijos socialinės pedagogės savivalei? [4]

Algimantas Rusteika. Ir tuomet niekas nesvajojo, kad kas nors gali pasikeisti, nors to norėjo visi

Vytautas Sinica. Generolui Vėtrai trečiojo varianto jie nepalieka

J.Kadžionis-Bėda: „Sakykime tiesą, tiesoje gyvenkime, tiesą ginkime – tai vienintelis ginklas išsivaduoti ir išbristi iš okupacinių raistų ir sutemų“

Neskundžiama nutartimi atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Mariaus Ivaškevičiaus romano „Žali“

Stasys Jakeliūnas. Išsamiau apie Lietuvos banko vadovybės požiūrį į parlamentinį krizės tyrimą ir VILBOR skandalą (vaizdo įrašas)

Nebeliko dėl ko tartis…

Andrius Gaidamavičius. Draustiniai ne kolūkiai, jų griauti nereikėjo

Arvydas Juozaitis ir judėjimo „Lietuva yra čia“ atstovai Bundestage ieškojo atsakymo, kaip apsaugoti Europos vertybes nuo neoliberaliojo globalizmo

Rokas Masiulis: Mokytojai buvo teisūs

Dažniausi klausimai Vytautui Radžvilui ir jo vardo rinkiminio komiteto nariams

Krescencijus Stoškus. Kas tai? Lyčių unifikavimo komedija lyg ir baigiasi?

Kunigui Alfonsui Lipniūnui skirtas atminimo vakaras (įrašas)

Algimantas Rusteika. Priešrinkiminis, arba Kaip miršta valstybės

Pastabos paraštėse. Andrius Švarplys: „Briuselis žiauriai klysta: atėjo ne populistų, atėjo idiotų laikas“

Vitas Vasiliauskas: „Galėjo dar paklausti, o kas nužudė JFK bei kur paslėpta Vytauto Didžiojo karūna“

Stasys Jakeliūnas. Tad iki pasimatymo teisme, Gitanai

Rasa Čepaitienė.  „Stebėtina, kokius lobius galima rasti laiko dulkes nupūtus“

Dainius Tirūnas. Gal Lietuvai vertėtų pasimokyti ne iš Norvegijos, o iš Šveicarijos?

Algirdas Endriukaitis. Nigerijos rašytojo Ben Okri mintys apie pasakojimus: ką galėtų išgirsti ir Nacionalinės premijos laureatas Marius Ivaškevičius?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.