Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Su mūsų Lietuvos Valstybės diena! Rasa Čepaitienė. Vyčio reikėjo

Tiesos.lt redakcija   2018 m. liepos 6 d. 16:12

25     

    

Su mūsų Lietuvos Valstybės diena! Rasa Čepaitienė. Vyčio reikėjo

„Ar žinojote, kad Lietuvos plotas nuo XVII a. susitraukė net 15 kartų?“ – apsimestinai neutraliai atsiųsta žinute savo į Lietuvą įvažiuojančio kliento klausia rusiškas mobiliojo ryšio operatorius.

Skaudus, gerai apgalvotas dūrstelėjimas. Nepraleista progos išmoningai pabaksnoti žaizdą. Bet diagnozė tiksli. Traukiamės. Nors XX a. administraciškai pavyko daugmaž stabilizuotis etnografinėse žemėse su Vilniumi ir Klaipėda, bet vidinis traukimasis tęsiasi. Jį žymi ne tik lenkiški gatvėvardžiai, plintantys Rytų Lietuvoje, kurios sovietmečiu rusifikuoti ir tautiškai dezorientuoti gyventojai šiandien bevelija skelbtis esą lenkais, o ne lietuviais, bet ir tuštėjanti provincija. Lyg į kampą įvarytas žvėris. Lyg žmogus, tiek išvargintas gyvenimo nepriteklių, smūgių ir sunkumų, kad jau nebesižino kur dėtis.

Todėl Vyčio reikėjo. Reikia. Nepaisant visų istorinių liapsusų ar netikslumų, likusių paminkle, jo estetinės raiškos ir atlikimo meistriškumo, kurie daug kam tebekelia abejonių ar atgraso, raitelio ir žirgo pozos dirbtinumo. Reikėjo simbolio įkūnijimo. Įkvėpimo ir padrąsinimo šaltinio.

Ne vienas giliau kapstęs mūsų mąstytojas, įskaitant Gintarą Beresnevičių, yra kalbėję apie du pamatinius lietuvybės archetipus – Vytį ir Rūpintojėlį, kuriuose užkoduota visa Lietuvos savastis ir istorija, patys Tautos gyvastingumo sandai. Veiksmo ryžto. Ir Minties, Kontempliacijos, gylio. Judviejų pusiausvyros.

Šiandien kai kam Vytis atrodo „per agresyvus“, o Rūpintojėlis – „per nuolankus“, net rezignuojantis nevilty. Nepolitkorektiškas. Gal išties nūnai visuomenėje daugiau rezignacijos, pasimetimo, moralinio sąstingio, pasyvumo, nei susitelkimo, ryžto, drąsos, nei to nutrūktgalviško tikrovės nepaisymo, būdingo senovės lietuviams. Juk šitie šiaurės barbarai, nežiūrint savo mažumo, turėjo įžūlumo brautis į žymiai skaitlingesnių tautų žemes, jas ne tik sėkmingai užkariauti, bet ir valdyti taip, kad iki šiol tų kraštų žmonių yra minimi geru žodžiu. Tad simboliška, kad „Laisvės karį“ kartu kūrė lietuviai ir ukrainiečiai, kurių kariai ir toliau stovi sargyboje nuožmioje kovoje su Maskovija. Kurių kraujas ir toliau liejamas Donecko ir Lugansko laukuose. Taip pat ir už mūsų laisvę.

Tokios – Laisvės kario – dvasios mums ypatingai reikia šiandien. Kad išdrįstume stoti į kovą pirmiausia su savo vidiniais priešais – trumparegiškumu, bukumu, savanaudiškumu, susiskaldymu, neviltimi. Besaikiu goduliu, ryjančiu mūsų pačių vaikų ateitį. Elitu pasiskelbusiųjų veidmainyste ir įžūliu melu. Nuo savo tautiečio devynis kailius nudirti besitaikančio „nacionalinio“ verslo begėdyste ir demonstratyviu pseudopatriotizmu (antai „Maxima“ šiandien per tv ragina visus giedoti Tautišką giesmę, lyg būtų šios valstybės suverenas…). Kad išdrįstume būti net šiek tiek beprotiški ir nepaisantys, rodos, racionalių ir blaivių apskaičiavimų.

Kaip Dovydas prieš Galijotą. Tai jau buvo, kai mažytės kvazisavarankiškos respublikos, vakariniai silpstančios imperijos pakraščiai, išdrįso mesti jai iššūkį. Beginkliai, tik susikibę rankomis ir su daina lūpose eiliniai, paprasti žmonės. Vardan kilnesnių, didesnių tikslų, nesuvedamų vien į skilvio prikimšimo rūpesčius. Tikri bepročiai, sakytume šiandien, atsargiai apsidairę aplinkui prieš ką nors negražaus porindami kolegai apie tą bjaurybę viršininką, kuris jau visus užkniso savo arogancija ir nesiskaitymu. Žinoma, tik pašnibždomis. Arba dar geriau – anonimiškai interneto komentaruose keikdami juos–- VALDŽIĄ, kurią iki šiol suvokiame kaip svetimą. Bet nieko nedarome, kad nuo jos išsilaisvintume arba priverstume būti sava, dirbti mums. Bet juk, žinia, ir tų pačių komentarų autorius norint nesunku nustatyti ir nubausti, tam dirba ištisos tarnybos, pluša teismai…

Todėl Vyčio (ir Rūpintojėlio) reikia, kad primintų mums, kas esame, ir ką galime.

Nes buvome. Ir galėjome.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas Džeikui       2018-07-12 17:26

Tautai vienyti reikalingas jos atsidavimas D-vui. Kada jo trūksta, gali padėti ir tautiniai simboliai, jeigu pozityvioji tautos dalis atsidavusi D-vui ir parenka tuos simbolius pozityviam darbui.
Kol kas Vyčio simbolis tikinčiųjų palaikomas, todėl nesvarbu, kokia ten skulptūra, gera ar bloga. Tačiau išvaryti ją iš sostinės buvo būtent tai, apie ką rašote, o grandiozinis renginys buvo skirtas išvarymui pridengti. Dar atkreipkime dėmesį, kad nors be abejo, sponsorius reikia gerbti, rėmę asmenys buvo pagerbti tokiu pat lygmeniu, kaip ir patys aotoriai, jei ne aukštesniu. Ta

Dzeikas       2018-07-12 8:33

Sovitai pristate kiekviename srities centre Uljanovo balvonu,bet komunizmo nepastate,lietuviai gi vycio balvonais nokautuos korupcija ir pedofilija ir vel bus ot ‘morza do morza’

Marginalas       2018-07-11 17:36

Mąstymas “plotais” būdingas “vyresniesiems broliams”. Didelė optinė klaida žiūrėti į Vytauto laikų žemėlapį ir svajoti apie plotus, kada Lenkija buvo prašiusi Lietuvos paramos galutinai susidoroti su teutonais ir už tai gauti visą Lietuvai gyvybinį pajūrio “plotą” (būsimą “Klaipėdos kraštą” ir dalį “Kaliningrado” srities). Deja, lietuviai atsisakė: kam to reikia, juk turime Polocką!
Geriau pamąstykime ne apie plotą, bet apie laisvę, be kurios “valstybė” tik butaforija. Šiuo metu, radžvilams su zytlėmis bei juozaičiais tylint, jau įgyvendinta:
susirašinėjimo (suprantama, jis dabar elektroninis) ir bet kokių ryšių (kelionių bilietų, kt.) kontrolė (Europos Parlamento direktyva 2006/24/EC - “laikinas” laisvės apribojimas kovai su “islamo terorizmu”),
privalomų bankų įvedimas ir bankinio indėlio paslapties naikinimas perleidžiant bankams indėlių stebėjimą, perlaidų kontrolę, mokesčių mokėjimo kontrolę, t.y. dalį saugumo tarnybų darbo, tradiciškai dirbto tik su įtariamaisiais nusikaltėliais ir tik su teismo sankcija!),
biometrinių sekimo “pasų” (galimas daiktas - su antikristine žvėries simbolika) įvedimas nusiunčiant visus piliečių duomenis į tinklą, nepriklausantį Lietuvos kompetencijai,
policijos įstatymas, panaikinantis būsto privatumą (prokuroro sankcijos nebereikia!),
butų ūkio tarnyboms pavesta piliečių materialinės būklės kontrolė (sekamas ir pranešinėjamas mokumas),
be asmens leidimo gatvėse įvedamas elektroninis veidų atpažinimas -
jei tai ne Apr 13:16-17, tai kas?

siek tiek graudu, bet       2018-07-11 8:33

kol tebevyksta diskusijos ar reikia Vycio Vilniuje (!), Nidoje gi tuo metu be problemu statomas paminklas leftistu ideologui J. P. Sartre’ui. ar ne juokinga? o gal apgailetina? beje, kokie jo rysiai su Lietuva? Anksciau maniau, akd jokiu, bet pasirodo sovietiniais laikais jis ten lankesi ir tiek. na jam, kaip sovietu simpatikui, Nidoje lankytis nebuvo problemu, skirtingai netgi nuo kai kuriu Lietuviu:). bet tai dar ne viskas.
juokingiausia yra tai, kad as apie ta paminkla paskaiciau bernardinai.ltt. smagu, kad kriskscioniskas tinklalapis taip pozityviai raso apie tokius zmones, kaip Sartre, kurie visa savo esybe buvo pries viska, kas gali rodytis krikscioniska. ir dar iskaitant apie jo santykius su dar spalvingesne asmenybe, kaip Simone de Beauvoir su jos ekstremistiniais femionizmais ir pan. stai kur tikroji demokratija.

Al.       2018-07-11 1:07

Vytį vilniečiai jau senokai planavo pastatyti - prie Baltųjų stulpų. Atstatyti vieną iš čia buvusių dviejų ties buvusia caro laikų muitine.Prie caro Vytis buvo paliktas Vilniaus herbu.

urba       2018-07-10 10:38

ne tiek VYČIO, kiek proto bei ryžto reikia. Ir supratimo, kad tebesame karo būsenoje

vilniaus snobeliai pasistatys...       2018-07-9 18:45

geriausiai vilnietiškus snobelius parodo lietuviškas kinas smile

Stasys       2018-07-9 18:22

Tikėkimės, kad mūsų (ne liberastų) sostinė Vilnius pasistatys Vyčio paminklą,tikresnį, nekeliantį abejonių ir nieko neatgrasatį. To ir linkiu vilniečiams, kurie to laukė, buvo neabejingi mūsų istorijai ir didybei.

rinkėja iš Kauno       2018-07-9 15:36

ką veikia puslapio administratorius? Pagiriojasi po švenčių, dar miega ar feisbukuose ilgam įklimpo? Negi jis nejaučia pareigos operatyviau pravalyti komentarus nuo maskoliškų ir tomaševskinių šovinistinių kliedesių?

Algimantas Zolubas       2018-07-8 15:19

Dėkoju Autorei - priartinote dideliu žingsniu Vytį, jo kelyje koks nors miesto meras prilygsta nuliui.

dėl vyčio dabar rusai bliauna       2018-07-7 23:04

pastatė Vytį - rusai pralošė futbolą ir bliauna smile

kuklumas       2018-07-7 15:05

Reikėjo Vyčio, bet pakanka ir balvono:)

Aciu       2018-07-7 13:35

autorei uz jos taiklias izvalgas.O komentaruose ne labai kas naujo.Pasispjaudymai, turgelis.

tooTskant,        2018-07-7 10:30

Rūpintojėlio gal ir reikia. Bet skulptoriui pozuoti galėtų ne kas kitas, o dėdulė Ladzbergis. Jis labai moka reikšti didelį susirūpinimą “Rusai puola”. Jo ir snukis labaaaai panašus.

užuojauta       2018-07-7 9:50

givatynas yra ne vilniečiai(kaip vienas užsisvajojo) ,o Vytį keikianti ,peikianti publika.Vis tik lietuviai yra tikrai tolerantiški,ir siūlo aniems atsitokėt,atgaut elementarų žmoniškumą ,savigarbą.

Bus       2018-07-6 20:49

lietuviai dar pasistatys deramą vytį.
tik tam reikia rimtos progos.
vot, kai mes po keleto tūkstančių metų laimėsim pasaulio futbolo čempionatą, tada tai jau tikrai - uch!

Taip!       2018-07-6 20:11

Vyčio reikėjo. Ir vis dar reikia!
(Juk ta parodija Kaune tai ne Vytis.)

manau, kad       2018-07-6 19:51

dabar Vilnius “perspjauti” Kauną gali tik pasistatęs Baltą Vytį:)

Naša Vaša       2018-07-6 18:22

Nasalnika, Džumšut i Ramfšan ocen xorosyje pastatytojai.
Kišmelde džiumbelrde i gatova!

prorabas       2018-07-6 18:18

Kas pastatys Vytį, tam pastatysiu pusę litro! Du puslitrius pastatysiu.

Džiaugsmoji Diena       2018-07-6 18:15

Reikėjo Vyčio, o pastatė golemą...

Tskant,        2018-07-6 17:53

Rūpintojėlio irgi labai reikia. Skulptoriui pozuoti galėtų Adamsius.
Jis labai mokėdavo reikšti didelius susirūpinimus, škia.

reikia reikia       2018-07-6 17:50

Jo, kauniečiai pasistatė girtą kumelaitę su dar labiau girtu diedu infantiliu mergos veideliu. Todėl tikrai- Lietuvai reikia Vyčio. Kauno krabai kito nebestatys. Vilniuje dar kol kas neleidžiama.
Gal prie aerouosto pastatyti? Kad daugotu mus kol paskutinis emigruos.

Misteriui       2018-07-6 17:43

Norėk ne kario, o karės ir bus “su sparneliais”. “OK/obei”.

Misteris       2018-07-6 16:54

Aš norėjau ir tebenoriu ŠVIESOS KARIO,sparnuoto ant balto žirgo.
Kažkas vistiek ankščiau ar vėliau sukurs ir pastatys.
Jei Vyčiui taip priešinosi mutavę KGBešnykai,tai Šviesos kariui priešinsis su dešimteriopa jėga.
Bet…ateis ta diena kai Šviesa laimės kovą prieš Tamsą.
Ir mes tos dienos sulauksime.
Mokykimės,švieskimės ,studijuokime,kad atėjus dienai X ,savo gretose turėtume visų sryčių specialistų .
Ir nustokime bijoti ir žvalgytis.

Rekomenduojame

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Linas Karpavičius. Europietis pagal „išplėtotą žaliąją dienotvarkę“

Asta Višinskaitė-Katutė. Artėja laikas, kai baigsis nelegalų sulaikymo terminas

Jolanta Miškinytė. Naujienos iš Lenkijos

Vytautas Vaikšnoras. Visi klausiate, ką daryti? Kadaise rašėme skundus į Maskvą, dabar teks rašyt į Briuselį

Lenkija mažina mokesčius, kad sušvelnintų infliaciją, o Lietuva…

Auksinės J.Erlicko mintys: ateity taip pat svajoju tapti gėjumi. Nes tada matyčiau daugiau grožio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Rittenhouse teismas

Televizijos kanalas CNN išbalino odą juodaodžiui

Ar migrantų krizę lemia civilizacijų susikirtimas?

Delfių pripagandisto sadistiniai džiaugmai

Yra toks talentas

Propagandos anatomija arba kas LRT širdį drasko?

5-11 metų vaikai Lietuvoje nuo COVID-19 bus pradėti skiepyti jau gruodį

Palaiminta tikybos mokytoja

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.