Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Rasa Čepaitienė. Žmogus su knyga

Tiesos.lt redakcija   2020 m. balandžio 24 d. 20:44

17     

    

Rasa Čepaitienė. Žmogus su knyga

Hierarchija. Tik tai lieka atmetus visas kultūros ir papročių sąlygotas žmoniją apibrėžiančias kategorijas. Tai mums pakankamai vaizdžiai ir sukrečiančiai parodo ispanų 2019 m. filmas „Platforma“ (rež. Galderis Gaztelu-Urrutia), klaidinančiai pristatomas kaip mokslinės fantastikos ir siaubo filmas. Iš tiesų tai visai kas kita, nors filmas tikrai labai žiaurus ir keliantis emocinį klaiką bei nestokojantis fantastinių elementų. Bet, matyt, šiuolaikinėje kultūroje, norėdamas pasakyti kai ką išties esmingo, esi priverstas dangstytis pramoginiais konvenciniais žanrais.
Net nekyla noras jums jo rekomenduoti (nors, aišku, dabar tai tikrai pažiūrėsit), tačiau negaliu ir nepasidalinti jo sukeltomis mintimis.

Klaustrofobiška ir dusinamai trošku. Taip ir jauti susimaišiusį prakaito, kraujo, šlapimo ir baimės tvaiką. Tokią atmosferą kuria filmas, vaizduojantis nežinomą skaičių aukštų turintį vertikalų kalėjimą, kur kartą per dieną pro patalpos viduryje esančią stačiakampę skylę nusileidžia pilna maisto platforma. Kiekviename aukšte ji stabteli tik dviem minutėm, per kurias reikia suspėti pavalgyti, tačiau nieko nuo stalo negalima pasiimti atsargai, o bet kokie bandymai tai daryti griežtai baudžiami. Praėjus mėnesiui kalinys pabus jau kitame aukšte, nuo kurio numerio priklauso, ar sočiai prisikimš skilvį, ar tenkintis išėdomis, o gal negaus nieko ir, nusibadavęs, galiausiai bus priverstas žūtbūtinai kovoti su savo naujuoju porininku, kad galėtų pasimaitinti jo tokiu pat išbadėjusiu kūnu arba gintis, kad nebūtų suėstas pats. Kaip vėliau sužinome, rinktinio maisto, pagaminto prabangiame restorane viršuje, turėtų pakakti visiems, tačiau viršutiniai aukštai suryja daugiau, tad kuo žemesnė tavo topografinė padėtis, tuo mažesnė tikimybė ant atvažiavusios platformos rasti bent kruopelę valgio…

Nematoma sistema – šio vertikalaus pragaro sąranga – šalta, objektyvi ir neutrali, o jos taisyklės visiems vienodos. Čia nėra prižiūrėtojų, vadų ar partijos, kuriuos privalėtum garbinti ir karštai dėkoti už rūpestį ir teikiamas malones. Čia nieks nenori tavęs perauklėti ir perdirbti pagal savo paveikslą ir panašumą. Čia neįmanoma net maištauti ar bandyti savavališkai pasiekti aukštesnius aukštus, kaip kad yra bene artimiausioje šio filmo analogijoje – filme „Sniego traukinys“. Keista, žiūrint šį filmą ir lyginant jį su kitomis garsiomis distopijomis, pradedi geriau suvokti skirtumą tarp komunistinės ideologijos paranojiškų siekių pertvarkyti žmogaus sielą ir nūdienės liberaliosios tvarkos. Joje žmogus yra paliktas pats sau, savo nuogai ir absoliučiai laisvei, ribojamai tik kalėjimo/sistemos sienų ir urzgiančio žvėries pilve. Liberalizmui visiškai neberūpi pertvarkyti žmogų, jis gali arba mirtinai kovoti už išlikimą ir trapią viltį kada nors palikti šį kalėjimą, arba bandyti tartis su kitais įkalintaisiais, apeliuodamas į jų racionalumą ir ieškodamas su jais bent lašo solidarumo. Bet kaip ir dėl ko galima būtų susitarti, jei kiekvienas rūpinasi tik išsaugoti savo gyvybę?

Kaliniai neturi jokių išteklių, kuriais galėtų mainikauti. Jie net negali emociškai prisirišti viens prie kito, nes poros kas mėnesį keičiamos. Tačiau esantys aukščiau gali bandyti paveikti žemiau atsidūrusių elgesį grasinimais ar tiesiog pramogai apšikti ar apmyžti pas juos nusileidusį maistą – tai vienintelė jų galia. Štai ir atsiskleidžia, skaudžiai ir ironiškai, tikroji hierarchijos esmė – gali apšikti žemiau esantį ir tau nieko už tai nebus. BET NEGALI ŠIKTI Į VIRŠŲ.

Ar įmanoma ištrūkti? Šito nieks nežino. Kol pagrindinis filmo herojus – žmogus, savanoriškai pasirašęs šitam eksperimentui ir vienintelis iš visų kalinių, kurie ateidami turi teisę pasiimti su savimi po vieną daiktą, pasirinkęs įsinešti Servanteso „Don Kichotą“ (simboliška, ar ne?), nepasiryžta beprotiškam žygiui. Jis randa bendražygį, netikėtą draugą, kuris palaiko jo absurdišką sumanymą, pasinaudojus platforma, pasiekti patį sistemos dugną, kad jai žaibu kylant aukštyn, nusiųstų į viršų, tiems, kurie visai tai sukūrė ir valdo, pranešimą – žmogus nėra vien išlikimo instinktas, o žmogiškumo sunaikinti nepajėgios jokios, kad ir pačios klaikiausios socialinės sąlygos.

Filmo pabaiga daugiaprasmė. Mes taip ir nesužinome, ar pasiekęs pačią apačią pagrindinis herojus liks gyvas ir ras kelią į laisvę. Mes nieko nesužinosime ir apie tai, ar pakeliui rasta maža mergaitė – ta metaforinė žmonijos ateitis, – kuri buvo pamaitinta ir pasiųsta į viršų kaip tikrasis pranešimas, bus išgelbėta. Bet sužinome viena. Sistema, kurioje gyvename ir kuri dengiasi vertybiniu neutralumu bei neva visiems vienodais įstatymais, iš tiesų tik atveria kelią pačioms bjauriausioms žmogaus prigimties apraiškoms, tuo pačiu apsimesdama, kad tai jos niekaip neliečia ir net nėra jos reikalas.

Tačiau, viso to nepaisant, nepaisant šios nuogos ir negailestingos tiesos atradimo apie tai, kas yra ir koks gali būti žmogus, lieka trapi viltis. Viltis, paremta proto, valios ir gailestingumo triada. Ir tik humanitaras, ypatinga jėga ar prisitaikymo instinktais nepasižymintis žmogus su knyga, ironiška, pasirodo esąs pajėgus savo nestandartiniu mąstymu ir sumanumu jei ne įveikti šią nežmogišką sistemą, tai bent jau atskleisti jos tikrąją esmę ir pradėti donkichotišką žygį, kuris galėtų – ir turėtų – išlaisvinti mus iš kalėjimu paverstos prigimties ir visuomenės sampratos.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Prašalieti, švieskis       2020-04-27 20:04

kaip nori - tautiškai ar antitautiškai. Bet juk aiškiai parašyta: filmas ne siaubo ir ne mokslinės fantastikos. Tai DISTOPIJA.

s.m.       2020-04-26 16:34

portalas iškirpo citatą kabutėse. Sutvarkau, - (Vardui) teisingai turi būti:
naudojasi vaiku Europai, Amerikai, pasauliui durninti.

s.m. >Vardui       2020-04-25 21:29

nekritikuoju jūsų minčių, išsakytų garsiai, iš dalies pritariu, bet jūsų jau kelintą kartą vartojamas “kad” su bendratimi po jo rėžte rėžia akį. Teisingai turi būti -  Bet ne “kad”+bendratis+galininkas… Niekada.

Dzeikas       2020-04-25 20:29

Kol autore rasinejo kulturtregersiskus rasinelius a le rupintojelis ir jo siaudine skrybele na galima buvo nurasyti ant kolukinio kaimo sentimentaluma, bet kai emesi kino kritikos… As tik nesupratau, kodel kalejimas autorei tai liberalizmo apoteoze?
Toks kaip autore papaise kalejimas yra butent Lietuvoje. Su islygomis; KOL KAS dar galite pabegti is jo; bet tai tautisku sudbajoriu, sudelicio geschefto sanaudos. ES fondus pamelzt reikia na tai gaunasi tokia lyg ir simbioze kaip tarp egles ir sungrybio: ES pinigeliu tautiskiems elitams ant isvogimo, o elitai perleidzia atliekamus zmogeliukus.  Baigsis zmogeliukai - baigsis pinigeliai. Va tada bus jums tautiska “platforma” is kurios kelias bus tik i “dugna”.I Rusija t.y.

Vardas       2020-04-25 18:12

Reikes kada paziureti kai bus noro minima filma El hoyo (2019) / The Platform (2019).
Siaip liberastine oligarchine Davoso minia sekmingai naudojasi Kinijos vergais, veza afrikiecius ar islamistus i Europos Socialistiniu Respubliku Sajunga ar pedofiliskai naudojasi vaiku Greta Thunberg, kad durninti tiek Europa, tiek Amerika, tiek Pasauli.
Jei ne Kinijos Viruso staigus plitimas ir zmoniu mirtingumas, didejantis skurdas, bedarbyste Pasaulyje, tai sakyciau visai sveika pailseti jau daugiau nei 1 menuo laiko nuo liberastiniu Hollywoodo filmu (skirtu kinoteatrams), liberastines Muzikos industrijos, komercinio sporto.

Prašalietis       2020-04-25 14:34

Apibendrinimas     2020-04-25 13:53
  Tautinis bičiuli, belieka palinkėti sėkmės ir toliau, nemažinant pastangų, “žinių ir realaus pasaulio suvokimo, originalių minčių” mokytis iš “mokslinės” fantastikos,siaubo ir fikcijų filmų. Palinkėčiau nepatingėti ir kartas nuo karto pasižiūrėti vaikystėje matytų Simsonų iš kurių šiandieniniai “intelektualai”, R.Čepaitienės atveju net ir “tautiniai mokslininkai”, gali daug ko gyvenime “išmokti”. Kas liečia mane, tai atspėjai. Mane domina klasika ir rimtų režisierių filmai apie realius, žmogui visais laikais buvusiais svarbiais, dalykus. Deja, tokių yra vienetai…

Prašalietis       2020-04-25 14:24

prasalieti, kas tamstai yra?  2020-04-25 13:22
  Tautinis bičiuli(e), matyti mano nuotaikingame komentare “piktumą ant viso pasaulio, komentare išpiltą mano tulžį” gali nebent ta(s), kuris gyvenimo “tiesų” išmoko vaikystėje tik iš amerikoniškų komiksų ir Simsonų, vėliau “pažinti pasaulį” mokėsi iš amerikietiškų siaubo ir “mokslinė“fantastikos filmų ar V.Lansbergio tautinės “filosofijos” kūrinių kaip “Santykis yra viskas”. Tamstos žiniai aš, iš nėra ko daryti, komentarus rašinėju daugiau kaip 10 metų. Pradžioje tai buvo ir Delfyje ir komjaunimo tiesoje(lrytas), vėliau rašinėjau ir dabar kartais parašinėju kai būna aktualesnė tema ekspertai.eu, respublikoje, keletą metų buvo įdomu skaitinėti ir pakomentuoti “mokslinius” nusišnekėjimus ir propagandistinius “prof.” Voverienės, Kundroto, Iškausko, kgb-isto Čekuolio ir kt. “patriotinius” straipsnelius Alke. Prieš eilę metų buvau keletą kartų parašinėjęs ir į Tiesas.lt, bet paskutinius kelis metus buvo pasidarę labai įdomu ir linksma diskutuoti su komentuojančiais Alko “tautiniais” pseudo patriotais. Dabar matau, kad ir Tiesose.lt taip pat pasitaiko komentuojančių “patriotinių intelektualų”, kurie nesugalvodami ką konkrečiai pasakyti į straipsnio ar komentaro temą, kaip ir Alke komentuojantys"tautiniai intelektualai”, įjungia “tautiškai patriotinį intelektą” ir “psichoanalitiškai-psichoterapeutiškai samprotauja” apie nepatikusį komentarą parašiusiojo “psichinę, psichologinę būseną”. Ačiū Tamstai už labai “naudingą intelektualinį pasiūlymą”, bet jis tinka personoms, kurie be didesnės ar mažesnės “bendraminčių” bandos nieko nepajėgia suvokti ir neišgyvena. Na o kas liečia “mano nugesinimą”, tai tik ir svajoju, kad mane komentuojantys galimi oponentai"nugesinėtų” parašinėjimais į nagrinėjamą straipsnelio autorių temą, ne “psichoanalitiškai ar patriotiškai” kažką ne į temą blevyzgodami. Nors šio tipo “tautinių intelektualų” blevyzgojimai, pasakysiu atvirai, mane tikrai linksmina ir man kelia nuotaką... Belieka tik pasakyti Tamstai ačiū už dėmesį skirtą mano kukliai personai… Bet būtų buvę dar įdomiau, jei Tamstos “giliai intelektualinis protas” būtų ką išspaudęs į temą, t.y. apie R.Čepaitienės susižavėjimą ir “tautinę ir patriotinę naudą” minėtų siaubo ir “mokslinės” fantastikos filmų, ar mano paminėto filmo “Žmogus su šautuvu” atitikimą ir “tautinę ir patriotinę  naudą ar žalą”, lyginant su R. Čepaitienės paminėtų amerikoniškos “mokslinės” fantastikos ar fikcijų filmais…

Apibendrinimas       2020-04-25 13:53

Prašaliečiui dar toli iki poetiškojo štazio. Prašalietis filmo nematė, bet jei ir pamatytų, jam būtų sunku suvokti. Filmą mačiau. Nestandartinis. Originali mintis. Tiesa, jis neduoda atsakymų, kaip ir neparodo priežaščių. Tame filme galima suvokti, kaip gyvenime elgiasi prašaleičiai ir stasiai. Jie susimąsto tik tada, kai yra pavojus būti apšiktiems. Tai negalioja komentaruose, nes čia ant jų šika visi likę, o tie du sugyventiniai tuo mėgaujasi.

prasalieti, kas tamstai yra?       2020-04-25 13:22

ko toks vis piktas ant viso pasaulio? ar ispyles savo tulzi komentaruose pasijuntate geriau? jeigu taip, tai gal cia dalis terapijos, gal cia tiesos.lt atlieka gera darba:) psichologine pagalba yra svarbu. bet manyciau, kad tada tamstai butu efektyviau lankytis delfyje, ar lryte, ten komentarai gali buti ir visai bjaurus, niekuo neissiskirtumete is kitu, sakyciau net, gal pajustumete bendrystes jausma. nebandete ten pasireiksti?? ar bandete, bet buvote nugesintas komenataru, panasiu I jusiskius?:):)

fixas       2020-04-25 13:15

panašu, kad išlošus loterijoje rinkimus, autorė galėtų be konkurencijos pretenduoti į kultūros ministro postą...

to Atrodo       2020-04-25 11:31

man atrodo Prasalietis ir yra stazis.,pasikeite “pavarde”,manau

Tam - Atrodo       2020-04-25 10:21

Jei jau rašai apie “durnius”, tai sakyk - KGB-bistiniame istrebitelių
laive…

Atrodo,       2020-04-25 9:30

,,landsberginiame durnių laive” liko vienintelis durnius - Prašalietis. Net štazis dar neapsireiškė.

Prašalietis       2020-04-25 9:10

P.S. Šiuolaikiniams “Tautiškai patriotiniams mokslo” žmonėms, R. Čepaitienės “Žmogaus su knyga”, jos reklamuojamų “Platforma,Sniego traukinys” potencialiems “patriotiniams"gerbėjams,“mokslinio lygio pakėlimui”, taip pat turėtų būti įdomus buvusios neapsakomos fikcijos ir mokslinės fantastikos filmas “Žmogus su šautuvu”....

Prašalietis       2020-04-25 8:35

Aš naivuolis galvojau, kad po 1990 metų naujai atsiradusiuose pseudovalstybiniuose dariniuose tik vaikai sėmėsi “žinių ir supratimo” apie juos supantį pasaulį iš JAV skleidžiamų po visą pasaulį komiksų, Simsonų ir t.t., jaunimas atitinkamai “sėmėsi gyvenimo išminties” iš JAV štampuojamų siaubo, fantastinių ir kitokias nesąmones propaguojančių filmų. Bet pasirodo lansberginiame durnių laive egzistuoja ir “mokslininkų”, kurie"pasiekė tokias mokslo aukštumas,kad sugeba pasisemti “mokslinių žinių ir išminties” iš fikcijos ir siaubo filmų. Šio tipo “mokslininkams” fantastika, kaip ir plačiai ją žiūrinčiai publikai, yra arba gali būti “moksline” fantastika, reiškia,kad ir šiuolaikiniai “tikri mokslininkai gali pasisemti išminties ir mokslinių žinių“iš “mokslinės” fantastikos, netiesiogiai parekomenduodami tą padaryti ir kitiems, ištroškusiems “mokslo žinių ir išminties”. Tą “moksliškai” demonstruoja R. Čepaitienė, todėl sužavėtam komentatoriui belieka parašyti - “AK… gera recenzija Rasa. Bravo”.

savi marškiniai arčiau...       2020-04-25 8:33

šiandieninės Lietuvos kasdienybė .Visu gražumu.

AK...       2020-04-25 7:42

gera recenzija Rasa. Bravo.


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.