Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie Žėručių planetą

Tiesos.lt redakcija   2021 m. sausio 6 d. 23:17

9     

    

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie Žėručių planetą

Vėlyvojo sovietmečio vaikų pamiltoje Vytautės Žilinskaitės apysakoje-pasakoje „Kelionė į Tandadriką“ savartynan turėję pakliūti žaislai netikėtai miške aptinka kosminį erdvėlaivį ir leidžiasi į tarpplanetinę kelionę. Jų tikslas – pasiekti žaislų rojumi laikomą planetą Tandadriką, kurioje tikisi būti sutaisyti ir sutvarkyti. Pakeliui jie išsilaipina tai vienoje, tai kitoje planetoje, kur patiria įvairių nuotykių ir pavojų. Viena jų – Žėručių planeta, gyvenama į elniaragius panašių vabalų. Jie užsiima tuo, kad ieško ir gludina žėručius, iš kurių stato didingą žėrintį bokštą. Tačiau naktį jie slapta atsliūkina prie jo, kad išsiluptų žėručių ir, kiek paneša, parsitemptų į savo urvelius. Taip bokštui gresia likti niekaip nepabaigiamu projektu…
Žaislai greit įsitikina, kad vabalai tiesiog pamišę dėl blizgančių daiktų. Jie be ceremonijų privatizuoja ir žėrinčius keleivių daikčiukus, o bandantiems juos ginti skaudžiai žnybia. Keletas kosmoso keliautojų net paimami nelaisvėn, kad nuo ryto iki vakaro kastų ir gludintų žėručius ir iš jų mūrytų bokštą. Žaislams vos ne vos pavyksta išsigelbėti, mat gavę vado įsakymą, vabalai puola užkasti į smėlį jų kosminį laivą su dalimi jo įgulos viduje. Jie išsilaisvina ir palieka nedraugišką planetą tik nušovę vabalų vadą.

Pamėginkime įsivaizduoti, kaip Žėručių planeta gyvena toliau. Tikriausiai vabalai išsirenka naują vadą, gal net kas kokius ketverius ar penkerius metus ima organizuoti jo rinkimus, kuriuose gali dalyvauti visi norintys. Naujasis vadas paskelbia naują santvarką – vabalokratiją. Nuo šiol visi vabalai bus lygūs ir laisvi ir statys Žėrintį Bokštą savanoriškai, mat iki tol jie paklusdavo senojo vado telepatinėms galioms.

Bemat kyla vabalokratiški ginčai, ar Žėrinčio Bokšto anga turi, kaip iki šiol, būti atsukta į rytus ar, kaip siūlo kiti, pažangesni, vabalai, į vakarus. O gal, kaip reikalauja nedidelė, bet rėksminga grupelė, jį iš viso reikia nugriauti, kad vabalai būtų galutinai išlaisvinti nuo nepabaigiamos statybos naštos.

Kai kurie vabalai prie akropolio net ima statyti naują bokštą, bet kažkodėl į statybvietę gabenamas žėrutis nuolat pakeliui kažkur dingsta ir ši statyba galiausiai apleidžiama, lieka žiojėti tik pamatai…

Ilgainiui vabalų visuomenė sudėtingėja, randasi įvairių sluoksnių bei profesijų. Kai kurie statybininkai įsigudrina žėručius nugvelbti dar prieš juos atgabenant prie bokšto, jiems nebereikia jų tykoti naktį. Jie įsirengia prabangius urvelius, kurių visi paviršiai nusagstyti žėručiais. Pastariesiems saugoti prireikia sargybinių.

Vadas įsitaiso gausią patarėjų-padėjėjų-referentų-asistentų palydą, kuri atleidžiama nuo žėručio kasimo ir gludinimo, bet daug jo gauna už savo be galo reikšmingą, tik nematomą darbą.

Metams bėgant pastebimas keistas dalykas – vado telepatinės galios silpsta, todėl dalis vabalų liaujasi jo klausyti ir nebenori statyti bokšto, o kai kurie net pabėga į kitas šalis. Šiai problemai spręsti išmintingieji patarėjai-padėjėjai išranda Reitingą ir iš kažkur atsitempia Stačiakampę Dėžę. Niekas nežino, kas tai yra, bet šie dalykai veikia net efektyviau nei telepatija. Kai kurie vabalai net spėja, kad Reitingas yra milteliai, ištirpinami vandentiekio sistemoje, ir todėl jį geriantiems vabalams vadas ir jo palyda ima atrodyti tokie autoritetingi, mieli ir nuostabūs, o jo priešai – bjaurūs. Bet esama ir teigiančių, kad tai tiesiog kažkoks vabalams patinkantis feromonas, kuriuo apsipurškia vadovybė, ir tai ją daro tokią patrauklią ir solidžią, kad norima jai paklusti.

Tačiau Stačiakampės Dėžės poveikis dar didesnis. Po tokią dėžutę įsitaiso kiekvienas urvelis ir vakarais, suplukę po darbų, vabalai mėgsta į ją žiūrėti. Nes ta dėžė irgi yra blizganti ir joje sėdintys blizgiai apsirėdę vabalai maloniai ir suprantamai paaiškina, kas yra gerai, o kas blogai. Labai patogu – nereikia pačiam galvoti! Galvojančių savo galva vabalokratijoje nieks nemėgsta. Juos pravardžiuoja prapiesoriais, iš jų juokiasi, o kartais, pramogos dėlei, net skaudžiai sužnaibo. Kad praeitų noras galvoti ir durnus klausimus kitiems, ypač vadovybei, uždavinėti.

Dar vabalai labai pamėgo švęsti. Būna, susirenka visi prie Žėrinčio Bokšto, vadas pasako įkvepiančią kalbą apie artėjančią Bokšto statybos pabaigą ir tada stosiančią visuotinę gerovę ir iškilmingai įmūrija į sieną keletą žėručių. Kas kad bokštas nuo slapto žėručių lupimo jau tiek nugnaibytas nuskabytas, palinkęs, žiojėjančiom angom. Visi apsimeta, kad to nemato, džiugiai pamojuoja vėliavėlėm, paploja.

Arba, būna, pagauna kokį mažytį žėrutį slapčia urvelin tempiantį vabalą ir viešai išperia, kad kitiems būtų pamoka, jog juos geriausia gabentis sunkvežimiais, tada nieks nesulaikys.

O neseniai atsirado net tokių vabalų, kurie ėmė kitiems aiškinti, kad turi išskirtinę Teisę, pasilypėję ant kitų vabalų nugarų, nusilupti aukščiau pritaisytus dar likusius žėručius. Jie tai aiškina tuo, kad jų protėviai mat patyrė ypatingą senojo vado priespaudą, todėl jiems dabar būtina Tolerancija ir Kompensacija (dar keli sudėtingi žodžiai, į kurių reikšmę vabalai nenori gilintis.)

Žodžiu, viskas gerai mūsų Žėručių planetoje. Gyvenimas nestovi vietoje, virte verda. Vabalai tikisi kada nors užbaigti savo Blizgantį Bokštą ir tada stos visuotinė laimė ir džiaugsmas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ramūnas       2021-01-8 15:36

Ačiū profesorei už įtaigią pasaką. Dar ir dar [būsimuosius tekstus] būtų smagu skaityt, jeigu ne graudu.
Klausimas valstybininkams perfrazuojant arabų priežodį “[nors] šunys loja, karavanas eina”.
Nereiktų gerb. valstybininkams įsižeisti už [šunaujos] epitetą - jau ne sykį jų idealizuojama lietuvių liaudis taip buvo apibūdinta jos patriarchu <su visomis priklausančiomis jos ypatai regalijomis> norinčiu save visiems laikams pasiskelbti kupriuko muzikunto (ar ne ironiška?).

Nebūkite naivūs, intelektualiais straipsniais ir straipsneliais karavano krypries nepakeisite. Net ir NS veiklos atgarsiai visuomenėje yra minimalūs (nepaisant gerb. NS pirmeivių dedukcinių išvedžiojimų apie gausų (nors realybėje toli gražu neapsireiškusį) jų elektoratą.) Atsipeikėkite, pagaliau.

Reiktų kažko drąsesnio, veržlesnio, o ne perdėm nuolankių/mandagių pasisakymų, kurių eksponentiškai gęstantis garsas (ar užgesęs ataidis) visuomenės nepasiekia ir nežadina.

Žodžio laisvė...       2021-01-8 0:26

Atpažinau Lietuvą...Ačiū.

vabalas       2021-01-7 20:32

Propesorei tinka pasakas sekti… I mokikla ja, mokitojauti.

ah1       2021-01-7 18:48

betrūksta kad visi turės po “žėrutį” liuciferazę po skūra, na kaip filme “Laiko karys”
Nieko naujo.

Prašalietis       2021-01-7 17:19

Vėlyvojo sovietmečio komunistinės ir kašperovskinės demagogijos suklestėjimo laikais jei kas rašė, tai prasmingo ir aktualaus nieko neparašė, nes tokių paparsčiausiai nespausdino. Ne išimtis ir pasaka apie “Žėručių planetą” su Čepaitienės tęsiniu, nes vėlyvo gorbačiovinio sovietizmo demagogija buvo gerai įvaldyta tų laikų “tautinių” veikėjų, todėl ir po šiai dienai “vabalai privatizuoja, užsislapstinę 75 metams vieni kitus daro buvusiais valstybės vadovais, pasakoja apie gerovės valstybės kūrimą, apie buvusias Lietuvos miškuose ir miškeliuose grandiozines ir pergalingas pokario kovas, atgrąsina komunistinius vabalus iš rytų nuo atėjimo į išsilaisvinusią iš okupacijos, ES klestinčią ir išsivaikščiojančią tautinę Žėručių planetą...” Liūdną ir beviltišką  “tautiškai patriotinę” 1990 metų pasaką apie “laisvę, nepriklausomybę, šviesų tautinį rytojų, gerovės valstybę, Žėručių planetą...” vis mažiau skaitlingiems lansberginio durnių laivo keleiviams laivą vairuojančios proamerikinės “politinės” įgulos ir jas aptarnaujantis personalas kol kas vis dar seka….

Antanu krikštytas       2021-01-7 16:06

Liūdnai nuteikia p. Rasos mintys, tiesiog stumia į neviltį. Gal jų įtakoje ataidėjo iš atminties užkaborių rimtieji Omaro Chajamo rubajatai, kaip: “Ką rytdiena atneš...” ar “Aš vienąsyk vynu išminčių vaišinau…”. Slogutis susitraukė.

ateistai komunizmą statė       2021-01-7 10:17

šiuolaikiniai ateistai “gerovės valstybę stato”
pastatys.
nes komunistai labai gerai gyveno - buvo ponai
dabartiniai statytojai irgi l.gerai gyvena ir yra ponai.
——-
(komunizmas irgi buvo ‘gerovė visiems’)

a.u.       2021-01-7 9:10

Graži alegorija. Puikus dienos skaitinys.Ačiū.

jutas       2021-01-7 7:21

Pasaka su gera tikrovės analogija. Puiku. Tokia kryptimi vystomės toliau. Melagienų nemažės, nebereikės nė pasakų.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.