Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas

Rasa Čepaitienė. Jei atvirai, nepamenu tokių liūdnų Mindauginių

Tiesos.lt redakcija   2021 m. liepos 6 d. 22:09

15     

    

Rasa Čepaitienė. Jei atvirai, nepamenu tokių liūdnų Mindauginių

Jei atvirai, nepamenu tokių liūdnų Mindauginių. Lyg ir švęsti reikia, o nuotaika anaiptol nešventinė, veikiau nerimastinga.

Bet, kai pagalvoji, juk taip buvo visada. Toks jau šios valstybės algoritmas. Nuo pat pradžių sunkiai ji tvėrėsi, nevienąsyk, jau lyg ir įsitvirtinusi, staiga imdavo nykti arba būdavo iš išorės sunaikinama. Ir dabar verčiau esam linkę užmerkti akis į tikrovę – lengviau apsimesti, kad „dar niekada taip gerai negyvenome“ nei pripažinti, kaip taikos ir sąlyginės ramybės salygomis šalis neteko trečdalio gyventojų, kad gimstamumas čia jau seniai minusinis, o viešąjį gyvenimą ir toliau reguliuoja ne gyvybės, o mirties kultūros nuostatos…

Nauda ir Malonumas – štai ideologinės kojos, ant kurių ji dabar stovi, o gal ir visada buvo statoma. Netvirtos tokios, šleivos kreivos… Malonumas iš naudos ir nauda iš malonumo. Kodėl patys geriausi, kilniausi, sąžiningiausi Tavo vaikai, ėję takais dorybės, pirmiausia žūdavo, labiausiai kentėjo, buvo nutildyti ar liko nepelnytai įmurkdyti purvan? O ciniškiausi niekšai, Tavo pardavikai ar mainikautojai, klestėjo ir tebeklesti išaukštinti ir visko pertekę, nors jiems niekad nebus gana?

Argi jų pergalė? Juk Tavo istorija mums rodytų, kad būtent dėl jų darbų Tu vis materialiai ir dvasiškai nukraujuodavai, sumenkdavai, būdavai iš žemėlapio ištrinama. Ir kaip sunkiai, vėl ir vėl, turėdavai keltis ir iš naujo kurtis, eiti pirmyn.

Nesinori šiandien patetikos ar piktdžiugos, kad ilgai slėptos mūsų suverenumo žaizdos ir votys buvo staiga atidengtos. Atrodytų, pačiu netinkamiausiu metu… O gal kaip tik tinkamiausiu? Kad parodytų, jog su tokiom „kojom“ toli nenužirgliosi…

Valstybė be sienų, be valstybiškai mąstančio elito, su nustekentomis institucijomis, gilėjančiu visuomenės susipriešinimu, aštrėjančiu kartų – pažangiųjų ir tradicionalistų – konfliktu, didėjančiomis išorės grėsmėmis, be ateities vizijos, nors kiek kilnesnės ir didingesnės už „dirbk, pirk, mirk“...

O vis dėlto.

Poetų nuojautose, mistikų patyrimuose, filosofų įžvalgose, karių maldoje prieš lemiamą mūšį Tu visada kažkokiu stebuklingu būdu, nuvalius visą tą purvą, kartėlį ir nerimą, pasirodydavai tokia tauri ir graži, verta viso, kas brangiausia.

Galbūt jau daliai mūsų nebereikia valstybės, pavadinimu Lietuva, ji tik trukdo sparčiau integruotis į kažkur nenumaldomai skubantį pasaulį, tampa nebemadinga ar neperspektyvi. Juk išties į valstybę galima žiūrėti kaip į prievartos ir melo mechanizmą, bedvasį ir šaltą svetimkūnį. Lietuva istorijoje ne kartą buvo likusi be savo valstybės, arba gyvaliojo suklastotose jos formose ir kažkaip ištvėrė. Bet ir tiek daug prarado…

Tačiau šiandien ne valstybė kalta dėl mūsų abejingumo, savanaudiškumo, bukumo. Turime ją tokią, kokią patys savo veikimu ar neveikimu susikūrėme – štai, pasirodo, kiaurą kaip rėtis. Bet vis dar turime ir galimybę, viltį, svajonę susikurti geresnę. Jei tik tikrai ir iš tyros širdies norėtume.

Su tuo vieni kitus ir pasveikinkime. Su vis dar nerealizuotos, nuolat gimstančios ir tampančios, mūsų visų pagalbos ir rūpesčio visada ir be perstojo reikalingos Valstybės diena.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

GERG. AUTORE       2021-07-8 7:54

kas paveikslėlio autorius? Jūs turbūt žinote.

Komentatoriams 13:05       2021-07-8 7:47

Kai kas iš komentatorių nesuprato straipsnio /nors pasiūlyta data verta minėjimo/. Autorė rašo apie mirštančią valstybę, kuri dar bando švęsti. Ir intelektualų ginčai ar būtent tą datą verta švęsti, šių dienų padėties fone yra tas pats kaip, žinant apie pasaulio pabaigą, diskutuoti, ką tarnai turėtų paduoti paskutinei vakarienei…

ah1       2021-07-7 20:40

o gal kaip filme ” car nenastojaščij”? tūno daugumos pamsąmonėje išgalvota data ?

T0mas J.       2021-07-7 15:56

Kas paveikslėlio autorius?!

Hm.       2021-07-7 13:18

Bijau, kad siena su Baltarusija 30 metų nebuvo saugoma dėl tos pačios priežasties, dėl kurios daugelis su jais vis dar paslaugiai kalba rusiškai: ai, betgi kaimynai, broliška tarybinė respublika, nu žinot, dvasinga labai, kaip čia dabar kažkokią bedvasę sieną statysi?.. Va su Lenkija siena daug rimtesnė, nes ten juk išorinė SSRS siena. Senos tradicijos. O tarp broliškų tarybinių respublikų tai kokios dar sienos, ribiata?

> Istorikei Rasai dėl Mindauginių 13:05       2021-07-7 13:17

Puiku.
Labai šauniai.
Tik.
„... gegužės 15-ąją švęstų Respublikos paskelbimą ir RESPUBLIKOS DIENĄ (1920 05 15 Steigiamojo Seimo rezoliucija)...“
Ar bent įsivaizduoji, kokią rūstį sukeltų pasaulinės žydaujos komunistams buržuazinių nacionalistų pakylėjimas.

Istorikei Rasai dėl Mindauginių       2021-07-7 13:05

Na, vertinant istoriškai, ši „šventė” absoliučiai laužta iš piršto. Iš esmės tik Gudavičiaus–Bumblausko išmislas ir sugalvota „šventė”, kokios neturi jokia normali Europos Respublika. Kur tamstos esate girdėję, kad Respublika „švęstų” karaliaus karūnaciją arba keltų monarchijos vėliavas??? Ar įsivaizduojate Paryžiuje plėvesuojant Burbonų vėliavą? O gal esate matę Vienoje Habsburgų vėliavą? Gal žinote, kada austrai, prancūzai ar italai švenčia kokio karaliaus karūnaciją kaip „valstybės dieną” ar kaip „valstybės pradžią”??? Taigi istorine prasme ši „šventė” Respublikoje yra gryniausia istorinė šizofrenija, kuri rodo, kad lietuviai dar nesuvokia savo valstybingumo ideologinio turinio, neturi aiškių valstybingumo tradicijų. Vietoj to, kad kasmet gegužės 15-ąją švęstų Respublikos paskelbimą ir RESPUBLIKOS DIENĄ (1920 05 15 Steigiamojo Seimo rezoliucija) lietuviai „švenčia” išgalvotą liepos 6 d., kuri iki šiol jokiuose šaltiniuose neatrasta ir nefiksuota. Tiesą sakant, jei kas labai trokšta monarchijos, istoriškai labiau pagrįsta būtų švęsti Mindaugo II išrinkimą Lietuvos Valstybės Taryboje 1918 m. liepos 11 Lietuvos karaliumi. Nes ta data žinoma tiksliai. Ir asmuo puikiai žinomas. Žinomi netgi rinkimų rezultatai… smile

Kis       2021-07-7 9:29

Ponia Rasa,gal paveike Lukasenkos isgyvenimai,juk Mindaugas ir jo karalius tik vardas pavirtes i bulba -“MINDOV”,o gal tai brolis dvynis kaip Masiuliaii domu katras musu ?Aisku,kad Rokas,batka senai butu pasodines ne i ministro kede,bet salimais arba net geriau i Daktaro apartamentus.Kiek tokiu “daktariuku"laukia nesulaukia savo nuopelnu pripazinimo,tikius kad tai vyks nebeilgai,po liustracijos viskas bus ir dar geriau nei Estijoje.O kas liecia Riuiteli,tai perduokite kupriui ,kad jis buvo Estijos prezident.Koks smulkutis niekselis,meluos kol kvepuos.

habilitās       2021-07-7 9:17

Mindauginės jau senai tapo valstybingumo parodija. Kasmet tos pačios kalbos apie nieką, vienintelis pokytis, tai kalbėtojų veidai kadencijų tarpsniais.

Taip, pradžioje buvo optimizmas, kad ateityje viskas susitvarkys, juk ėjome į rinkimus, tikėdamiesi, kad prieš rinkimus apsireiškę nauji valstybės „gelbėtojai“ išspręs visas mūsų problemas.

Bet… prireikė daug metų, kad suprastume, jog „gelbėtojus“ mums parenka. Ir parenka komunistinis-kagėbistinis konglomeratas, užsimaskavęs po kodiniu pavadinimu Sistema. Norint turėti savo, Lietuvos Valstybę, reikia ją kurti patiems, o tam reikia išstumti iš valstybės valdymo komunistinį-kagėbistinį paveldą.

Deja, laikas parodė, kad komunizmą reikia stumti lauk iš daugumos lietuvių smegenininių, nes vis atsinaujinantys ir atsinaujinantys „gelbėtojai“ tvarkiečiai, „gelbėtojai“ darbiečiai, „gelbėtojai“ kolūkiečiai niekur nedingo, jie lietuvio smegeninėje darbuojasi eilės principu: pabuvai prie valdžios – stok už galo!

Na, o kai tauta karūna uždėjo „profesionaliems“ ir Mindaugines pavertė Vaivorykštinėm, tapo aišku, kad stumti nėra ko, nes tų smegenų pas lietuvį paprasčiausiai, nėra.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-07-7 8:13

- Su vandalo Mariaus Ivaškevičiaus knyga yra pašiepti (paniekinti, ...) partizanai, neišjungtai (iš politikos) burokevičininkų komunistei Daliai Grybauskaitei bendrininkaujant.
- Vyriausiam valstybės ginkluotųjų pajėgų vadui Gitanui Nausėdai ir visiems kitiems prezidentams tinka tai?
- Visi kiti tyli dėl bjaurių pašaipų ir patyčių iš partizanų?
- Nei vienas prezidentas nenori pastatyti į vietą niekingos komunistės Dalios Grybauskaitės ir vandalo Mariaus Ivaškevičiaus, o renginyje dar puikuojasi greta?
- Absurdas. Pavojus Tautai bei Lietuvai, kai tokie menkystos prezidentai.
Nebuvo ir nėra Lietuvos naudai dirbančių prezidentų. Katastrofa.
____________________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2021 liepos 7

stasys       2021-07-7 7:33

Nuotaikos svyravimai rodo jog Jums būtinos atostogos nuo Tiesos ir būtinai gryname ore . Na taip turime vyriausybe kuri labiau primena ispaikintu vaikisciu klase , ną taip ne viskas pas mus tvarkoje su žiniasklaida ir demokratiją tokia labiau ‘ūkiška’ , bet argi tai priežastis nusiminti ? Va dzūkai renka voveruškas ir sako laukia puikus sezonas ...(stasys raito ūsą ) .

Jaunimas iš užsienio       2021-07-7 7:14

vakar krykščia prie Prezidentūros,kad jiems svarbi lietuvybė,o Lietuva?

Arba iš psalmės,kad       2021-07-7 7:13

veltui statytojas stato miestą,jeigu jo nestato Dievas.

Viskas teisingai,        2021-07-7 6:35

tik Jėzus Kristus yra pasakęs: “... nuo manęs atsiskyrę, jūs negalite nieko nuveikti” (Jn 15. 5).

Džeromas       2021-07-7 5:23

Geras tekstas Rasa, nors kiek ir patetiškas..

Rekomenduojame

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.