Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Rasa Čepaitienė apie įvykius prie seimo

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 11 d. 12:26

19     

    

Rasa Čepaitienė apie įvykius prie seimo

Kiek suprantu, juos galima dalinti į tris dalis. Pirma, mitingo pradžia, kai kalbėjo organizatorių kviesti asmenys. Antra, ta mitingo dalis, kai nuo scenos kalbėjo ar dainavo visi norintys. Ir trečia, minios judėjimas po oficialios mitingo pabaigos, pasibaigęs konfrontacija su policija seimo automobilių aikštelėje.

Kadangi po savo kalbos turėjau išeiti (tiesa, trumpam grįžau antroje dalyje), tai galiu liudyti tik tai, ką pati mačiau.

Mitingo pradžioje nebuvo jokių ženklų, kad gali kilti smurtiniai susidūrimai. Akivaizdu, kad „garsiosios“ kartuvės ar viela apsuptas gardas su „kaliniais“ buvo teatrinio performanso elementas, o ne kokia nors realios grėsmės kam nors priemonė. Kaip ir kiti elementai – garso efektai, dūmai, užrašai ant marškinėlių. Žmonės buvo ramūs, pozityviai nusiteikę, saugojosi provokatorių, kurių vieną kitą besireiškiant pastebėdavo ir perduodavo policijai.
Labai krito į akis negatyvus požiūris į didžiosios žiniasklaidos žurnalistus – dar iki mitingo pradžios jie buvo palydimi švilpimu ir neigiamomis skanduotėmis, matyt, kad neleistų paimti interviu ar priverstų pasitraukti. Jie to nusipelnė...

Policija su organizatoriais bendravo maloniai, tie vykdė jos nurodymus, kelis kartus paragino žmones pasitraukti nuo seimo. Man kalbant, kažkoks diedas visą laiką šaukė, matyt, kad užgožtų balsą, bet nemačiau, kas.

Aplink sceną šlaistėsi kelios žiniasklaidos išgarsintos arba odiozinės figūros (A. Paleckis, Celofanas). Girdėjau gandus, kad antrojoje dalyje vienam iš jų pavyko pasisakyti nuo scenos, bet pati nebemačiau.

Mano supratimu, trūko tvarkdarių operatyviai reaguoti į nepageidautinus dalykus, viskas daugmaž buvo palikta savieigai ir minios sąmoningumui. Garsas irgi buvo nekokybiškas, prie scenos – labai garsu, bet kitur, net netoliese, skverelyje prie paminklo, kartais jau buvo sunku suprasti, kas sakoma. Ne viskas ar visi, pasisakę pirmojoje dalyje, patiko, bet tam ir yra demokratija ir žodžio laisvė.

Dabar apie įvykių visumos vertinimą. Panašu, kad mums kaip tautai būdinga viena savybė – kenčiame, kol galime, bet kai kantrybė tampa perpildyta, tada gero nelauk. Įtampa kaupėsi seniai, nuo pirmojo karantino. Naujoji valdžia vietoj socialinio dialogo iš pat pradžios pasirinko perauklėjimo, spaudimo, manipuliavimo, patyčių kelią. Kiršinimo ir skaldymo kelią. Įtampos kėlimą, vietoj nuraminimo ir sutelkimo. Tačiau įtampa negali kilti be galo. Natūralu, kad pasipiktinimas ir protestas pasiekė ribą, ypač po pastarųjų antikonstitucinių vyriausybės nutarimų. Tuo tarpu į protesto balsus ir reikalavimus arogantiškai nereaguota, nieks iš valdančiųjų per pastarąsias protesto akcijas nemalonėjo išeiti pakalbėti su žmonėmis, bent išklausyti juos, juolab atsižvelgti į reikalavimus. Priešingai, viskas buvo nurašoma antivalstybiniam kenkimui, kvailumui, „netikėjimui mokslu“ ir t.t. Įtakotukai drabstėsi mėšlu išsijuosę. Vadinamieji ekspertai, išskyrus vieną kitą, atkakliai nenorėjo pamėginti paanalizuoti objektyvių kilusios įtampos ir susipriešinimo eskalacijos priežasčių.

Šita valdžia nelinkusi su piliečiais kalbėtis, išgirsti, suprasti, juolab eiti į kompromisus. Jie nelaikomi politinio proceso partneriais. Į jų orumą giliai spjaunama. Vietoj to pasitelkiamas spaudimas, bauginimas, melas, prievarta… Riaušių buvo galima išvengti, jei būtų buvęs duotas įsakymas vengti skatinti smurtą, leisti žmonėms nurimti, išsiskirstyti. Jei būtų laiku identifikuoti ir izoliuoti provokatoriai. O gal to ir norėta..?

Tapo akivaizdu, kad tarp vadinamojo „elito“ ir įsiaudrinusių, pasipiktinusių, nusivylusių, dėl savo ateities ir pažeidžiamų teisių nerimaujančių žmonių nėra nieko, kas galėtų tapti mediatoriumi, derybininku, konflikto deeskalatoriumi, kurio klausytų abi pusės. Galutinai pasimatė, kad juo galėjęs tapti prezidentas sugeba vien tupėti krūmuose… Opozicija „ne prie ko“...

Taip, tai istorija apie pagarbą ir orumą. Jų paniekinimą. Tas pats buvo Maidane.

Gali būti, kad tai tik konflikto pradžia. Nes jis gilus, persipildęs, pripūliavęs, nevienadienis. Nepaisant to, kad, žinoma, yra kas juo džiaugiasi, jį kursto, sumaniai papila žibalo į jau liepsnojančią ugnį. Dėl to labai neramu ir negera.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>DDD       2021-08-12 12:46

aš ir nesakau, kad šitas po mitingo prasidėjęs bardakas buvo gerai. Tiesiog į tokius protesto mitingus renkasi ir protestuojantys ir provokuojantys ir šiaip triukšmo kėlėjai. Tai praktiškai neišvengiama. nors realiai mitingas baigėsi 17:00 ir pats girdėjau kaip Astrauskaitė garsiai pasakė, kad mitingas pasibaigė ir už tai kas bus toliau ji neatsakinga. Toliau viskas vyko stichiškai su neprognozuojamomis pasekmėmis. Tik valdžiagyviai dabar visais įmanomais būdais visa tai bando suversti organizatoriams ir Šeimų maršui.  O tokie sabatauskai netgi kaltina gražulį bei kitus „organizavus riaušes“. kas aišku yra visiškas kliedesys, nors gražulis tai galėtų, žinoma smile.

GEDAS       2021-08-12 9:03

Aciu Rasele, ka tu darai del tautos.Tu supranti, kad zmones susirinko ne vien del skiepu bet kas darosi su Lietuvos valdzia ir maciau nes buvau kaip jiems skauda sirdi del Lietuvos.O valdzia ji irgi tai zino ir naudos visas priemones,kad sunaikinti tauta.Svarbiausia pasitiketi dievu ir toliau dirbti. ACIU

DDD >4:54       2021-08-12 8:50

Viskas atvirkščiai. Anti-elitas savo elgesiu ir šūkiu “Verskime valdžią” maksimaliai pagerino valdančiojo elito padėtį po absoliučiai beviltiško jų 10 mėnesių valdymo. Išėjo lygiai kaip su Lietuvos užsienio politika Tarakono atžvilgiu - ragino jį nušalinti, o realiai sustiprino Batkos represijas.

>Al       2021-08-12 4:54

nejau tikrai norėtum kad tie, kuriems spjaudoma į veidą atsakytų „atsiprašau“. Net ir lietuvių kantrybė ne begalinė. Manau buvo ten provokatorių, bet „elitas“ savo elgesiu maksimaliai supaprastino jų darbą. o visur matyti „kgb ranką“ - prastas konCervų zombių įprotis…

Deivis       2021-08-12 0:46

Įdomu yra tai, kad Lt chuntos batlaižiai ėmė skaityti Tiesos. lt smile

Visur iziurit       2021-08-11 21:36

samokslus,kai randasi chasas,organizuojant reikia apie viska pagalvot,ir neleist agresyviai mazumai dominuot

Kis       2021-08-11 20:23

atgal reikstu eiti,lyg aviu banda,o vedlys vestu prie bedugnes.Kur intelegentija be keliu ,kurie supranta ir nebijo ateiti i mitinga.AQpseisime patys,sitaipo toliau jeu nepajegsime,o sudvejavus mus sudraskys i skudurus.Tik pergale,o ji nera labai baisi.Paskelbti prieslaikinius rinkimus,paleisti visa vyriausybe,sutvarkyti santykius su Kinija,Baltarusija,lauk anukus ir kitas siuksles,uztenka prisivalde,kol vyks rinkimai,perduoti vadzias seseliniam vyriausybes kabinetui.Pasaulinio karo nebus.Aciu,nereikia ,bukite naudingi kitur.

Labai tinka Ėlėrtė veiklai apibūdinti:       2021-08-11 20:06

“...viskas buvo nurašoma antivalstybiniam kenkimui, kvailumui, „netikėjimui mokslu“ ir t.t. Įtakotukai drabstėsi mėšlu išsijuosę. Vadinamieji ekspertai, išskyrus vieną kitą, atkakliai nenorėjo pamėginti paanalizuoti objektyvių kilusios įtampos ir susipriešinimo eskalacijos priežasčių.”

stasys       2021-08-11 20:02

Tipiškas viešos nuomonės virkdytojos komentaras , mol va kol ji buvo mitinge viskas buvo tinkamai o dėl kitko ji nei matė nei žino . Viso str, pabaigoje išvada ‘valdžia pati kalta biednus žmones prie liepto galo pati privedė’ . Gal autorė ir norėtu kad taip visi galvotu tik deja yra toks ‘berazumis stasius’, na kuriam niekaip nedašunta , kaip galima smurta versti demokratijos norma o po to apeliuoti jog kaltė gūla bet kam kitam tik ne tam kuris paleido akmenį žinodamas jog pasekmės tikrai bus . Žinot Rasa Čepaitiene turėkite drąsos pripažinti jog prisidirbote nors buvo perspėjimu ir visai nesvarbu kam Jus ten pritariate visuomenei padaryta žala gula ir ant Jūsu pečiu .Gėda pelėda .

DDD       2021-08-11 19:58

Autorė rašo, kad mitingą sudarė 3 dalys. Vasiliauskaitė kvietė į Maidaną. Tai į kurią dalį ji kvietė?

Labai       2021-08-11 16:01

keista, bet nuolat iš valdžios girdžiu tą pačią, vis pasikartojančią plokštelę: “gerai suplanuotas sąmokslas”, “koordinuoti antivalstybiniai veiksmai”.... Bet juk tas pats buvo ir Klonio gatvėje. Ar tik tiek tesugeba valdžiažmogiai?

Žinote,       2021-08-11 15:27

šio judėjimo didžioji problema yra Sinica ir jo mentorius Radžvilas, kurie iš esmės tarnauja konservatoriams… O kai kuriais klausimaius yra už juos net radikalesni. Tokia taktika visą judėjimą už demokratiją ir piluietines laisves nuves šunkeliais, Judėjimą suskaldys, marginalizuos, demoralizuos…. .

DD plius DD       2021-08-11 15:18

Dar pridursiu šiek tiek apie valdančiųjų, tiksliau Bilotaitės ir valdomųjų, tiksliau jai pavaldžių policininkų intelekto, retorikos ir politinės kultūros skirtumus.
Hmm. Įprastai ministras turėtų kalbėti pasvertai, atsakingai ir pan. Bilotaitė gi nieko gudriau nesugalvojo, kaip zulinti užsikirtusią plokštelę apie sąmokslus, gerai suplanuotus ir koordinuotus antivalstybinius veiksmus. O štai policininkai. Yra toks paplitęs “mento saldofono” stereotipas. Bet lyginant su savo ministre, jie pašnekėjo visa galva aukščiau. Paranojišku ir buku saldofonu kaip tik ministrė šį kartą pasireiškė.
Prisigyvenom- policininkai už ministrus protingesni. Policininkams už tai garbė, o ministrei gėda ir niekaip kitaip.

Konservatoriai,       2021-08-11 15:03

būdami valdžioje, pirmiausia dirba LDDP, vadinasi, ir kolchoznikų naudai. Kai šie patenka į valdžią irgi pasistengia, kad konservatoriai laimėtų po dviejų kadencijų ir taip jie susitarę keičiasi vietomis ir dabar keisis. Nieko naujo. Kubilius remia Uspaskį, o šis Kubilių, kai runkeliai nemato - šiems žmonių apgaudinėjimo triukams nematyt pabaigos.

Labai teisingai parasete       2021-08-11 14:22

Buvo tos kelios skirtingos dalys.Dienos pradzia nuteike ikvepianciai-kalbos buvo nuostabios,zmones pasipuose,kulturingi.Aciu ! O nakti nutiko kas dazniausiai nutinka dideliuose susiburimuose-provokacija.Maciau filmuotoj medziagoj dalyvius prasancius nemetyt akmenu.Didele galimybe,kad tai buvo specialiai pasiusti asmenys.Is klaidu mokomes-pasimokykim ir is vakar.

Konservatoriai į valdžią       2021-08-11 14:04

atėjo ne nuoširdžiai siekdami gėrio,o manipuliacijų,ypač jaunimo smegenų plovimo,pagalba.Tai dirbtinė valdžia,netikra ir labai pavojinga saugumui.

Ši valdžia nemoka       2021-08-11 13:58

kalbėtis su žmonėmis.Pasivadinę konservatoriais yra toks socialinis tipas,apie kurį reiktų daug rašyti,nors galima ir vienu žodžiu,-menkystos,kurie atgyja tik gavę valdžią ir matydami daug pinigų.Viskas ,kas vyksta ir kas bus, parašyta Šventraščiuose.Po 2009 metų mitingo sušaudymo ištiko katastrofiška emigracija.Dabar gali būti daug baisiau.Nes tauta jiems nepadės,o prievarta mielas nebūsi.

Prasideda partizaninis        2021-08-11 13:55

pasipriešinimas.Žmonės neims to paso.Ir tai gali kirsti ekonomikai,bet ir tai dar būtų ne taip baisu,kas gali ištikti,baisu net rašyti.

Al.       2021-08-11 13:25

Negi autorė nemato, kad mėgdžiojamas Kapitolijaus puolimas ? Net kartuvės. Jaučiasi tas pats čekistinis braižas. Ir ne kalbų turinys čia svarbiausia, o tai ar opozicija pati valdo savo protestus, ar leidžiasi valdoma savo priešininkų ?

Rekomenduojame

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.