Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Rasa Čepaitienė. Tualetų klausimu

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 18 d. 18:17

25     

    

Rasa Čepaitienė. Tualetų klausimu

Atsiprašau, kad tenka kalbėti apie tai, bet aš nekalta – jie pirmi pradėjo.

Kai pasiknisi atmintyje, pasirodo, kad ministro A. Dulkio viražai su leidimais/neleidimais naudotis kavinių tualetais GP neturintiems klientams nėra jokia naujiena, bet ir, panašu, kad joks neatsitiktinumas.

Bene anksčiausiai „tualetų klausimą“ supolitino andainykštis JAV prezidentas B. Obama. Tiesa, reikėtų pridurti, kad pirmasis į politikos ar, veikiau, į valstybės renkamų mokesčių sferą juos įtraukė dar senovės Romos imperatorius Vespasianas, paleidęs garsiąją frazę „pinigai nekvepia“. Bet grįžkime prie Obamos. Tasai nusprendė tualetus paversti translyčiams tolerantiška vieta, kai iki tol kultūriškai griežtai apibrėžtas privatumo ribas peržengti buvo leista besijaučiantiems esant kitos lytinės tapatybės moksleiviams (tai apėmė ir persirengimo kambarius bei dušų kabinas), kas sukėlė dalies visuomenės pasipiktinimą ir iššaukė teisminius procesus. Vėliau D. Trumpas atšaukė šį dekretą.

Lietuvoje „tualetų klausimas“ visu aštrumu iškilo pernai rudenį, vos tik į valdžią atėjo naujoji koalicija. Laisvės partijos primadona T.V. Raskevičius nusprendė, kad Seimo tualetai privalės būti lyčiai neutralūs, kas sukėlė daug kalbų ir, nors neprivedė prie rezultato, pakėlė tiek paties parlamentaro, tiek ir jo partijos žinomumą.

Minėti atvejai rodytų politikų mėginimus persvarstyti ir iš naujo sureguliuoti privatumo (ir atitinkamai intymumo) sferą. Nieko iš esmės stebėtino – jeigu imamasi pervertinti ir reglamentuoti seksualumo sritį, ypač bandant normatyvinti netradicinius jo aspektus, kodėl tad turėtų likti nuošaly kiti su genitalijų veikla susiję klausimai?

Tačiau jei paieškotume istorinių ar geografinių šių užmojų analogijų, akys nukryptų ne į ką kita, o pirmiausia į totalitarinių režimų vykdytą biopolitiką. Privatumo suvalstybinimas ir atitinkamas individo sukolektyvinimas buvo būdingas ne tik komunistams (prisiminkime bendrą gyvenimą komunose ar lagerių barakuose), bet ir naciams, iš savo aukų, varomų į dujų kameras ir priverstų nusirengti, atimdavusiems paskutinį joms likusį dalyką – teisę į kūno privatumą.

Aišku, čia paminėti atvejai – ekstremalūs, bet, nepaisant skirtingų motyvų, tendencija aiški. Valstybė pareiškia pretenzijas į piliečių, kurie šiuo atveju verčiami valdiniais, kūnus. Jie nusavinami valstybinėms reikmėms, rekvizuojami, tarkim, visuomenės sveikatos pretekstu per prievartą skiepijant, arba, kaip Kinijoje kovido pradžioje, – tiesiog užrakinant namie.

Tokiu atveju perteklinis pačių elementariausių kasdienių veiksmų, tokių kaip kad apsipirkinėjimas ar apsikirpimas ir pan., reglamentavimas bei reguliavimas, remiantis iš esmės absurdiškų shitty laws (ministro potvarkiai, numatantys, kam leidžiama ar neleidžiama lankytis viešuosiuose tualetuose, ir t.t.) ir shitty jobs (GP tikrintojai ir kontrolieriai) kūrimu, ne tik neturi jokios medicininės ar ekonominės prasmės ar vertės, bet ir pamažu verčia mus biomase. Biomase, su kuria reikia „tiesiog kažkaip tvarkytis“, tiesa, dar bandančia protestuoti, spardytis, ginti savo žmogiškajį orumą, tad ją reikia „kažkaip“ tramdyti, bauginti ir bausti. Kad ir atimant teisę nueiti į tualetą (beje, toli nesidairant, tai dažnai A. Lukašenkos kalėjimuose naudojamas suimtųjų protesto mitingų dalyvių kankinimo būdas – kentėk, o jei nebegali kentėti, lik apsidirbęs, cha cha…).

Taigi, panelės Šimonytės vyriausybė nuosekliai žengia jos idėjinių pirmtakų pramintu taku – paternalizmas paklusniesiems ir smurtas bei pažeminimai nenusilenkiantiems.

Tiesa, žymusis Dulkio potvarkis buvo skubiai atšauktas, matyt, paspaudus verslui. Čia vis dar galioja ekonominiai dėsniai ir galios logika. Jėga pripažįsta tik jėgą.

Bet, nors pinigai nekvepia, šios vyriausybės reputacija ir visuomenės pasitikėjimas ja jau senokai pašvinkę.

Fui…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah.ą       2021-09-19 11:32

Genocidas: deguonį riboja, į tualetus neleidžia,  bado ir užkrečia.

Al. bevardžiui       2021-09-19 11:06

Tikra partija yra ta, kuri iš tikro siekia tapti valdančiąja. Kaip tikras kareivis yra tas, kuris siekia laimėti karą, o ne tik dalyvauti vėliavos pakėlimo ceremonijose. Antra, valdžią gavus, ji turi ja naudotis, o ne trypčioti, kaip Valstiečiai. Dabar Valstiečių partija ima panėšėti į tikrą - jau susiprato sudaryti šešėlinę vyriausybę, transliuoja posėdžius. Tik ta jų programa yra per silpna. O NS, atrodo, vis dar ,,brandina jaunimą”. Kai subrandins, Didysis Pasaulio Perkrovimas ąjau, turbūt, bus pabaigtas. Kaip tik spės į savo pačių laidotuves.

Tikras laikraštis praneša žinių visumą. Tikrą laikraštį išoriškai primena Delfis. Tik jis užsiima ne žinių perdavimu, o klastojimu ir propaganda. Visa kita geriausiu atveju yra savišvietos kuopelės.

ANTANAS       2021-09-19 9:36

Vakcinuoti yra agresyvesni nesiskiepijančių atžvilgiu, nes jaučiasi apgauti. Juk jie buvo euforijoje gavę skiepą, o dabar yra aišku, kad skiepas ne kažką padeda, o gali ir pakenkti. Pasiskiepijusius apėmė neviltis ir tuo pačiu pyktis. Jiems atgal kelio jau nėra, o nesiskiepiję vis dar tebeturi pasirinkimo laisvę.

Prašalietis       2021-09-19 8:57

Anti rusiškame “proamerikiniame, vakarietiškame patriotizme” pasiklydusiai, vaikystėje “Brežnevinius marazmus”, kuriuose nebuvo girdėti tualetinių, “išgyvenusiai” Čepaitienei tegalima priminti, kad šiandieniniame Piš ir Co vairuojamame lansberginiame durnių laive nieko ypatingo nevyksta… Tualetų “klausimas pinigai nekvepia” Antikos laikais, negrams nevalia užeiti į baltaveidžių lankomus tualetus “demokratijos ir žmogaus laisvių citadelėje”, kurioje Kuks kuks klanas negrų “nekorė”, kai Stalinas “siautėjo su Siberijos gūlagais”, šiandiena būtų “keista”, jei Dulkys su vietiniais “mokslininkais visų sveikatos pasirūpinimui ir gyvybės išsaugojimui neparekomenduotų” kam į ir kokius tualetus dera “savo noru” vaikščioti…. Ateityje šiandieninisi prie valdžios ėdžių besitrinantys “politiniai veikėjai"ir juos aptarnaujantys “mokslininkai”, kuriais vairuojantys lansberginį durnių laivą “tiki”, “kompetentingai, remdamiesi mokslu” pasakys vakcinuoties ir nevakcinuoties kiek, ko ir kokiuose tualetuose bus galima “padaryti”....

XXR       2021-09-19 8:38

Ilgokai palaukęs, braukiu Čepaitienę iš mano gerbiamų žmonių sąrašo.

stasys       2021-09-19 6:58

Autorė taip ir nedrįso užduoti tikro ja kankinūsio klausimo ! Kodėl Sėimo narys T.V Raskevičius nepaprašė įrengti atskiro tualeto sau ir panašiems simbolizuojant jog seksualinės mažumos ir įvairios litinės orientacijos piliečiai mūsų visuomenėje gavo tikras ir vienodas teises su tradicinėmis ir tradicinės seksualinės orientacijos piliečiais !! Netgi nutrinus esančius ant viešu WC durų ‘diskriminuojančius lytinius ženklinimus’ mes susiduriame su realiais fiziniais poreikiais papildyti san.prietaisų asortimentą naujuose WC ,..pav. mažam reikalui ‘pritupiančiais individais’ , pardom, neradau tinkamo žodžio juos apibūdinti nediskriminuojant jų savivertės . Tai vistik autore ,tualetu problema , nėra figinė ar jšgalvota į kuria verslas gali numoti ranka pažvanginus kišenėje galinčiais pinigais . Ateina toks laikas kai valytojos šluotas teks kraustyti kažkur kitur ...o jų patalpas užleisti tai įvairovei .. tam kad tos permainos negąsdintų paprastu žmoniu ..priešingu atveju mes visi bijosime užeiti prispyrus bėdai ...bijodami ten rasti ta įvairove kuri peržengia mūsu pačiu padorumo supratima . Vistik reikia išmokti rašyti tai apie ka galvojate iš tikro ...

> Al       2021-09-19 1:20

Kaip turėtų atrodyti ta nors viena veikianti partija, ir tas nors vienas tikras laikraštis?

Al.       2021-09-18 23:42

Atrodo, kad pirmas reikalas yra skubiai sušaukti neeilinį Seimo posėdį dėl tualetų prieinamumo. Bet po šiuo darkymusi, manau, slypi rimtesnis reikalas - valdžia visiškai nepaiso žmonių nuomonės ir savo vertinimų ne todėl, kad būtų visiški idiotai, o todėl, kad yra įsitikinę, kad rinkimų nebebus. Lygiai, kaip JAV komunodemokratai. Jie ir dabar į valdžią pateko neteisėtai, o ateity ketina juos visiškai kontroliuoti. Tiki, kad taip bus. Kaip Lukašenka ar Putinas. Kaip sovietijos generaliniai sekretoriai. Ir yra įsitikinę - ir visai pagrįstai - kad jei įvyktų sistemos sutrikimas, ir valdžią jie prarastų, tai jiems nieko neatsitiktų. Už jų mūru stovi kominternas, o tauta yra tiek baukšti, kad neišdrįstų įvykdyti įstatymų reikalavimo nubausti už valstybės išdavystę ir priesaikos sulaužymą. Jei tauta turėtų tikrą opozicinę uzurpatoriams vadovybę, ji visų pirma rūpintųsi kaip užtikrinti teisingus rinkimus.Ir, žinoma, turėti ką rinkti. O tam reikia turėti nors vieną veikiančią partiją ir nors vieną tikrą laikraštį.

Kis       2021-09-18 22:47

I reitingus jie skersa deda,jie bijo tik kartuviu.

Jo, stipriai padirbėta        2021-09-18 22:26

Nėra baltarusiško biokuro - 20 milijonų nuostolių , JAV sankcijos kalio trąšų tranzitui į Klaipėdą - 100 milijonų nuostolių , tvora pasienyje - 150 mil. Taivanio atstovybė virš 300 milijonų nuostolių.  O kur dar karas su Rusija. Reikia įvesti naujus mokesčius ir didinti kainas.

Va, va       2021-09-18 22:26

Teisingai sakė Šimonytė šiandien Trakuose, prisirijote visi valdiškų kotletų, kuriuos ji asmeniškai kepė, tai dabar tik apie tualetus ir tegalvojate!
Nei gėdos, nei sąžinės.

NeKonservas       2021-09-18 22:21

DIDŽIAUSIAS KONSERVŲ GAUJOS DARBAS - KONSERVŲ CHUNTOS ATITVĖRIMAS TVORA NUO LIETUVOS ŽMONIŲ - TIKRA DEMOKRATIJOS VIRŠŪNĖ

Ech, tamsi naivi tauta       2021-09-18 22:20

Pirma tikėjo valdiška buhaltere, išreklamuota rinkimams, dabar gi viltys į kitą bobelę!
o juk isskyrus eilinį pensijų padidinimą, Blinkė niekuo daugiau nepasižymėjo!
Ai, pilvukas kaip pas eilinę kaimo Marcelę, rozais matyt čierką su lašiniu ir raugytu agurku padaro

RAIMONDAS       2021-09-18 22:19

PSEUDOPATRIOTŲ ENERGETINĖ NEPRIKLAUSOMYBĖ:
1. Pirkti Rusijos Jamalo telkinio suskystintas dujas, kurios atplukdomos į Klaipėdą JAV tarpininkų laivais.
2. Pirkti Astravo elektrą iš Latvijos tarpininkų.
3. Bliaunant patriotinius lozungus pasiimti OTKATUS sau į kišenę.

Pradedu stipriai abejot,        2021-09-18 22:17

ar Šimonytė nėra infiltruota nepalankių Lietuvai spec tarnybų į Lietuvos politiką, konservatorių partiją ir tt. Nes taip uoliai ir skaudžiai šaudyt sau į koją, skaldyt visuomenę, diskredituot partiją gali tik beprotis arba spec agentas

Komjaunimo tiesa       2021-09-18 22:16

Kai numirs Simonyte bus organizuojami autobusai iš visos Lt palydėti velione į paskutinę kelionę.Daugelis verks stovėdami eilėje .Lukiškių aikštėje bus pastatytas mauzoliejus kur gulės balzamuoti aukščiausi Dinadtijos partijos vadai, vaikai su istorijos mokytojomis lankysis per ekskursijas.

Klausimėlis       2021-09-18 22:15

Be transvestitų lietuva sužlugs? Narkotikai turi būti lengvai prieinami valstybėje? Liberalizavimas surogatinės motinystės, kad suteneriai galėtų pardavinėt vaikus užsienio iškrypėliam?
Ir dar jėga kuri neša šiuos pasiūlymus save konservatoriais vadina… Palygink su Lenkijos konservatoriais.

2020-2021 Vilniuje ir Kaune       2021-09-18 22:11

2020-21 KAUNE : naujieji Kauno ledo rūmai , tiltas į Nemuno salą , Greta „Žalgirio“ arenos a daugiafunkcis vandens sporto centras su olimpinio dydžio baseinu, SPA zona bei sporto klubu , vienintelio šalyje mokslo muziejaus „Mokslo sala“ , rekonstruota Laisvės alėja - ilgiausia pėsčiųjų gatvė Rytų Europoje , Aleksoto inovacijų pramonės parke (AIPP) kuriama infrastruktūra , pilnu tempu vyksta S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybos, toliau vyksta sporto halės rekonstrukcija, ruošiamasi Sporto gatvės aikštės atgimimui ir naujojo lengvosios atletikos maniežo statyboms.

2020 VILNIUJE : pliažas .
2021 : suoliukas , perėja

Remigijus       2021-09-18 22:10

Tarptautinis LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transeksualų) judėjimas faktiškai tapo internacionalinio komunistinio judėjimo įpėdiniu ir pakaitalu. Idėjinis ir oganizacinis paties LGBT judėjimo branduolys yra ideologiškai ir politiškai jam vadovaujantis etatinių aktyvistų avangardas. Nuo savo pirmtakų – profesionalių komunistinių revoliucionierių – jis skiriasi nebent tuo, kad jam nereikia veikti pogrindyje, o jo revoliucinis triūsas dosniai apmokamas ne tik privačių rėmėjų, bet ir daugelio valstybių mokesčių mokėtojų pinigais. Šių aktyvistų – judėjimo politinio elito – santykis su eiliniais nariais ir jų tariamai ginamais bei laisvinamais seksualinių mažumų atstovais yra lygiai toks pat, koks kadaise buvo komunistinio judėjimo vadų santykis su panašiai ginamais ir laisvinamais bei į kovą už ,,šviesią ateitį“ vedamais proletarais. Vieni ir kiti tėra laikomi įrankiais tik vadams žinomiems tikslams įgyvendintii.

LINKSMUOLIS       2021-09-18 21:59

LIETUVOS VEIDMAINIŲ PSEUDOPATRIOTŲ HIMNAS

VOGSIM IŽDĄ - KIEK NORĖSIM,
RUSĄ - ŠUNS DIENOM IŠDĖSIM,
JANKIUI - RURĄ ATGAIVINSIM,
DEMOKRATIJĄ - PAMINSIM.

Laukiu nesulaukiu        2021-09-18 21:49

kada prasidės šildymo sezonas ir žmonėms reikės mokėti 60% didesnes sąskaitas. Pažiūrėsim, kur tada bus konslibų ir gėjukų reitingai.

Nusivylęs        2021-09-18 21:47

Jie politiniai lavonai, jau tas aišku. Niekada neatsimenu, kad dėl kokių nors sprendimų būtų reikėję šarvuočių prie Seimo, ypač po sausio 13.

Gyvenimas pagal Švaba       2021-09-18 21:45

Gyvenimas pagal Švabą: Jiems visai nesvarbūs mūsų vertinimai, tam jie turi šarvuočius prie Seimo ir tvoras prie vyriausybės. Juos vertina Švabo chebrytė, kuri jais patenkinta ir dar manau paskatina geriau kontroliuoti skaitmeninį konclagerį.

Raimis       2021-09-18 21:42

PIŠ žydrasis kabinetas- bankrote…Tai pati klaikiausia, šaliai žalingiausia vyriausybė per 30metų... Remkime LŠS pastangas ONS režimą reformų keliu paversti demokratine santvarka daugumos labui. Dalyvaukime prekybos tinklų boikote ir valdančioji klika, netenkanti tautos palaikymo ir neteksianti ir jegos institucijų palaikymo,žlugs ir sulauksime išankstinių rinkimų...

Reitingai su*bi*nej       2021-09-18 21:40

Pagaliau bent lrytas lentelę išbezdėjo:
Dulkys +22 -68
PiŠ +21 -69
GL +19 -74
Armonautė +17 -74


Rekomenduojame

Ignas Vėgėlė. Patyčios Lietuvoje

Informacinis karas. Aurimas Navys

Regionų politika? Audris Narbutas

Robertas Grigas. Apie liūdnus panašumus

Latvijoje atviros tikintiesiems lieka tik tradicinės Mišios

Prancūzijoje moksleivis šaukė „Allahu Akbar“ prisimenant islamisto nužudytą mokytoją, tėvas grasino padegti mokyklą

Skiepijimo strategija nukrypo ne į motyvavimą, o į grasinimą – Prezidentūra

Niujorko teisėjas uždraudė tėvui lankyti savo dukrą, kol šis nebus pasiskiepijęs nuo Covid

Nuo bačkos. Vytautas Landsbergis: Atsisakantys vakcinuotis žmonės turėtų mokėti „karstelio mokestį“

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Konfliktas Europos Parlamente: išklausykite EK pirmininkės ir Lenkijos premjero kalbas

Lenkijos premjeras M. Moravieckis Europos parlamente: Europos Sąjunga nėra valstybė. Valstybės yra Europos suverenai, kurie nustato ES kompetencijas

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.