Nerasta rubrikos, Socialinė politika

Rasa Baločkaitė. Jurbarkas

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 2 d. 15:47

38     

    

Rasa Baločkaitė. Jurbarkas

Aš nežinau, nuo ko pradėti rašyti šitą postą, tai pradėsiu spontaniškai – nuo žodžio bl*.

* * *

Ok, apibrėžkim, kas yra trauma. Tai patirtis, kuri dažniausiai yra netikėta, skausminga, kelia grėsmę žmogui tiesiogiai arba traumuoja jį kaip liudininką, ir, svarbiausia, tai situacija, kai žmogus jaučiasi paralyžiuotas, jis negali įveikti susiklosčiusių aplinkybių, jaučiasi bejėgis ištikusio blogio akivaizdoje.

 

* * *

Kas svarbu potrauminiu laikotarpiu? Pirma – atkurti saugumą, t.y. pašalinti grėsmės šaltinį. JAV po vienos pagrobtos ir kankintos merginos išvadavimo operacijos pirmieji žodžiai, kuriuos mergina išgirdo, buvo „It is over now. He is not here. He has no power over you now. You are safe. You are in control.“

 

* * *

Kas toliau? Antra – įgalinti žmones veikti, įveikti bejėgiškumo būseną, pasitikėti savo jėgomis, parodyti, kad jų kalba, jų veikla, jų darbai gali turėti ir turi įtakos įvykio eigai. Trečia – validuoti, parodyti, kad jų liudijimai, pasakojimai ir prisiminimai svarbūs, reikalingi, išklausyti ir išgirsti.

 

* * *

Ir kas vyksta Jurbarke, Eržvilko mokykloje? Pataisykite, jei kažką ne taip perskaičiau ar ne taip supratau. Įtariamojo mama žurnalistams sako, kad jos sūnus šiuo metu… mokykloje. Vadinasi, grėsmės šaltinis nepašalintas – asmuo, kuris savo elgesiu ir savo veiksmais traumavo moksleivius, tebėra tarp jų.

 

* * *

Bet moksleiviams teikiama psichologo pagalba. Įsivaizduokit – JAV mokykloje vyko susišaudymas, žuvo mokinys, moksleiviams teikiama psichologinė pagalba, o žudikas (ok, įtariamasis) tebevaikšto po mokyklą. Is not that grotesque?

 

* * *

Antras dalykas – moksleiviai neapklausti policijos. Ką reikštų apklausimas, neatidėliojant – teisiniu požiūriu, nežinau, terapiniu tai reikštų labai daug: You are valid, you story is valid, you can contribute by telling things – tai yra validacija ir įgalinimas. Bet to nebuvo. Užtai buvo psichologai.

 

* * *

Ką tie psichologai pasakė vaikams – kad grėsmės, nesaugumo šaltinis ir traumos triggeris nepašalintas, tebėra tarp jų, mokykloje, kad niekas nepasirūpino jų psichologiniu ir fiziniu saugumu? Kad jie niekam nerūpi, jų pasakojimai nebuvo išklausyti, dokumentuoti, užrašyti? Kad jie negali nieko padaryti, prisidėti, kad jie nėra įgalinti, in control of the situation?

 

* * *

Gal tradicinis „išsikalbėk, išsiliek, aš palinksėsiu, o tau, girdi, palengvės“?
Man šita situacija yra, kai „kultūra ironizuoja pati save.“ T.y. tyčiojasi pati iš savęs.
Perklaikęs mąstymas pro šalį.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vargas dėl proto       2019-06-7 21:02

Autore, bjauru maišyti kalbas, o dar bjauriau rašyti su klaidom. Anglų kalbą mokykitės iš naujo - keliuose sakiniuose vien klaidos. Baisumėlis tokia rašliava.

Groteskui       2019-06-6 6:24

Ką reiškia ,,šiai auditorijai”? Tokia stilistika netinkama JOKIAI auditorijai. Bent jau save gerbiančiai. Nebent būtum ,,Kuroko”...

Groteskas       2019-06-5 23:43

Sunku rasti žodžių kai matai Tiesos redakcija paviešina tekstą iš kitų šaltinių, o dauguma komentarų apie tai, kad tekstas nėra tinkamas šiai auditorijai dėl stilistikos.

Nereikia būti autoriumi, kad įsiutintų tokie bukaprotiški komentarai ir situacijos absurdas.

> Kuroko       2019-06-5 21:01

Čia tu, Rasa?

Kuroko       2019-06-5 20:24

Albai, vali nachui siauraproti arba išlįsk iš savo supisto kaimo, kuriame kalba tik tarmiškai, nes tarmė, kuria kalba pagrinde pradinės mokyklos nebaigę dalbajobai, yra pati seniausia ir todėl legitimiausia kalbos forma.

Klausimai, ši ponia tai pasaulį mačiusi mokslų daktarė ir visai nesvarbu iš kur ji, o tu dalbajobas, kuriam galioja tas pats komentaras, kaip ir Albui.

> 8:58, Tu vapšče durnius ir tau galioja tas pats.

Blet! Čia kiekviename komentare dalbajobai prisipisinėja prie teksto formos ir stiliaus, matosi, kad protiškai atsilikę fanatikai skaito šį portalą, nes normaliai ir tvarkingai čia viskas surašyta, tikrai tvarkingiau, nei jūsų supisti komentarai, o be to protingi žmonės visų pirmą atkreiptų į labai taiklų šio teksto turinį, bet ne, reikia lygioje vietoje prisipisinėti, eikit jūs nachui!

Albas       2019-06-5 14:15

Panelei labai maga pademonstruoti anglų kalbos išmanymą, o gal mano, kad angliškai išreikštos mintys patampa stipresnėmis, kaip andai buvo rusiškai. Pradžia taip ir sufleruoja nes pradeda nuo rusiško bl..

klausimas       2019-06-4 15:35

Nesuprantu, kodėl ponia Rasa rašo tai lietuviškai, tai angliškai? Tai iš kur ponia būsite? Iš Eržvilko, iš Jurbarko? Ar iš sodybos Tauragės rajone?

LIETUVA       2019-06-3 16:19

savo degradaciją pradėjo 2012m gegužės 17d .Nuo tada viskas kitaip - svetima, neteisinga, liūdna…....

bl*       2019-06-3 12:49

juk tai tikra mūsų (neperkama) lietuvška teisėsauga…

> 8:58       2019-06-3 10:28

Tokios ,,docentės” pasistengs, kad atšauktų. O toliau - pagal prisvilusių barščių skonį. Vienas toks mėgo štai tokią dainelę: ,,Moja mama zabolela, ničego ne kūšala. Atsisėdus ant kelmuko, radijolą slūšala”. Kaip matot, nieko naujo po saule.

Viskas       2019-06-3 8:58

lyg ir teisingai surasyta.Pora pastabeliu.Uzmirstame kokioje tavrkeleje gyveneme.Antra, labai norietusi priminti, lietuviu kalba dar neatsaukta.

>>>Kaino šalis       2019-06-3 7:14

Geriau pasiknisus savyje, kiekvienas privalo savyje rasti Kainą prisidengusi kauke, nes tokia jau mūsų prigimtis. Jei nematote, tai tiršta migla dar yra ant jūsų akių. Kokie mes, tokia ir valdžia. Ar savo artimiausioje aplinkoje ką nors padarei, kad keistumėmės. Manau, kad ne, nes nekaltintumei kitų.

Al.       2019-06-3 0:38

Pyktis teisėtas, bet pykti galima ir lietuviškai. Tauta per daug vangi, aišku, bet ir kantrybei yra galas.

Deivis       2019-06-3 0:27

O ko jūs tikitės iš nusikalstamo Lt režimo? Kad jis puls vykdyti teisingumą? Niekada banditinis Lt režimas teisingumo nevykdys. Tai jam svetima.

tas       2019-06-3 0:01

Vaikai nesimoko vienoje mokykloje, jie iš skirtingų miestų... Ir nusikaltusio bendramoksliai, jį pažįsta geriau kogero nei jūs čia visi. ir niekas nebijo

Kaino šalis       2019-06-2 22:07

Kriminalinė valstybė pirmiausia gina nusikaltėlių teises.
O aukos? Aukos tam ir yra aukos. Aukas reikia paaukoti vardan Sistemos tvarumo.
Dalyvavote rinkimuose? Dalyvavote.
Savo dalyvavimu įteisinote režimo teisėtumą.
Kiekvieno balsuotojo rankos suteptos nekaltųjų krauju.
Pasibjaurėtinų kolaborantų tautelė.

> šiaip ,,raštingam"       2019-06-2 21:52

Iš tokių ,,raštingų” kaip tu dar 17 amžiuje Kražių kolegijos studentai šaipydavosi - komedijas kurdavo ir vaidindavo. Pasidomėk, gal prašvis smegeninėje, jei narkotikai visų vingių dar neišlygino.

Pranas - Autorei       2019-06-2 21:51

Lietuviškame tinklalapyje reikėtų rašyti lietuviškai. Juo labiau, kad yra Valstybinės kalbos įstatymas.

Šikalienė       2019-06-2 21:39

Visų Jurbarko vaikų tėvus suvarysim į Pozityvios Tėvystės kursus.
O kas kursų vengs- iš tų atimsim vaikus!

veršelis       2019-06-2 21:36

Žolėdžiai niekada neprotestuoja!

Tik siap        2019-06-2 21:21

Save gerbiantys tevai nebeleistu vaiku I ta mokykla kol tas itariamasis ten yra. Tradiciskai mokyklu vadovai yra bailiai memes ir bijo miminterijos, kad kazko neatsitiktu. Uztektu nedidelio skandalelio. O juk cia ne abiturientai, tai rizikos nera labai daug. Bet baime valdo. Ar baisu tai pripazinti? Bet cia gi bullshitas praktiskai jokios rizikos. Jeigu jau cia bijoma, tada as nezinau. Patys zmones leidzia kad jiems liptu ant galvos. Kaip sako autore sorry uz atviruma

kam tiek angliškų žodžių?       2019-06-2 20:47

Čia parodyti savo erudiciją, vakarietiškumą ar dar ką nors?

Žopienė       2019-06-2 20:43

Skaitau ir verkiu- šitaip ušsipulti varkšą berniuką!
Koks tamsumas ir acilikimas!
Sportiškas paauglys šiek tiek pasitreniravo, na gal vos vos perlenkė.
Bet juk tai vaiko saviraiška! Viena pagrindiniū teisiū!
O vaikū teisės yra über aless. Ir ne kitaip!

ah1       2019-06-2 20:40

Tai už ką gavo auka? Kodėl būtent auka tapo ta žmogysta?  Nejau dėl trumpo sijono? Kas nutylima?

baisiausia yra tai,        2019-06-2 20:35

kad parlamentaras, isdrises nuvaziuoti i ivykio vieta ir pasiaiskinti padeti, dabar per purvasklaida yra puolamas sistemos samdytiniu ir vadinamas sudmuse. Ar dar imanoma isivaizduoti didesni cinizma?

Šiaip, neraštingiems ir kt.       2019-06-2 20:31

galiu pasiūlyti vietą google, kur galima išsiversti bet kokį tekstą ir neapsijuokti prieš visą pasaulį savo BUKUMU: http://vertimas.vdu.lt/twsas/default.aspx

Taip       2019-06-2 20:21

Gerb.RASA,Jūsų angliškos citatos subjaurino prasmingą straipsnį.Deja.

Mankurtei autorei       2019-06-2 19:51

Pasisamdyk vertėją, jei pati sugebi ,,slebizavoti” tik makaronine kalba. Čia jau tragiškiau negu ,,Broma, atverta ing viečnastį”.

Aišku viena,       2019-06-2 19:29

kad žlugus sovietų režimui,kuris viską darė, kad pamirštume savo tradicijas, savo tautinį identitetą ir puolėme prie gerbūvio. Dabar perimame iš žiauriojo kapitalizmo viską, kas yra blogiausia. Buvo atvažiavęs popiežius Pranciškus, kuris mums nurodė kelią, t.y. sakė  “atsiminkite savo tautos šaknis”. Važiuoja per pasaulį ir dabar, ir visur sako tą patį - “atsiminkite savo tautos šaknis”. Kada mes girdėsime tai, ką mums sako Dievas per popiežių? Užteks mums svetimybių, susigrąžinkime SAVE. Gal Dievas sudėjo į tas “MŪSŲ ŠAKNIS” viską kas yra esminio, geriausio ir tinkamiausio lietuviams. Prisiminkime kokia turtinga mūsų praeitis, kokių dvasinių didvyrių turėjo mūsų tauta. Lyderiai, dabarties ir ateities, EI, atsibuskite, nes patys savo vaikų būsite iššaudyti.

Bet pala       2019-06-2 19:28

O tai kur vaikų teisės?juk sunkiai sužalota nepilnametė. Kodėl tyli tautos sąžinė šakalienė? Va smurtautojas tai matai ,berniukas turintis psichologinių problemų ,o auka?

jie "dirba"        2019-06-2 19:13

Apskritai va taip ir veikia Lietuvos valstybė. Valdžiažmogių bukumas, neįgalumas, arogancija ir, be abejo, baisi korupcija. Nenustebčiau, jei netrukus, palaimingai kriokiant visai sisteminei “žiniasklaidai” auka pati bus padaryta nusikaltėle. Garliavos košmaras lygiai taip pat prasidėjo. Pirmosios kregždės jau yra - sužalojimai įvertinti kaip nesunkūs.

Dzeikas       2019-06-2 19:09

Karabaso balsu kalba apkvailinta (ir kvailinama toliau) tauta. Gisrdi tesiu per daug turime.
O gal sakau ne teisiu , o vietiniu vaduku neformalios valdzios perdaug kuri uzgozia BET KOKIAS kitu zmoniu teises.
Buvau karta nepolitkorektiskos rases vaikeliu sumustas(vidurdienyj).Beisbolo lazdomis .Atsipeikejes sustabdziau policijos ekipaza vaziuojanti pro sali paaiskinau kame reikalas ir sedes i masina nulekeme i netoliese esanti prodzekta kur policajai sugaude malalietkes pasiule atpazinti ar kas nebuvo is ju. Smurtininku rasti nepavyko, bet, pasakes girdi kokia prasme malolietkes gaudyti kai jie jaunesni negu 16,  isgirdau idomia fraze.Policininkas sedejes priekineje keleivio sedyneje, atsisuko ir tare: “Uz plesima naudojant smurta ir saltuosius ginklus? 2 zenklis skaicius metu “(over 10 years enprisonment).Betgi jie bemaz vaikai.Na ir kas? Jie savo veikos pavojingumu paneigia savo vaikiskuma ir atsako kaip suauge.”
Ir cia salyj, kurioj jeigu neduok die suvazinesi vaika ir busi 100k teisus pagal taisykles vaziaves , visvien kaltas tu.Vaikas - niekad! O gatvej pamates vienisa paaugli krenti is koto, nes be priziuretojo vaikas(tiksliai nepamenu iki kokio amziaus) buti NEGALI. Nei namuose, nei juolab viesoje vietoje.

Tvankstas       2019-06-2 17:54

Tietysti sanojen ik wil schrijven in this comment eine meine Meinung about MMA, et idrott enligt en wapen, nie wiem dokladnie, smozhet menia kto nibud poniat, comme un reponse pour een slimme vrouw. Grazzia muchas.
Gal dar dešimt kalbų pridėti mintims aiškiau išreikšti ?

rinkėja iš Kauno       2019-06-2 17:47

Viskas būtų gerai, autorė situaciją Jurbarke diagnozuoja labai tiksliai. Bet kam taip įkyriai be būtino reikalo kaišiojami tie anglicizmai? Tai jau kažkokia tos kartos liga - kartais atrodo, kad jie yra kaip Tolstojaus “Karo ir taikos” veikėjai bajorai rusai, ištisais romano puslapiais tarp savęs kalbantys prancūziškai… Na, nebent autorė gyvena ne Lietuvoje, yra JAV lietuvė, tada toks teksto užterštumas pateisinamas.  Kitaip nesuprantu, kodėl rašinio pabaigoje , užuot parašius “situacijos kontrolė”,  yra mandrai išraitoma: “in control of the situation”.
Sakyčiau, už tokią nepagarbą gimtajai kalbai - Shame on you, Lithuanian young intelectuals.

stasys        2019-06-2 17:21

Lengviausia širdį padėti ant stalo ir žiūrėti į ja iš aukšto, moralizuojant . Ar autorė pasiryžusi pasak mačiusiųjų liudininku akimis ta vaikina nuteisti .?  Gal Jis ir tėveliu politiku ‚vienturtėlis‘ ..o ta nukentėjusi panelė iš sunkiai besiverčiančios šeimos ..dėkui dievui kad tokios istorijos neturi sprendimo galios realiame gyvenime ..priešingu atveju jau nebūtu skirtumo kurioje turkišku novelių ekrano pusėje mes sėdime .

tiek       2019-06-2 16:47

šlykšti,visuomenei pavojinga situacija. Kaip ir landsberginis krakuzmetis ,anūkėlinis nepotizmas,kišeninė teisėsauga.Vyksta žmonių evakuacija iš užgrobtos gražios šalies:(

Karabasas       2019-06-2 16:30

Tai yra vaikų teisės, bl*.

tik siaip       2019-06-2 16:21

nors ir suprantu angliskai, man cia straipsnelyje anglu kalbos yra per daug. tsakant sorry. o visa kita tai teisybe, bet cia Lietuva, cia ne Amerika. Yra Lietuvoje ir geru dalyku, ir blogu. Is pastaruju yra praktiskai viskas, kas susije su poziuriu I zmogu. Net nesvarbu, ar tai teisesauga, ar valstybine istaiga, ar rivatus verslas. per 30 metu Lietuvoje daug kas gerokai pasikeite teigiama linkme. Del poziurio I zmogu tebesame kaip Rusija. bet cia ko gero esame ir patys daug kalti, cie nei Putino, nei Trumpo, ne ES neapkaltinsi. Gero vakaro

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.