Dienos aktualija, Istorija, Demokratija ir valdymas

Rasti paskutinio su ginklu rankose žuvusio partizano palaikai (papildyta informacija iš spaudos konferencijos)

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 20 d. 17:26

7     

    

Rasti paskutinio su ginklu rankose žuvusio partizano palaikai (papildyta informacija iš spaudos konferencijos)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro organizuojamuose, Vilniaus universiteto archeologo Gintauto Vėliaus vykdomuose tyrimuose Vilniaus Našlaičių kapinėse aptikti 5 asmenų palaikai su šautiniais sužalojimais. Genetiniai tyrimai patvirtino vienų iš jų tapatybę – tai Antano Kraujelio-Siaubūno, paskutinio su ginklu rankose žuvusio partizano, palaikai.

LLKS Žėručio rajono štabo viršininko, kovojusio ir besislapsčiusio Anykščių, Utenos ir Molėtų rajonuose, A. Kraujelio-Siaubūno palaikų buvo ieškoma kelis dešimtmečius.

1965 m. kovo 17 d. būdamas kagėbistų apsuptyje Antanas Kraujelis-Siaubūnas buvo priverstas nusišauti. A. Kraujelio sunaikinimo operacijai vadovavo KGB mjr. Nachmanas Dušanskis, atpažinimo aktą pasirašė KGB jaun. lt. Marijonas Misiukonis – vėliau KGB pulkininkas, LSSR vidaus reikalų ministras, generolas-majoras, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vidaus reikalų ministras.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) ir Vilniaus universitetas (VU) surengė spaudos konferenciją apie tai, kaip buvo ieškota ir surasta legenda tapusio partizano palaikai.

Kaip pasakoja liudytojai, jis ir pats tikėjo, ir kitus drąsino neprarasti vilties: „Bus laisva Lietuva, gyvensime savo tėvynėje“. Nesulaužęs priesaikos ir neieškojęs okupantų malonės, A. Kraujelis tapo paskutiniuoju partizanu, kovojusiu iki galo: sugautas su ginklu, užuot pasidavęs okupantams ir taip pripažinęs pralaimėjimą, nusižudė. Savo jėgomis brolio palaikų ieškojusi šeima ne kartą buvo nukreipta neteisingais keliais.

Kaip pabrėžė konferencijoje kalbėjusi LGGRTC direktorė Birutė Burauskaitė, paskutinio partizano A. Kraujelio-Siaubūno palaikų atradimas yra didelis įvykis, reikšmingas ne tik Lietuvos istorijai.

„Tai didelė pergalė, tačiau taip pat labai skauda“, – pritarė konferencijoje dalyvavusi Antano Kraujelio-Siaubūno sesuo, hab. m. dr. Janina Šyvokienė-Kraujelytė. Ji prisiminė, kokį įspūdį jai padaręs brolis per 1961 m. įvykusį šeimos, jau grįžusios iš Sibiro tremties, susitikimą: „Jis gyveno okupuotoje Lietuvoje, tačiau buvo laisvas.“

„Visa šeima labai norėjome, kad jis būtų su mumis, nematėme jokios išeities, kad jis dar būtų partizanu, prašėme jo… O jis atsakė, kad jis laisvės nesulauks, tačiau mes sulauksime. Jis taip pat prašė surasti jo kaulus. Šiandien jo prašymas įvykdytas…“ – graudinosi partizano sesuo.

Moteris prisiminė, ir kaip nežmoniškai reagavo milicija, išgirdusi kitos sesers prašymą leisti palaidoti brolį: visą dieną prie durų pralaukusią moterį milicininkai tiesiog išstūmė pro duris. Nors jau buvo 1965 m., paskutinio partizano palaikų milicija negrąžino. „Ar tai žmonės? Jų žmonėmis negalima pavadinti. Antanas buvo nebegyvas, bet jo neleido palaidoti“, – apgailestavo J.Šyvokienė-Kraujelytė.

Su A. Kraujelio, tapusio paskutiniuoju kovojančiu Lietuvos partizanu, biografija supažindino Vyriausiasis LGGRTC Memorialinio departamento istorikas Dalius Žygelis. Partizano palaikų nuo 1995 m. ieškojęs istorikas pabrėžė, kad visa didelė Kraujelių šeima – be Antano, augo dar šešios seserys –buvusi miško brolių rėmėja. Iš pradžių buvęs ryšininku partizanu Antanas tapo nesulaukęs pilnametystės.

1955 m. A. Kraujelis vedė – kunigas porą sutuokęs miške, po metų jiems gimęs sūnus. Nors ir labai intensyviai ieškomas partizanas sugebėjo išlikti laisvėje dar visą dešimtmetį. Jo slaptavietę saugumiečiai susekė tik 1965 m. Supratęs, kad šįkart nepavyks ištrūkti, partizanas nusprendęs atimti sau gyvybę.

D. Žygelis papasakojo ir apie klaidinimus – į jį ar partizano artimuosius kaskart kreipdavęsi įvairiausi „liudytojai“ ir paieškas sąmoningai ar ne – nukreipdavę į aklavietę.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2019-06-24 17:49

Teisingam, Tomui:
Ziurint i 1918m Lietuvos gedinga nusibaigima ir slovinga nes beviltiska partizanu pasipriesinima as atkreipeiau demesi , kad pokario partizanu lyderiai daugumoje kankiniai arba zuve kautynese vyrai,ir kulka gave ne nugaron. Ir visiskai kita vaizda matome susipazine su valdzios (iki 1940m)  personalijomis. Paslemekas ant paslemeko.Prie tokio prisilietes jauti pykinima.Smetona su izeistos dorybes grimasa pasigriebes izda nese kudasiu vietoj to, kad iformintu okupacija,jei kinkos per silpnos priesintis. Voldemaras pasislepes uz savo vaiku nuo teroristo kulkos(gyvas liko, nes teroristas nedriso i vaikus saut), Vitkauskas sustates kariuomene taip, kad butu neimanoma organizuot pasipriesinimo.Stai koki “elita” isugde laisva Lietuva(kazi ar siais laikais kitaip?).
O kas buvo partizanu vadai ir siaip karo didvyriai? Kapitonas Simkus (Vermachte gavo majora ir gelezini kryziu), Ramanauskas, Kraujelis? Kodel paslemekai valde valstybe, o didvyriai buvo TOS visuomenes jei ne dugne, tai padugnyj? Ir tik valstybes zlugimas leido jiems tapti iskiliais zmonemis?

Teisingai, Tomai!       2019-06-23 17:23

Ir toliau skatink ir girk apsimetėlius trolius. Ar bent perskaitei, ką tas ,,džeikas” parašė? Kas slypi tarp eilučių? ,,MES” ,,tesugebame juos laikyti sociumo padugnyj”. Kas tie ,,mes”? Kieno vardu jis kalba? NKVD? KGB? Juk iš tikrųjų tie žmonės neleido, kad juos kokiame nors padugny laikytų - jie kovojo už laisvę ir valstybingumą. Ištisus 10 metų - net prieš reguliariąją supervalstybės kariuomenę. Tau irgi tai atrodo kaip buvimas padugny? Juk iš tikrųjų tai tie džeikai, julesai, jotos ir Co yra padugnės. Tu su jais? O gal ,,Tomas” - dar viena to juliaus milaičio kagėbistinė ,,klyčka”?

Tomas       2019-06-21 20:25

Džeikai, į dešimtuką.

Ramiros       2019-06-21 11:29

Va, toks baisus okupantų išoera, vieno kolchozo ties Alunta pirmininkas buvo nušautas, kai grįžo iš siaubingo žmonių gąsdinimo bei jų varymo su šautuvu per Šv. Velykas dirbti kolchozo laukuose. Nieks nežino, ar tai Antano darbas, bet, kaip bebūtų, tas nedorėlis kolchozo pirmininkas gavo, tikriausiai, ko nusipelnė.  Tokių kelias pragaran grįstas ....

"buvo priverstas nusišauti"       2019-06-21 0:37

Nežinant rašinėlio autoriaus, sunku pasakyti ar tai žioplos nebrendylos piemenėlės nusikalbėjimas, ar gudraus piemens-mėšlasklaidininko įtaigos triskart įterptos tekste.
Karys nebuvo priverstas. Jis pats pasirinko tą vienintelį kelią, neleidžiantį priešui paniekinti jo asmenybės, nebent tik išniekinti kūną.

Marius       2019-06-20 23:07

Po velnių tiesos.lt jūs ką išprotėjote? Jūs veikiate lygiai taip pat kaip meinstryminė žiniasklaida. Siaubūnas išties buvo siaubūnas. Gi galite lengvai rasti kad šis š. nužudė tokio ir tokio kolūkio pirmininką. Ir kaip tokį žmogų galima vadinti partizanu? Nejau nesuprantate kad jūs skaudinate tų žmonių artimuosius kuriuos šis siaubūnas nužudė?

Dzeikas       2019-06-20 22:20

Lietuvos tragedija tame, kad NE tokio raugo, charakterio zmones kaip Antanas Karaujalis-Siaubunas ar Ramanauskas-Vanagas laiko valstybes vaira lemtingais istorijos momentais ir kad mes tesugebame juos laikyti sociumo padugnyj.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai penkioliktoji (rugsėjo 26 diena)

JAV nevyriausybinės organizacijos finansuoja Vengrijos opoziciją

Tai šokiruoja: ES Komisijos Pirmininkė grasina Italijai, kad Briuselis turi „instrumentus“ tam atvejui, jei rinkimuose laimės netinkamos partijos

Karas Ukrainoje. Du šimtai keturioliktoji (rugsėjo 25 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Visų blogybių šaknis – XXVI eilinis sekmadienis

Almantas Stankūnas. Ar interpeliacija Dainiui Kreiviui – tik imitacija?

Marius Parčiauskas. Kaip mobilizacija paveiks karo eigą?

Paskutinis verdiktas Albinui Kentrai ir „Miško broliams“

Sergejus Loznica stato Valstybiniame jaunimo teatre atvirai antiukrainietišką spektaklį

Karas Ukrainoje. Du šimtai tryliktoji (rugsėjo 24 diena)

ES tarnyba nekontroliuojama propaguoja LGBTQIA+ dienotvarkę

Patriotiškiausias Lietuvos jaunimo metų renginys Kaune. Konferencija „Labiau negu merginą? Meilė Lietuvai XXI amžiuje“

E. Macronas siūlo naują imigracijos politiką: migrantus siųs iš miestų į provinciją

Raimundas Kaminskas. Biografijos puslapiai – Juozas Albinas Lukša-Daumantas 1940–1941

Mobilizacinis patriarcho Kirilo pamokslas (pažintiniais tikslais)

Karas Ukrainoje. Du šimtai dvyliktoji (rugsėjo 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ką prasitarė valdančiųjų atstovai apie elektros sektorių?

Algirdas Endriukaitis. Kas skolingas ir kam priklauso istorijos kraujo šluostymas?

Dovilas Petkus. Kurios partijos išduoda savo rinkėją?

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.