Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. liepos 2 d. 22:09

5     

    

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Kraupusis stadionas – ir šiandien aš nieko nenoriu pasakyti, išskyrus tai, kad tokia vieta egzistuoja. Ji yra netoli Merkinės, tiksliai neprisimenu, o kam įdomu, tas susiras. Viena keisčiausių vietų, kurioje teko kada nors lankytis.

* * *

Tai buvo idealiai lygi laukymė. Jos viduryje stovėjo keista, sunkiais betoniniais laiptais koplyčia, jos šone – parūdijusi pravira dėžutė, vadinama „elektros skydine“, laukymės galuose – du koplytstulpiai, o visą teritoriją supo neįprastos stilistikos kryžiai, mįslingai išsidėstę keista, idealaus ovalo forma.

* * *

Spigino saulė ir čiulbėjo paukščiai, kažkur lojo šuo, gretimame kaimelyje skambėjo bažnyčios varpai. Iš kapinių grįžtantys žmonės prisėsdavo prie koplyčios, pasėdėdavo, nugrimzdę į susimąstymą, persiaudavo kitais batais ir eidavo toliau – lyg peržengdami kažkokią mistinę ribą, jungiančią gyvųjų ir mirusiųjų pasaulį. Buvo nežmoniškai keista, bet nebaisu.

* * *

Paaiškėjo, kad koplyčia pastatyta kovotojų už Lietuvos laisvę atminimui. Kryžiai buvo skirti pažymėti čia palaidotų partizanų arba perlaidotų tremtyje žuvusiųjų kapus, skirti nužudytiems partizanams, kurių kūnai nerasti, arba neatpažintiems žuvusiems partizanams. Dar buvo kryžių, skirtų nužudytiems negimusiems vaikams, kryžių, skirtų tautos laisvei, kryžių su maldomis ir keletas laiko apgadintų kryžių su nusitrynusiais vardais.

* * *

Liko paskutinis klausimas: kodėl mįslingasis ovalas? Šioje vietoje buvusiose žvyrduobėse NKVD sumesdavo ir užkasdavo žuvusių ar nuo kankinimų mirusių partizanų kūnus, o vėliau Sovietų valdžia šioje vietoje įrengė stadioną – ypatinga, Hannos Arendt aprašyta totalitarinio teroro forma, kai žmogus tam, kad galėtų išgyventi, yra priverstas neigti savo spontaniškas reakcijas ir tarsi amputuoti skausmą keliančią savo asmenybės dalį – desolation, arba vokiškai Bodenlossigkeit. Nes nu kiek galima liūdėti – reikia nusimesti vieną kartą tą kančios naratyvą ir išsiugdyti hedonistiškesnį požiūrį į gyvenimą.

* * *

Jei Sovietų Sąjunga nebūtų buvusi tokia uždara, spėju, apie šią puikią iniciatyvą būtų parašę užsienio žurnalai, o turistai srautais plūdę pasižiūrėt ir gal net kokį mačą sulošti, nes o tai ką.

* * *

Pirmasis kryžius buvo pastatytas kunigo R.A.Puzino pastangomis 1989 m. Nuo tada žmonės savo iniciatyva stadiono pakraščiuose ėmė statyti kryžius savo žuvusiems artimiesiems. Šiandien čia yra per 200 kryžių. Primenu – netoli Merkinės.

* * *

Nepamirškite įsimesti sportinės aprangos ir kamuolio, jei nelošiat fūlės – įsimeskit dekiuką ir maudymkę, nors žmonių ten nėra, galima degintis ir nuogiems. Nužudytieji gi tikrai žuvo ne tam, kad jūs liūdėtumėt – jie žuvo tam, kad jūs būtumėt linksmi. Kas nevairuojat, įsimeskit šampės.
P.S. Ir apsauginiu kremu pasitepkite, nes niekas, kartoju, niekas, nenori, kad jūs kentėtumėt arba būtumėt nelinksmi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Agnė       2020-07-4 12:28

Ačiū, Rasai. Ir dar, kis komentatoriui pritariu,nes mintis apie tai: “Negi vienas kuprius sitiek gali?” neduoda ramybės. Ir kas gali tai sutramdyti?

pempė       2020-07-3 17:24

  O juk Zuokui tokia mintis nebūtų kilusi kartuvių vietoje, prieš Saugumo rūmus, išsityčioti iš Lietuvos.

kis       2020-07-3 15:34

daug turime palikimo is tu laiku,ne tik stadionu,bet ir sventu vietu,bei baznyciu.parases jau nepamena,kas buvo skladuojam baznyciose?reikia maziau patyciu,o uz jas daugiau bausti,nes uzteko ano laiko,o siandiena nereikia 100 metu saugoti tu kurie po sia diena darkosi prisidenge cinizmo sypsenele ,kuri sakytu,o tu man padaryk ka nors jeigu sugebi,juk cia valdzia?Kas paliko is garbingos tautos,o tai tik ivardinta tokiu svelnuciu zodziu;Hibridinis karas”,o ji atlieka apciuopiamos samenybes?Gal reiketu pradeti vardinti tikriniais vardais.Mane glumina viena.?Latvija 40 % ruskalbiu,kurie pagrinde karininkai ir kiti negirtuokliai rusakalbiai,tie paveluotai,bet liustracija pravede,apie Estus nera kalbu,tie po Nepriklausom6y7bes atkio pirmoje eileje.Pas juos nera mitologiniu muzikantu,partijos nera nuosavybe ir zmones nebijo labiau nei prie sovieto isrezti teisybes.Mes neturime teisines valstybes,ka irodo Venckienes kosmaras,Latvijoje vaikuciu myletojai senai isryskinti ir ten nera problemos.Negi vienas kuprius sitiek gali,o jis gali,nes vietojeano,stojo prie vairo Janulevicius,tas kuris su Dargiu vieninteliaimatomai mate ir zino uz ka Pramcuzijos ambasadorius ir ko apdovanuojo muzikologa?Tauta nezino,bet tikiu kad suzinos kas jam ta zaisliuka iteike ir koki laipsni gavo(matomai)Tegu jis greiciau iseina,bus ramiau visiems,man jis netrukdo,gaila jaunos kartos.

taip       2020-07-3 10:40

nesu dzukas, bet Merkineje lankausi daznokai. tas “stadionas” yra salia mokyklos, netoli kapiniu. jis yra Merkines miestelio ribose. dar pamenu tuos laikus, kai Lietuvai atkurus nepriklausomybe, stadiono veikla buvo nutraukta. jau tada buvo merkiniskiu, kurie sake, kad tai nesamone, kad dabar mokykla nebetures stadiono, vaikams nebus kur sportuoti, kad visa tai buvo seniai, pamirskime ir t.t.. tokiu buvo ko gero mazuma, bet ju buvo. ir tiems “stadionininkams” daugiau pasireiksti neleido tik tai, kad daugelis Merkines gyventoju yra is aplinkiniu kaimu suvaziave zmones, kuriu seimos yra patyre sovietines represijas. jos ir pradejo statyti kryzius saviskiams zuvusiems, is pradziu neorganizuotai. bet siaip visais laikais buvo zmoniu, kuriems mirtis, kancia, auka nieko nereiskia. tik kad sovietiniais laikais tokiu priperejo papildomai. o dabar dar jie kryzminasi su issiilgusiais laisves.

Valdas       2020-07-3 10:01

Pats geriausias komentaras R.Šimašiaus"pliažo” tema, jo nekoneveikiant( net neminint jo vardo, nes jis to nevertas), rašant apie Merkinę, o ne Vilnių.Bravo.


Rekomenduojame

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.