Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Šeimos politika

Rasa Čepaitienė. Vingio Respublika

Tiesos.lt redakcija   2021 m. gegužės 22 d. 16:50

12     

    

Rasa Čepaitienė. Vingio Respublika

Tikiuosi, kad Jūs, kaip ir aš, vis dar gyvename ano šeštadienio nuotaikomis. Kas gi įvyko Vingyje? Pirmąkart po Sajūdžio laikų laisvieji lietuviai iš visos Lietuvos susirinko savo agoroje spręsti valstybės reikalų.

Trisdešimt metų visuomenė laikėsi tylaus kontrakto su išrinktąja valdžia, suteikdama jai įgaliojimus kurti, valdyti ir atstovauti šaliai, pati po truputį pasitraukdama į savo privačius gyvenimus, o ilgainiui ir vis įžūliau patraukiama į šoną. Per tuos metus piliečių nusivylimas valdančiaisias ir valdymo kokybe augo, tačiau jis neturėjo būdų plačiau pasireikšti, buvo išmaniai slopinamas ar nukanalizuojamas į nesibaigiančių skandalų bergždžią aptarinėjimą. Sisteminė korupcija, nekompetencija, nebaudžiamumas, net atviras kenkėjiškumas, tušti, nepildomi pažadai ir melas tolydžio didėjo.

Šiandien, dabartinės vyriausybės ir Seimo daugumos kolektyviniame asmenyje, galiausiai turime antivalstybinį, antinacionalinį, antikonstitucinį, antipolitinį, antidemokratinį, antikrikščionišką, antitradicinį, antikonservatyvų, antiliberalų, antiekspertinį ir antiprofesionalų kompradorų režimą, kuris ciniškai spjauna visuomenei į akis. Ši antipolitika grįsta ne valstybės ir skirtingų visuomenės grupių interesų atstovavimu ir gynimu, o niekieno nerinktų ir niekam, išskyrus save, neatstovaujančių oligarchinių ir įtakos klanų reguliavimu nuo užpakalinės kėdės, nustekenusiu Lietuvą ir dabar, po pandemijos valdymo priedanga, siekiančiu sutrypti ir užgniaužti paskutinius laisvės bei pilietinių teisių daigus.

Visus tuos metus prieš mus buvo vaidinamas demokratijos spektaklis, kuriame aktoriai vis persirenginėjo įvairių ideologijų bei partijų rūbais, uoliai imituodami demokratinių procedūrų raidę, bet ne esmę. Esmė liko senoviška – autoritarinė. Tačiau šiandien net ir tai jiems nusibodo. Ir, nusimetę kaukes, jie jau atviru tekstu pareiškia, kad visuomenė mat neturi teisės čia nieko spręsti, o privalo tik nuolankiai vykdyti jų beprotiškus, vienas kitam prieštaraujančius ir kasdien kaitaliojamus įsakus. Įsakus, kurie jau atvirai kėsinasi sugriauti sociumo gyvenimo pamatus ir daugumos išpažįstamas moralines vertybes.

Politikus, kalbančius su žmonėmis apie jų rūpesčius jiems suprantama kalba ir į juos atsižvelgiančius, per trisdešimtmetį pakeitė antipolitikai, o tiksliau mersenarijai – samdiniai. Samdiniui neskauda dėl krašto, kurį ginti ar tvarkyti jis yra pasamdytas. Jo tikslas – kuo labiau jį apiplėšti ir nudrožti, o po jo – nors ir tvanas. Jis klauso ir vykdo tik savo samdytojų įsakymus. Samdiniui giliai nusišvilpti, ką apie jį galvoja to drožiamo krašto gyventojai. Šiandien profesionalūs smegenų pudruotojai jam nupieš tokius reitingus ir tokį viešąjį įvaizdį, kokio tik reikės. Todėl jis, pramogos dėlei, šaiposi ir trolina, pjudo ir kiršina, žemina ir niekina tuos, iš kurių darbo ir mokamų mokesčių tarpsta ir klesti.

Taigi Vingio Respublika neišvengiamai randasi kaip atsakas į nuo savo galios ir nebaudžiamumo išprotėjusios valdžios savivalę bei nuolat keliamą sumaištį. Prieš įprastines partinio žaidimo taisykles. Dabar, kai vis daugiau žmonių ne tik praregi, kas vyksta, ne tik nebesutinka su šia nežmoniška ir jų orumą trypiančia tvarka, bet ir vis labiau išsilaisvina – nuo baimės, vienišumo, netikėjimo – randasi prielaidos kurti tikrąją politiką. Politiką kaip viešųjų reikalų sprendimo meną.

Demosas išeina į agorą tuomet, kai valdovas ir jo svita nebesusitvarko su valstybės reikalais, tampa akli ir kurti tautos reikmėms, stoja prieš jos teisėtus lūkesčius ir reikalavimus. Kai nebelieka būdų ir priemonių kitaip susitarti. Taip anksčiau ar vėliau atsitinka ar gali atsitikti visur. Nuo Tiananmenio Pekine ir Maskvos Bolotnajos aikštės iki Kijevo Maidano, Tahriro Kaire, Bucharešto ar Chabarovsko.

Tokiems judėjimams nustoja galioti įprastiniai politologijos dėsniai ir aiškinimai. Personalistinę, konkrečia lyderyste grįstą, politiką keičia aktyviausios, savarankiškiausios ir atsakingiausios tautos dalies spontaniška mobilizacija ir konsolidacija. Lyderystė čia situacinė, išskaidyta. Tai, pavyzdžiui, dabar matome Baltarusijoje, tai matėme ir pas mus, partizaniniame judėjime ar Sąjūdžio laikais.

Nebereikia lipti ant bačkos, kad bandytum įdiegti miniai tam tikras idėjas ar nukreiptum ją tam tikra linkme. Priešingai, tokie spontaniškai iškylantys liaudies tribūnai tik atliepia ir įžodina giluminius visuomenės rūpesčius ir reikalavimus, todėl jais tikima ir sekama. Išskaidytoji lyderystė reiškia, kad daug kas – Antanas iš Kiemėnų, Justina iš Karoliniškių ar Sigitas iš Akmenės – gali būti išgirsti ir palaikyti, jei tik jie parodys gebėjimus organizuoti, telkti, vienyti, įkvėpti ir įtikinti. Išskaidytoji lyderystė yra ir tikras peilis sistemai, įpratusiai ir puikiai mokančiai marginalizuoti ir neutralizuoti opozicinių grupių ryškiausius veidus – ji nebežino, į ką konkrečiai nukreipti savo neapykantos, pajuokos ir kompromato spindulį. Šiuos naujuosius vietų lyderius žmonės pažįsta asmeniškai ir žino, ko jie verti. Be to, šie žmonės, susitelkiantys ir prisiimantys asmeninę atsakomybę pakankamai nedėkingoje ir pavojingoje situacijoje, nepanašu, kad taip siektų vien asmeninės naudos.

Vingio Respublika, kokią ją pamatėte gegužės 15 d., turėjo maloniai, ar nelabai, nustebinti ir tuos, kurie tikėjosi tamsybiškų budulių ir runkelių antplūdžio Vilniun, buvo įsibaiminę jų galimų išpuolių prieš lgbt grupes. Pastarosios buvo tiek įsibauginusios šių provincialų keliamos grėsmės, kad pačios lindo jų provokuoti Vingio parko prieigose…

Vingyje pamatėme daugiausia jaunas šeimas su vaikais, gražius ir laisvus, iš savo sunkaus darbo gyvenančius žmones. Jie tvirtai stovi ant žemės ir galvoja savo galva. Jie žino, kas yra savigarba ir orumas (po renginio, kaip žinia, nebuvo palikta nei vienos šiukšlelės…) ir atėjo pasakyti „gana“ trolinimui ir makaronų kabinimui, nepaliaujamai sklindančiam iš valdančiųjų lūpų.

Po Vingio tapo akivaizdu, kad pastarieji kol kas nieko nesuprato ir nieko nepasimokė. Bet tai tik pradžia. Jie patys padeda Vingio Respublikai didėti ir stiprėti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ačiū       2021-05-28 19:09

AUTOREI

> Trolintojus sustabdys pati Tauta       2021-05-28 19:04

Jūs rašote: ” uzurpavusieji valdžią aiškiai suvokia, kad daugiau išrinkti nebus,” taip, jie suvokia ir taip būtų jei rinkimai būtų konstituciški, arba bent ir prie esamos sistemos, teisingi. Todėl jų ardymasis, kad būtų tik daugiamandatės, kad Prezidentas būtų renkamas Seime, reiškia tik vieną: jie garantuoti, kad bet kokiu atveju rinkėjų balsai bus suskaičiuoti “teisingai”, t.y. jų naudai, o tada jie išsirenka “savo” prezidentą ir “demokratija” triumfuoja.

Bene taip jau nebebus?       2021-05-28 10:55

“Wer in der Demokratie schläft, wacht in der Diktatur” (Kas miega demokratijoje, tas pabunda diktatūroje) anądien pakuždėjo toks vokiškas Tagesspiegel…

Diedui 23:42       2021-05-25 7:43

Savame rate, šeimoje puoselėti vertybes ir tikėti Dievu reikia ne šiandien, o visada. IR MUS IŠGELBĖJO NE ATSIRIBOJIMAS, O TOKIOS DIDŽIOSIOS DVASIOS KAIP J. BASANAVIČIUS, V.KUDIRKA, BROLIAI VILEIŠIAI IR DAUGELIS KITŲ. Sunku nuspėti, kokį vaidmenį atliks vienas ar kitas vedlys. Todėl kvietimas susigūžti ir nekvėpuoti yra priešo kvietimas.

s.m. >Diedui       2021-05-24 13:37

jau prieš metus-dvejus, matydamas tamstos “kremliais” ir kt. paženklintus komentarus portale alkas.lt, dvejodavau, ar esate koncervas su stipriai nuspaudusia galvą berete, ar tiesiog su užduotimi neršiantis kagebistas.
Per jūsų visai neilgą kelių mėnesių pasirodymų serijalą šitame portale, supratau, kad Diedas yra stribas. Kluikos “stasio” komitetui jau nebepakako.
Mano nuomonė norintiems diskutuoti su atmata, - neprivaloma.
Amen.

Aciu Autorei,       2021-05-23 11:10

Cia gal trecias itvirtinantis Himnas Lietuvai. Pirmas senai zinomas. Antras Romo , trecias Vingio respublika! Geras traukos taskas , ten Sviesu , Saugu, Teisinga, Drasu ,ir Visi susikibe uz ranku siekia savo tikslu.

Diedas       2021-05-22 23:42

Falšas.
Visos Europos, gal viso Pasaulio problemą bandoma suskaldyti ir nukreipti iki vietinių valdininkų lygio.
Puolimas ant esančių valdžioje politinių lavonų, bandymas parodyt, kad vietinės pieškelės kalti dėl vyraujančio bordelio, tai tik noras tuos prispaustus vargšus, pasmerktus prakeiksmas, bet laikinai “galingus” pėstininkus, pakeisti kitais trokštančiais valdžios nevykėliais.
Šiandien, as bepripultų prie lovio ir pinigų, visi turės vykdyti absurdiškus nurodymus iš aukščiau ir visi lygiai taip pat mulkins Lietuvą.
Šiuo momentu vienintelė išeitis, atsiriboti nuo visų rėksnių, nežiūrėti, nesidomėti žiniasklaida, nepasiduoti agresyviems gandų skleidėjams, niekuo netikėti tik savimi ir Dievu.
Vyksta totalus karas prieš žmoniją. Ir lietuviai nuo senovės turintys patirtį priešintis okupantams privalo išgyvent.
Vienintelis teisingas kelias dabar, neieškoti apsišaukėlių gelbėtojų, bet savame rate, PIRMIAUSIA ŠEIMOJE, tarp giminių, tarp draugų ir bendradarbių išlaikyti nuo seno puoselėjamas vertybes.
Mums buvo uždraustas raštas, kalba, buvo primetinėjama svetima lietuviui komunistinė ideologija, bet tauta išgyveno ir išsaugojo save tik per šeimas, per tėvų mokymą, per teisingus įsitikinimus, per neapykantą svetimiems.
Atėjo toks metas, kai turime vėl išgyventi.
Bet tai padarysime ne per apsišaukėlių organizuojamus maršus, bet neprarasdami protėvių vertybių, neleisdami kvailinti savo vaikus, nesmerkdami, bet paprotindami apmulkintą tautietį.
O kai ateis laikas eiti į gatves, visi tai pajaus širdimi.
Tada ateis tikrasis sąjūdis, tada nereikės agituoti eiti į mitingus. Bus taip pat, kaip buvo griūnant savietski sajūzui.
Tik šį kartą, tikiuosi,  kartu su mumis bus ne vien Latvija ir Estija, bet visa Europa.

ah1       2021-05-22 23:17

kas įvyko Vingyje? ogi išsiblaivymas, ogi kad tauta daugiau nenori sąjūdžio atneštos laisvės pagimdyto bardako, kad degeneračių ir degeneratų prievarta vykdoma degeneracizacija nepriimtina, kad degeneracizacija - tai tautos naikinimas ir būtent dabar spręndžiasi Lieuvos ir lietuvių arba išlikimas arba sunaikinimas per degeneracizaciją.  Ir pirmiausia turėtų būti sprendžiamas degeneratų valdžioje klausimas ir degeneracizacijos protegavimas kaip viešo ir degeneratų privataus intereso supainiojimo klausimas, net neabejoju.

Laisvoji Lietuvos Vingio Respublika       2021-05-22 21:25

Dėkui autorei! Bravo! Tobula! Turbūt neįmanoma geriau parašyti! Nuostabiai taiklus, lakoniškas ir konceptualus straipsnis. Reikės, ko gero, išmokti atmintinai, kad galėčiau vėliau cituoti argumentuojant savo poziciją. smile

Trolintojus sustabdys pati tauta       2021-05-22 20:34

Dabar uzurpavusieji valdžią aiškiai suvokia, kad daugiau išrinkti nebus,
kad jų demagogijos elementai baigia išsieikvoti,
suvokia, kad dabar arba niekad.
Todėl taip skuba veikti su niekuo nesitardami, nieko nepaisydami, gniuždyti.
Tokios paniekos tautos valiai, kitaip mąstantiems jos intelektualams,
jų daugybei neteko stebėti net sovietiniais laikais. Covido pandemija menkniekis, lyginant ją su šiandieninės parsidavėliškos valdžios, jos press-tituškų niekšėjimo pandemija, priesaikos ir valstybės interesų išdavyste.
Moralinės teisės tylėti ir nieko neveikti daugiau tikrai neturime!

tiek       2021-05-22 20:24

Vingio Respublika nieko bendro neturi su dideliais pinigais nupirktų “masinių” mitingų Minske reiškiniu. Autorei dar reikėjo pravirkt ,kad gerb. Lukašenka neatidavė “nugalėjusiai jį rinkimuose” Tichanovskajai prezidento kėdės… Nesuprantu ,kaip tokio protingo kūrinio (kitaip nepavadinsi - tikrai ir idomu ir uždega) autorė yra pilnai pasimovusi ant pigaus LRT propagandos iešmo. Sakyčiau , Lietuvai pats laikas po trisdešimtmečio vietoj turėto lyderio ,kuris ,deja,per trisdešimt metų galutinai susimovė Tautos akyse ,susirasti naują, Lukašenkos vertą,bet savo Lietuvą ginantį lyderį .Koks broileris ,  “Prietaisas”’ , ar Grybauskaitė - ,palyginus, tik gailią šypseną kelia.

Vingis       2021-05-22 18:39

Vingio Respublikai spontaniški liaudies tribūnai labai tinkami. Lietuvos Valstybei spontaniškumo neužteks. Net katalonai, škotai be valstybinio mąstymo nėra valstybės.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.