Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Socialinė politika, Sveikatos apsaugos politika, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 13 d. 0:36

23     

    

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Pakalbėkime apie resentimentą. Retas žodis, gal net daugeliui negirdėtas. Kai apie tai kalbėjomės per radiją, žurnalistė net perklausė – sentimentą?

Šią sąvoką įvedė ir pirmas reiškinį aprašė F. Nyčė. Jis resentimentu vadino vergų, kurie yra ir priklausomi nuo savo šeimininkų, ir tuo pačiu jų nekenčia, savijautą. Tai ištisas kompleksas tarpusavyje persipynusių pačių prieštaringiausių jausmų – bejėgystės, pykčio, nuoskaudų, pavydo, neapykantos, žavėjimosi galia ir jėga, pagiežos, paniekos ir saviniekos, nevilties, rezignacijos, agresijos ir t.t.

Vergai sako tikrovei „ne“, nes ji jiems rodosi tokia sunki, beviltiška, niūri, nuobodi, niekinga ir menka. Užuot gyvenę čia ir dabar, jie grimzta į puikybės ar, priešingai, nevisavertiškumo fantazijas, bevelija svajoti apie geresnę ateitį arba nuostabią praeitį.

Ar pastebėjote, kiek žmonių pradeda sakinį žodelyčiu „ne“, net jei kažką teigia? „Ne, taip…“ arba „ne, bet…“. Jie auklėja savo vaikus pripažindami vien negatyvią pedagogiką – jokių pagyrimų ar paskatinimų, vien priekaištai ir priekabės – jokia klaida ar net netyčinis apsirikimas neturi likti nepastebėti ir nenubausti! Tas pats ir su suaugusiais, kolegomis. Jei kažkas svarstoma ar aptariama, tai kritika turi lietis laisvai, choru, o gerų dalykų pastebėti ir įvertinti juk nebūtina – o kam?...

O paskui stebimės, iš kur tokie savižudybių ir depresijų skaičiai. Sako, kas mūsų neužmuša, tas sustiprina. Aha, jau turėtumėm visi būt galiūnais savickais…

Vyraujanti toksiška atmosfera darbe, namie, viešojoje ar virtualioje erdvėje verčia nesąmoningai nuo to gintis bėgant į atsiribojimą, emigracijas, alkoholį, kitas priklausomybes. Kompensuojamasi anoniminiais komentarais internete, kur pagieža liejasi laisvai.

Svarbiausia, gerai įsiminti pagrindinę taisyklę – lankstykis aukštesniam, žemink esantį žemiau tavęs. Žinok hierarchiją, savo vietą joje. Lipk per kitų galvas be jokių skrupulų. Tai puikiai įvaldęs mūsų „elitas“, nė nebesistengiantis slėpti padugnių žargono. Taip, jie tokie pat vergai. Todėl taip uoliai imituoja laisvuosius, komiškai persistengdami ar išsišokdami nelaiku ir nevietoje savo vapilionėmis. Įsivaizduoja, kad niekindami visa, kas sava, ir mėgdžiodami tai, kas svetima, aukščiau stovinčių dėdžių bus pripažinti gerais ir tinkamais… Todėl taip svarbu girtis svarbiais ryšiais, juk tai tooooks, šiais laikais svarbiausias ir geidžiamiausias, turtas!

Štai vasaros kavinėje nugirstu dainininką traukiant sovietinės estrados šlagerius ir nejučia imu niūniuoti kartu. Įdomu, ar angliškai sniaukrojančių mūsų žvaigždučių dainas kas beprisimins bent po pusmečio, o juk tokių – tūkstančiai?
Visas tas daugeliui koktumą vis labiau keliantis išsidirbinėjimas, užtvindęs viešąją erdvę, kyla iš menamos galios – o kas mums uždraus „džiaugtis laisve“? Kiaulės lipa ant altoriaus, kai nėra kam jų iš bažnyčios išvyti. Kai noriau kartu voliojamasi purve nei nusivejamas bizūnas.

Lyderystės vakuumas leidžia padugnėms iškilti ir tarpti. Institucinės, formalios lyderystės nepakanka, o moralinės kratomasi ar nėra kam imtis. Net Prezidentas kažko bijo, vieną žingsnį žengdamas pirmyn ir du atgal. Stumktraukio politika.

Tik laisvas žmogus prisiima atsakomybę už save ir jam pavestuosius nebijodamas pasekmių. Baimė ir nerimas – vergo kasdienė duona, dangstoma viešojo įvaizdžio kostiumu ar išdidžiai išpūsta krūtine. Vergą išduoda ir visada išduos savinepakankamumas. Jį bandoma kompensuoti turtais bei statuso ženklais, kurie turi būti visų matomi. Jam nuolat reikia kitų, aukščiau stovinčių, pripažinimo, patapšnojimo per petį: „geras berniukas ar mergaitė, šaunuolis“. Dėl to jis pasiryžęs atiduoti ar parduoti ir išsižadėti visko.

Kokia ironija ir tragedija, kad laisvoje Lietuvoje totalitarinio palikimo – resentimento – ne mąžta, o sparčiai daugėja. Jo mokosi, juo kvėpuoja, jį noriai įsisavina vaikai ir jaunimas, naiviai įsivaizduodami, kad taip tampa laisvais ir pažangiais.

– Vergams palikit vergo naktį klaikią, – tuomet ragino poetas.

Palikim.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vaclovas       2021-06-14 15:19

Priderama, kad dienos apžvalgininkė šio žodžio ar sąvokos nežinojo, juk įprastai naudojame lietuvišką įvardinimą - keliaklupsčiavimas.

Vaclovas ing Diedas       2021-06-14 14:31

Mes tai parduotuvėje pirkdavome. Namų apyvokos reikmenys dūlėjo pilnose spintose. Nieko nestigo, tik klaidingai suvokiamo patogumo iš vaizdrų pasaulio: mandresnės aprangos ir važio, lengviau pasiekiamos valgovės ar užkandinės. Artimieji kaime nudžiugdavo nuo duonos, skanėstų iš miesto.

Štai ir dabar delfy       2021-06-14 9:37

iškabintas straipsnis apie pavojus vaikams atostogaujant kaime.Viskas tik apie blogį.Žinoma,galima ir lovoje miegant koją nusilaužti,kaip pasakojo vienas gydytojas,jei žmoguje įtampa labai didelė.O ši ivyraujanti ideologiją ją tik didina.

2 Mateuszas       2021-06-13 21:51

“Todėl mokslininkai privalo kiek atsargiau ir atidžiau analizuoti procesus.”
Kokie mokslininkai? Negi papletkavoti irgi mokslas? Pilna tokiu raseivu - mokslinciu.
Kasmet “apsigina” pora simtu daktarantu ir daktaranciu. Uz ka?

bravo       2021-06-13 21:45

tokio proto topas: zino net resentimenta…
matyt, skaito enciklopedus… na ir atmintis.

Diedas apie moišos komentarą       2021-06-13 20:50

Niekaip neatsistebiu, kaip galima paveikti žmogaus sąmonę, kad viską matyti atvirkščiai negu buvo.
Sovietmečio viena iš didžiausių blogybių buvo nomenklatūros nebaudžiamumas.
Jokie skundai, jokie pareiškimai neveikė, jeigu tai užkliudydavo kiaules komunistus, kurie geria “su kuo reikia” ir turi užnugarį “kur reikia”
Stogui turėt, nereikėjo net užimt aukštas pareigas.
Pamenu dirbant gamykloje, valgykloje maistas buvo žiaurus. Sriuba - vandenėlis, kotletas - be mėsos, vietoj grietinės kefyras, daviniai visad sumažinti.
Tais laikais vogė visi kas tik turėjo ką pavagia, bet valgyklos vedėja buvo praradus bet kokį saiką.
Kam tik žmonės netašė skundų. Nuo gamyklos partijos sekretoriaus iki Griškevičiaus. Niekas nepasikeitė. Vedėja turėjo pažįstamų “kur reikia”
Skundai suveikdavo tik tada, kai vieną kiaulę prie lovio turėdavo pakeist kita.
Tada partija išgirsdavo liaudies balsą.
Visi sovietmetį šlovinantys pasakoriai nenori prisiminti griozdiškos nepramušamos tarybinės biurokratijos su dešimtimis prašymų, pareiškimų, valandų valandas praleistas už valdininkų durų, neviltį, kai nieko neįmanoma pakeist.
Debilišką komunistinę tvarką puikiai apibūdina faktas, kai tik vedęs, norėdamas profsąjungos paprašyti talono pirkti patalynei, turėjau parašyti prašymą rašyti pareiškimui.
Ant to prašymo reikėjo surinkti brigadininko, sandėlininko ir viršininko parašus, ir tik po to galėjau rašyti idiotiškai suformuluotą pareiškimą talonui.
Rezultatas buvo kaip visad prie sovietų. Visiškas Šnipštas. Talono patalynei negavau.
Bet profsąjunga po beveik trijų mėnesių svarstymų skyrė taloną man visiškai nereikalingai kavos malimo mašinėlei “Straume”

Jules       2021-06-13 18:23

Vadinkit mane kuo tik norit - mane tuo nepagadinsite ir aš pasaulėžiūros savo jau nebe pakeisiu, Jūsų žiniai. Jurgio padėjėjas vadina kagebistu, o jūs lddp-istu, nieko naujo - tokia jau ta jūsų inercija.

>> Julesui 15:37       2021-06-13 16:44

Tau taip patiko tie lddp-istų ,,runkeliai”, kad dabar metų metus pakartoji po keletą kartų per dieną? Vadinasi, su jų apibūdinimu sutinki, tau tai patinka. Vadinasi, esi lddp-istas. Tai ko čia maivaisi?

rusiška smarvė aprašyta       2021-06-13 15:46

labai ta rusiška smarvė - kalinių “poniatijos” sėkmingai tarpsta pizdukėlių valdininkų o ypač teisėsauginių dėka Lietuvoje.
——
Lietuvis - “apsivilk” Kristumi ir net nebematysi tų pizdukų su jų gyvuliška-rusiška elksena.

Jules       2021-06-13 15:37

Runkeliais mus kadais pavadino lddp-istai, jų premjeras, per vieną ūkininkų streiką, pamiršot? O kas šiandien lddp-istai, manau, suprantate?

Dzeikas       2021-06-13 14:53

ah1ui:
Kam buvo geriau?

ah1       2021-06-13 14:10

buvo prie okupanto ruso geriau…

Al.       2021-06-13 12:32

Ne vien sovietmetis, aišku. Bet jo poveikis esminis. Tiesiog ne iš kart išryškėjo. Kaitinant plieninę siją, atrodo, kad ji kaitinimui atspari. Bet staiga ji subliūkšta. Poveikį sijai mes matom tik, tada kai ji sulinksta, bet tai tik galutinė pasekmė. Ir po to - tiek sija, tiek žmonės - jei buvo jau anksčiau perlenkti, juos lengviau perlenkti ir kitą kartą. Ankstesnis perlenkimas tiesiogiai to neįtakoja, bet netiesiogiai - taip.

Dzeikas       2021-06-13 12:17

Keistas jausmas kyla perskaicius Mateuszo ir Moiszo komentarus. Abu tarsi priestarauja vienas kitam, bet abiems pritarciau.

Julesai,       2021-06-13 12:05

jei visur įžiūri tik runkelius, vadinasi, augi ir klesti runkelių darže. Čia lankosi ir rašo ŽMONĖS, ne runkeliai. Bet ,,neosovietikas” mato tik runkelius. Išvadų turbūt nereikia.

Jules       2021-06-13 10:00

Taip, cenzoriai ten sukeičia žodžius vietomis ir tyčia raideles išmeta iš žodžio, kad skaitantis komentarus žmogus ne taip suprastų ir pagalvotų, kaip yra iš tikro. Būtent logiški pseudo elito oponentų komentarai be nešvankybių, be šaudymo, korimo, mušimo, prievartavimo ir kanalizacinių terminų labai nepatinka neosovietikams. Nepatinka neosovietinei inteligentijai. Žinoma, parašyti be gramatikos klaidų yra sunku - korektūros ir stiliaus klaidų beveik neįmanoma išvengti. Ir pirštukai ne ten pataiko ir akelės nebe viską laiku pamato, kai mintis lekia pirmiau žmogaus rankų fizinių galimybių ne tik dėl amžiaus ar sveikatos, o tiesiog taip yra dėl inercijos ir kitų priežasčių bei ydų ir įpročių. Na, o Žmogus iš Bideno kitaip elgtis ir negali, nes niekas Didžiojo Trejeto pakto dar nepanaikino. Taip vadinamo Šaltojo karo metu Sovietijos prekyba su Vakarais vyko pilnu tempu. Slapti mainai mokslo ir technikos srityse taip pat. Pešiotasi tik dėl paikų runkeliokų ir kitų mokslo pirmūnų akelių ir jų protelio - dėl zubrylų. Amerikai vienokia ar kitokia Rusija kaip sąjungininkė gyvybiškai būtina vien dėl dominavimo galimybės. Be Rusijos Amerikos dominavimas būtų apsunkintas. Vokietija dėl tos pačios priežasties dabar norėtų Rusiją panaudoti arba Kiniją. Realioji geopolitika runkeliokams neprieinama - užrakinta, paslėpta. Yra tabu, ypač Karūnos konspiracijos ir agresijos metu. Tiesa ir jos paieškos,jos siekis kriminalizuoti.

Mateuszas       2021-06-13 9:53

panašu ponia Rasa nešioja kažkokius specifinius akinius: ji visur, visada kur tik pamato kokį negatyvą įžvelgia tik sovietmečio šaknį. Tarsi tas sovietmetis būtų trukęs ištisą tūkstantmetį, tarsi jame Lietuvos istorija būtų prasidėjusi ir pasibaigusi, tarsi nebuvo nei Mindaugo, nei LDK, nei Žečpospolitkos, nei įbaudžiavinimo trukusio pusę tūkstančio metų nuo 1413 iki 1861-ųjų kaip minimum…. Realiai sovietmetis Lietuvoje, žmogių protuose,elgesyje, kultūroje ir psichologijoje gyveno ir veikė kažkur nuo 1970 ligi 1995 m. O gal ir dar trumpiau, nes smetoniškos Lietuvos inercija kultūroje, kasdienybėje ir elgesyje truko kaip minimum ligi aštunto dešimtmečio pradžios, ligi tradicinio lietuviško kaimo, vienkiemių ,išmelioravimo’ išardymo ir lietuvių išvarymo į ,naujo gyvenimo’ kolūkines gyvenvietes. Tą procesą gerai aprašė Romualdas Granauskas. Smetoninė Lietuva buvo neišpasakytai gyvybinga ir sovietams sunkiai sekėsi ją įveikti net ir turint faktinę valdžią su visu represiniu aparatu. Ligi pat 1970–1975 per vasaros atlaidus bažnyčios Lietuvoje lūždavo nuo lietuvių. Ir toli gražu ne visi buvo katalikai-maldininkai. Didžioji dalis ėjo iš tradicijos ir pasamoninės opozicijos režimui. Todėl mokslininkai privalo kiek atsargiau ir atidžiau analizuoti procesus. Aišku, jei jie ne naujieji eurosąjunginiai propagandistai

Kas cenzūruoja komentatorius?       2021-06-13 9:35

Kartais parašydavau savo nuomonę po įvairiomis publikacijomis, dažniausiai, “Respublikos” ir “Ekspertai.eu” portaluose. Paskutiniu metu, praktiškai negaliu. Mane kažkas atpažįsta ne tik iš “nick’o, ir trukdo rašyti, dingsta sakinio pradžia, žodžiai keičia vietą, o dažnai ir “kompą” kažkas grubiai išjungia taip, kad paskui ne iš karto pavyksta įjungti. Mano komentarai piktoki, bet be nešvankybių, bet kažkam nepatinka, ir mane blokuoja. O, kas, gal “Tiesos” pasakys? Čia lyg tai nestebiu blokavimo, tai drįstu paklausti…

Kai Bidenas       2021-06-13 9:30

nuėjo su velniu obuoliauti,-jo keistas būsimas susitikimai su Putinu Ženevoje,-tai parodė,kad galime pasikliauti tik savimi ir laikas labai rimtai stotis ant savo kojų,tingiai nesinaudojant malonėmis ir jų  trupiniais iš rytų ar vakarų.

Jaunimas        2021-06-13 9:28

kalbėdami savo žargonu vartoja daug rusiškų iškraipytų žodžių.

hmm..        2021-06-13 8:27

o ar pati Rasa zino kiek joje vergo dvasios?..

abc.       2021-06-13 7:33

Kur prapuolė L.Jakimavičius?

Moisza       2021-06-13 7:15

Tekstas aktualus, taiklus ir geras Rasa, bet su sovietmečiu ši problema mūsuose menkai susijusi. Sakyčiau netgi priešingai: sovietmečiu net eilinė kaimo šeimininkė nuvykusi pas rajono sekretorių arba į Vilnių su pagrįstu reikalu galėdavo ,pastrojinti’ ištisą būrį vietinių valdininkų, o karkais net kurį arogantišką ir iš pareigų ,išboginti’. Pabandyk šiandien? Kvaila ir neprofesionalu viską kabinti ant vieno sovietinio vagio. Problema kompleksiškesnė. Didelė jos dalis mūsų pačių elgesio 1988–2021 veiklos ir proto rezultatas. Deja.

Rekomenduojame

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.