Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Tiesos.lt redakcija   2020 m. lapkričio 23 d. 17:37

23     

    

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Labai gali būti, kad p. E. Dobrovolskos kandidatūra I. Šimonytės Prezidentui nuneštame būsimosios vyriausybės narių sąraše atlieka vaidmenį, kurį sovietmečiu atliko vieno režisieriaus sumanymas scenos viduryje pastatyti stulpą. Spektaklį turėjusi tvirtinti komisija susitelkė į ginčus dėl jo reikalingumo ir, režisieriui primygtinai užsispyrus jį palikti, jiems nebepakako įžvalgumo ir jėgų spektaklio fabuloje ir režisūriniame sprendime pastebėti ten buvusių antisovietinių elementų… Tačiau net jei tai būtų tiesa – kalbomis apie jos kompetencijas, tautybę ar tatuiruotes nukreipti dėmesį nuo būsimojo kabineto narių tarpe esančių kitų, išties odiozinių, figūrų, žodžiu, sąmoningai paverčiant šią kandidatūrą savotišku žaibolaidžiu – tai neturėtų mūsų suklaidinti.

Nereikia pražiopsoti svarbiausio. Šiomis diskusijomis nepastebimai įžengiame į visiškai naujos politikos – tapatumų politikos (identity politics) – erą Lietuvoje.P. Dobrovolska giriasi esanti be galo kompetentinga ir turinti neįkainojamos patirties tokiose srityse kaip W raidė, vienos lyties partnerysčių ir transgenderių teisių gynimas. Tuo nedrįstant suabejoti, tenka pastebėti, kad taip visa mūsų teisinė sistema, pats teisingumas ir žmogaus teisės suskliaudžiamos į šias kelias temas. Tačiau kuriai piliečių daliai ar procentui jos išties aktualios ir aktualios būtent tokiu būdu (homoseksualų santuokos, lyties keitimo klausimai)? Taigis…

Kraštutinis problematikos marginalumas ir radikalumas, jos aiškiai importinis, iš vietos socialinio pasaulio ir jo reikmių nekylantis pobūdis, užgožiami, be abejonės, nuoširdžiu kandidatės įsitikinimu, kad to (ai, dar kandidatė į ministrus minėjo kalinių skaičiaus mažinimą, štai ir visi jos būsimosios politinės dienotvarkės punktai) visiškai pakaks ministerio vietai užimti. Jai nerūpi kitos teisingumo problemos. Tai, kad daugybė žmonių jo trokšta, ir nepasiekia, ir dėl to realiai nukenčia bei kenčia, suvedama į kelių ar keliolikos, itin specifinį teisingumo troškimą turinčių, piliečių interesų gynimą.

Kitas tapatumų politikos įsiveržimo į mūsų politikos pelkę momentas susijęs su kandidatės ir jos gynėjų reakcija į jai tekusią kritiką. Atmetant abejones kompetencijomis ir darbinės patirties stoka, belieka piktintis, kad ši kritika esą nukreipta prieš ją kaip prieš (jauną) moterį ir dargi lenkę. Antai tūlas Seimo narys konservatorius A. Navickas šoka ją ginti tuo pagrindu, kad esą ji negalėjo apsiginti magistro, nes… augino vaiką. Tikrai? Vaiko auginimas šiais emancipuotais laikais yra kliūtis studijuoti ar siekti karjeros? Būdama jos amžiaus – 32 m. – jau buvau apsigynusi daktaro disertaciją, dirbau dviejuose darbuose ir viena auginau vaiką su negalia. Ar dėl to esu kažkuo ypatinga, kaži kokia išimtis? Vargu bau, daugybė moterų tai darė ir daro nesiskųsdamos ir nesiafišuodamos.

Moterys Lietuvoje turi teisę balsuoti ir net užimti įvairias vadovaujančias pareigas, priminkit, nuo kada?… Nuo 1918 metų, kuo jos daugiau ar mažiau sėkmingai ir naudojasi. Turėjome net moterį Prezidentę. O šis ministrų kabinetas išvis bus moteriškiausias iš visų kada nors buvusių ir niekam tai nekliūva. Pažangu, šaunu? Be abejo. Jei tik lytis derės su profesionalumu, savo srities išmanymu ir kitomis šiam garbingam postui pritinkančiomis savybėmis, ypač darbštumu ir sąžiningumu.

O gal p. Dobrovolska, jeigu jos kandidatūrą Prezidentas visgi atmestų, diskriminuojama dėl tautybės? Vėlgi leiskite tuo suabejoti. Turėjome, turėjome ministrų lenkų, netgi lenkių, ir ne vieną, ir net visai neseniai. Jos lenkiškumas kliūtų nebent kilus abejonių lojalumu Lietuvai, kas, matyt, turėta omeny garsiojoje tatuiruotėje įžvelgus Želigovskį ar Pilsudskį, socialiniuose tinkluose dalinantis nuotrauka, kur ji rankoje laiko Lenkijos vėliavą. Ar šie simboliniai gestai ir ženklai būtų kriminalas, net jei (dėl tatu) ir būtų tiesa, kuo nėra? Nemanau, nors tam tikrų minčių, žinoma, ir sukeltų.

Tačiau čia galima būtų atkreipti dėmesį į kitą, svarbesnę ir konkretesnę, detalę. Interviu Jakilaičiui kandidatė giriasi, dirbdama Vilniaus miesto savivaldybės taryboje, parengusi ir sėkmingai prastūmusi teisės aktą apie raštiško kreipimosi į savivaldybę įvairiomis kalbomis galimybę, kas keltų klausimą apie jo atitikimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai, kurioje valstybine kalba skelbiama tik lietuvių kalba.Tad kam šaukti apie diskriminaciją, dargi iš anksto? Ogi tam, kad diskrimiNacijos nariai iš principo atmeta diskusiją apie kompetencijas ir žinias, vietoj jos pasiūlydami kalbėti apie tokius iš esmės trečiaeilius klausimus kaip nekintamos ar tokiomis ideologiškai jų pačių laikomos biologinės ar kultūrinės savybės kaip lytis, odos spalva, seksualinė orientacija ar tautybė.

Asmuo diskrimiNacijos atstovų pasaulėžiūroje ir vertybinėje sistemoje gali būti a priori geras ir tinkamas (kaip ir blogas, netikęs) vien dėl šių, nuo jo pastangų ir įdirbio niekaip nepriklausomų, ypatybių. Todėl taip drąsiai ir veržiamasi į postą, kuriam bet kas kitas, bent akimirkai, suabejotų turįs reikiamas kvalifikacijas ir išsilavinimą. Štai iš kur mergaitei tiek drąsos. Tiek nekuklaus pasitikėjimo savimi. Tiek įsivaizdavimo esant to verta lydere. O ko nepasitikėti ir nesiveržti būnant moterimi ir tautinės mažumos atstove šioje mažumų valstybėje?

Tačiau pala pala. Tai jau kažkur girdėta. Aaaa, prisiminiau. Naciams arijai buvo nuostabūs ir tobuli, o žydai – sukti ir bjaurūs būtent dėl jų nekintamų biologinių duotybių. Bolševikai asmens politinį tinkamumą ir patikimumą labiausiai siejo su jo socialine kilme, kurios irgi nepasirinksi ir nepakeisi. Naujieji diskriminaciai apjungia šias kategorijas. Ir kodėl negalėtų to padaryti nūdieniame post-tiesos ir politkorektiškumo režime? Kas jiems, išrinktiems į valdžią, tai uždraus? Tad padėkokime poniai be penkių minučių magistrei… , ups, persiprašau, ministrei, kad mums atvėrė akis į šią naująją tikrovę, ir nuolankiai prieš ją nulenkime galvas. Tinka?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

NTD       2020-11-25 23:21

Pensilvanijos Senato klausymai dėl rinkimų:
https://www.youtube.com/watch?v=pRTj8GG5ULs&feature=youtu.be

vilnietis        2020-11-25 10:47

Nemanau kad prezidentas ant jam pakišto Dinastijos-ožio gaujos grėblio užlips.

Arvydas       2020-11-24 21:07

Bijau, kad lakmusas jau pasenęs. Labai nustebčiau…

Gaideli,       2020-11-24 18:12

kiek turėjai iš Mokslinio Komunizmo?

to bolševizmas       2020-11-24 16:40

Tai ko neatsakai į klausimą, kokios nacionalinės kilmės buvo Hitlerio vairuotojas? Docentas ar meilužė nepasakė, atspėjau? O asmeninis kanclerio gydytojas irgi kokios? Ko trypčioji vietoje kartu su Kapsuke?

DD plius DD       2020-11-24 15:42

Patikslinsiu- nuo profanacijų.

DD plius DD       2020-11-24 15:29

Diskriminaciai įprastai pradeda nuo profanacių ir, beje, atvirkščiai( Šiuo atveju- koks dar ten psiakrevdiplomas- buvo rimtesnių reikalų.)

Puikus       2020-11-24 12:16

straipsnis. Visuomet džiaugiuosi jūsų, Rasa, įžvalgomis, protu ir inteligencija! Puikus apibūdinimas, tiksliau naujas taiklus terminas - DISKRIMINACIAI!

Geriausi iš geriausių        2020-11-24 10:58

eina tarnauti stipresniam, o mums iš to jokios naudos - tik nunykimas. Seime ir vyriausybėje buvo tiek daug mokslų daktarų, rektorių, mokslo pirmūnų, o mums iš to jokios naudos - tik Europos uodega ir nunykimas.

Kompetentingiausi       2020-11-24 10:55

paprastai visada dirba priešui - tam jie ir įgyja tas kompetencijas su tokiu tikslu. Kas dabar šokdina pasaulį su Karūną, ką?

Kollega       2020-11-24 10:43

Bravo Rasa, geras straipsnis.
Taiklūs pastebėjimai.

JAV prezidentas       2020-11-24 10:43

savo kabinetui renkasi asmenis pagal KOMPETENCIJA, ne pagal partijas ir net ne is KONGRESO narių tarpo. Kas per mada LR? Seimo nariai net neturi būti ministrais. Ministrus reikia rinkti konkurso keliu, jų kompetencijos įvertinimu. Dabar kažkokia advokato asistentė-padėjėja laikys už uodegos profesorius, mokslų dr.? Na, taip žinoma, ji tuoj apsigins magistrą, kaip ir Kirkilas- kaip MT pirmininkas ,,sugebėjo” įgyti inžinieriaus diplomą. Nei juokinga, nei graudu, tiesiog šlykštu - nusipirkti diplomai.  Išvis Vidaus ir Teisingumo ministerijoms neturėtų vadovauti kitos tautybės asmenys - Valstybei svarbu, kad būtų ginami jos interesai. Prisiminkime- R.Tamašūnienė , neilgai trukus, kai užsėdo ministrės kėdę, paspostringavo apie tris raides ... ir originalo kalba rašomas pavardes pase. Taigi, jai buvo nusispjaut VALSTYBINĖ kalba. Lietuvoje gyvena ne tik lenkakalbiai, bet ir rusai, karaimai, žydai… tai kokiomis raidėmis rašysime pavardes?O kur dar kiniečiai, plūstantys į Europą? Hieroglifais rašysime?

pastaba       2020-11-24 10:20

“...Būdama jos amžiaus – 32 m. – jau buvau apsigynusi daktaro disertaciją, dirbau dviejuose darbuose ir viena auginau vaiką ...”
Patapsnojo sau i peti… Didvyre. Tuoj prisegs medali…

jurgis       2020-11-24 3:06

Mano pagarba autorei, kad teisingai įvertino situaciją. Lietuvoje su teisingumu yra daug rimtesnių problemų, negu panienkos akcentojama W raidė ar kažkokių partnerystė. Gal po W seks l perbraukta ir taip toliau? Kažkas siūlo bandomajam laikotarpiui. Manau, kad rimčiau jai nesiseks susiimti, be to, argi bus, kas atleidžia?

tiek       2020-11-24 0:46

linkiu šiai mergai išvežti okupanto pilsudskio liekanas iš Lietuvos.

D.Ratas       2020-11-23 23:43

Kas buvo tas sumanusis rezisierus ir koks spektaklio pavadinimas?
Autore teisi. Na ir kas is to? Dar viena nauja savoka esamai situacijai nusakyti ir daugiau nieko. Ne tik salys, bet ir didesnes kompanijos elgiasi taip, kad gyventojas ar darbuotojas jaustusi sutrikes ir galvotu kokie durniai valdzioje sedi. O tikslas paprastas. Status quo. Islaikyti esama situacija ir supriesinti visus. O supriesinti mes pralaimine (divide we fail).

Perdėm ideologizuota       2020-11-23 20:54

ministrė,ideologija dangstanti savo išsilavinimo spragas.Ji gal net nelabai supranta,kas vyksta…Peršasi dar viena mintis,-tai naujoji karta,kurią suformavo naujasis vakarietiškas ugdymas ir savo vaikus labai mylėjusi ir dėl jų gerbūvio daug paaukojusi vyresnė karta.Dėl gerbūvio,o jų sielos liko neužaugintos.Todėl tiek nepagarbos iš jaunesniųjų  vyresnei kartai naujajame seime.

Ar tikrai,       2020-11-23 20:54

“o žydai – sukti ir bjaurūs būtent dėl jų nekintamų biologinių duotybių”, o kaip tada su Hitlerio vairuotoju ir gydytoju, kuris po karo gavo kokį ten aukštą Amerikos apdovanojimą už nuopelnus kam? Kodėl jie galėjo būti žydų kilmės ir nieko. Dirbo pas Blogio įsikūnijimo genijų vairuotoju ir gydytoju. Na, o Stalinas, anot to meto Vakarų žiniasklaidos, buvo gi gėrio įsikūnijimu, pamenate? Tiesa, jis irgi skriaudė gydytojus, sužinojęs apie savo priešo gydytojus, tiesa?

to bolševizmas        2020-11-23 20:48

O pats jau išsilaikei Mokslinio Komunizmo valstybinį egzą ir turi diplomą? Gal Kapsukės? Prašom mus painformuoti.

stasys       2020-11-23 20:44

Ir aštriai ir kuklumo netrūksta , neradau autores tekste kažko tokio kas per kraštus lietusi ir putotu . Pastabos teisingos ir apgalvotos ,vienok nėra kito kelio jaunimui prasimušti ir padaryti sau vietos tame kompetencijų pasaulyje .Vienintelis būdas kakta muštis ten kur kiti ,labiau kompetetingų, suabejotu savo galimybėmis . Taip iš pažiūros ta mergaite paiką savo elgesiu ir labiau norėtų skinti pergales ten kur visuomenė nėra linkusi skubėti ..bet juk tam ir turime ,ar bent taip galvojame jog turime, ponia praktiškumas Ingrida Šimonyte kurios valioje sutramdyti ta mis ‘jura iki keliu’ .Nežinau ką nutars Prezidentas G.Nauseda , bet aš jei rimčiau duočiau padirbėti pakoregavus prieš tai užduotis ir prioritetus .Atleisti kaip nepateisinusia lūkesčius visada spesime .

Kis       2020-11-23 18:41

kokia vyriausybe,tokie jos ir siekiai.Ziurejau zmogaus teisiu komiteto posedi,del itarumo irasas prasidejo tik nuo 8 minutesmiijungus kameras matau,kad visdelto tai nera posedzio pradzia.(O kas buvo sprendziama 8 minutes liko uz ekranu?)Sedi koalicijos atstovai is 8 nariu5 tikrai “savi"du nugara i kamera ir Kepenis ,tad paskelbusRaskeviciu(gal neteisingai parasiau pavarde,tai tas gaidys is geju),o balsu persvara aiski 8 pries 3 beje kas ten palike is triju pazistamas tik Kepenis.Nubalsavus uz vieningai,nes Kepenis nebalsavo ,kaip valstieciu atstova,tad Pirmininkas gatavai iskeptas petuchas,paskelbe viso labo 5 punktus su zmogaus teisemis ir visi liete per klyno prizme,kitu teisiu zmonems nera kas svajuoti apie teises.Sokas,pasedejus ,paguodziau,kad komitetas siulo,o priimami istatytmai seimo saleje,tad skaldymas didziausio opozines partijos,tai broliai ir seses nera atsitiktinis dalykas,jis bus vykdomas ir toliau.Karbauskis ,be reikalo palieka seima ir rinkejus istvirkeliu ir (atsiprasa)milijardus pasisavinancias partijas.

bolševizmas       2020-11-23 18:06

bolševikai (valkatos, alkocholikai, tinginiai, beraščiai) masiškai žudė darbščius, sąžiningus, išsilavinusius, patriotus, krikščionis.
vardan jų pačių geresnio gyvenimo.
——
tas pats bus (ir yra) Lietuvoje - kitataučiai, iškrypėliai, narkomanai, tinginiai, ateistai įves (užtvirtins) savo diktatūrą.
VOT !!!

Algirdas       2020-11-23 18:02

Ačiū jums už šį straipsnį.
Užsukite į mano svetainę
griovimo darbai


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.