Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Rasa Čepaitienė. Perskyros

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 20 d. 18:22

13     

    

Rasa Čepaitienė. Perskyros

Postmodernizmas atmetė vienos tiesos režimą, panaikindamas perskyrą tarp gėrio ir blogio. Yra daug tiesų, arba tiksliau, atvirai kalbant, kiekvienas tiesiog turi savus egoistinius interesus, kuriuos pridengia tam tikru, labiau ar mažiau įtikinamu pa(si)teisinimu, pavadintu tiesa, – skelbė jis. Praktikoje tai veikiai išvirto tuo, ką Michelis Foucault buvo pavadinęs savoir et pouvoir sąjunga, t.y. galios ir žinojimo duetu. Kas turi galią (politinę, finansinę, medijinę...), tas įgauna ir teisę formuoti viešąją nuomonę sau naudinga linkme, užgoždamas, slopindamas arba išstumdamas kitas tiesas, nuomones ir pozicijas. Ir tame jį sustabdyti pajėgus tik tokia pat ar didesne galia disponuojantis priešininkas.

Formaliai nors lyg ir visos tiesos tampa vienodai svarbios (ir tuo pačiu nesvarbios), tačiau, atmetus Galutinės Tiesos instanciją – Absoliutą – vis dėlto maga įtvirtinti tam tikrą požiūrį į tikrovę, kurį, kaip neklystamą ir neginčytiną, įsisavintų ir remtųsi masės. Tam pasitarnauja moderniujų sekuliariųjų laikų ideologijos, nepaisant jų tariamos įvairovės ir skirtumų, veikiančios pagal tą pačią primityvią schemutę. Ji paremta elementariu principu. Skelbiama esant vieną socialinę grupę, gana aiškiai apibrėžtą ir pasižyminčią tam tikrais, lengvai identifikuojamais, bruožais, kuri istorijos eigoje esą patyrė persekiojimus, išnaudojimą ir atstūmimą vien dėl to, kad yra tuo, kuo yra. Patirtos skriaudos ir kančios, žinoma, šaukiasi teisingumo, atpildo ir atsiteisimo. Todėl būtina ne tik jai dabar suteikti privilegijų, bet taip pat aiškiai įvardinti kaltuosius ir juos nubausti, kas, kad konkretūs jiems priskirti žmonės asmeniškai nėra niekuo nusikaltę tikroms ar tariamoms aukoms. Aukų įniršis skelbiamas teisėtu ir beapeliaciniu, o jam pasotinti jokiu priemonių negana.

Šiuo paprastučiu principu remiasi ir veikia tiek marksizmas (skelbiantis išnaudotojų ir išnaudojamųjų klasių natūralų antagonizmą), tiek nacizmas (arijai versus rasiškai nepilnaverčiai), tiek genderizmas (homoseksualūs ar trans asmenys prieš heteroseksualus, netradicinės šeimos prieš tradicines) ir t.t.

Klasė, rasė, lytis, orientacija, kilmė, neįgalumas ir pan. – tai vis požymiai, kurių dažniausiai nepasirinksi arba lengvai neatsikratysi. Tad toliau viskas klostosi pagal Krylovo pasakėčią „tu kaltas jau vien tuo, kad norisi man ėsti“ – sako vilkas avinėliui, t. y. auka kaltininkui. Arba, pagal šiuolaikines madas, „stenkis būti mažiau baltas“ (Coca colos reklama)...

Taigi, viena vertus, matome gėrio ir blogio apvertimą („kas buvo nieks, tas taps viskuo“), arba suplakimą, nutrinant tarp jų buvusias ribas. Tiksliau, paliekant teisę jas performuoti tiems, kurie gali sau tai leisti. Ir tai nieko bendro neturi su realių šioms grupėms priskiriamų žmonių problemomis – apsukrūs politiniai vertelgos „geriau žino“, ko jiems reikia. Tai paaiškintų G. Orwello pastebėtą reiškinį, kad totalitariniuose režimuose sąvokų reikšmės, lyg žaidžiant, apverčiamos, su pasimėgavimu stebint ganomųjų sumišimą ir pasimetimą. Smagu matyti, kaip jiems įprastinės logikos ir sveiko proto pamatai išmušami iš po kojų. Taip lengviau jiems skelbti Naująją Tiesą (kuri, žinia, tokia liks tik tol, kol tai bus reikalinga ir naudinga, o vėliau bus nesunkiai pakeista kita, gal net diametraliai priešinga…).

Vienintelis ginklas prieš galios propagandines manipuliacijas ir verbalinį žongliravimą terminais (kaip ir emocijomis), ką atgimstant dabar regime mūsų viešojoje erdvėje, yra Realybės Principas ir grįžimas prie gamtoje ir kultūroje egzistavusių perskyrų. Jos leidžia ne tik nubrėžti ribas tarp fikcijos ir tikrovės, tiesos ir prisidengusio kilniais tikslais melo, bet ir verčia moraliai pasirinkti. Ginti tai, kuo tiki esant tiesa, kad ir kokia būtų to kaina, ar kartu su daugybe prisitaikėlių plaukti pasroviui paskui Galią, tikintis, kad kas nors nubyrės?

Nesinori baigti juokeliu apie tai, kas lengviausiai plaukia pasroviui. Tačiau panašu, kad laikas, kai vis labiau teks rinktis – ideologiją ar tikrovę, – jau atėjo. Ir kiekvienas bus pamatuotas ir įvertintas pagal tai, ką pasirinko.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stiklo valytuvas       2021-06-22 11:06

Ką rinksimės,kas svarbiau - idėja, idealizmas ar pragmatiškas gyvenimas (išgyvenimas).
Taip sakant, būti ar pūti.
Ankstesniais visuomeninių vismų etapais tai, kad ir sunkiai, buvo galima suderinti. Labai panašu, kad šį kart, kompromisai „nepraeis“.

Autore       2021-06-22 10:12

„Tačiau panašu, kad laikas, kai vis labiau teks rinktis – ideologiją ar tikrovę, – jau atėjo.“
Kodė supriešinate ideologiją su tikrove (skirtingos dimensijos, kategorijos…)

>>> Vaidas Vds       2021-06-22 9:40

Kiek gnostikų žiniose yra tikrojo Kristaus mokymo?

Al. Žemynai       2021-06-21 23:51

Atrodo, paprasčiau būtų įtikinti NS, nei nusivylusius ir abejingus. Kad jie pagaliau siektų laimėjimo. Sukurtų šešėlinę vyriausybę, gyvybingą portalą, rūpintūsi rinkimų sąžiningumu. Juk išsilavinę, aktyvūs, pasišventę tarnauti tautai. Tas pat tiktų tautininkams. Bet kodėl man atrodo, kad jie tik imituoja darbą ? Veikia kaip kultūrinės draugijos, o ne kaip politikai, siekiantys valdžios.

Žemyna       2021-06-21 19:54

Turime pakeisti savo elgseną per rinkimus. Dabartinė rinkimų tvarka SUKTA, nes gauti balsai skaičiuojami ne nuo VISO šalies rinkėjų skaičiaus, o tik nuo atėjusių į rinkimus skaičiaus. O juk nė pusės mūsų nebeateina! Ir jiems, sisteminiams nuo to tik geriau. O ypač gerai pseudoliberalams.
Gulėdami ant sofutės ir keikdami juos, sulauksim to, kad į rinkimus ateis tik jie patys su šeimomis, patys save ,,išrinks” - gaus ,,100% rinkėjų balsų”,ir vėl riogsos Seime. Todėl reikia VISIEMS ateiti, o juolab visiems nusivylusiems padėtimi šalyje. Ir DAUGIAU NIEKADA NEBALSUOTI UŽ ,,MAŽESNĘ BLOGYBĘ” - nebent dabartinės kadencijos ,,mažesnė” jūsų dar neįtikino.. Nenori balsuoti už tuos, ką ,,sisteminiai” nė už ką niekur nepraleidžia - ne tik į Seimą, bet net ir į didžiąją žiniasklaidą nepraleidžia, GADINK BIULETENĮ. Tik taip atsivers Tiesa - kad jie kažin ar 0,005% balsų surenka.
Bet turime galimybę pradėti iš naujo - balsuoti UŽ tuos, kurių jie nepraleido - už NS, už Tautininkus, už tuos, kas Sąjūdžio idėjas įgyvendins ir neklapčiukaus neaiškių jėgų stumiamus įstatymus, konvencijas ir t.t.

> Vaidas Vds       2021-06-21 18:07

Ką manote, kaip vertinti gnostikus ir katarus?

ah1       2021-06-21 16:18

niekas nieko nesirenka ir visi priklausomi. Negyvenkit aukštyn kojom.

tiek       2021-06-21 10:15

rinkimuose veikia kita logika (noriu pasakyt,kad rinkėjus kaltint negalvojimu - nesamonė) - visi žino ,kad yra plačiai naudojami specialūs rinkiminiai instrumentai paveikti rinkėjui (ypač sustiprinamas jų veikimas prieš pat rinkimus),naudojamasi viešųjų ryšių galia (nuolat vyksta kova už jų kontrolę) ,etc. Todėl dar kartą - kaltinti rinkėjus neišmanymu , negalvojimu - iš vienos pusės tai bejėgiškumo įrodymas. Iš kitos pusės - tai yra švelniai tariant visiška netiesa.

perskyra: tarp Dievo ir velnio       2021-06-21 7:28

nieko naujo šiame pasaulyje:
Dievo ir velnio konkurencija.
tiksliau Dievas leidžia velniui veikti, kad žmogeliai turėtų pasirinkimą.
Kas pasirenka velnią - tam turtai, galia ir žemiška šlovė.
(trumpas tas gyvenimas - teks smaloje virti)

abc.       2021-06-20 21:14

Redakcija,kur Liudvikas?

jei       2021-06-20 21:13

rinkėjai nepradės galvoti prieš balsuodami, bus baisu

Rasa       2021-06-20 20:37

Pasmutinis sakinys pats svarbiausias visiems be išimties. Bet valdantiesms taip norisi valdyti, kad tai užmuša šį supratimą. Jie drąsūs savo niekšybėje. Jų sąžinė užtildyta ir galbūt prabils dieną kitą prieš iškeliaujant Anapilin.

tiek       2021-06-20 18:54

labai pritariu .Ir “konservatoriai su savo šutve ” Seime įstatymais jau verčia tikrovę į priešingą tai,kuom žmonės iki šiol gyveno.Nejau diktatūra? Baisu.

Rekomenduojame

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Virdžinija – sektinas pavyzdys

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Vygantas Malinauskas. Žmogaus teisių komitetas siūlo ideologizuoti smurto problemą

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.