Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Rasa Čepaitienė. Patriarcho sapnas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 11 d. 0:21

9     

    

Rasa Čepaitienė. Patriarcho sapnas

Ne taip dažnai tenka pamatyti, kaip veikia istorijos jėgos. Paprastai atrodančios abstrakcija, XIX a. istorijos filosofų svaičiojimu, jos staiga ima ir materializuojasi, trenkia kaip žaibas po ilgo laiko ore tvyrojusios zvimbiančios įtampos, lyg kažkas, leidžiantis pagaliau peržengti visuotinės baimės slenkstį. Niekas, net patys gudriausi polittechnologai, nežino, kada tai įvyks ir kas taps impulsu žmonėms masiškai išeiti į gatves. Jie, žinoma, išeidavo ir anksčiau, vėl ir vėl. Bet būdavo išsklaidomi, įbauginami demonstratyvių represijų prieš pasirinktinius nelaimėlius, valdžiai dirbančių medijų marginalizuojami ir užplakami panieka. Vandens patrankos, ašarinės dujos, „bananai“ iš vienos ir aštrialiežuviai „ekspertai“ dailiais kostiumais tv studijose, solidžiai išaiškinantys, kodėl šis reikalas visiškai beviltiškas ir neperspektyvus, iš kitos pusės, suspausdavo pokyčių trokštančių širdis baimės ir abejonių replėmis. Kai kada dar galima pabarstyti saldainių, aišku, ne visiems, tik savai tikslinei auditorijai, kad kiti matytų ir irgi užsinorėtų.

Sandoris paprastas – tylėkit ir jūsų niekas nelies, gal net kokia nauda kada nubyrės… Bet jei šakositės, patys suprantat, geruoju nesibaigs. Valstybės represinis aparatas pervažiuos ir sutraiškys.

Vis dėlto nereikia nė šakotis. Andai viena baltarusių dėstytoja po rytmetinių paskaitų susiruošė namo. O čia, Minsko metro, staiga ablava, tikrina dokumentus. Kodėl, panele, ne darbe? Kas išleido? Ir neįrodysi, kad tavo darbas toks, specifinis. Turi sėdėt darbe, kas, kad net kabineto kur prisiglausti neturi. Na, ir gavo perspėjimą, ir nemenką baudą. O kitą kartą pagaus, tai ir su universitetu gali tekti atsisveikinti…

Galėtų diktatorius pasiskelbti karalium – kiek bėdų atkristų! Svarbiausia, valdžios perėmimui ruošiamas sūnaitėlis iškart pataptų princu, ir ramu. Bet neišeina. Tenka laužt komediją su ta demokratija. Visi viską supranta, visiems viskas seniausiai atsibodę, betgi negalima kitaip. Tokios taisyklės. Jei, kaip kažkada dainavo Pugačiova, karaliai viską gali, tik negali vesti iš meilės, taip ir šiuolaikiniai autoritarai irgi gali beveik viską, tik negali neimituoti demokratinių rinkimų.

O kiek su jais vargo!

Užsitikrink absoliutų rinkimų komisijų lojalumą. Turėk garantuotą jėgos struktūrų paramą neramumams ir nepasitenkinimui slopinti. Šerk visus tuos piarininkus, žurnalistus ir analitikus, kad kasdien pieštų nudailintą tavo veidelį ir nepailstant liaudžiai daromus gerus darbus nuolat rodytų. Betgi ne jaunyn einame, kaskart vis sunkiau pudruotis, ryžtingu žingsniu žengti, raumenis ir gebėjimus ant ledo ar tatamio demonstruoti. O ir moteriškių akys vis rečiau besublizga susitikimuose su darbo kolektyvais, nors, žinoma, kaip ir anksčiau, vis dar susilydo šypsenomis ir gėlėmis, vis dar būtų pasiryžusios, jei tik pašauktum, bet kažko nebesinori…

Bet bjauriausia, kad reikia kaskart terliotis su tais kandidatais. Ieškoti tokių, kurie neatrodytų nei pernelyg nevykę ir netinkantys į politikus, nei kaip tik pernelyg tinkantys… Su tokiais daugiausia vargo. Prigasdinti, įbauginti, persekioti juos ir šeimos narius, neleisti burtis šalininkams, silpninti ir demoralizuoti opozicijos telkimąsi. Jei ir tai nepadės, imtis griežtesnių priemonių – areštų, prisiūtų bylų, galų gale išvyti užsienin, kad po kojom nesimaišytų. Bet kaip tai priklu ir nusibodę, ypač matant, kad didesnis spaudimas ilgainiui ima kelti tik vis didesnį pasipriešinimą.

Kokie kiti variantai? Laiku numirti kaip Turkmėnbaši? Išgrauškit! Laikinai, vienai kadencijai, susikeisti su kuo nors silpnu ir patikimu, išlaikant visus svertus savo rankose, kaip kad savo laiku padarė Vova su Dimonu, arba, kalbama, ir Dalia norėjo, bet kol kas neišdegė...? Nu ir ką, pavyko jiems taip ką nors apgauti, aaa? Tik problemą kuriam laikui atidėjo, taip sakant, po kilimu pakišo. Veikiausiai teks išmintingojo kazachų Elbasy patarimo prašyti. Tas vienintelis išvengė visų šitų nesąmonių, gražiai ir solidžiai pasitraukė, autoritetą išsaugojo. Liaudis jį ir toliau myli, net sostinę jo vardu pervadino, vot! O kaip norėtųsi Minską (kas čia apskritai per pavadinimas, nuo upelio Menka, lietuviškai, sako, reiškiančio patys suprantat ką, fu…nerimta) pervadinti Naująja Aleksandrija. Skamba, ar ne?!

Bet tik ar jau ne per vėlu…?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Algirdas       2020-08-14 14:05

Gal gana “pūsti arabus” apie diktatorius. Vienas niekada, niekur nevaldė ir ne diktavo. Sistema prastumia savo “diktatorių”, kuri per jį Valdo, o kai tampa nereikalingas- pašalina.

Rimas       2020-08-11 19:38

Skystai, autore, skystai…

Kis       2020-08-11 19:31

kada Milerio (gazpromo) tarnas paskelbiamas Nr 1 Lukasenkai nieko kito nebeliko,nes izeisti si ant kabluko vaiksciojanti zmogeli(juk jis nepardave Baltarusijos ir nepadare rusijos uzkampiu)mes dar neuzmirsome,ka gali atnesti rusija pakrasciams?O gal nepamename.Atsiradimas tu mergelikiu(virtuviu darbotoju)tai Kremliaus ciniskumo virsune,apie tuos zmogeliukuys nekalbekime,jie skrido per Minska i (sakykime) Turcija,juk juokinga,tik kodel veike sitaip atvirai,juk mazai garnizonu Baltarusijoje,Tai tik parode,kas Baltarusijoje seimininkas.Juokingai skamba?Sutinku,kai bobu trio sumane vaduotis is Lukasenkos?As pritariu Lukasenkai,kitaip jau sedetu is Maskvos parvykes gazpromo pusbosis,nes sios vistos sake atviru tekstu,po laimetu rinkimus,cia pat bus kiti rinkimai?Gal neskaitet.?

Prašalietis       2020-08-11 19:01

Ja, natürlich, Herr Prašalietis!    2020-08-11 18:13
Ja, ja, natürlich, oui, oui Monsieur, Covidas “banguos” tiek, kiek reikės svarbiems pasaulio žmonėms. Matomai, šį tą žinantis Geicas sako, kad turtingiems Covidas pandemins dar ir 2021 metais, o likusiems pandemins dar ir 2022 metais. Po to bus matyti, viskas priklausys nuo pasaulyje besiklostančios finansinės situacijos…

Ja, natürlich, Herr Prašalietis!       2020-08-11 18:13

Žinoma, “Kapitalistinėje visuomenėje valdžią turinčios ir kontroliuojančios mažumos savo privilegijuotos padėties užtikrinimui, daugumos žmonių galimų nepasitenkinimų “nuraminimui” yra numačiusios tam skirtus"demokratinius įstatymus” ir atitinkamas “demokratines” priemones kaip guminės kulkos, vandens patrankos, šunys, šarvuoti automobiliai ir t.t.” - tam yra Covid 19, bet bus dar ir Covid-20, ane?

erelis       2020-08-11 13:55

Lžėpropesorė rašynėja dešimtoko lygio straipsnelius… gal užteks, maldauju, plauti smegenis.

Gal?       2020-08-11 10:28

Gal,sakau,naktį reikėtų miegoti ir profesorei istorikei,nes kažkodėl skystokas šitas referatas skambia antrašte.Rekomenduočiau garbiai istorikei pačiai apsilankyti kaimynėje,kaip istorikė rastų labai daug įdomaus ir gerai išsaugoto bei prižiūrimo.Ir daug malonių veidų švariose gatvėse.

Prašalietis       2020-08-11 10:10

Įdomu, kaip ilgai Lietuvoje išliks “šauniųjų” 1990 metų pagimdyta “patriotinių intelektualų“era, kur “meno istorijos profesorė” publikai “moksliškai” pamokslauja: “Paprastai atrodančios abstrakcija, XIX a. istorijos filosofų svaičiojimu, jos staiga ima ir materializuojasi, trenkia kaip žaibas po ilgo laiko ore tvyrojusios zvimbiančios įtampos, lyg kažkas, leidžiantis pagaliau peržengti visuotinės baimės slenkstį”...“Niekas, net patys gudriausi polittechnologai, nežino, kada tai įvyks ir kas taps impulsu žmonėms masiškai išeiti į gatves”....
Kaip prieš daugelį dešimtmečių sakė senas mažaraštis kaimo žmogelis, “žmogeli, jei rodosi reikia žegnotis”, tuo labiau jei save laikai mokslų “profesoriumi, daktaru…” XIXa. filosofų, supratusių ir aprašiusių kapitalistinės santvarkos egzistavimo principus ir mechanizmą, teiginiai gali atrodyti “abstrakcijomis, svaičiojimais, kurie materializuojasi ir trenkia žaibai” tik visiškai realaus pasaulio nesugebantiems suvokti “intelektualams”. Tik visiškiems naivuoliams ar nemokšoms yra ir po Jugoslavijos, Afganistano, Irako, arabų pavasarių, Sirijos, Ukrainos ir t.t. “neaišku” kaip, kuriam tikslui ir kieno būna organizuojamos, įgyvendinamos “demokratinės revoliucijos, iššaukiami revoliuciniai žaibai”. Kapitalistinėje visuomenėje valdžią turinčios ir kontroliuojančios mažumos savo privilegijuotos padėties užtikrinimui, daugumos žmonių galimų nepasitenkinimų “nuraminimui” yra numačiusios tam skirtus"demokratinius įstatymus” ir atitinkamas “demokratines” priemones kaip guminės kulkos, vandens patrankos, šunys, šarvuoti automobiliai ir t.t. Suprantama, kodė straipsnelį parašiusę “profesorę” iki širdies gelmių papiktino Minsko metro vykdyta “ablava”, kurioje po rytinių paskaitų buvo patikrinta Universiteto dėstytoja, kuri dėl “savo specifinio darbo ir neturėjimo kabineto”, norėjo likusį ” studentams dalyko dėstymo darbą padirbėti namuose”. “Negirdėta, nematyta Lukašenkos diktatūra”. Paskutinis Europos diktatorius nori, kad visi iš biudžeto finansuojami sąžiningai atliktų savo darbą už jiems mokamą atlyginimą. Pas mus demokratijoje, Radžvila kiek metų “moksliškai” studentams privalomai trioskė bendrus dalykus apie ES, apie kuriuos galima pasiskaityti “pasigooglinus” ES saituose, ir atlyginimas buvo garantuotas. Reikalai pašlijo, kai pradėjo studentams apie ES šį tą nelabai gražiai pasakoti ir jo pasokojimai apie ES pasidarė studentams neprivalomi.
Na į o autorės “moksliškai, meniškai, istoriškai,filosofiškai” surašytame “demokratijos problematikos” kontekste, “daug ką pasakančiai” įtrauktus Pugačiovos tarybinių laikų dainos kelis žodžius, Turkmėnbaši “laiku numirimą”, išmintingą kazachų Elbasi, liaudies meilę VOT… tegalima su džiaugsmu ir “patriotiškai” pasakyti, kad ir Pugačiovai su savo daina, ir Turkmėnbašį su savo numirimu, ir kazachų išmičiui, ir jų liaudžių meilėms iki mūsų V.Lansbergio “išminties, nuopelnų, jam reiškiamos begalinės neišsivaikščiojusių runkelių meilės ir dėkingumo, jo būsiančios istorinės ir visokios kitokios atminties ir t.t. ir t.t.”  yra, kaip straipsnelio autorės paminėtiems “išminčiams” visiems kartu, keturiomis iki Mėnulio…

History versus story       2020-08-11 8:33

Tu Rasa lyg ir istorikė ir tau nieko neprimena visa ši istorija Minske: Tichanovskajos apsiskelbimas ,prezidente’ ir pabėgimas Lietuvon? Ir kas po to???
Panašu, lygiai po 400 metų į Lietuvą vėl grįžta lžedmitrijų laikai. Kaip ir XVII a. pr. į istoriją Vilnius norį įsirašyti Lžedmitrijų avantiūromis? Juk tokių jau buvome prikūrę 1604–1612 m, ir kuo tai baigėsi??? Ar ne laikas sustoti ir pradėti mąstyti savo galva??? Nes taip galime labai toli nueiti… Juk atėjus laikui ir mums Minskas/Maskva gali surasti kokį ,kunigaikštį Glinskį”...


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.