Dienos aktualija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Rasa Čepaitienė. Atviras laiškas Trakų rajono merei Editai Rudelienei

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 7 d. 23:14

29     

    

Rasa Čepaitienė. Atviras laiškas Trakų rajono merei Editai Rudelienei

Gerbiama Mere,

kiek žinau, Trakai jau iškilmingai atvėrė Lietuvos Kultūros sostinės 2020 metus. Tačiau šį džiaugsmą temdo socialiniuose tinkluose plintančios nuotraukos, kuriomis pasidalino neseniai Trakus aplankę žmonės. Pamatytas vaizdas mane giliai sukrėtė ir neleidžia jo pamiršti, todėl kreipiuosi į Jus su prašymu.

Kalbu apie priešais Trakų miesto viešąją biblioteką įrengtą instaliaciją, atkuriančią Kultūros sostinės ženklą iš ant vielos suvertų knygų. Bibliotekos darbuotojai (sumanymo ir atlikimo autoriai?), nusifotografavę šalia jos ir įkėlę šią nuotrauką į savo FB paskyrą, atrodo akivaizdžiai besidžiaugiantys ir besididžiuojantys šia idėja. Jiems pritarė ir dalis paskyros lankytojų, giriančių jų kūrybiškumą.

Mano įspūdis kitoks. Kaip istorikė puikiai žinau, kad knygų niokojimas (o juk jų pervėrimas viela ir eksponavimas lauke žiemą, palikus jas purvui, sniegui ir lietui, mano nuomone, yra būtent niokojimas), kad ir kokiais kilniais tikslais – saugoti visuomenės moralę, pašalinti klaidatikystę, kurti meną ar pan. – būtų pridengtas, išsilavinusiems ir kultūrai neabejingiems žmonėms reiškė ir tebereiškia tik viena – barbarybę.

Gyvename šalyje, kurios istorija mena ilgus lietuviško žodžio bei rašto persekiojimo ir niekinimo laikus. Dar nepamiršome, kaip už lietuviškos spaudos platinimą knygnešiai buvo žiauriai baudžiami, pūdomi caro kalėjimuose, tremiami į Sibirą. Kaip žinia, knygas viešai degino naciai, dar prieš pradėdami deginti konclageriuose pramoniniu būdu nužudytų savo aukų kūnus. „Netinkamas“ knygas masiškai naikino ar specfonduose slėpė ir sovietai. Argi nėra panašumo tarp tokios elgsenos su „nebereikalingomis“ paskelbtomis knygomis ir „nereikalingais, beverčiais ar pavojingais“ žmonėmis? Prisimenant tai tokiomis priemonėmis iš knygų kuriamas „menas“ atrodo itin slogiai… Negi Trakai nori pasiųsti Lietuvai ir gausiai mieste besilankantiems užsienio turistams žinią, kad planuoja būti ne Kultūros, o Chaltūros ir vandalizmo sostine?

Jau teko matyti, kad šios „knygų šašlyko“ instaliacijos nuotraukomis dalinamasi ir rusiškame Facebooke. Vieni piktinasi pervertu Dostojevskiu, o kiti gal džiaugsis, kad litovcai pasirodė esą tokie dvasios vargetos… Ar Trakams tikrai reikia tokių užsienio reakcijų ir ilgam įgytos abejotinos reputacijos?

Tikiu, kad bibliotekos darbuotojai tai darydami nieko blogo nepagalvojo, juolab negalėjo numatyti tolesnių pasekmių. Tačiau jų neatsakingas poelgis skaitytojams taipogi siunčia žinią, kad nuo šiol su pasiskolintomis knygomis galima elgtis bet kaip – jas plėšyti, aprašinėti ir pan., nes juk taip daro patys jų saugotojai…

Gerbiama Mere, kreipiuosi į Jus prašydama šią nevykusią instaliaciją nedelsiant pašalinti iš viešosios erdvės kaip darančią didžiulę gėdą Trakų miestui ir kenkiančią jo gyventojų reputacijai. Klaida padaryta, bet ją dar galima ištaisyti. Būčiau dėkinga už supratingumą.

Jei vis dėlto nematytumėte reikalo to padaryti, pasilieku sau ir kitiems knygų mylėtojams teisę viešoms protesto akcijoms. Tai ne grasinimas. Veikiau sielos šauksmas prisimenant niūrų paskerstų ir šaltyje „demonstruojamų“ knygų vaizdą – apgailėtiną mūsų kultūrinio jautrumo stokos liudijimą. Nei Lietuva, nei Trakai nenusipelnė būti laikomi barbarybės ir vandalizmo vieta.

Pagarbiai

profesorė, hum. m. dr. Rasa Čepaitienė, kultūros istorikė, paveldosaugininkė

P. S. Visus, palaikančius šį kreipimąsi, prašau komentaruose jį paremti ir juo dalintis, kad, esant reikalui, surinkę parašus, įteiktume savo reikalavimą Trakų rajono savivaldybės merei asmeniškai.

P.P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> Al.       2019-12-9 14:28

Taip, daugelis žmonių, pamatę knygyną, pereina į kitą gatvės pusę, nes, jei susigundys užeiti, tik nuotaiką ilgam susigadins. Ir tos knygos norėtųsi, ir tos reikėtų, bet… O štai nurašytą kad ir už trečdalį ar penktadalį kainos mielai nusipirktų. Bibliotekos turėtų pinigų spaudai, naujoms knygoms. O ministerija galėtų pakelti atlyginimus bibliotekininkams. Juk galima sugalvoti kokį nors įspaudą, kad niekas negalvotų, jog pavogei. Bet kad tai būtų įmanoma mūsų biurokratizuotoje šalelėje, tik ,,ružava” svajonė, deja…

Al.       2019-12-9 1:39

Iš valdiškų bibliotekų nuolat išvežamos dar visai geros knygos, tarp jų ir labai vertingos, sunaikinimui. Bet nusipirkti tų nurašytų knygų jokiu būdu neleidžiama. O štai sukurti ,,meną”, pasirodo galima.

Liudesys       2019-12-8 21:50

Musu “menas”- vamzdis, Kaledu egle- sachmatas, knygu saslykas…

>> Apie 1000       2019-12-8 18:52

Negi tos beraštės Trakų barbarės tikrai mano, jog čia niekas nesupranta, kad tai jos pačios čia kelia tuos idiotiškus atsirašinėjimus, kad ne jos pačios ir jų ,,mylimukai” tuos nykščius kilnoja? Aš tik linkiu, kad kada nors jų pačių mylimi vaikūūūčiai savo mokyklinius vadovėlius taip paskerstų. Kai neužteks algelės nuostoliams atlyginti, tada supras, kad civilizuotuose kraštuose TAIP TIESIOG NESIELGIAMA.

Apie 1000       2019-12-8 18:21

Oho kiek nykščių pakilo prie vieno labai “išsilabinusio” komentarų. Tarsi Tiesos.lt skaitytojų dauguma būtų V.Kapsuko universitetą baigę bibliotekininkai. Šitie tikrai žino ką į specfondą, o ką ant smeigo.

Žodžio laisvė...       2019-12-8 17:03

Pamenu, kai Šiauliuose,pirmame mieste buvo daromas “Pėsčiųjų bulvaras” iš Vilniaus
gatvės ir ties centriniu knygynu buvo padaryta graži instaliacija - aukštokai ant
postamento iškelta atversta knyga.Atversta - skaitytojau,imk mane ir skaityk.Tokia
buvo mums visiems potekstė.Ir skaitėme.Visur,parke ant suoliuko,skvere,traukinyje,
ilsėdamiesi prie ežero.Knyga mums buvo reikalinga,vaikus skatinome skaityti knygą ir
ją saugoti,gerbti.Nes tik knyga skatina tobulėti,plėsti akiratį,kelti savo kultūrą.
Viliau Puronai,tavo nepamirštamą darbą ir siekį grąžinti miestą mes nepamiršome,tark
savo žodį apie tai,ką matai šiandien.

Grasilda       2019-12-8 15:26

O, pasirodo, kad perverti knygas strypais ir palikti lietui sunaikinti yrs MIANAS, o kas to MIANO nesupranta - yra diktatoriai. Įsigalėjusio leftizmo standartas.

Turbūt       2019-12-8 14:47

vienintelė išeitis dabar - kaupti asmenines bibliotekas ir kur nors saugiai paslėpti kokiems 100 metų. Kol pagaliau pasibaigs ta postmodernistinė tamsos bedugnė. Pažiūrėkit, juk su dvarų bibliotekų knygomis dar, bent kol kas, niekas nedrįsta taip elgtis. O su valdiškomis… Niekam dabar neįdomu, kas tikrai tik skaitalas, o kas ateityje bus vertingiausia bibliografinė retenybė. Gal po 100 metų jau nebus tokios kategorijos, kaip ,,skaitomiausios”. O kokios tos skaitomiausios? Paprastai visiškas niekalas. O vertinga knyga gali ir niekieno neperskaityta atsidurti ant iešmo.

Širpotrebui 1:33       2019-12-8 14:37

Kuo čia dėtas VU? Įsižiūrėkite. Ten tik vienas žilagalvis ,,kakoti įsitaisęs”. O visos kitos - nepabaigiamų mokyklų ,,reformų” produktai. Kaip tokie išeina? Labai paprastai. Už 10 ar 8 klasės žinių patikrinimus susirenka visus ,,kuolus” ir išdidžiai drožia į gimnaziją. Gimnazija neturi teisės nepriimti. Gauna atestatus nė vienos knygos neperskaitę ir vėl išdidžiai drožia į universitetus. Mūsų laikais ten būdavo po 4 paskaitas ir seminarus per dieną, ir dar šeštadieniais po kokias 2. Dabar 4-5 paskaitos per savaitę. Ir tai dar cypia, kad per daug, kad per ilgos studijos, nes, mat, ,,darbams” trukdo. Ko išmoksta? Arogancijos ir ,,visažinystės”. Ir kaip tapti ,,sėkmingu”. Ir tampa - žr. nuotrauką ir kai kurių beraščių komentarus. Tik ar čia tikrai ta tamsa, kuri būna prieš aušrą?

klausimai       2019-12-8 14:33

Kiek iš tų knygų buvo nenurašytos?
Kiek iš jų reti bibliografijos leidiniai?
Ar reikia uždrausti perdirbti makulatūrą?
Ar reikia kaupti suplyšusias daugiatiražes knygas?
Kur jas kaupti?
Kas turi teisę nustatyti kas yra vertinga, o kas nebe?

ohojui       2019-12-8 14:16

kas tau davė teisę nuspręsti ir skirti verdiktus?
kas tu toks? ką gyvenime pats sukūrei?
o gal tu pats esi vandalas.
irgi mat atsirado moralės bokštas.

Oho!       2019-12-8 14:07

Oho, kiek čia Trakų vandalų gynėjų! Negi tikrai didžioji tautos dalis nuo visos genderistinės liberastinės ,,kultūros” susirgo kempinlige? Tai gal ir savo tėvų lavonus, kai numirs, pamaukit aikštėje ant vielos? Bus dar originaliau ir dar meniškiau. Tokia instaliacija dar labiau išgarsėtumėt. O juk toks ir buvo tikslas. Kai kas net žmogų nužudo, kad tik jį bent vieną dieną parodytų per televizorių. Yra buvę tokių atvejų pasaulyje.

sentencija       2019-12-8 11:14

“Kai kvailiui rodai dangų, kvailys mato tik pirštą”

Eko       2019-12-8 11:00

Vienai knygai atspausdinti, reikia popieriaus kurį pagaminti būtina nukirsti medį. Reikia paskelbti litetatūrą gamtos niokojimo buldozeriu, o visokius rašytojus,poetus ir bibliotekininkus reikia susemti ir išvežti tuos kenkėjus į Sibirą. На лесоповал.

PATRIJOTAS       2019-12-8 10:53

NEBUVAU, NEMAČIAU, BET SMERKIU.

$&$       2019-12-8 10:50

E. Dega tapė balerinas, o T.Lotrekas piešė kekšes.
Kurio menas vertingesnis?
Abiejų darbai kabo Luvre.

Lotrek       2019-12-8 10:44

Ogiustas Rodenas buvo kaltinamas, jog savo skulptūras atlieja nuo lavonų.
Minios puritonų reikalavo skulptorių uždaryti į beprotnamį.
Ar kas nors galėtų prisiminti tų cypdavatkių vardus?
O Rodeno kūriniai dabar verti milijardų.

leu leu       2019-12-8 10:35

Tūlas D. Sauka paišo lavonus, raugintus agurkus - kur čia menas?
Reikia sudeginti jo paveikslus ir amputuoti rankas tokiam paišytojui.
Visiškai nesiskaito su leudies poreikiais.

CK meno taryba       2019-12-8 10:26

menininkai privalo gauti leidimą kažką daryti.
be leidimo menų daryti negalima.
viskas turi būti suderinta ir atitikti standartus.
tik taip užbaigsime kurti standartinę visuomenę.
železnoj rukoj zagonem čeloviečestvo k sčastju!

>>Regbgd        2019-12-8 10:19

“Atsėdėtojos”... Geriau būtų šokėjos ar “dainininkės papais?
Pagal tamstą. bibliotekininkai privalėtų visą dieną stovėti. Nuo to pagausėtų ko?
tikrai ne proto rėksnių galvelėse. Buka vardinti ir graudenti manipuliuojant knygų pavadinimais.
Tai nurašyti, susidėvėję ir nebetinkami skaitymui leidiniai kurie turėjo keliauti į makulatūrą perdirbimui.
Duok savo adresą ir makulatūrą gabens tau. Galėsi pasiskelbti šventuoju.

Regbgd       2019-12-8 10:07

Tokios tatai darbuotojos. Atsėdėtojos
O algos negelbės, kad ir kiek didins, nes supratimo nėra ir pagarbos knygai. Beje mačiau ten prikabintą iš SILUETŲ ciklo “Marija Kiuri” Graudu

šiaip jau       2019-12-8 9:58

Kompozicija sukurta ir pastatyta bibliotekininkų iniciatyva. Nei merė liepė statyti, nei ką. Ne merei nurodinėti ir kad nuimtų. Kultūros sostinės erdvė yra atvira kūrybinėms iniciatyvoms. Kultūroje vieni dalykai pavyksta, kiti nelabai ir tik laikas parodo realią idėjos vertę. Spręsti ar nauja idėja bloga , yra kvaila. O svarstyti sveika. Puritonizmas vargu ar pats geriausias matas vertinant. Tik nudvėsusio šuns niekas nespardo. Pareiškimo autorė pasielgė kaip chruščiovininkė- pasmerkė nebuvus, nemačius, nepakalbėjus su autoriais.
Nyku. Labai netikėta.

Donatas       2019-12-8 9:47

Pritariu šiai pozicijai

fire       2019-12-8 9:16

Tikrasis vandalizmas įvyko kai visuomenė liovėsi skaityti, vandalizmas yra knygą pakeisti delfių, alfų, 15minutininkų skledžiama tryda, “naujienomis” apie kardashianių subines ir zvonkių “kūrybas”.
Vandalizmas įvyko, kai dideliai daliai visuomenės knyga tapo neįperkama, vandalizmas yra pėvėemas kultūrai ir mokesčiai menininkams tokie pat kaip dešrų gamintojams ir kraituvininkams.
Vandalizmas buvo pasmaugti Laisvę perkeičiant ją į tolerastijos diktatūrą.
Vandalizmas yra bukas puritonizmas, kuomet bukas moko mąstantį, kai primityvus supratimas reikalauja sau kanono teisių, kai aklas formos suvokimas reikalauja išdurti akis regintiems.
Menas niekada nebūna dvimatis savo turiniu, maištas, provokatyvi meno kalba yra jo identiteto dalis, tuo nubrėžiant skirtumų ribas tarp meno ir amatinkystės. Amatininkas tenkina poreikius, o menininkas verčia mąstyti.
Amatininkai dirba rinkai, o menininkai dirba kultūrai.
Todėl menas visada buvo, yra ir bus nepatogiu.
Nes meninė mintis visada yra dešimtmečiais, o kartais šimtmečiais lenkia inertiškos minios nuostatas.
Reikia būti labai ribotu ir kvailu, prasmingą instaliaciją lyginant su šemecė darkalais.

1000       2019-12-8 0:54

Lentynose dūla tūkstančiai niekam nereikalingų knygų.
Kasdien atspausdinama tūkstančiai knygų kurių niekas neskaitys.
Tik viena knyga iš tūkstančio yra verta skaitymo.
Knygynai lūžta nuo grafomanų kūrybos, bibliotekose tebeguli stirtos sovietmečio “šedevrų”.
Kasdien tonos beprasmių rašliavų pavadintų knygomis bet taip knygomis ir netapusių, keliauja į antrinių žaliavų perdorbimo fabrikus, kur virsta tualetiniu popieriumi. Įgyja patogesnę paskirties formą.
Ir nieko. Pasaulis negriūna.
Nei vieno raudotojo nesutiksi Grigiškėse, kai ten kasdien į celiuliozės masę permalamos buvę knygos.
Dalis utilizuojamų visiškai naujos.
Bet prastos.
Geros knygos irgi susidėvi.
Instaliacijoje nėra bibliografinių retenybių, nėra nieko, dėl ko žudytųsi bukinistai ir kolekcininkai.
Trakų valdžia nėra proto bokštai, bet isterijas kelianti opozicija irgi jokie kultūros mylėtojai. Didžiausi rėksniai buki čiurkos, kurie gvenime nieko nesukūrė ir nekurs.
Skulptūra yra labai gražių proporcijų ir verta perkelti į tvaresnę medžiagą.
Suvertos knygos yra socialinė provokacija, siekiant atkreipti dėmesį į tikrąją padėtį- knygų skaitymas yra drąstiškai sumenkęs, visuomenė nupopsėjusi, panirusi į mąsinį niekalo vartojimą. Bibliotekininkai dirba už grašius, kilni profesija nežmoniškai nuvertinta, o valdžiai kultūra yra podukros vietoje.
Iš esmės triukšmą galima vertinti pozityviai, nes tikslas pasiektas.
Dėmsus atkreiptas.
Dabar vertėtų ne cypdavatkiškai rypuoti, o pažvelgti giliau.
Nebūkite primityviai paviršutiniški, nes po porma glūdi turinys su daug poteksčių.
Mulkiai žiūrėdami į Mikelandželo Dovydą, irhi mato tik nuogą diedą plikais kiaušais.
Tuo liumpenas ir skiriasi nuo išsilabinusio žmogaus.
Liumpenas mato tik tai kas paviršiuje.
Egziuperi personažas lakūnas, anot tokios publikos buvo degeneratas- juk Mažąjam Princui, kuris prašė nupiešti avelę, dėdė nupiešė dėžę.
Vaikas buvo labai laimingas.
Kiek iš “protestuotojų” realiai galėtų pasakyti - kodėl?
Iš tūkstančio kiek?
Vienos rankos pirštų tokiems suskaičiuoti pakaktų.
Nes dauguma Egziuperi neskaitę.
Ir tik dalis iš dalelės perskaičiusių suprato.
Nieko naujo.
Ne veltui tokios padermę įvietino B. Krivickas, (kas skaitėt partizanų poetą Krivicką? Kiek iš tūkstančio tokį žino?, A?)
“Lokšuva” labai tikslus pavadinimas liumpenų teritorijai.

 

 

ani       2019-12-8 0:53

Kempinligė?

Širpotreb po universitetski       2019-12-8 0:33

Ar ne VU priedukavo tuos knygų skerdikus?

irena       2019-12-7 23:54

Pasibaisejau , kaip galima taip isniekinti knygas.Nuo vaikystes buvau mokoma net knygos puslapio kampelio neuzlenkti ,o cia lauke ,ant vejo, lietaus ir sniego palikti ir dar suvertas ant vielos.Visos knygos turi savo verte. Net ir nekenciamo lenino rastai.

premiją gaus       2019-12-7 23:54

kurie knygas niekina
———
(valdžia tai stribų - “valstiečių” - juos pastatė kgb-komunistų sąjunga būtent tokiems tikslams)


Rekomenduojame

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.