Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Žiniasklaida

Rasa Čepaitienė. O jeigu tai tiesa?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 21 d. 23:00

27     

    

Rasa Čepaitienė. O jeigu tai tiesa?

Senokai beteko matyti tokio atviro bei nepagarbaus pašnekovo spaudimo ir tendencingo faktų išvartymo kaip šiame Rūtos Miškinytės tekste 15 min (ČIA). Pradedant tuo, kad „žinomi istorikai pažymą sukritikavo“, lyg Lietuvoje tebūtų tik du žinomi istorikai, tyrinėjantys XX a. vidurio įvykius. Taip nėra. Ir nei medievistas A. Nikžentaitis, persikvalifikavęs į dabarties atminties kultūrų tyrinėtoją, nei N. Šepetys, kad ir kaip kai kam norėtųsi, veikiausiai nei patys savęs nevadintų, nei yra profesionalių istorikų bendruomenėje laikomi autoritetingiausiais nacių okupacijos laikotarpio tyrinėtojais.

Kodėl tad žurnalistė, bent objektyvumo dėlei, nepakalbino Arūno Bubnio arba Arvydo Anušausko ar kitų to paties LGGRTC istorikų, daugelį metų besispecializuojančių būtent šioje temoje ir geriausiai ją išmanančių? Neišklausė kitų pozicijų, kurių jau esama viešai pateikta? Nematė reikalo, nes tai būtų sugriovę jos iškeltas ir atkakliai puoselėjamas abejones naujai atrastais J. Noreiką išteisinančiais ir galutinai reabilituojančiais liudijimais ir LGGRTC pažymoje pateiktais jų vertinimais, pridengtas tariamu istorikų nuomonės vieningumu, kad ši pažyma, neva, yra niekinė?

Antra, įdomiausia, kad aršiausia šio straipsnio kritikos ugnis nukreipta ne prieš atrastojo šaltinio ir jo autoriaus kun. J. Borevičiaus patikimumą, jo liudijimo vietą kitų žinomų šaltinių ir faktų apie antinacinį lietuvių pogrindį Šiaulių krašte kontekste, bet prieš pažymą parašiusio „geologo ir publicisto“ Daliaus Stanciko asmenybę, žūtbūt siekiant sudaryti įspūdį, kad jis esą yra šališkas ir nepatikimas. Į dar tuo abejojančių paširdžius, matyt, turėtų galutinai trenkti paskutinis R. Miškinytės straipsnio sakinys, štai taip jį pristatantis: „Dalius Egidijus Stancikas, pastaraisiais metais publikuojantis savo tekstus tokiuose portaluose, kaip tiesos.lt, slaptai.lt, alkas.lt, pozicija.org ir ekspertai.eu.“

Šachas ir matas, mieli draugai, demaskavom vatniką, su kuriuo kalba trumpa! Tačiau ką tai turi bendro su pažyma ir joje išdėstytais argumentais, kurių nė nebandoma rimtai, ramiai ir nuosekliai kvestionuoti, jeigu jau taip norisi galutinės ir neapskundžiamos tiesos?

Aš jau nekalbu apie ankstesnio Miškinytės su Nikžentaičiu ir Šepečiu daryto interviu pavadinimą, iškart nuteikiantį skaitytoją atitinkamai žiūrėti ir vertinti D. Stanciko atliktą darbą. Kuris, kaip kad sekantys šią polemiką gerai žino, iš tiesų neapsiribojo vien minėtos LGGRTC pažymos parengimu, bet kiek anksčiau yra publikavęs ištisą seriją straipsnių „Su kūju per istoriją ir Lietuvą“, kuriuose buvo išsamiai analizuotas to meto įvykių kontekstas ir turimų šaltinių apie juos korpusas. Ar Miškinytė apie šią seriją iš viso buvo girdėjusi, ją skaičiusi, pateikusi jai pagrįstų kritinių pastabų? Neteko to matyti…

Užuot padėkojusi už atrastą naują šaltinį ir straipsnyje pateikusi įvairias specialistų nuomones apie jį, koks ir turėtų būti visuomenę informuojančio padoraus žurnalisto, o ne pulti pasirengusio propagandisto darbas, panelė Miškinytė imasi tardytojo, prokuroro ir teisėjo vaidmens viename asmenyje, visais įmanomais būdais spausdama Stanciką pripažinti dalykus, kurių jis nei sakė, nei darė. Siekia makaraityčių ir miliūčių šlovės sekdama jų darbo metodais? Iš tiesų straipsnio gale pateikiamą judviejų pokalbio išklotinę reikėtų laikyti apgailėtinos ir gėdingos nūdienės „žurnalistikos“ pavyzdžiu, kuris galėtų būti net nagrinėjamas Žurnalistikos institute, kartu su studentais analizuojant, KAIP NEGALIMA bendrauti su žmogumi, iš kurio imamas interviu.

Beje, jei jau prabilom apie Miškinytei taip rūpintį profesionalumą, tai juokinga, kad tame pat tekste ji remiasi kažkokio profesionalių istorikų bendruomenei nei girdėto, nei matyto Ryčio Zalogos iš Facebooke nuomone apie pažymą. Be to, remiantis pačios panelės logika, jai 15 min.lt redakcija neturėtų leisti rašyti straipsnių, nes juk ji, jei neklystu, nėra baigusi žurnalistikos studijų, o tik istorijos bakalaureatą...

Tai tik įrodymas, kad istoriko, ar bet kurios kitos specialybės, diplomas automatiškai nepadaro jo turėtojo puikiu tos srities žinovu. Kaip dėstytoja su daugiau nei dvidešimties metų darbo stažu universitete galiu paliudyti mačiusi tokių studentų, kurie baigia istorijos studijas taip ir nesupratę šio darbo specifikos, juolab netapę šio sunkaus ir nedėkingo amato meistrais. Panašu, kad sprendžiant iš Miškinytės rašinių stiliaus ir tono, tai, deja, taikytina ir jai pačiai. Ir priešingai, istoriko ar kurios kitos specialybės diplomo trūkumas dar nereiškia, kad žmogus nepabandė įvaldyti šią profesiją savarankiškai mokydamasis ir dirbdamas, kol galiausia savo žiniomis bei kompetencijomis sugebėjo prilygti profesionalams. Tokių pavyzdžių irgi esama.

Todėl kvestionuoti ir pulti pažymą parengusiojo asmenį ir menamą jo nekompetenciją pasitelkus pigiausius juodųjų PR technologijų metodus, užuot pagrįstai kvestionavus jo pateikiamų duomenų autentiškumą ir patikimumą, atrodo nesolidu, nerimta ir labiausiai kvepia išankstinio užsakymo žūtbūt išlaikyti abejones J. Noreikos veiksmais karo metais uoliu vykdymu. Kitaip iš kur toks aistringas ir nepridengtas žurnalistės angažuotumas bei tendencingumas, sekantis paskui ją iš straipsnio į straipsnį? Ar tai reiškia, kad 15 min.lt vykdo kampaniją, siekiančią, nieko nepaisant, išlaikyti ir toliau eskaluoti abejones J. Noreikos asmeniu ir nuopelnais pasipriešinimui totalitariniams režimams?

Straipsnyje net nekeliamas klausimas, o jeigu tai, ką liudijo kunigas 1986 m. JAV teismui, yra tiesa? Klausimas, kurį sau užduoti derėtų tiek tikro žinojimo bei objektyvumo siekiančiam garbingam istorikui, tiek ir atsakingam ir patikimam žurnalistui.

Bet straipsnio skaitytojai, laimei, turi galimybę savo išvadas pasidaryti patys.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

-------       2019-12-30 0:19

Kodėl iš 15min išėjo Tomas Balžekas?

to atsiliepkit,       2019-12-23 14:28

nevaidink debilo. Juk aiškiai pasakyta, kad gelbėjimą atlikdavo per patikimus kunigus. Negi J. Noreika turėjo apie tai trimituoti į kairę ir į dešinę, kad tuoj pat būtų išaiškintas ir sušaudytas? Darė darbą, sunkų darbą ir gerai žinojo kas jo laukia, t.y. tai, kas ir įvyko.

Na, atsiliepkit pagaliau,       2019-12-23 12:00

žydai, kurių tėvus, ar senelius Noreika išgelbėjo…Jam to labai reikia ant kitos svarstyklių lėkštės padėti, kad atsvertų getų ir žydų naikinimo Žemaičiuose organizavimą...

stasys        2019-12-22 20:24

Komentatorius 2019-12-22 20:21 . .va Jus jau žinote ? o kaip kitiems sužinoti Tiesa ? juk ne visi tokie “paprastutės” kaip ta rinkėja iš Kauno ..keletą lepšiu už ausies užkišai ir gali eiti per Kauną galvą iškėlęs. Kiekviena teiginį galima argumentuoti kaip ir paneigti .. .pav. “Žudikas - ne didvyris.” . apie J.Ramanauska taip nekalbama .

rinkėja iš Kauno       2019-12-22 19:24

portalo 15 min. neskaitau jau pora metų, nes nuo tvoskia atgrasi leftistinė smarvė, objektyvumo nerasta nė už centą. Pavadinčiau šitą propagandinį, itin šališką ruporą pavyzdine žiniasklaidos dvėseliena.

Komentatorius       2019-12-22 19:21

Aš tai esu iš tų, kurie žino, kad šitie “didieji didvyriai” patys žudė ar kitiems įsakinėjo žudyti beginklius lietuvius.
Viskas.
Taškas.
Žudikas - ne didvyris.

DD plius DD       2019-12-22 17:19

Kad Nikžentaitis, Šepetys, toji žurnalistė ne tiek Stanciką nuvainikavo, kiek save pajuokai išstatė, tikėsimės, kad kada nors patys susigaudys.
Šiek tiek pakalbėkim ne apie Stanciką, Valiušaitį, dar Bubnį, o apie “antinoreikininkų’ stovyklą ir pažiūrėkim ką jie vadina rimtais argumentais.
Pirmiausia “pasirašė įsakymą dėl geto steigimo”, yra parašas ant dokumento, pasekmių Noreika nesuprasti negalėjo,vadinasi prisidėjo prie žydų genocido čia Lietuvoje… Prieš kaltinant Noreiką, vinokurams, kuklanskienėms ir kitiems patarčiau paskaityti A.Špiegelmano romaną “Maus”. Jame yra iškalbingas epizodas iš tragiškos šeimos istorijos- autoriaus dėdė, tuo metu kai hitlerininkai Lenkijoje įsitvirtino visiškai ir žydai suprato, kad gręsia kažkas baisaus, nusprendė bėgti į SSSR. Pabėgo. Ir labai greitai ėmė giminaičių prašyti, kad padėtų sugrįžti atgal į Lenkiją. Sugrįžo. Tiesiai į dujų kamerą. Ką tas epizodas sako? Tą, kad grėsmę jautė visi, bet niekas dar nežinojo, kad tai bus ne jau daug maž žinomi pogromai, suvaržymai ir pan. Ir Noreika negalėjo nuspėti galutinio sprendimo perspektyvos geriau už pačius žydus, bet Noreika dėl to kaltinamas.
Kitas kaltinimas yra dėl žydų turto nusavinimo. Šiaip jau gal reiktų pažiūrėti kieno rankose tas turtas atsidūrė, kokiuose balansuose, ir kas jį valdė savininko teisėmis, o jau tada svaidytis kaltinimais Noreikai ir Laikinai Vyriausybei.
Trečias bus jau F.Kuklianski kitaip nepasakysi apart “kvailai bobiškas” priekaištas Stancikui- “mano mama negirdėjo apie tokį gelbėtoją, todėl to negalėjo būti”.. Hmm. Būtų gerai, jei kas madam Kuklianski paaiškintų, kad tokią veiklą` ne šiaip nuo Kuklianski mamos reikėjo slėpti, o ir nuo savo paties netgi, o savo vaikams paaiškinti, kad čia ne Rachelė iš Želvos, o giminaitė našlaitė Onutė iš Radviliškio, kitaip grėsė kartuvės.
Būtų gerai, jei šiuolaikinio pasaulio teisuoliai, kurie tokiais save dažniausiai patys ir pasiskiria, bent tokius elementarius dalykus suprastų

stasys        2019-12-22 16:22

Tvankstui ( dėl Propatrijos ).. matyt kompiuterinis raštingumas tamstos dar reikalauja tobulinimo.

Tvankstas       2019-12-22 16:09

A. Miškinytės norisi paklausti - Jūs gimėte iš pusinio nėštumo ?

Tvankstas       2019-12-22 16:07

Nesuprantu, kodėl Propatria užsiima draudimais pasisakyti, man irgi uždrausta, nors rašau tą patį kaip tiesos lt ar alkas lt.
Man labai gerai suprantami lrytas ir delfi griežti apribojimai man, bet ir propatria kone tokie patys suvaržymai, tiesa, paskutinį pusmetį nei viename iš jų net nebandžiau rašyti ir išsiųsti jokio pasisakymo.

lietuviai       2019-12-22 16:02

pasakė, kad J.Noreika jų didvyris ir nereikia daugiau nieko įrodinėti, o nkvdistai ir semitai, bei jų augintiniai tegul sau siunta kiek nori

stasys        2019-12-22 15:58

Rūta Miškinytė naujienų redaktorė 15 min. ,  o tai tas pats kas dirbti sex.bomba laikraščio viršeliui . Aš tai labai nepeikčiau tos –aitės.. Jauna ,nedidelė žurnalistinė patirtis ir visiškas nesigaudymas Lietuvos politinėse aktualijose . Noriu tik priminti Ekspertai.eu dažniausiai publikuoją V.Landsbergio, D.Grybauskaitės su šeip viską kas nors truputi turi koncervatorišką kvapą bei spalva informacija.. D.Stancikas vis dar nėra tos partijos nariu .smile Tai gana grubi klaidą naujienų redaktorei ..reikia pažinoti visas putino ‘išanges’ Lietuvoje ..juk taip viena karta gali ranka kyštelti ten kur labai netinka ..eksperimentuoti ..Beje 15 min.sekančia diena publikavo A.Anušausko str. kuriame išdėstytas labai detalus aprašas tos istorijos . 15min.lt/naujiena/aktualu/nuomones/arvydas-anusauskas-kunigo-jono-boreviciaus-liudijimas-apie-jona-noreika-generola-vetra-18-1250192

Klausimas       2019-12-22 15:48

Pažymoje rašoma, kad Noreika manė, jog žydams bus gera ir saugu getuose be savo turto, namų (kuriais jis pasirūpins). Ir tuo pat metu organizavo žydų gelbėjimą iš to rojaus… Kaip suprasti tokius jo veiksmus? Kažkas šioje istorijoje aiškiai meluoja.

Tai daugiau nei faktas.       2019-12-22 15:38

Lietuvai, esant sudėtingoms situacijoms, vis kas kart Viešpats “pažadina” tokių didžiavyrių, kurie nustebina savo sumanumu ir išradingumu parodyti savo dvasios didumą ir sektiną tikėjimą. Mums, suprantama, sunku suvokti tokių poelgių didybės, bet jei nesuvokiame ir neatsekame įvykių dėsningumus per visą Lietuvių tautos istoriją, tai bent patylėkime, nes patys sau darote gėdą.

O kas jei       2019-12-22 14:20

tai ne tiesa ?

Didelio čia daikto       2019-12-22 12:43

Na, ištraukė vieną kitą turčių iš tos peklos. Tai tas, ar jo palikuonys net viešai ačiū dabar nepasako, kai “generolui” labai to reikia, nes gal auksu pakankamai atsidėkojo. Iš viso, tai už žydų gelbėjimą pas fricus vienas atlyginimas- mirtis, o ne garbės kalinio statusas Štuthofe. O žydai nėra išlepinti aplinkinių gerumo, kad savo gelbėtojo nepalaikytų. Nepalaiko. Nežinau, kokia intencija tas vienuolis tais laikais apie Noreiką taip gerai liudijo. Gal reikėjo jį nuo anūkės demaskavimų “atmazinti”? Man čia panašu labiau į išmislą, kad “žydus gelbėjo”. Kur išgelbėtieji?

Kokie jie istorijos       2019-12-22 12:30

mokslo daktarai? Tokių okupacijos ir neosovietijos metu prištampuota daugybė. Jie tiesiog dezinfologijos specialistai, demagogijos meno profesoriai. Dezi propagandos pagalba valdomos ir engiamos masės - niokojama Gamta.

Jota       2019-12-22 12:08

Nedidelis nuostolis. Ar taip, ar taip, propatrijoje vieni ligoniai komentavo, išskyrus du tris normalius.

-------       2019-12-22 10:50

> Pritariu 11.40
Jau iš ko iš ko, bet iš ProPatria šito nei už ką nesitikėjau, maniau, kad jie tikrai įžvalgesni.
Tokiu momentu, kai jiems verkiant reikia į savo pusę patraukti kuo daugiau žmonių ir apskirtai jiems dabar gyvybiškai svarbu žmonių palankumas, jie staiga ,,užsidaro”!
Įsivaizduoju, kaip tokiomis klaidomis džiaugiasi jų nedraugai.

Pritariu       2019-12-22 10:40

dėl ProPatrijos uždarumo. Beje uždaroje kudroje tik velniai veisiasi. Lemta prarūgti Radžvilui su savo partijėle. O pašvinkęs daiktas ima skleisti blogą kvapą, tad atbaidys kitus, o pritrauks tik šūdmuses.

Manau,       2019-12-22 10:34

Kad piktiems žmonėms net neduota galimybė išgirsti gerų žinių, nes jų galvelėse nėra vietos skirtos “Gerajai naujienai”. Gromuliuoja paplavas, tad paplavas ir skleidžia. Labai ačiū gerb. Rasai už šias įžvalgas, negalima nutylėti tikrosios TIESOS.

-------       2019-12-22 9:33

Beje, ProPatria dabar leidžia komentuoti ,,tik savo tinklaraščio nariams’‘.
Nepaaiškinta, nei kaip tuo nariu tapti, nei kokios komentavimo ir prisijungimo taisyklės - žodžiu, nieko.
Tegul sau žinosi, vienintelis dalykas, ką jie gaus - jei nebus galima komentuoti, žmonės nustos jais domėtis. Per anksti pradėjo brangintis.

-------       2019-12-22 9:29

Anokia čia naujiena, netgi dar kas nors nemato ir nežino, kas yra delfynas ir minutės?

Onute       2019-12-22 9:04

Aciū autorei už .D.St.apgynimą. Panelė Miškinytė taip norėjo autorių sumenkinti,  nepaminėjo kad jis buvo Lietvos Aido politikos redaktorius, Bernardinų.lt redaktoriaus pavaduotojas, dirbo Seimo pirmininko pataręjo vidaus poltikai, buvo žurnalistų etikos komisijos narys, turi nemažai apdovanojimų, kurių vieną net atsisakė atsiimti, nes buvo apdovanotas ir NKVDistas, ir t.t. Bet darbai patys už save kalba…

Balamutas       2019-12-22 8:08

Tokiomis Miškinytėmis ir kitokiais delfio, minučių, lietryčio, o dabar jau ir kaip kuriais LRT ,,žurnaliūgomis” tiki tik tie, kurie mąsto tik stuburo smegenyse esančiomis proto sankaupomis.  O daugumoje atidirba už gerus pinigus. Čia ne žurnalistai, čia ,,propogandonai”.

Marginalas       2019-12-22 2:58

Aiškiems dalykams tekstas perilgas. Niekšentaičiai patys žino, kas jie yra, kam laužtis per atdaras duris! Džiaugiuosi, kad Noreika tikrai pasirodė buvęs toks, koks ir tinka kovotojui idealistui. Tačiau visų problemų tai nenuima, nes jos daug platesnės, gilesnė ir įsišaknijusios 2000 metų paqonių kovoje už savo stabus prieš D-vą ir Jo tautą. Vis tiek Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat! - tik ne konstantinininkų išpuoselėtas supagonintas falsifikatas, bet Mašīah J-šūa, žydų Karalius ir D-vo Avinėlis pasaulio Išganytojas, Tiesos Saulė (Mal 3:20 + Apr 21:22).
HAG HANUKKĀ ŚĀMĒaH!
Amen.

-------       2019-12-22 0:45

Taigi 15min išspausdino Baumilą reklamuojantį straipsnįš, tad ko iš jų daugiau norėti?


Rekomenduojame

Lidžita Kolosauskaitė. Antivakserės laiškas Sveikatos apsaugos ministrui

Algimantas Rusteika. Susiliejam su gamta

Ramūnas Karbauskis. Sužvėrėję, godūs ir pikti

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ apie demografinę Afrikos bombą

Vinco Kubiliaus reportažas iš Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventės vyskupams Julijonui Steponavičiui ir Vincentui Borisevičiui pagerbti

Roberto de Mattei. Pranciškus pradėjo karą, kuris baigsis Tradicijos triumfu

Nida Vasiliauskaitė. Proga kai ką sužinoti apie protingųjų protą

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės dienos

Ramūnas Karbauskis. Prievartos maniakai

Nida Vasiliauskaitė. Jei dar kam nors tebeatrodo, kad čia viskas – apie virusą ir saugumą, tegul skaito VGTU rektoriaus potvarkį

Česlovas Iškauskas. Veiksmas ir atoveiksmis

Tomas Baranauskas. Apie „tikėjimo mokslu“ mokslines ištakas

Goda Juocevičiūtė. Nujaučiu: kurstomos agresijos priežastis – tautos išrinktieji

Ramūnas Aušrotas. Grybavimo Lietuvoje ypatumai

Vytautas Rubavičius. Kas kaltas? – Klimato kaita…

Kun. Nerijus Pipiras. Dievo tarnas arkivyskupas Julijonas Steponavičius: neperskaitytas laiškas

Nida Vasiliauskaitė. Pandemija ir rinkimai

Dr. Rimas Jankūnas. Ką apie skiepijimo naudą sako susirgimų Covid-19 statistika?

Prancūzai protestuoja prieš naujuosius E. Macrono įvedamus žmogaus laisvių ir teisių suvaržymus

Geroji Naujiena: „Vargas ganovams, kurie pražudo ir išblaško mano kaimenės avis! – Viešpaties žodis“

Audrius Bačiulis. Dešiniosios diktatūros baigiasi demokratija – tai iš esmės dėsnis, kad taip baigtųsi kairiosios diktatūros, istorijoje nerasite

Martynas Katelynas mitinge prie Seimo „Apginkime Lietuvą!“

Nida Vasiliauskaitė  naujojoje „Lapių medžioklėje“: apie Armonaitę, ieškančią, jaunoko kvailoko vyro, kuris atsiduos už 20 eurų MAXIMA čekį

Margaritos Starkevičiūtės kreipimasis į prezidentą Gitaną Nausėdą: piliečių pasitikėjimą praradę vadovai turi atsistatydinti arba būna atstatydinti

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis; geopolitika Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rudens finalas artėja

Sekmadienį įvyks paskutiniojo mirties bausme nubausto partizano Pranciškaus Prusaičio–Lapės laidotuvės

Liepos 17 d. kviečiame į mons. A. Svarinsko Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parką pagerbti arkiv. J. Steponavičių ir vysk. V.  Borisevičių

Vytautas Sinica. Kas galėtų suabejoti…

Vytautas Sinica. Žalimas prieš Konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.