Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė

Rasa Čepaitienė. Signalinės sistemos I. Pidžinas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. sausio 12 d. 10:21

40     

    

Rasa Čepaitienė. Signalinės sistemos I. Pidžinas

Vis dėlto šiuosyk pabuvau babce gintariniais dantim… Sausakimšoje madingoje kavinėje sostinės centre pagaliau pavyko įsitaisyti prie vieno iš šalia sugrūstų staliukų. Kaimynystėje sėdėjo du jaunuoliai, tad nenorom girdėjau jų pokalbį. Netrukau pastebėti, kad vienas pašnekovų po anglišką žodį įsigudrina įterpti net trumpuosiuose sakiniuose, o ilgesniuose jie eina pramaišiui su lietuviškais kone santykiu vienas prie vieno. Kito kalba buvo žymiai švaresnė. „Gal emigrantų vaikai?“ – šmėkštelėjo mintis. Bet ne, „pas mus, Vilniuje“, nugirdau. Besiruošdama išeiti išdrįsau pasakyti pastabą. Anglinėtojas staiga paraudo. „Taip kalbama mūsų chebroje“, – atšovė.

Žinau, kad tokia kalbos mišrainė dabar populiari tarp hipsterikuojančio jaunimo. Tik sunku numanyti šios tendencijos paplitimo ir įsišaknijimo mastus. Man, kaip kultūros istorikei, kalbos vartojimo klausimas neišvengiamai iškyla tyrinėjant lietuvių bendruomenės savivokos raidą. Nuo Mikalojaus Daukšos XVI-ame amžiuje iki Romualdo Ozolo XXI-ame, mūsų intelektualams rūpėjo seniai pastebėtas reiškinys, kad lietuviakalbiai noriai ir lengvai pasiduodavo svetimų kalbų įtakai, su džiaugsmu pereidami į jų vartosenos lauką, kas neišvengiamai vedė į nutautėjimą. Šiam procesui paskatinti būta ne tik tiesioginio spaudimo, kunigams pamokslaujant, kad Dievas, matote, nesupranta šitos mužickos movos, tad dera melstis teisingai, lenkiškai, arba govorite na čelovečeskom jazyke, kaip dažnam sovietiniam piliečiui pasitaikydavo išgirsti apsilankius su reikalais kokioje nors to meto kontoroje. Bet ir laisvanoriško apsisprendimo, tikintis pereiti į aukštesnę, pažangesnę, labiau vertinamą kultūrą, tuo pasiekiant ir geresnį socialinį statusą bei materialinį gerbūvį. Šiai traukai atsispirti ar iš jos išsiveržti, jau prireikdavo nemenkų pastangų, tad jos įtaka menko tik 1918 m. susikūrus nepriklausomai tautinei valstybei, grįstai lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimu. Bet šiandien juk irgi gyvename laisvoje ir nepriklausomoje šalyje? Argi čia lietuvių kalbai galėtų kas grėsti? Anksčiau rusenome, dabar anglėjame, – deja, tenka prisiminti kažkieno vykusiai paleistą gerą kalbos jausmą demonstruojančią ir kartu gilią problemą apčiuopiančią frazę...

Neabejoju, kad tas kokių 25-erių metų jaunuolis manosi esąs labai cool and modern. Bet toks nėra. Klausant jo apėmė gilus svetimos gėdos jausmas ir pyktis. Savos kalbos ir kultūros savanoriškas gėdijimasis ir palaipsnis išsižadėjimas rodytų ne šaunumą bei išsilavinimą, o tik, veikiausiai iš šeimos paveldėtą, nesąmoningą rytietišką servilizmą – į kraują įaugusį įprotį akimirksniu nusilenkti bet kam, kas tik numanomai yra pranašesnis, taigi ir didžiulius vidinius kompleksus, kuriuos tikima tokiu būdu įveikti ir kurie, užuot išsklaidyti, per nepriklausomybės trisdešimtmetį tik dar labiau subujojo. Paradoksas, nepaisant aktyvios rusifikacijos, sovietmečiu nuo nutautėjimo mus apsaugojo tai, kad nepasidavėme „Didžiojo brolio“ apžavams. Nes jie buvo tuščiaviduriai. Nes, išskyrus skambius propagandos žodžius, iš tiesų jis neturėjo civilizacinio pranašumo, kuris suviliotų ir įtrauktų. Priešingai, nesyk bendraudama su vyresnės kartos rusų inteligentija, esu pastebėjusi nuoširdų žavėjimąsi pribaltais – jų tvirtu tautiniu stuburu, europietiška savigarba ir dvasios laisve. Nesinorėjo jų nuvilti, tad neminėdavau gilių savivokos problemų, vis stipriau pasireiškiančių šalyje, intensyviai besiintegruojančioje į Europą ir už tai sumokančioje aukštą savo tautinio tapatumo nykimo kainą... Kokie tai geitai, atverti ing eternitę...

Aišku, kai kam šis nerimas gali pasirodyti perdėtas. Anokia čia bėda – sakytų. Juk tas jaunuolis, be abejonės, esant reikalui sugebėtų pašnekėti ir taisyklingai. Nebūk kalbajobe.

Bet čia bandau rašyti apie platesnį, nei vien kalba, reiškinį. Kiek mumyse to tikro, neimitacinio, europietiškumo, kai piliečiai privalėtų būtų laikomi lygiais prieš įstatymą, kai turėtų klestėti visiems vienodos demokratinės laisvės bei teisės? O kiek to nelemto sovietinio ar net dar senesnio, priklausomybės laikų, baudžiauninkiško paveldo, kuris vis nejučia tebeišlenda, tik prisidengęs menamo europietiškumo dangalais? Panašiai kaip čia pastebėto pidžino – kalbų maišymo(si) – pasienio ar (post)kolonijinėms visuomenėms būdingo reiškinio, atveju, argi tokio hibridiškumo apraiškų sočiai nerastume nūdienėje politikoje, versle, biurokratijoje, teisėtvarkoje, galiausiai – viešojoje erdvėje? Visur, kur iš po pažangia retorika ir piarininkų išpuoselėtu įvaizdžiu, lengvai tepakrapščius, imtų lįsti visai kiti, ne tokie gražūs ir kvapnūs dalykai. Ne kaip pavienės, atsitiktinės negerovės, o kaip struktūrinis reiškinys.

Buvo galima prognozuoti, kad po kiek plačiau nuskambėjusių Lazdynų ligoninės gydytojo ar Lazdijų muziejininko savižudybių į viešumą iškilusi mobingo tema didžiojoje žiniasklaidoje ilgai neužsibus. Taip ir įvyko. Juk, skirtingai nuo metoo bangos, kur bent buvo galima ligi valiai čepsėti pikantiškomis detalėmis, vojaristiškai smaguriaujant uždraustųjų tarnybinių santykių išviešinimą arba neįrodomais kaltinimais lengvai susidoroti bei diskredituoti priešininkus ar konkurentus, visas gyvenimo sritis persmelkusi paslėpto, latentinio ar net atviro smurto, prievartos ir patyčių atmosfera darbe, namuose, socialiniuose tinkluose ir taip toliau, yra sistema, ant kurios ir laikosi šis šimtmečiais ugdytas ja načalnik – ty durak mentalitetas.

Tačiau kaip šioje sistemoje, kur visiems vienodos taisyklės ir elgesio normos negalioja, o klesti dvigubi standartai „saviškiams“ ir „svetimiems“, neklystamai susigaudyti, kas yra kas? Tam ir padeda signalinės sistemos. Kalba, manieromis, ženklais, simboliais ir išpažįstamomis vertybėmis leidžiančios atskirti tuos saviškius nuo svetimųjų. Viena jų – neužmirštuolė.

Bus daugiau.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys        2020-01-14 17:59

..aš jau suabejojau ar stasys čia yra aršiausias ..smile

Prašalietis       2020-01-14 17:29

Prašaliečiui 2020-01-14 14:53 Tokius su “profesoriškais blatnumais”, neturinčiais nieko bendro su tuo kas yra vadinama ironija, literatūrine užuomina, ne jokia “aliuzija”(prancūziškai-allusion),parašytus tekstus suprasti yra vieni niekai ir mažaraščiui kaimo bernui. Juokingiausia yra tai, kad ši “profesorė ir kultūros istorikė” pati neturi jokios kultūros ir savo straipsnelyje “girdėtą“lietuvių kalbos kraipymą “gina” į tą kalbą prikišdama dar primityvesnių, bet “profesoriškai-istoriškai kultūringų” rusiškų, lenkiškų ir kitokių “tautinių patriotinių blatnumų”.

To ponia Rasa       2020-01-14 16:14

Aš tai supratau, kad ponia Rasa naudoja Jūsų išvardintas svetimybes, pašiepdama tokių svetimybių vartotojus, kaip kitaip suprasti? Pastebėjau vieną klaidą” jos tekste: “dvigubi standartai”. Pagal mane standartai yra dvejopi, arba skirtingi. Nes dvigubai, tai yra du kartus daugiau to paties. Vidurinę mokyklą baigiau daugiau nei prieš 50 metų. Lietuvių kalbos pamokas, apskritai, gimtosios kalbos vartojimą mokykloje prisimenu, kaip savotišką terorizmą iš daugumos mokytojų pusės. Jau nekalbu apie rusų kalbos žodžių pavartojimo atvejus. Juos keiksmažodžiais laikė, net ir visai padorius. Kalbos mokytojams skundė, o tie baudė pažymiais. Net piktino, kad ir tarmiškai kalbėti draudė: tik literatūrinė kalba. Bet už tai dabar kraupstu, girdėdamas, kaip dabartiniai mokiniai su mokytojais kalbėti drįsta: kaimo, rusų ir lagerio žodžių ir išsireiškimų miksas. Norėtųsi, kad būtų ir dabartiniai mokinukai bent mokyklose drausminami gimtosios kalbos prasme…

To ponia Rasa       2020-01-14 16:02

Aš tai supratau, kad ponia Rasa naudoja Jūsų išvardintas svetimybes, mėgdžiodama ir pašiepdama tokių svetimybių vartotojus, kaip kitaip suprasti? Pastebėjau vieną klaidą” jos tekste: “dvigubi standartai”. Pagal mane standartai yra dvejopi, arba skirtingi. Nes dvigubai, tai yra du kartus daugiau to paties. Vidurinę mokyklą baigiau daugiau nei prieš 50 metų. Lietuvių kalbos pamokas, apskritai, gimtosios kalbos vartojimą mokykloje prisimenu, kaip savotišką terorizmą iš daugumos mokytojų pusės. Jau nekalbu apie rusų kalbos žodžių pavartojimo atvejus. Juos keiksmažodžiais laikė, net ir visai padorius. Kalbos mokytojams skundė, o tie baudė pažymiais. Net piktino, kad ir tarmiškai kalbėti draudė: tik literatūrinė kalba. Bet už tai dabar kraupstu, girdėdamas, kaip dabartiniai mokiniai su mokytojais kalbėti drįsta: kaimo, rusų ir lagerio žodžių ir išsireiškimų miksas. Norėtųsi, kad būtų ir dabartiniai mokinukai bent mokyklose drausminami gimtosios kalbos prasme…

To ponia Rasa       2020-01-14 16:02

Aš tai supratau, kad ponia Rasa naudoja Jūsų išvardintas svetimybes, mėgdžiodama ir pašiepdama tokių svetimybių vartotojus, kaip kitaip suprasti? Pastebėjau vieną klaidą” jos tekste: “dvigubi standartai”. Pagal mane standartai yra dvejopi, arba skirtingi. Nes dvigubai, tai yra du kartus daugiau to paties. Vidurinę mokyklą baigiau daugiau nei prieš 50 metų. Lietuvių kalbos pamokas, apskritai, gimtosios kalbos vartojimą mokykloje prisimenu, kaip savotišką terorizmą iš daugumos mokytojų pusės. Jau nekalbu apie rusų kalbos žodžių pavartojimo atvejus. Juos keiksmažodžiais laikė, net ir visai padorius. Kalbos mokytojams skundė, o tie baudė pažymiais. Net piktino, kad ir tarmiškai kalbėti draudė: tik literatūrinė kalba. Bet už tai dabar kraupstu, girdėdamas, kaip dabartiniai mokiniai su mokytojais kalbėti drįsta: kaimo, rusų ir lagerio žodžių ir išsireiškimų miksas. Norėtųsi, kad būtų ir dabartiniai mokinukai bent mokyklose drausminami kalbos prasme…

Prašaliečiui       2020-01-14 14:53

Teksto suvokimo problemos? Neteko girdėti apie ironiją, groteską, farsą? Nepagaunat straipsnyje esančių literatūrinių aliuzijų? Tuomet marš greičiau prie knygų, mokytis smile smile smile

V.R, palaiko ONS supuvėlius...?       2020-01-14 13:57

Anonimo komentaras(apačioje) po šiandienos balsavimo seime pirmojo etapo tikrai tikslus…Manau, ne tik forumų ir dem..reformų gerbėjai svarsto -kokių bendrų interesų su ,,lovio’‘partijoms turi tariamo demokrato V. Radžvilo vedamas VF,kad savo tylėjimu pritaria aukštesnei kartelei?
KF yra už reformas ir ,savaime aišku, už 3 proc.  kartelę....(Reiškia VF reziduoja burokevičininkai,ant TSKP platformos? O KF ima viršų savarankiškumo šalininkai _ jei palyginsim su sąjūdžio laikų diskusija apie LKP savarankiškumą)..Radžvilo fanatai palaiko tradiciją- kuo aukštesnę kartelę...??
Demokrato ir sajūdininko kaukė dengia puikius tekstus kuriančio profesoriaus murziną veidą...Realybėje ,be kaukės, jis prieš ONS oponentų bendrą bloką, tylėjimu faktiškai pritaria anūkui ir liberastams kartelės klausimu…Šūkauja tekstuose apie NS kūrimą, bet po Lietuvą nelaksto su kompanjonais ,bent savaitgaliais…
Žodžiais palaiko trispalvę ir drąsią mokytoją, realybėje nei kalbos mitinge rėžia , nei atstovą siunčia….
Šaunuolis ,profesoriau,laikas parodyti tikrąjį veidą, kad demokratai ieškotų tikro lyderio, o ne uodegizmo ideologijos platintojo,,
LPS veteranas A. Karčiauskas


Pirmyn, demokratų šalininkai…,Reformų , tame tarpe 3 proc. kartelės reikia suvereno naudai ,reikia tautos išlikimui…ET pataria įvesti 3 procentus taipogi….Superkorupcinis nomenklatūrinis dabartinis režimas, ,sukurtas ,,tradicinių” ,t.y. ,,lovio’‘partijų - anūko, liberastų, raudonųjų -LSDP ir kitų, nori leisti joms toliau vogti mažiukams skirtus mandatus…Pirmyn, nežiūrint į tai , kad vagių partijų apduję šalininkai pasisako už vagių ir antidemokratų interesus….

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/seimas-zenge-pirma-zingsni-nausedos-veto-atmetimo-link-politine-valia-yra.d?id=83263759&com=1

Prašalietis       2020-01-14 12:17

Kaip “profesorė ir kultūros istorikė” R. Čepaitienė sugeba savo “patriotinę meilę” taisyklingai lietuvių kalbai ir jos tinkamam naudojimui išreikšti tokiais “daug ką pasakančiais lietuviškais žodžiais"kaip: babce; hipsterikuojančio jaunimo,mužickos movos,govorite na čelovečeskom jazyke,cool and modern, servilizmą, ing eternitę...,pidžino,iškilusi mobingo tema, vojaristiškai smaguriaujant, ja načalnik – ty durak… Kas galėtų pasakyti, paskaitęs šios “profesorės ir kultūros istorikė“parašytus “tautiškai patriotinius lietuviškus” žodžius, kuo šios “kultūros istorikės” lietuvių kalba skiriasi nuo jos minimo"hipsterikuojančio jaunimo”.....

stasys        2020-01-14 12:11

čia jau panašu į kabinėjimąsi prie autorės .. ir jos teksto . Mintis išsakyta aiškiai ir pastebėta problema taikliai .

Rasos gerbėjai       2020-01-14 9:25

O nemanote, kad lietuvių kalboje legaliai vartojamų tarptautinių žodžių nežinojimas ar sunkumai įveikti kiek ilgesnį tekstą yra jūsų, o ne autorės problema? Bet kuris autorius turi teisę nepataikauti skaitytojams, net gerbėjams, ir rašyti taip ir tokio dydžio tekstus, kokius mato reikalą rašyti, argi ne?

Miela p. Rasa,       2020-01-14 8:06

senokai gyvenu toliau nuo Lietuvos. Šeimoje išlaikėme gimtąją kalbą tokią, kokią išsivežėme. Vaikai nenutautėjo. Tuo didžiuojamės. Sutinku su Jūsų teiginiais dėl gimtosios kalbos išsaugojimo, grynumo. Tačiau Jūsų str. atrandu tokius žodžius, kurie turi puikiausią lietuvišką pakaitalą. Klausimas kodėl Jūs pati nevengiate svetimybių. Vartojate žodžius, kurie ir lietuvių kalba puikiai įprasmintų mintį. Pvz.:
rytietišką servilizmą - išsiverčiau pagal tarpt. ž. žodyną - vergiškumas pataikavimas;
Prasmiškai neišsiverčiu: Hipsterikuojančio?;
mobingo tema (ar tai apkalbos?)?;
vojaristiškai smaguriaujant - ką tai reiškia?
Jums, kaip kultūros istorikei, kalbos vartojimo, lietuviškumo klausimas turėtų būti pirmoje vietoje. Ir ypač savo rašiniuose.
Tiesa, neretai rašiniai, kaip ir Vyt. Radžvilo, būna per ilgi.
Jūsų gerbėja.

 

latentinio ar net atviro smurto, paslėptinis, lnematomas, išoriškai nepasireiškiantis lot.

 

stasys        2020-01-13 14:39

A.Juozaičiui jaunamartės ieškančiam   2020-01-13 13:24 > Tamstelė nemato kaip beviltiškai atrodo tos pastangos kažką  lipdyti surenkant tuos mistinius 10 procentu iš visu pakampiu ir ar to reikia kažkodėl tamsta savęs neklausia ? Pamakalavus pirštais, jau dabar aišku, per sekančius rinkimus valstiečiai papildys autsaideriu gretas , todėl viename katile gali atsidurti labai prieštaringos partijos kurias vienys ne vertybės ir tikslai o noras papulti į valdžia pasinaudojant anti-koncervatoriška isterija . Ar tokie tikslai atitinka Lietuvos visuomenės lūkesčius ? Tai kas šiandiena Seime vyksta su jos valdančia dauguma .. labai aiškiai pamodeliuoja kaip antodis Seimas po sekančiu rinkimu jei ta taip vadinamoji opozicija ir toliau modeliuos bendro katilo rinkimines metodikas . ukrainietiškai tai skamba kaip „boršč“. Be abejo dėl skonio niekas nesiginčija , tik manau tai dar toliau nublokštu ta taip vadinama patriotinį sparną į tas reitingu galiorkas kaip nesugebėjusius suformuluoti aiškias ir tvarias idėjas visuomenei . Kas šiandiena dar kalba apie valstiečiu programa ir ju pažadus ..? kas norės pabandyti rasti kalba A.Juozaičiu kai jam taip nesiseka rasti sau pritariančiu . ? Iš savęs tie žmonės nėra blogi , bet jie vs dar tyki kad gali rinkimus laimėti tik kalbas rėždami mitinguose.

Profesorė šį tekstą išvadino DURNIZMU...       2020-01-13 13:24

Matyčiau , kad VF laikosi uodegizmo ir izoliacionizmo, o ne lyderiavimo nacionaldemokratų baruose politikos. Prof. V.R. faktinės antisąjūdininkiškos antivienybinės nuostatos pagrindu laikomasi atstumu nuo visų ONS oponentų, kaip nuo raupsuotojų ir ne tikratikių smilesmile.Todėl ONS padrikuose renginiuose vyrauja nesėkmės,nesikalbėjimas ir migla…
Uodegizmo metafora tinka VF už nusišalinimą ir visišką bankrotą 3 proc. klausimu ir Trispalvės mitingo klausimu…Tiesos dėlei reikia pastebėti, kad gelbėja forumus nuo vilkimosi uodegoje- nuo uodegizmo, daugiausia KF ir asmeniškai A. Rusteikos lyderystė.Pgarba jam už tai. V.R. tik parašė organizatoiui Kęstučiui tekstą su reikalavimais, kuris sutrumpintas ir įdėtas į reklamos aprašymą.
Ar toks kuklutis VF įnašas (R. rezoliucijos projektas) šio mitingo kontekste dera žmonėms, prisiėmusiems misiją sukurti NS-politinę jėgą, kuri iš pagrindų sieks pakeisti,atnaujinti Lietuvą....Suprasčiau-neturi laiko- jei jų ,,desantai” per savaitgalius lakiotų po gyvenvietės, kurdami NS grupes, bet net tame -uodegizmas…Laukia internete savo tūkstančių steigėjų, o sulauks- šnipšto..Niekaip nesuprantu, kodėl VF šulai (ir gajesni patrijonai_) su moksliniais laipsniai nemato savo pražūtingų klaidų, kurios baigsis NS nesukūrimu ir demokratų krachu Seimo rinkimuose.. Nereikia būti aiškiaregiu,kad matytum, jog būtent VF lyderis V. Radžvilas praktiniais veiksmais darė ir daro viską ,kad Seimo rinkimuose 10 proc. (tiek beliko samoningų patriotų) rinkėjų balsų nueitų į kanalizaciją išsibarstydami tarp aibės mažiukų. V.R. piestu prieš vienybę ir bendrą koaliciją. Jo tekstai -puikūs, o realus veikimas politiniame lauke-tragiškas ir atvirkščias tekstų žodžiams…. Tai jau ne uodegizmas-šią kryptį į susiskaldymo bedugnę,plojant VF kitiems nariams, nulemia arba asmeninės jo dvasinės problemos arba samoningas kažkoks kerštaujantis jo veikimas globalistų-federalistų ir ONS naudai… Jei VF nariai nesuvaldys V.R. izoliacionistinių ,antisajūdinių polinkių, jie kartu su juo turės prisiimti atsakomybę už tragiškas radžviliškos ,,politikos” pasekmes rudenį...

Paulius pasipiktinusiam       2020-01-13 10:23

būtent vengdama tokių komentarų ponia Čepaitienė ir apsiribojo tik bemaž „atsitiktinai“ tekste atsidūrusiomis užuominomis apie servantilizmą ar ja načanik ty durak. Galite kiek norite neigti praeitį, bet tai tik dar labiau komplikuos situaciją, jei ją apskritai dar galima komplikuoti. O manymas, kad kiekviena karta pradeda savo kelią istorijoje nuo švaraus lapo… naivumas, visokeriopai skatinamas tų, kuriems naudinga kurti iliuzijų pasaulyje gyvenančius pavaldinius

tiek> Paulius       2020-01-13 10:13

žinok ,net ir pats esi kilęs iš beždžionės (kaip ir mes visi),todėl….. Ką noriu tuom pasakyt? Ogi ,kad tas bandymas prikišt Lietuvai,lietuviui ir jame pirmiausia stengtis įžiūrėt išskirtinai kažkokį įkyrėjusį atseit valstietiškumą/baudžiauninkiškumą yra tiesiog paties neišsilavinimo požymis. Pagal mane ,gi, - visi lietuviai kilę išimtinai iš savo Tėvynę sukūrusių karžygių.(karžygis - visai nebūtinai juk tik ant arklio ,būtinai su dideliu kuolu /vėzdu.Man lietuviškas karžygis labiau neša į Maironį , Donelaitį ,Ozolą,Basanavičių .Daug ir tikrai garbingų  lietuviškų karžygių turime .Kuom ir didžiuojamės .

Man       2020-01-13 9:33

regis, šiandieninė visuomenė (ypač jaunimas) vartoja tą savo puskalbę vedini ne žavesio svetimai kultūrai, o negebėjimu ir nenorėjimu įdėti pastangų ir išmokti taisyklingai kalbėti apskritai. Kertu lažybų, absoliuti dauguma jų nemoka taisyklingai kalbėti nei viena kalba. Jų kalboje pilna angliškų žodžių ir sakinių konstrukcijų, tačiau jų įvairovė - labai menka. Savo kalboje tie žmonės pusę veiksmažodžių pakeičia žodžiu “turi”, pusę prielinksnių - “su”. Juokingiausia, kad patys anglakalbiai juokiasi iš tokių savo tautiečių, kurie viską “turi” - tai prasto išsilavinimo požymis.
Taip kad, tai ne tiek servilizmo, kiek prasto išsilavinimo ir žemos kultūros visuomenėje požymis.

Paulius       2020-01-13 9:15

ponia Čepaitienė rašo apie „tą prakeiktą, dėl visko kaltą, rytietišką servantilizmą“. Tačiau nedetalizuoja kaip jis įsitvirtino ir iš kur atsirado. o aš manyčiau priežastis esant grynai istorines - absoliuti dauguma lietuviakalbių kilę iš baudžiauninkų ir kumečių - šiek tiek modernizuoto vergijos varianto. Atitinkamai ir paveldėtas nevisavertiškumo kompleksas, su jį lydinčiomis kompensacijomis. Nereikia net šitų gailęstį ar juoką keliančių bandymų „kalbėti moderniai, civilizuotai“. Pakanka prisiminti kažkada (o gal ir dabar - reiktų tų „modernėjančių“ pasiteirauti) populiarų obalsį „eikime į europą“ ar einame. Tiesą sakant tai buvo pats tikriausias simptomas. ir pranašiškas ženklas to, kas nutiks ten „nuėjus“. Na, o Gabrielės komentaras net nekomentuotinas - dar viena iliustracija…

Gabrielė       2020-01-13 7:20

O iš tiesų ar nekyla klausimas, kad modernus žmogus didžiąją dalį informacijos gauna jau ne gimtąja kalba, skaitydamas verstinius straipsnius, bet iš pirminių šaltinių, kurie dažniausiai figūruoja visiems prieinama,tarptautine kalba. Kadangi didžiausią kiekį informacijos (šiuo atveju spektras labai platus: nuo pramoginio pobūdžio iki mokslinio) gauname anglų kalba, tokiu būdu ir mąstome, o galiausiai ir pateikiame kitiems. Galų gale - mes norime būti išgirsti siaurame gimtosios kalbos ratelyje, ar kad mūsų mintys būtų girdimos visame pasaulyje?

komentatoriui "Iš šono"       2020-01-13 7:01

Nesupratai nieko

komentatoriui "Iš šono"       2020-01-13 7:00

Nesupratai apie ką rašoma

komentatoriui "Iš šono... " 2020-01-12 21:47       2020-01-13 6:58

Net nesupratai apie rašoma

Žiuri-klausom Eurovizijos kankūrsą per Ėlėrtė:       2020-01-12 22:21

Donata Virbilaitė – „Made of Wax“
Justas Lapatinskas -  „Highway Story“
„Glossarium“ – „Game over“
Petunija – „Show Ya“
Andy Vaic – „Why Why Why“
MEANDI – „Drip“
Monika Marija – „If I Leave“.

Iš šono...       2020-01-12 21:47

Ta profesorka, didi kalbos gynėja(???), pati barstosi SPAMAIS,DURNIZMAIS.Tačiau iš jaunimo reikalauja neteršti kalbos… Jos kaukės galimo nuėmėjo pavardę bando atspėti ir kaltina anonimiškumu…Tačiau pati komentare dengiasi anonimo kauke…Profesoriškos veidmainystės pelkės dugno neturi.

Pons Karčiauskai,       2020-01-12 20:40

Tai nereikia prie žmonių lįsti su savo pagiežingom tiradom ir spaminiais laiškais, ir negausit atgal pelnyto atsako. Tada ir nereikės anonimiškai čia verkšlenti smile Apgailėtinai atrodot.

Ketv. kartas: apie du skirtingus prof. veidus       2020-01-12 20:29

Inteligentiškas, lietuvių kalbą ginantis viešas R.Č. kalbėjimas…O štai, kaip ji lietuvių kalbą ,,myli’’ ir ,tarkim, barbarizmus-svetimybes pati mėgsta….Citatas iš opaus jos laiško, peikiančio iš profesoriško Olimpo aukščio kitą visuomenininką, bet plebėją- intelingentą, bet ne profesorių, už tai, kad tas drįsta listi jai į akis su prof.V.  Radžvilo politinių klaidų kritika…
  Tai ne pikto Jupiterio ir ne Dievo žodis:), tai pažodinė profesorės,guldančios galvą už Sąjūdžio vienybės ir nesiskaldymo principą trypiantį V.R., citata: 
,,Kiekvienas veikia pagal savo pašaukimą. Kas protingus tekstus rašo, o kas - DURNUMO ir tulžies pilnus…. “.
Komentuotojai plebėjai,matomai, tamstos esate, kaip ir aš,  pagal profesorę ,tulžingi runkeliai laiškuose,tekstuose ar komentaruose….Mužikai ir runkeliai, kurie privalo mylėti lietuvių kalbą ir jos neteršti svetimybėmis, o jai- profesorei- kasdienybėje tai neprivalu….Ir neduok Dieve,jei DURNAS runkelis profesorišką ramybę sudrums ir dviveidystę ar neprincipingumą prikiš. Tuomet pamatys ir išgirs, kad profesūra ,,pagal pašaukimą’‘’ TIK protingus tekstus rašo, o plebėjai geba-tik DURNUS ir tulžingus ...smile smile

stasys        2020-01-12 20:25

Autorė teisingai pastebėjo ta bėda kankina tik jaunimą , ta kuris nežiūrį Lietuviškos televizijos ir neskaito Lietuviškos spaudos , neturi laiko knygoms o tekstai rašomi feizbuku ir mobilkės formatu . Visa informacija per draugus ir internetą . Tėvai , pasak statistikos , matantis savo vaikus tik 7 min. per diena ..- sveikas , labas , kaip einasi ? - ai viskas gerai .. durys trinktelėjo . O gal jaunimas yra pavyzdys visuomenės viešajame gyvenime, abejoju ? Ar statistika tyrė ,  kiek metu sulaukus jauni žmonės pradeda lankytis rinkimu salėse ir domėtis politika ?.Ar kas klausė kiek procentu jaunu žmonių surastume įprastu partijų sąrašuose, o tai vėl atsakymas į klausimą kodėl tiek nedaug to jaunimo politiniame gyvenime .  Taip jaunimas kol kas žavisi (bet ne dauguma) tarnyba kariuomenėje , o kas toliau baigus tarnybą ? Baigiant ta padrika klausimu ir atsakymų sau maratoną ..Suraskite tas viešo gyvenimo sritis kuriose masiškai persikirstu bendri interesai su tėvais .. o juk per tai juos ir pasiekia tos tradicinės Lietuviškos vertybės ir Lietuviu kalba . Galima kaltinti ta jaunimą  ..bet deja čia ne ju kaltė ir ne valdžios ..  tuščioje vietoje jie susikuria savo pasaulį kuriame to lietuviškumo lieka tik tiek kiek jų kasdieninei dienai .

Trečias bandymas...       2020-01-12 20:22

Lyg atviras, lietuvių kalbą ginantis viešas R. Č. kalbėjimas.O štai, kaip ji lietuvių kalbą ,,myli’’ ir ,tarkim, barbarizmus-svetimybes neviešumoje mėgsta….Citata iš opaus jos laiško, peikiančio iš profesoriško Olimpo aukščio kitą visuomenininką, bet plebėją- inteligentą ir ne profesorių, už tai, kad tas drįsta lįsti jai į akis su kito profesoriaus- .V.  Radžvilo politinių klaidų kritika…
  Tai ne pikto Jupiterio ir ne Dievo žodis:), tai pažodinė nuodėmingos profesorės,guldančios galvą už Sąjūdžio vienybės ir nesiskaldymo principą trypiantį V.R., citata:
,,Kiekvienas veikia pagal savo pašaukimą. Kas protingus tekstus rašo, o kas - DURNUMO ir tulžies pilnus… “

Kažkodėl trečdalį teksto nukando ...       2020-01-12 19:56

Gal trečias kartas nemeluos ir trečdalį, į plotį,teksto dar pavyks įtalpinti.. Dabar kvailai tekstas apačioje atrodo,nes ,,nusikanda’’ tekstas talpinimo metu, ko anksčiau nepasitaikydavo šioje svetainėje…

Kalbėjimo lygiai..       2020-01-12 19:42

Solidus, lietuvių kalbą ginantis viešas R. Č. kalbėjimas…O štai, kaip ji lietuvių kalbą ,,myli’‘ ir ,tarkim, barbarizmus-svetimybes pati mėgsta….Citata iš opaus jos laiško, peikiančio iš profesoriško Olimpo aukščio  kitą visuomenininką, bet plebėją- inteligentą ir  ne profesorių, už tai, kad tas drįsta lįsti jai į akis su kito profesoriaus- .V.   Radžvilo politinių klaidų kritika…
  Tai ne pikto Jupiterio ir ne Dievo žodis:), tai pažodinė nuodėmingos profesorės,guldančios galvą už Sąjūdžio vienybės ir nesiskaldymo principą trypiantį V.R., citata:
,,Kiekvienas veikia pagal savo pašaukimą. Kas protingus tekstus rašo, o kas - DURNUMO ir tulžies pilnus… ”.
Komentuotojai plebėjai, matomai, tamstos esate ,kaip ir aš,  pagal profesorę ,tulžingi runkeliai laiškuose,tekstuose ar komentaruose….Mužikai ir runkeliai, kurie privalo mylėti lietuvių kalbą ir jos neteršti svetimybėmis, o jai- profesorei- kasdienybėje tai neprivalu….Ir neduok  Dieve,jei DURNAS runkelis profesorišką ramybę sudrums ir dviveidystę ar neprincipingumą prikiš. Tuomet pamatys ir išgirs, kad  profesūra ,,pagal pašaukimą’‘’ TIK  protingus  tekstus rašo, o plebėjai geba-tik DURNUS ir tulžingus ...smile :)

Profesorės viešas ir neviešas kalbėjimas....       2020-01-12 19:37

Nuoširdus, lietuvių kalbą ginantis viešas R. Č. kalbėjimas…O štai, kaip ji lietuvių kalbą ,,myli’‘ ir ,tarkim, barbarizmus-svetimybes pati mėgsta….Citata iš opaus jos laiško, peikiančio iš profesoriško Olimpo aukščio  kitą visuomenininką, bet plebėją- inteligentą ir  ne profesorių, už tai, kad tas drįsta lįsti jai į akis su kito profesoriaus- .V.   Radžvilo politinių klaidų kritika…
  Tai ne pikto Jupiterio ir ne Dievo žodis:), tai pažodinė nuodėmingos profesorės,guldančios galvą už Sąjūdžio vienybės ir nesiskaldymo principą trypiantį V.R., citata:
,,Kiekvienas veikia pagal savo pašaukimą. Kas protingus tekstus rašo, o kas - DURNUMO ir tulžies pilnus… ”.
Komentuotojai plebėjai, matomai, tamstos esate ,kaip ir aš,  pagal profesorę ,tulžingi runkeliai laiškuose,tekstuose ar komentaruose….Mužikai ir runkeliai, kurie privalo mylėti lietuvių kalbą ir jos neteršti svetimybėmis, o jai- profesorei- kasdienybėje tai neprivalu….Ir neduok  Dieve,jei DURNAS runkelis profesorišką ramybę sudrums ir dviveidystę ar neprincipingumą prikiš. Tuomet pamatys ir išgirs, kad  profesūra ,,pagal pašaukimą’‘’ TIK  protingus  tekstus rašo, o plebėjai geba-tik DURNUS ir tulžingus ...smile :)

Balamutas       2020-01-12 15:04

Nepykite ant Dzyko. Jis labai skuba ir nori labai daug pasakyt, be to nelabai gerai edukulinosi per lietuvių kalbos pamokas. Ar čia tiesa?

Balamutas       2020-01-12 14:55

Nepykite ant Dzyko. Jis labai skuba ir nori labai daug pasakyt, be to nelabai gerai edukulinosi per lietuvių kalbos pamokas.

Žodžio laisvė...       2020-01-12 14:08

Dzeikai,nesupykite.Noriu paklausti, kodėl tekste pas jus nėra nei nosinių,nei paukš-
čiukų?Tai kompiuterio klaviatūros ypatumai?Mano kompiuteris su lietuvišku šriftu.
Gal kiti kitokie?

ah1       2020-01-12 13:51

nežinote kas yra kas?  Tai žinokite yra mokesčių mokėtojai ir mokesčių nemokėtojai. Pagal tai ir sluoksniuojasi saviškiai ir nesaviškiai kol nėra atėjūnų priėjūnų visokiausių.  Nemokantiems mokesčių vienoki įstatymai, mokantiems mokesčius kitokie šstatymai,mokantis mokesčius dažniausiai prie ubagų ir yra kaltas   net tada kai jis nekaltas nes neturi pinigų geram advokatui.

Pederastofobas       2020-01-12 13:38

Straipsnyje visa tiesa apie anūką, tik jam ne 25, o 35. Giliau mintijant išeina, kad jis kilęs iš tuštukų giminės.

Tarp kitko, sveikinam sugrįžus iš šiltų kraštų. Reikia suspėti į 01-13 posėdį.

`Asta       2020-01-12 13:28

“Anksčiau rusenome, dabar anglėjame”. Šią frazę pasakė signataras Rolandas Paulauskas

tiek       2020-01-12 11:55

klientelizmo ,turi absoliučiai visos kultūros.Lietuva - jokia išimtis ir išskirtinės saviplakos ,manau, nenusipelnom.O kova už savo tapatybę ,savo ,lietuvių kalbos grynumą ,manau, vyks pastoviai ir visą laiką.Nepasiduokim ,neužmikim ant laurų.

Dzeikas       2020-01-12 11:30

Ponia per medzius nemato misko.
Sakykime sovietines okupacijos metais samoningi, o paskui juos ir visi normalus zmones stengesi kalbeti svaria, taisyklinga lietuviu kalba. Pats nepraleisdavau “Kalbos valandeliu”.Netgi musu kiemo   mustukams ir “marozeliams” pasitaikius kolizijai tarp rusu ir lietuviu kalbos isijungdavo kazkos mygtukas ir jie isijungdavo i atrodytu akademine diskusija - Kalbek ble lietuvsikai! O gincas nesibaiges kumsciu argumentais tik deka kiekybines persvaros isiliepsnojo del vieno akiniuoto berniukscio izulios (nes chebroj statuso neturejo) pastabos: “Ne “pas mane”, o as turiu!” Oponentas marozas bande saipytis, bet netiketai visa chebra stojo akiniuotojo pusen. “teisingai sako.Filtruok bazara, ble!”. Nezinau kaip kiti, bet nuo to laiko as pasakes lietuviskai “pas mane” jauciuos it suda kandes.Beje , net ir rusu karinku vaikus isitrinusius i musu kiemo chebra privertem lietuviskai sneket. Nepaisant kilmes samoningai ar ne jie palaike ta linija.Beje , kieme jie nebuvo autsaideriai. Mustukai ir izulus.
Kam visa tai as pasakoju? Tam,kad pazymet, kad tada kaip teisingai sako autore rusifikacijos politika buvo nuleidziama is virsaus , neteisetos ir svetimos valdzios. Paklusti jai, net ir kalbos klausimu, buvo saves negerbimas. Vaikai ta NESAMONINGAI jaute.
Taciau sutinku su autore tik iki sios vietos. Dabar tos nusikalteliu gaujos vieta uzeme lietuviska valdzia. Kiek ji ten teiseta - Dievas zino. Taciau negincyjama tai,kad ji pereme nusikalteliu valdzios metodus ir TODEL paklusti jai TAIPOGI saves negerbt. Juolab kad pavertusi akiniuotus pacukus is “kalbos valandeles” imitusiais meiteliais, ar “usuotais bebrais” su savo ministerija ir valdzia bausti uz neteisinga kalbos vartojima. Tai neturedami ka veikt ta sutve ir lietuvina terminus kuriu atsiradimas susijes su Lietuva kiek subine susijus su nosimi. As tu hipsteriuku vietoje pasiusciau autore grubiai rusiskai toliau.
Samdykis i LKK ir nurodinek tada. O syki sedi Seime tai nors ka nors padaryk , kad lietuviu kalba nebutu chamu kalba ir nebutu geda ja kalbet.

Taip       2020-01-12 10:54

Straipsnio autorė pateikė labai prasmingas mintis,kurios atspindi nuo senų laikų esantį keistą ir kenksmingą  lietuvių būdą: perteklinis žavėsys svetimybėmis,ypač užsienietiška kultūra,kalba.Tai daro ne tik daugelis jaunimo, eiliniai piliečiai,bet ir dažnai intelektualai,politikai,žurnalistai.Juk šiuomet akademinėje bendruomenėje,ypač VU,daugeliu atveju įtvirtinama anglomanija lietuvių kalbos,kultūros sąskaita prisidengiant ,,tarptautiškumu”,o dičkė nomenklatūrinė žiniasklaida,pvz.LRT,pertekliniai skleidžia kad ir anglosasišką muzikinę kultūrą.Kitas,apgailėtinas tv reiškinys,tai užsienietiškos-lenkiškos- valstybinės TV masiškas transliacijos įsileidimas į ženklią Lietuvos teritorijos dalį lietuviškos kultūros sklaidos sąskaita.

Balamutas       2020-01-12 10:54

Labai geri pastebėjimai. Simboliškosios žydrosios nezabutkos man simbolizuoja koloradkes. Viens prie vieno.  Tačiau, kada matau valdžiagyvius su nezabutkėm atlapuose, puolu žiūrėt per langą, kur čia prisišvartavo tas durnių laivas, iš kurio išlipo tiek daug ekskursantų.


Rekomenduojame

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.