Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. liepos 2 d. 22:09

5     

    

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Kraupusis stadionas – ir šiandien aš nieko nenoriu pasakyti, išskyrus tai, kad tokia vieta egzistuoja. Ji yra netoli Merkinės, tiksliai neprisimenu, o kam įdomu, tas susiras. Viena keisčiausių vietų, kurioje teko kada nors lankytis.

* * *

Tai buvo idealiai lygi laukymė. Jos viduryje stovėjo keista, sunkiais betoniniais laiptais koplyčia, jos šone – parūdijusi pravira dėžutė, vadinama „elektros skydine“, laukymės galuose – du koplytstulpiai, o visą teritoriją supo neįprastos stilistikos kryžiai, mįslingai išsidėstę keista, idealaus ovalo forma.

* * *

Spigino saulė ir čiulbėjo paukščiai, kažkur lojo šuo, gretimame kaimelyje skambėjo bažnyčios varpai. Iš kapinių grįžtantys žmonės prisėsdavo prie koplyčios, pasėdėdavo, nugrimzdę į susimąstymą, persiaudavo kitais batais ir eidavo toliau – lyg peržengdami kažkokią mistinę ribą, jungiančią gyvųjų ir mirusiųjų pasaulį. Buvo nežmoniškai keista, bet nebaisu.

* * *

Paaiškėjo, kad koplyčia pastatyta kovotojų už Lietuvos laisvę atminimui. Kryžiai buvo skirti pažymėti čia palaidotų partizanų arba perlaidotų tremtyje žuvusiųjų kapus, skirti nužudytiems partizanams, kurių kūnai nerasti, arba neatpažintiems žuvusiems partizanams. Dar buvo kryžių, skirtų nužudytiems negimusiems vaikams, kryžių, skirtų tautos laisvei, kryžių su maldomis ir keletas laiko apgadintų kryžių su nusitrynusiais vardais.

* * *

Liko paskutinis klausimas: kodėl mįslingasis ovalas? Šioje vietoje buvusiose žvyrduobėse NKVD sumesdavo ir užkasdavo žuvusių ar nuo kankinimų mirusių partizanų kūnus, o vėliau Sovietų valdžia šioje vietoje įrengė stadioną – ypatinga, Hannos Arendt aprašyta totalitarinio teroro forma, kai žmogus tam, kad galėtų išgyventi, yra priverstas neigti savo spontaniškas reakcijas ir tarsi amputuoti skausmą keliančią savo asmenybės dalį – desolation, arba vokiškai Bodenlossigkeit. Nes nu kiek galima liūdėti – reikia nusimesti vieną kartą tą kančios naratyvą ir išsiugdyti hedonistiškesnį požiūrį į gyvenimą.

* * *

Jei Sovietų Sąjunga nebūtų buvusi tokia uždara, spėju, apie šią puikią iniciatyvą būtų parašę užsienio žurnalai, o turistai srautais plūdę pasižiūrėt ir gal net kokį mačą sulošti, nes o tai ką.

* * *

Pirmasis kryžius buvo pastatytas kunigo R.A.Puzino pastangomis 1989 m. Nuo tada žmonės savo iniciatyva stadiono pakraščiuose ėmė statyti kryžius savo žuvusiems artimiesiems. Šiandien čia yra per 200 kryžių. Primenu – netoli Merkinės.

* * *

Nepamirškite įsimesti sportinės aprangos ir kamuolio, jei nelošiat fūlės – įsimeskit dekiuką ir maudymkę, nors žmonių ten nėra, galima degintis ir nuogiems. Nužudytieji gi tikrai žuvo ne tam, kad jūs liūdėtumėt – jie žuvo tam, kad jūs būtumėt linksmi. Kas nevairuojat, įsimeskit šampės.
P.S. Ir apsauginiu kremu pasitepkite, nes niekas, kartoju, niekas, nenori, kad jūs kentėtumėt arba būtumėt nelinksmi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Agnė       2020-07-4 12:28

Ačiū, Rasai. Ir dar, kis komentatoriui pritariu,nes mintis apie tai: “Negi vienas kuprius sitiek gali?” neduoda ramybės. Ir kas gali tai sutramdyti?

pempė       2020-07-3 17:24

  O juk Zuokui tokia mintis nebūtų kilusi kartuvių vietoje, prieš Saugumo rūmus, išsityčioti iš Lietuvos.

kis       2020-07-3 15:34

daug turime palikimo is tu laiku,ne tik stadionu,bet ir sventu vietu,bei baznyciu.parases jau nepamena,kas buvo skladuojam baznyciose?reikia maziau patyciu,o uz jas daugiau bausti,nes uzteko ano laiko,o siandiena nereikia 100 metu saugoti tu kurie po sia diena darkosi prisidenge cinizmo sypsenele ,kuri sakytu,o tu man padaryk ka nors jeigu sugebi,juk cia valdzia?Kas paliko is garbingos tautos,o tai tik ivardinta tokiu svelnuciu zodziu;Hibridinis karas”,o ji atlieka apciuopiamos samenybes?Gal reiketu pradeti vardinti tikriniais vardais.Mane glumina viena.?Latvija 40 % ruskalbiu,kurie pagrinde karininkai ir kiti negirtuokliai rusakalbiai,tie paveluotai,bet liustracija pravede,apie Estus nera kalbu,tie po Nepriklausom6y7bes atkio pirmoje eileje.Pas juos nera mitologiniu muzikantu,partijos nera nuosavybe ir zmones nebijo labiau nei prie sovieto isrezti teisybes.Mes neturime teisines valstybes,ka irodo Venckienes kosmaras,Latvijoje vaikuciu myletojai senai isryskinti ir ten nera problemos.Negi vienas kuprius sitiek gali,o jis gali,nes vietojeano,stojo prie vairo Janulevicius,tas kuris su Dargiu vieninteliaimatomai mate ir zino uz ka Pramcuzijos ambasadorius ir ko apdovanuojo muzikologa?Tauta nezino,bet tikiu kad suzinos kas jam ta zaisliuka iteike ir koki laipsni gavo(matomai)Tegu jis greiciau iseina,bus ramiau visiems,man jis netrukdo,gaila jaunos kartos.

taip       2020-07-3 10:40

nesu dzukas, bet Merkineje lankausi daznokai. tas “stadionas” yra salia mokyklos, netoli kapiniu. jis yra Merkines miestelio ribose. dar pamenu tuos laikus, kai Lietuvai atkurus nepriklausomybe, stadiono veikla buvo nutraukta. jau tada buvo merkiniskiu, kurie sake, kad tai nesamone, kad dabar mokykla nebetures stadiono, vaikams nebus kur sportuoti, kad visa tai buvo seniai, pamirskime ir t.t.. tokiu buvo ko gero mazuma, bet ju buvo. ir tiems “stadionininkams” daugiau pasireiksti neleido tik tai, kad daugelis Merkines gyventoju yra is aplinkiniu kaimu suvaziave zmones, kuriu seimos yra patyre sovietines represijas. jos ir pradejo statyti kryzius saviskiams zuvusiems, is pradziu neorganizuotai. bet siaip visais laikais buvo zmoniu, kuriems mirtis, kancia, auka nieko nereiskia. tik kad sovietiniais laikais tokiu priperejo papildomai. o dabar dar jie kryzminasi su issiilgusiais laisves.

Valdas       2020-07-3 10:01

Pats geriausias komentaras R.Šimašiaus"pliažo” tema, jo nekoneveikiant( net neminint jo vardo, nes jis to nevertas), rašant apie Merkinę, o ne Vilnių.Bravo.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. #Sorososus_vulgaris

Vinco Kubiliaus reportažas iš Simono Daukanto aikštėje vykusios tradicinės „Tie-SOS!“ akcijos

Vytautas Sinica. „Politikai, kurie tokiam diktatui nusileistų, laikytini nebent vasalais, bet ne tautos atstovais demokratinėje valstybėje“

Vytautas Radžvilas. Valstybė prieš Albiną Kentrą

Pagerbta pirmoji sovietų okupacijos auka

Andrius Švarplys apie Tėvynės Sąjungos programą: „Čia ne konservatizmas, čia yra grynasis liberalizmas“

Vincentas Vobolevičius. Kaip vertinti politikų apklausas? – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Vytautas Sinica. Fasadinė demokratija Lietuvoje: rinkimai tik tiems, kas jau Parlamente

Gintaras Furmanavičius.· STT nerimsta

Ramūnas Aušrotas. Viskas, ką jūs turite žinoti apie Laisvės partiją

Andriaus Švarplio replika: Tuomet buvo šūkis „Visa valdžia Taryboms!“ O dabar…

Algimantas Rusteika. Garsėjantis kompų šnaresys ir klaviatūrų barškėjimas, negęsta ilgai langai redakcijose

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.