Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Rasa Čepaitienė. Alžyre šiandien sninga

Tiesos.lt redakcija   2021 m. sausio 19 d. 5:43

23     

    

Rasa Čepaitienė. Alžyre šiandien sninga

Pažįstamas islamo filosofijos profesorius šįryt atsiuntė savo nuotrauką sniege. Kartais per FB pasišnekam prancūziškai – jų kolonizatorių kalba. Susipažinom Ašchabade, kol dar turkmėnai brangiau pardavinėjo dujas ir rengdavo didžiules prašmatnias konferencijas, į kurias galėjo sau leisti pasikviesti pusę pasaulio.

Tuomet kalba greit pasisuko apie Alžyro išsivadavimo kovą, vykusią dešimtmečiu vėliau, nei baigėsi mūsų partizanų karas. Jo akyse sužvilgo ašaros. Pasakojau jam apie mūsų miško brolius, radom daug bendrumų. Nuo to laiko pasveikinam viens kitą su krikščioniškom ar islamiškom šventėm, trumpai pabendraujam mesendžeryje.

Kitą rytą po to, kai į Vilniaus forumo susirinkimą atėjęs Vytautas Rubavičius pasipasakojo, kad jam ir sūnui pradėjo dėtis keistai baugūs dalykai, gavau nuo jo arabišką eilėraštį.

Qu’est-que-c’est?  (Kas čia?) – perklausiau. „Čia malda, kad Dievas tave saugotų... “

Šiandien gi kalbamės ne tik apie sniegą. Apie Dievo gailestingumą. „Ar žinote, kad Vilnius yra Dievo gailestingumo miestas?“ – klausiu. „O taip!“ – seka džiaugsmingas atsakymas. Bet iš kur jam žinoti, kad pastaruoju metu daug būtent apie tai galvoju? Sesės Nijolės kalba tai priminė ir paliudijo.
Šiandien „elegantiškai” (kaip pasakė viena draugė) sninga ir Vilniuj.

Bet vargu ar sniego sulauks Bagdadas.

Vienos iš mano kelionių į Turkmėnistaną metu dėl „Lufthansos“ darbuotojų streiko skrydis nukeliamas parai ir atsiduriu Ašchabade tik gilų vidurnaktį. Aišku, mane pasitinka, nuveža į viešbutį, bet niekur kitur, išskyrus kambario minibarą, tokiu metu negaliu gauti vandens. Po visos dienos kelionės labai troškina… Tenka atsidaryti ten rastą į ledą sustirusį buteliuką mineralinio, nors žinau, kad be pasekmių tai nepraeis. Ir neklystu.

Kitą dieną dar sugebu perskaityti savo pranešimą, bet po to balsas, kaip tie vokiečių lakūnai, sustreikuoja rimtai ir ilgam. Belieka kone pirštais komunikuoti. Tai pastebėjęs vienas iš konferencijos dalyvių, žilaplaukis senukas – profesorius iš Bagdado – puola man į pagalbą. Nors jis beveik nekalba angliškai, o aš tokios būklės – išvis jokia kalba, jis iš kažkur man suranda gerklę gydančių tablečių ir padovanoja mažą šiltą šalikėlį, kurį apsirišus vaikščioju iki konferencijos pabaigos. Jo vaistai padeda stebėtinai greit, gerklė sparčiai sveiksta, balsas atsiranda.

Trumpai persimetame keliais žodžiais vertėjo – orientalisto, Kazanės totoriaus – pagalba. Įsimenu tik „giuzel“ (graži). Tuo metu dar nemoku jam pasakyt „šuchran“ (ačiū).

Po pusmečio iš bendro pažįstamo gaunu žinią, kad mano gerklės gelbėtojas žuvo nuo bombos per Bagdade įvykdytą teroristinį išpuolį...

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vaclovas       2021-01-20 23:01

- Kodėl tokia nebrandi, kodėl tokia būdinga? - Studentė.

Prašalietis       2021-01-20 21:23

sie tiek ne i tema Prasalieciui     2021-01-20 17:56
  P.S. Ne iš to ką “sakė kažkoks komentatorius ar ką tikriausiai pasakytų autorė”, bet kaip apibrėžia “vakarietiškai 30 metų besicivilizuojančių” autorės ir komentuojančio(s) mėgstama la langue française- diskusija (discussion, dispute, polémique) yra “dviejų ar daugiau asmenų keitimąsis nuomonėmis, tarpusavio debatai ką nors tiriant, tai yra ieškant “tiesos”. Adekvati diskusiją “ieškant tiesos” gali būti tik savo mintis ir samprotavimus paremiant objektyviais argumentais ir iš jų sekančiomis savo išvadomis. Na bet tai yra vakarų civilizuotų valstybių diskutuotojų, oponentų diskusijos, oponavimo, kritikos maniera. Na o besicivilizuojančių Lietuvos viešai besireiškiančių, nepriklausomai nuo visuomenėje užimamos padėties “intelektualų”, kaip taisyklė anksčiau ar vėliau atsiranda “psichoterapeutiniai viskam ir visur tinkami, nenugalimi patriotiniai argumentai"kaip: ” cia jau jus ekspertas situose reikaluose, visada ivertinate atitinkamai, pagal tvirta partine sovietine linija;kazkas is komentatoriu yra sakes, kad ..;stai pavemete, ir jums is karto palengvejo. vemiate ir po kitais straipsniais panasiai” ir t.t. Diskusijose “civilizuoti diskutuotojai” paprastai pacituoja “neteisingą argumentą ar vėmalą” ir greta parašo savo, aišku be psichoterapeutikos, “ne vėmalą”. Nes parašinėjimas kelis žodžius prancūziškai parodant savo “aukštą vajkarietiškai tautinį psichoterapeutinį lygį” tik dar labiau juokina tuos, kurie keliolika metų gyveno, skaitė, klausė kalbų ir diskusijų taip vadinamose vakarų civilizuotose šalyse. Tuo labiau tokioje šalyje kaip Prancūzija, davusioje pasaulinius filosofus, mokslininkus, rašytojus, revoliucines idėjas ir pirmą revoliuciją, kuri sąlygojo pasaulio tolimesnį vystymąsi, kuri daro įtaką žmonijai ir šiandien… Kadangi iki psichoterapeuto lygio man yra kaip musei iki Mėnulio, tai pabaigsiu tavo “nugrįbavusią” į “psichoanalize” “diskusiją” ne savo vėmalais, bet autorės nemažiau “psichoterapeutiniais” žodžiais, skirtais suinteresuotai publikai “padėti susitvarkyti savo patriotinėse smegenyse” -” Alžyre šiandien sninga; Jo akyse sužvilgo ašaros. Pasakojau jam apie mūsų miško brolius, radom daug bendrumų....” Ir “labai prašau” daugiau nedrįsti vadinti mano vėmalais pacituotus Lansbergių Vytautuko pasakytus Sausio 13 Tichanovskajos Laisvės premijos įteikimo proga “labai prasmingus” Tautai ir Lietuvos valstybei žodžius…

sie tiek ne i tema Prasalieciui       2021-01-20 17:56

kazkas is komentatoriu yra sakes, kad socialiniai tinklai yra kazkas panasaus i terapija, kur zmones gali “nuleisti gara”. komentarai po straipsniais ko gero veikia panasiai. stai pavemete, ir jums is karto palengvejo. vemiate ir po kitais straipsniais panasiai. jeigu noretumete paprasciausiai diskutuoti, yra tam ir kitokiu formu, bet jums to nereikia, jums reikia issivemti. na, reikia tai reikia, gal ilgiau gyvensite. autore tai tikriausiai pavadintu “la thérapie de vomissement”.

Prašalietis       2021-01-20 15:56

siek tiek ne i tema Prasalieciui     2021-01-20 11:30
“Kovų teisingumą ir neteisingumą ir vini kitus pagal linijas vertina” tik tokių pseudovalstybinių darinių kaip lansberginis durnių laivas neišsivaikščioję beviltiški idiotai ir primityvūs propagandistai. Adekvatus žmogelis, nepriklausomai” nuo partinės linijos”, bando suvokti tiesą pagal tai kas tuo metu vyko ir kokios buvo to kas vyko priežastys ar aplinkybės. Šiandieniniai tokių pseudo valstybinių darinių kaip Lietuva buvusių profesionalių komunistų ir 75 metams užsislapstinusių KGB-istų paruošti “intelektualai” viską “mato, suvokia ir būtinai vertina” save mintimis patalpinę į “pokario miškų bunkerius”, nes prie bunkeriuose buvusių balanų ar žibalinių lempų “patriotinės” šviesos tegalima 21amžiuje, po 30 metų “laisvės ir nepriklausomybės” įžvelgti, taip gerai pažystamas “partines sovietines linijas”. Šioje “patriotinėje” būsenoje net ir “profesoriai” kaip Čepaitienė tesugeba prieš 30 metų pasibaigusią “partinę sovietinę liniją” patriotiškai, pokario bunkerių dvasia” visiems pavaryti, kad po jos pasakojimo apie “grandiozines pokario pergalingas kovas, kalnus nukautų okupantų”, iš kurių 92 procentai buvo lietuviai, Alžyre apsnigtas islamo profesorius, prisiminęs alžyriečių kovą prieš Prancūzijos kolonizatorius, “išvarvino ašarą”. Tad jaunasis bičiuli, belieka palinkėti pačiam viską “vertinti neapsirikant su partinėms linijoms”, na o aš pasiliksiu su mano mokyklose ir gyvenimo patirties brėžtomis mano “partinėmis linijomis” pradedant Sokratu ir baigiant Leninu. Tiesa susipažinimui su šiuolaikinėmis “patriotinėmis” linijomis, yra būtina paskaityti ar paklausyti V.Lansbergio “filosofinius traktatus” pradedant “Santykis yra viskas” ir baigiant neadekvačiu kliedėjimu “apie okupacinės armijos užspringimus susidūrus su TV bokštą gynusių žmonių ryžtu ir jų nenugalima dvasia…“Sausio 13 Tichanovskajos laisvės premijos įteikimo proga, Nausėdos “gerovės valstybės kūrimo filosofija”, kurios niekas nei matė, nei girdėjo ir t.t.

siek tiek ne i tema Prasalieciui       2021-01-20 11:30

nebandziau vertinti, kuri kova yra teisinga, t.y. pries ilgalaikius prancuzu kolonizatorius, o kuri neteisinga, t.y. Afganistano atveju, atspindinti JAV imerializmo interesus, nukreiptus pries didziaja tevyne:):). cia jau jus ekspertas situose reikaluose, visada ivertinate atitinkamai, pagal tvirta partine sovietine linija. as tik norejau pasakyti, kad tie, kurie uz (ar pries) kazka kovoja, siekia savo tikslu jiems prieinamomis priemonemis, iskainat ir ginklu ir finansavimo saltinius. tos priemones gali buti ir labai kam nors nepatinkancios. beje, kartais, butent del tu priemoniu, galu gale tie kovotojai ir nelaimi. bet cia velgi losimas

Nu ko dar laukiate?!       2021-01-20 10:45

Visi už kastuvų ir į Sacharą, sniego kasti. Reikia, gi, apsaugoti afrikiečius nuo ledynmečio. Tik termosų nepamirškite, o tai vanduo į ledą sušals.
Čia jums ne Kapitolijų šturmuoti!

stasys       2021-01-20 8:32

..va tai tau kokia liūdna istorija .

Jules       2021-01-19 17:25

Jei drugio ir nepagausime, bet manysime, kad anglų kolonizatoriai, lebensraumistai, ne ką geresni už prancūziškuosius. O ir indėniškų valstybių kažin kodėl nėr Kanadoje ir USA. Gal Madame, išmananti drugio sparnų efektą galėtų mums patikslinti, kodėl taip nutiko?

Rinkėja iš Kauno       2021-01-19 16:40

Beje, Miškinis savo eilėraštyje rašė ne apie sniegą : Šiandien taip elegantiškai sninga/Sninga vyšnių baltais žiedais….
Tačiau šitas mažas esė gerai parašytas. Gyvas savo autentiškumu ir detalėmis. O esmę apie “drugio sparnų efektą” ir nematomas pasaulio gijas pagaus tikrai ne visi čia triūsiantys “etatiniai komentatoriai”.

Prašalietis       2021-01-19 16:03

siek tiek ne i tema Prasalieciui     2021-01-19 12:28
Realiame pasaulyje egzistuoja “arba juoda, arba balta, arba pilka ir t.t.” ir tai priklauso nuo subjekto turimos objektyvios informacijos ir jo sugebėjimo suvokti tiesą. Paprasčiausia ir lengviausia yra lyginti, tik lyginant yra svarbu pamatyti ar tie dalykai yra “lyginimui” tinkami, tam pakanka pamatyti objektų ( Alžyro ir Afganistano) tuometines aplinkybes juos supančio pasaulio kontekste. Yra vienas dalykas, kai “pinigus ima” bene 150 metų kolonijos sąlygomis gyvenati Alžyro vietinių gyventojų grupuotė kovojanti prieš kolonizatorius ir visai kitas dalykas yra Afganistano atveju , kai viena pasaulio galybė TSRS nenori, kad prie jos sienų astsirastų kitos pasaulio galybės JAV kontroliuojamas režimas ir kiekviena remia joms simpatizuojančias, tarpusavyje konkuruojančias ir kovojančias vietinių genčių ar tautybių grupuotes…. Nes “patriotiniu analizių analizės” atveju belieka kaip Čepaitienė kažką “moksliškai patriotinio” pasakoti kaip Alžyre snigo, ir apsnigtas islamo profesorius,eilinį kartą išgirdęs apie Lietuvos žmonių “patirtus skausmus” pasitraukus Hitlerio vokietukams ir patirtą “pokario kovų nuožmumą”, “varvino alžyrietišką ašarą”...
pastaba     2021-01-19 13:11
Gerai, kad atkreipiai dėmesį į man neesminį netikslumą su “Alžyro FNLA”, kai buvo iš tiesų FLN, ir esi girdėjęs apie Angolos FNLA , kurios kovas taip pat rėmė TSRS. Malonu yra matyti, kad 30 metų vykdomo “provakarietiško patriotinio” lansberginio, grybauskinio à la Valiušaitis ir panašios publikos visų kvailinimo yra žmonių, kurie kažką ir šiandiena žino ar yra girdėję kas praeitame amžiuje iš tiesų vyko.

Ką Jūs čia       2021-01-19 16:02

niekus tauzijat? Kad elegantiškai sninga, - tokia mintis ir be Miškinio galvon ateina. Nesiblusinėkit ir nebūkit smulkmeniški, ir nelogiškai priekabūs. Vilniuje neseniai taip snigo ir be Miškinio supratom, kad elegantiškai. O, zubrylos. Pradėkite savo galvom galvoti, o ne svetimom, mintinai iškalus.

Algis Jokštys       2021-01-19 15:32

Profesore, pasakė viena draugė, o parašė Antanas Miškinis.

> Kalbos redaktoriui       2021-01-19 15:20

o ,,Lietuvių kalba tvarkoj” - čia kokia kalba ,,redaguoji”? ,,V poriadke”?

pastabai       2021-01-19 13:13

na prasalietis tik siek tiek suklydo. Alzyre buvo Front de Libération Nationale – FLN

pastaba        2021-01-19 13:11

Pirma. Neįmanoma lyginti miškinius su alžiriečių kovotojais. Du nepalyginami dalykai.
Antra. FNLA - tai Angola… Bendra tai, kad irgi Afrikoj.

to Prašalietis       2021-01-19 13:07

Kai propesores saltinis Wikipedija, tai nera ko stebetis, kad “patriotinės IR idiotinės profesorės” statusas teisingas. Svarbiausia, kad mesendziruojasi zakiskai.
Idomu, ar ryja varles?

siek tiek ne i tema Prasalieciui       2021-01-19 12:28

Teisybe rasote apie Alzyra. Tai tik dar karta irodo, kad nera viskas tik juoda ar tik balta. Bet pabandykite save isivaizduoti alzyrieciu vietoje. Ar atmestumete sovietu pagalba, kai reikia ginklu ir pinigu, o niekas daugiau neduoda? Panasiai, kaip Afganistano ivairios grupuotes, eme pinigus ir ginklus is amerikieciu kovai pries sovietus, kol viena diena atsisuko pries ta pacia Amerika. Cia nera losimas vienas pries viena, cia losimas pries (ar su) didesnius kiekius priesininku, daznai net nezinant kiekvieno is ju galutiniu tikslu. Manau, kad “svarioji”, nesusitepusi kova ar diplomatija rezultatu duoda ypatingai retai, tai verciu isimtis is taisykles. tsakant daugiasale politika ir diplomatija. O del Alzyro profesoriaus irgi panasiai, ko gero jam suzibo asaros, nes prisimine ir palygino lietuviu ir saviskiu kovas, bet nesuzibtu asaros, kai lietuviams reiketu pareiksti zodziu ar veiksmu, kieno tvarka zemeje turi buti. Toks jau gyvenimas, arba kaip sakytu autiore, c’est la vie.

Kalbos redaktorius       2021-01-19 12:05

Lietuvių kalba tvarkoj (tik nemanau, kad posakyje „vertėjas orientalistas“ reikėtų dar kokių nors brūkšnių tarp tų žodžių), bet „Qu’est-que-c’est?“ turėjo būti „qu’est-ce que c’est?“. Apgailestauju, kad ir vėl tenka suerzinti smile

Prašalietis       2021-01-19 12:04

Galėjo Rasa Čepaitienė apsnigtam Alžyro islamo profesoriui pasakyti, kad Alžyro dešimtmečius besitęsusią liaudies kovą prieš kolonizatorius ir imperializmą, šias ginkluotas kovas organizavusią ir vykdžiusią  FNLA visus kovos dešimtmečius rėmė ir finansavo komunistinė Tarybų Sąjunga. Tai sužinojusio, apsnigto Alžyro islamo profesoriaus akyse būtų ne tik pasirodę ašaros, bet iš jo akių ašoros būtų liejęsi upeliais, rauda būtų buvusi iki visiško apsisnapliojimo. Gaila, kad Čepaitienės šiandieninis “patriotinės ne idiotinės profesorės” statusas neleidžia ką nors “žinoti” ir tuo labiau pasakyti apsnigtam Alžyro islamo profesoriui apie Alžyro buvusį išsivadavimo judėjimą pavadinimu FNLA….

siek tiek ne i tema       2021-01-19 11:54

Kazkada pazinojau prancuza (siaip jau prancuziskai arogantiska ir komunistuojanti, bet situo atveju tai nera aktualu), kurio tevas, nedidelio universiteto profesorius nuo pat Alzyro karo pradzios buvo pries. Tai jis pasakojo, kad teva nuolat lydejo du poicininkai ir dar posta isteige prie ju namu, plius mokyklos direktorius ji klausinejo kasdien ar viskas gerai. Ir ne todel, kad valdzia juos persekiojo (valdzia placiaja prasme, kuri vykde kara), bet todel, kad apgintu nuo patrijotiskai nusiteikusiu kaimynu ir tu kaimynu vaiku. Po keliu metu, daugelis (dauguma?) tu kaimynu tapo dideliai humanistais smerkianciais karus, pasiruose susidoroti, nebutinai tik fiziskai, su kitais, maziau humanistiskais pilieciai. Kodel pasakoju sita istorija? Todel, kad ji man primena tai, kas siuo metu vyksta Lietuvoje. Kaip ir kitur.

nuostabus poetas       2021-01-19 10:44


Elegantiškai Sninga

Šiandien taip elegantiškai sninga,
Sninga žemėn medžių žiedais.
Panašiai mano meilė dingo
Su visais, visais pažadais.

Antanas Miskinis

Janina       2021-01-19 9:57

“Šiandien taip elegantiškai sninga…” Tai poeto A.Miškinio žodžiai, o ne kažkokios draugės:)

Jascha       2021-01-19 9:43

Geras pasažas primenantis, koks smažas ir sudėtingas pasaulis…


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Apie „erelių“ menkystę

Geroji Naujiena: Atsiverskime ir tikėkime Evangelija!

Kviečiame pasirašyti peticiją „Prieš lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą“

Dr. John Campbell: Cinkas prieš COVID-19

Liudvikas Jakimavičius. Sniego mandala

Andrius Švarplys. Facebookas atjungė Australiją

Algimantas Matulevičius. Šventės ir kasdienybė

Algimantas Rusteika. Tai tiesiog dar vienas šansas, kuris mums bus labai trumpam duotas

Nida Vasiliauskaitė: „Dievaž, ką jie rūko?“

Vidmantas Valiušaitis. K. Škirpos atsakymas į šmeižtus apie jį, paskleistus per Maskvos išlaikomą Amerikos lietuvių komunistų laikraštį

Tomas Viluckas. Apie Bažnyčios krizę ir bendrą atsakomybę

Dienos aktualija: tarptautinė konferencija – Europos ateitis, šeima ir prigimtinės žmogaus teisės (vaizdo įrašas)

Algimantas Rusteika. Ar šis pirmininkas būtų objektyvus?

Joana Noreikaitė: Prezidente, smerkiate Lukašenkos ir Putino režimus, o patys taikote tokius pačius taikių piliečių akcijų gniuždymo metodus

Be komentarų: vasario 17 d. policijos veiksmai per „Tie-SOS!“ akciją S. Daukanto aikštėje

Kaip milijardieriai LGBT padarė tokią galingą

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Papunkčiui su Vytautu Sinica:  Zingeris, nacionalizmas, fašizmas ir Vasario 16-oji

Rasa Čepaitienė. Lietuva vis dar yra mūsų pasaulio ir širdžių centras

Vasario 16-oji – ir virtualioje erdvėje

„Kovojom Ąžuolais, palūžom Ąžuolais, mirėm Ąžuolais ir šlamėsim Ąžuolais, tiems, kas Tėvynę myli“ –  Vasario 16-oji: kad būtume jų aukos verti!

Vidmantas Valiušaitis. Vasario 16-oji per paskutinį šimtmetį

Zigmas Tamakauskas. Vasario 16-oji – trykštanti mūsų stiprybės gyvybingoji dvasia

Nacionalinis susivienijimas ragina Vyriausybę grąžinti „Miško brolių“ draugijai jos būstinę

Maldos akcija už šeimą: Nelaisvė prasideda dvasine okupacija. Kaip įgyti imunitetą ideologijai? Kard. Sigitą Tamkevičių kalbina Audrius Globys

Verta prisiminti. Česlovas Iškauskas. Pokario kovos: Lietuvos katalikų laiškas Popiežiui

Rasti ir atpažinti 11-os partizanų ir jų rėmėjų palaikai

Kvietimas: Nacionalinis susivienijimas. Neleiskime ištrinti Vasario 16-osios iš Tautos atminties!

Raimondas Navickas. Kodėl jie to nedaro, kodėl laukia Stambulo konvencijos? arba Demagogijos anatomija

Andrius Švarplys. Spręskite patys, arba Kaip užbaigsite „Jeigu akademikų samprotavimai neatitinka šiuolaikinės politinės tikrovės, tuo blogiau…“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.