Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Rasa Čepaitienė. Perskyros

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 20 d. 18:22

13     

    

Rasa Čepaitienė. Perskyros

Postmodernizmas atmetė vienos tiesos režimą, panaikindamas perskyrą tarp gėrio ir blogio. Yra daug tiesų, arba tiksliau, atvirai kalbant, kiekvienas tiesiog turi savus egoistinius interesus, kuriuos pridengia tam tikru, labiau ar mažiau įtikinamu pa(si)teisinimu, pavadintu tiesa, – skelbė jis. Praktikoje tai veikiai išvirto tuo, ką Michelis Foucault buvo pavadinęs savoir et pouvoir sąjunga, t.y. galios ir žinojimo duetu. Kas turi galią (politinę, finansinę, medijinę...), tas įgauna ir teisę formuoti viešąją nuomonę sau naudinga linkme, užgoždamas, slopindamas arba išstumdamas kitas tiesas, nuomones ir pozicijas. Ir tame jį sustabdyti pajėgus tik tokia pat ar didesne galia disponuojantis priešininkas.

Formaliai nors lyg ir visos tiesos tampa vienodai svarbios (ir tuo pačiu nesvarbios), tačiau, atmetus Galutinės Tiesos instanciją – Absoliutą – vis dėlto maga įtvirtinti tam tikrą požiūrį į tikrovę, kurį, kaip neklystamą ir neginčytiną, įsisavintų ir remtųsi masės. Tam pasitarnauja moderniujų sekuliariųjų laikų ideologijos, nepaisant jų tariamos įvairovės ir skirtumų, veikiančios pagal tą pačią primityvią schemutę. Ji paremta elementariu principu. Skelbiama esant vieną socialinę grupę, gana aiškiai apibrėžtą ir pasižyminčią tam tikrais, lengvai identifikuojamais, bruožais, kuri istorijos eigoje esą patyrė persekiojimus, išnaudojimą ir atstūmimą vien dėl to, kad yra tuo, kuo yra. Patirtos skriaudos ir kančios, žinoma, šaukiasi teisingumo, atpildo ir atsiteisimo. Todėl būtina ne tik jai dabar suteikti privilegijų, bet taip pat aiškiai įvardinti kaltuosius ir juos nubausti, kas, kad konkretūs jiems priskirti žmonės asmeniškai nėra niekuo nusikaltę tikroms ar tariamoms aukoms. Aukų įniršis skelbiamas teisėtu ir beapeliaciniu, o jam pasotinti jokiu priemonių negana.

Šiuo paprastučiu principu remiasi ir veikia tiek marksizmas (skelbiantis išnaudotojų ir išnaudojamųjų klasių natūralų antagonizmą), tiek nacizmas (arijai versus rasiškai nepilnaverčiai), tiek genderizmas (homoseksualūs ar trans asmenys prieš heteroseksualus, netradicinės šeimos prieš tradicines) ir t.t.

Klasė, rasė, lytis, orientacija, kilmė, neįgalumas ir pan. – tai vis požymiai, kurių dažniausiai nepasirinksi arba lengvai neatsikratysi. Tad toliau viskas klostosi pagal Krylovo pasakėčią „tu kaltas jau vien tuo, kad norisi man ėsti“ – sako vilkas avinėliui, t. y. auka kaltininkui. Arba, pagal šiuolaikines madas, „stenkis būti mažiau baltas“ (Coca colos reklama)...

Taigi, viena vertus, matome gėrio ir blogio apvertimą („kas buvo nieks, tas taps viskuo“), arba suplakimą, nutrinant tarp jų buvusias ribas. Tiksliau, paliekant teisę jas performuoti tiems, kurie gali sau tai leisti. Ir tai nieko bendro neturi su realių šioms grupėms priskiriamų žmonių problemomis – apsukrūs politiniai vertelgos „geriau žino“, ko jiems reikia. Tai paaiškintų G. Orwello pastebėtą reiškinį, kad totalitariniuose režimuose sąvokų reikšmės, lyg žaidžiant, apverčiamos, su pasimėgavimu stebint ganomųjų sumišimą ir pasimetimą. Smagu matyti, kaip jiems įprastinės logikos ir sveiko proto pamatai išmušami iš po kojų. Taip lengviau jiems skelbti Naująją Tiesą (kuri, žinia, tokia liks tik tol, kol tai bus reikalinga ir naudinga, o vėliau bus nesunkiai pakeista kita, gal net diametraliai priešinga…).

Vienintelis ginklas prieš galios propagandines manipuliacijas ir verbalinį žongliravimą terminais (kaip ir emocijomis), ką atgimstant dabar regime mūsų viešojoje erdvėje, yra Realybės Principas ir grįžimas prie gamtoje ir kultūroje egzistavusių perskyrų. Jos leidžia ne tik nubrėžti ribas tarp fikcijos ir tikrovės, tiesos ir prisidengusio kilniais tikslais melo, bet ir verčia moraliai pasirinkti. Ginti tai, kuo tiki esant tiesa, kad ir kokia būtų to kaina, ar kartu su daugybe prisitaikėlių plaukti pasroviui paskui Galią, tikintis, kad kas nors nubyrės?

Nesinori baigti juokeliu apie tai, kas lengviausiai plaukia pasroviui. Tačiau panašu, kad laikas, kai vis labiau teks rinktis – ideologiją ar tikrovę, – jau atėjo. Ir kiekvienas bus pamatuotas ir įvertintas pagal tai, ką pasirinko.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stiklo valytuvas       2021-06-22 11:06

Ką rinksimės,kas svarbiau - idėja, idealizmas ar pragmatiškas gyvenimas (išgyvenimas).
Taip sakant, būti ar pūti.
Ankstesniais visuomeninių vismų etapais tai, kad ir sunkiai, buvo galima suderinti. Labai panašu, kad šį kart, kompromisai „nepraeis“.

Autore       2021-06-22 10:12

„Tačiau panašu, kad laikas, kai vis labiau teks rinktis – ideologiją ar tikrovę, – jau atėjo.“
Kodė supriešinate ideologiją su tikrove (skirtingos dimensijos, kategorijos…)

>>> Vaidas Vds       2021-06-22 9:40

Kiek gnostikų žiniose yra tikrojo Kristaus mokymo?

Al. Žemynai       2021-06-21 23:51

Atrodo, paprasčiau būtų įtikinti NS, nei nusivylusius ir abejingus. Kad jie pagaliau siektų laimėjimo. Sukurtų šešėlinę vyriausybę, gyvybingą portalą, rūpintūsi rinkimų sąžiningumu. Juk išsilavinę, aktyvūs, pasišventę tarnauti tautai. Tas pat tiktų tautininkams. Bet kodėl man atrodo, kad jie tik imituoja darbą ? Veikia kaip kultūrinės draugijos, o ne kaip politikai, siekiantys valdžios.

Žemyna       2021-06-21 19:54

Turime pakeisti savo elgseną per rinkimus. Dabartinė rinkimų tvarka SUKTA, nes gauti balsai skaičiuojami ne nuo VISO šalies rinkėjų skaičiaus, o tik nuo atėjusių į rinkimus skaičiaus. O juk nė pusės mūsų nebeateina! Ir jiems, sisteminiams nuo to tik geriau. O ypač gerai pseudoliberalams.
Gulėdami ant sofutės ir keikdami juos, sulauksim to, kad į rinkimus ateis tik jie patys su šeimomis, patys save ,,išrinks” - gaus ,,100% rinkėjų balsų”,ir vėl riogsos Seime. Todėl reikia VISIEMS ateiti, o juolab visiems nusivylusiems padėtimi šalyje. Ir DAUGIAU NIEKADA NEBALSUOTI UŽ ,,MAŽESNĘ BLOGYBĘ” - nebent dabartinės kadencijos ,,mažesnė” jūsų dar neįtikino.. Nenori balsuoti už tuos, ką ,,sisteminiai” nė už ką niekur nepraleidžia - ne tik į Seimą, bet net ir į didžiąją žiniasklaidą nepraleidžia, GADINK BIULETENĮ. Tik taip atsivers Tiesa - kad jie kažin ar 0,005% balsų surenka.
Bet turime galimybę pradėti iš naujo - balsuoti UŽ tuos, kurių jie nepraleido - už NS, už Tautininkus, už tuos, kas Sąjūdžio idėjas įgyvendins ir neklapčiukaus neaiškių jėgų stumiamus įstatymus, konvencijas ir t.t.

> Vaidas Vds       2021-06-21 18:07

Ką manote, kaip vertinti gnostikus ir katarus?

ah1       2021-06-21 16:18

niekas nieko nesirenka ir visi priklausomi. Negyvenkit aukštyn kojom.

tiek       2021-06-21 10:15

rinkimuose veikia kita logika (noriu pasakyt,kad rinkėjus kaltint negalvojimu - nesamonė) - visi žino ,kad yra plačiai naudojami specialūs rinkiminiai instrumentai paveikti rinkėjui (ypač sustiprinamas jų veikimas prieš pat rinkimus),naudojamasi viešųjų ryšių galia (nuolat vyksta kova už jų kontrolę) ,etc. Todėl dar kartą - kaltinti rinkėjus neišmanymu , negalvojimu - iš vienos pusės tai bejėgiškumo įrodymas. Iš kitos pusės - tai yra švelniai tariant visiška netiesa.

perskyra: tarp Dievo ir velnio       2021-06-21 7:28

nieko naujo šiame pasaulyje:
Dievo ir velnio konkurencija.
tiksliau Dievas leidžia velniui veikti, kad žmogeliai turėtų pasirinkimą.
Kas pasirenka velnią - tam turtai, galia ir žemiška šlovė.
(trumpas tas gyvenimas - teks smaloje virti)

abc.       2021-06-20 21:14

Redakcija,kur Liudvikas?

jei       2021-06-20 21:13

rinkėjai nepradės galvoti prieš balsuodami, bus baisu

Rasa       2021-06-20 20:37

Pasmutinis sakinys pats svarbiausias visiems be išimties. Bet valdantiesms taip norisi valdyti, kad tai užmuša šį supratimą. Jie drąsūs savo niekšybėje. Jų sąžinė užtildyta ir galbūt prabils dieną kitą prieš iškeliaujant Anapilin.

tiek       2021-06-20 18:54

labai pritariu .Ir “konservatoriai su savo šutve ” Seime įstatymais jau verčia tikrovę į priešingą tai,kuom žmonės iki šiol gyveno.Nejau diktatūra? Baisu.

Rekomenduojame

Pasaulinio atgarsio susilaukusi byla Suomijoje: krikščionys persekiojami dėl tikėjimo

Jurga Lago. Apie skiepus ir degančias eglutes

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.