Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Rasa Čepaitienė. Pradedu suprasti politikus

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 11 d. 9:44

9     

    

Rasa Čepaitienė. Pradedu suprasti politikus

Pradedu suprasti politikus – jų cinizmą, storaodiškumą kitų kančiai, į kraują įaugusią veidmainystę, nuolatinį pragmatišką naudos skaičiavimą. Net didžiausias idealistas, patekęs į lietuviškosios politikos pelkynus, veikiausiai sunkiai atsilaikytų prieš save išpildančias pranašystes, tą nuolatinį šnypštimą iš visų pakampių – politika, mat, tėra purvas, „lovys“, ne vieta padorumui ir sąžinei. Ilgainiui moraliai atbuktų, gal net pats taptų toks. Arba būtų priverstas trauktis viskuo nusivylęs. Nejučia prisimeni visus tuos politikų gretinimus su pridirbtais pampersais, kuriuos esą reikia reguliariai keisti, su santechnikais, kurie dirba su panašia substancija…

Bet ar iš principo gali būti kitaip, jei net nuoširdi pastanga ką nors realiai daryti, stengiantis tuo pačiu neįžeisti ir nekaltinti, sutinkama įtarumu, prikaišiojimais naudos ar garbės siekimu, atviromis patyčiomis…? Lyg kaltinantysis gebėtų įlįsti į kito galvą ar širdį ir nepamatytų ten nieko gero – vien bjaurastį ir puvėsius…

Pamenu, kažkada į Seimą per partinį sąrašą pakliuvo moteris, kurią šiek tiek pažinojau. Veikiai aptikau straipsnį, kuriame buvo nagrinėjamos politikų pajamų deklaracijos. Žurnalistas aiškiai davė suprasti, kad visi jie ten jas pildydami esą kiaurai prisimelavę slėpdami savo tikruosius turtus ir sąskaitas. Kliuvo ir mano pažįstamai – straipsnio autorius atvirai šaipėsi, kaip esą įmanoma deklaruoti tik vieno kambario butą ir vien Seimo nario algą. Bet ji iš tiesų gyveno vieno kambario bute ir gavo tik šias pajamas, nes anksčiau dirbdama pedagoginį darbą nebuvo sukaupusi jokių santaupų... Sunku patikėti, ar ne?

Kaip įmanoma išsikapanoti iš visapersmelkiančio politinės korupcijos ir politikų prastos reputacijos liūno, jei pati visuomenė bet kuriai viešai veiklai a priori nepripažįsta, net tokios minties neleidžia, turėjus nesavanaudiškų, nuoširdžių paskatų? Uždaras ratas…

Tas nuolatinis įprotis kitų kaltinimams, smerkimui, įtarinėjimams, kliaučių ir ydų ieškojimams – argi nėra tas tikrasis totalitarizmo palikimas, kuomet bet kuri, net atsitiktinė klaida ar nepiktavalis prasižengimas turėjo būtų demonstratyviai ir griežtai pasmerktas visų akivaizdoje, o kaltininkai nubausti, kaip kad dabar šaukiamasi bausmės Trakų bibliotekininkams. Čia nebelieka vietos krikščioniškai atjautai ar atgailai. Jos tebūtų suvoktos kaip nedovanotinas silpnumas, kvailystė. Belieka išmokti pulti arba gintis, nuolat išlikti budriam. Taip ir kariaujam…

Tačiau visi šiandien žino, kad kaltinami ir baudžiami būna tik silpnesnieji, sistemos iešmininkai. Galią turintieji, net ir pačiupti už rankos su brendžio dėžute, tuo tarpu išsisuks, nes taip jau surėdyta ši tvarka. Ir juk nieks neis į gatves, neprotestuos, nors anonimiškai, interneto komentaruose ar prie virtuvės stalo, gal ir bus pamurmėta…

Ar čia galima ką nors pakeisti, jei bandantys keisti nori nenori yra įtraukiami į šią vertybinių koordinačių sistemą? Kurioje nebelieka pasitikėjimo, reputacijos, autoriteto, kuriuo galima būtų ramiai kliautis. Kur kiekvienas, einantis į politiką ar visuomeninę veiklą net ir su geriausiomis, nesavanaudiškiausiomis intencijomis, gali būti bet kurio kvailio apkaltintas nebūtais dalykais, dosniai aplietas srutomis, jam prikaišiojama turėjus blogų kėslų. Ar tik ne todėl ten padorių, protingų žmonių ir trūksta arba jie stengiasi neišsišokti, nuo didžiųjų reikalų tvarkymo laikytis nuošaliau?

Ne tik moterims, bet ir rinkėjams galėtų tikti patarimas žiūrėti į vyro (ar politiko) darbus, o ne tik girdėti gražius žodžius.

Bet visa tai užgožia televizorius, suprantamai paaiškinantis, kuris iš politikų šiandien geras, o kuris blogas, ką reikia mylėti, o ko būtina nekęsti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

StasysG       2019-12-12 10:01

cit. “nes taip jau surėdyta ši tvarka”.—-Tvarka kur? Konstituijoje. Įstatymuose. ES direktyvose.  Dokumentai valdo Lietuvėlę? Taip (pagal Acemoglu).—-Norint patobulinti tvarką, reikia keisti dokumentus. Kokius? Šviesiausios Lietuvos galvos nieko nesiūlo. Tik graudina mus gyvenimo istorijomis.—-Kaip radom, taip paliksim.

Labai       2019-12-12 8:08

taiklios ir teisingos mintys.Ac

petras       2019-12-12 7:52

Stambiojo ir sukciu verslo siuksles supirkusios ziniasklaida ,gudriai veikia sovietiniais metodais…

-------       2019-12-12 0:59

Galas drakonui!
Ne, ne galas! Dabar ne aš, o tu drakonas.
. . . . . . . . . . . .. .
...ir auksas mane pavertė drakonu.
- tu todėl tapai drakonu, kad niekada nebuvai žmogumi.

teks pralaužti ledus       2019-12-11 21:57

Nereikia pamiršti, kad sočiai iš esamos sistemos gyvenantieji yra niekšai, bet nėra idiotai. Todėl visa armija visokių politologų, viešųjų ryšių specialistų, netgi “juodojo piaro”, marketologų ir psichologų dirba jiems. Formuojama nuomonė ir nuotaikos. O tas visas negatyvas - tiesiog visuomenės imuniteto tos armijos pastangoms pasekmė. Todėl lengva nebus, bet tuos ledus teks pralaužti.
Visų postsovietinių visuomenių problemų šaknys ir glūdi juos valdančiųjų baimėje ir neapykantoje tai pačiai visuomenei.

stasys        2019-12-11 21:49

Pagirtinas str. Kai va taip paprastai sau užduodi tokius paprastus klausimus , tampa nesunku pabandyti suprasti ir kita nuomone ..kuri galbūt visai kitokia ir labai skiriasi nuo to prie žmogus yra pratęs mintimis glaustytis . O Jus atidžiau pasižiūrėkite į Garliavos publiką ir rasite ten daug bendro savo temai . Kaip pasiklosi taip ir išsimiegosi ..nieko naujo po šiuo dangumi . Šiandiena kas antras Tiesas lankantis yra giliai įsitikinęs kad “berazumiška valdžios kritika“ yra ta privilegija per kuria tie žmonės realizuoja savo pilietine teise, tie kas tos ‘kritikos‘ bijo iš tikro turėtu vengti politikos ..

Vėlavimas       2019-12-11 20:16

Geriau suprasti anksčiau,mažiau bėdų pridarytų, vadinami išrinktieji, bet kadangi pažinimas begalinis, o kandidatai kaip chamelilonai visada prisitaiko.

komunistai ir velnias amžini       2019-12-11 13:37

‘politikai” - tai komunistų bei velnio atrinkti žmogystos.
be jokių sąžinės skrupulų.
——-
žmogeliai priversti balsuoti už tas išgamas
———
(galima ir nebalsuoti - tapti bomžu, pasikarti arba emigruoti)

Stendalis       2019-12-11 11:35

knygoje ,,Raudona ir juoda’’ rašė, kad sėkmingai daro karjerą tol kol vadovaujasi buržuazinės visuomenės filosofija, ir žlunga todėl, kad negali galutinai išsižadėti žmogiškumo.


Rekomenduojame

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.