Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė

Rasa Baločkaitė. Apie Mariaus Ivaškevičiaus pareiškimus

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 4 d. 14:10

22     

    

Rasa Baločkaitė. Apie Mariaus Ivaškevičiaus pareiškimus

Marius Ivaškevičius, interviu, „Lietuva suskaldyta ir pasidalijusi.“

***
Atsakydamas į kritinius laiškus, esą jo knyga niekina partizanų atminimą, Ivaškevičius atsako, kad 99 proc. žmonių rašo tuos laiškus knygos net neskaitę, dar daugiau, one step further, patologizuoja ir demonizuoja tuos rašytojus, esą tai yra „tokie žmonės, kuriems reikia turėti priešą“, tokia natūra, suprask, nu trauma, neadekvatus žmogus, problema yra ne su knyga, problema yra su žmogumi.

***
Kokiu būdu gerbiamas autorius prieina tokių toli siekiančių apibendrinimų? Kokiu metodu jis nustatė, kad „99 proc rašo knygos neskaitę“? Jūs galit atsakyt už savo žodžius? Galit juos pagrįsti konkrečiais faktais, konkrečiais duomenimis? Jei ne, tai žinot, kaip tai vadinasi – tai vadinasi melu ir šmeižtu.

***
Kai kultūros autoritetai viešai daro tokius pareiškimus, kaip man paaiškinti studentams, kad savo žodžius reikia pagrįsti ir už juos atsakyti? „Iš kur jūs gavote duomenis, kad didžioji dalis nepritaria? Kur tie duomenys?“ „Kaip jūs nustatėt, kad žmonėms ši reklama nedaro poveikio, kokiu metodu – interviu, focus grupė – kaip jūs galit savo teiginį pagrįst?“

Žmogus, išgirdęs šiuos klausimus, žiūri į mane kaip į ufonautą – pagrįst savo teiginius, kas per velnias? Intelektualinio gyvenimo žavesys – gali, be jokios atsakomybės, ką nori, tą šnekėt (pvz., kurpti sąmokslo teorijas, platinti šlykščius gandus ir rašinėti Rasai Baločkaitei asmeninius laiškus apie „jos neeilinės moters statusą ir jos galias, kurių ji neturi teisės neigt“, nes tu su savo sabutylninkais užstalėse taip susigalvojai).

***
Toliau: „tokiems žmonėms reikia nuolatos turėti priešų, kažkokį taikinį.“ Go on, gerbiamas Ivaškevičiau, jei jau žinot, kur šuo pakastas, tai sakykit iki galo: kokiems žmonėms? Kokia tų žmonių problema? Potrauminis sindromas? Asmenybės sutrikimas? Aš nežinau, tai nespėliosiu – jūs žinot, jūs ir pasakykit. Lig šiol, nesu girdėjusi, kad Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga reguliariai užsipuldinėtų žmones, for no reason, bet gal tiesiog aš nežinau.

***
Ir klasikinis argumentas – „knygos neskaitė“. Na ir kas, kad neskaitė? Čia kaip su Castelluci spektakliu „Jėzaus veidas“ – sako: protestuotojai pirma turėtų spektaklį pasižiūrėti. Leiskite paklausti, kam? Tam tikri epizodai – tiek knygos, tiek spektaklio – buvo pakankamai aiškiai nušviesti, percituoti ir ištransliuoti viešojoje erdvėje. Tai buvo būtent tie epizodai, kuriuose matoma tai, ką galima pavadinti „transgression of traditional moral boundaries“ (net ir atsižvelgiant į tai, kad moralės ribos trapios bei nuolat keičiamos, buvo pažeisti, sakykim, įprastiniai ilgalaikiai moraliniai susitarimai). Šio veiksmo – konvencinių tradicinių moralės ribų peržengimas, simbolinės tvarkos pažeidimas – pilnai matomas duotame epizode. Šiuose epizoduose, žmonės mato dalykus, kurie, jų manymu, peržengia tradicinės moralės ribas, dalykus, kurių jų manymu, neturėtų būti – įvyko, kas įvyko, – ir čia jau neturi jokios reikšmės, kas vyko pirmame spektaklio veiksme ar trečiame romano skyriuje.

***
Dabar, epiloginė dalis.

***
Kol mano kolegės doktorantūros studijų metais ramšdtadrylinosi po stažuotes (trūkt trūkt fondų peršertą snukį, cypt cypt „aš moteris, aš diskriminuojama, aš auka, Niujorke manęs paprašė išplauti kavos puodelį, manęs Paryžiuje nepakvietė vyno gerti), aš tuo metu sėdėdavau paprastoje kontoroje, tvarkydavau dokumentus, apskaitydavau prekes, maketuodavau reklaminius leidinius ir vis galvodavau apie tuos „bold, beautiful and inteligent“, apie tas stažuotes, apie Niujorkus, Londonus ir Paryžius ir apie tuos itin protingus žmones, kurie tokie protingi, kad man nu niekaip neina jų net suprast.

***
Dabar matau, kad čia tiesiog nėra ką suprast.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Algimantas       2019-01-11 12:25

Apšmeižtųjų artimieji turėtų siekti iškelti baudžiamąją bylą Ivaškevičiui už žuvusiųjų šmeižtą (BK 313 str. - mirusiojo atminimo paniekinimas).

Jascha       2019-01-7 21:45

Marius šaunus vyrukas. Talentingas rašytojas ir šiltas žmogus. Tikras Lietuvos patiotas. Kaip rašytojas jis kažkuo primena Binkį ir Vienuolį, o kaip žmogus – Greimą. Puiku, kad mūsų tėvynė turi tokių vyrų. Kol jų yra viltis išlieka ir Lietuvai.

rinkėja iš Kauno       2019-01-6 13:24

įdomūs dalykai su komentarų reitingavimu prie šio teksto. Kai kuriems galima pažymėti nykštį aukštyn arba žemyn. Bet tiems komentuotojams , kurie pasišaipo iš autorės snobiškos aistros be jokio reikalo kaišioti anglicizmus - šiukštu. Kodėl?

Kai        2019-01-5 20:15

Paryžiuje, atseit, satyriniame laikraštėlyje išsityčiojo iš Mahometo, tai musulmonai, net ir žinodami, kad už tai teks sumokėti gyvybe, visvien iššaudė redakciją. Pas mus visokie rašytpalaikiai gali tyčiotis iš visko, kas šventa ir net niekas bent mėšlu jų fizionomijų neišdekoruoja. Kol tas tęsis, niekas ir nepasikeis.

Taip,       2019-01-5 18:43

mėgaujasi KGB rezervas, belaukdamas X valandos.

albina       2019-01-5 15:16

Nesensta tik išminčių posakiai ir liaudies aforizmai.Gabus vaikinas savo talentą barsto kaip perlus kiaulėms.Yra temų,kurias žmogus išmano savo patirtimi,bet atsargiai vertina laikotarpį,kurio žinoti negali.Bet juk…apsimoka vertinti pagal savo sugedimo laipsnį tuos,kurie jau neapsigins?Juk pavojinga imtis šių dienų temos,kritiškai pažvelgsi į nūdieną,premijos negausi.Beje,iš tiesų Rusijos teatruose uždrausti keiksmažodžiai.Ponaitis M.I.jais tiesiog patalogiškai mėgaujasi.

Al.       2019-01-5 14:58

Kodėl lietuvė su gudu turi aiškintis angliškai?

Kai       2019-01-5 13:51

okupantai Sruogą skraidino į Vilniaus universitetą - kiti jo likimo broliai ir sesės buvo basi pėsčiomis į Sibirą varomi - į Vorkutos, Norilsko, Magadano konclagerius. Buvę karo belaisviai ir išvežti ant darbų ne tokie kaip Sruoga buvo varomi tenais arba šaudomi čia pat už kampo, stebinti anglų ir amerikiečių kariams, kaip moterys su vaikais šokinėja nuo tiltų, kad tik Tėvynėn negrįžtų, nes žinojo, kas joje viešpatauja ir kas jų gyvų ten laukia, ogi Vakarų didysis sąjunginnkas - dėdulė Stalinas(Pasaulio šviesa, anot tuometinės Vakarų dezinfosklaidos). Superinė moralė, ane? Jie dabar mus moko demokratijos ir Žmogaus teisių, patys kolaboravę su pabaisa ir pasmerkę mirčiai milijonus tremtinių, politkalinių ir karo belaisvių. Tik dabar kai kurie jankių ir anglų nusenę buvę Stalino sąjunginkais kariai rašo prisiminimus ir atgailauja, kad buvo bejėgiai ką nors pakeisti, kad buvo suklaidinti Čerčilio ir dabar prieš mirtį atgailauja, kad Dievas jiems atleistų. Tokių memuarų Vakaruose yra daug, bet į Lietuvių kalbą kažkodėl neverčiami.

T0mas J.       2019-01-5 12:36

Jeigu gyvenat iliuzijose – nusileiskit į realybę ir supraskit: ESAM MES – IR YRA JIE. Yra laisvės gynėjai – ir laisvės duobkasiai. Yra patriotai – ir yra parsidavėliai, kolaborantai, komunistai (bei jų vaikai).
TSKP narės (nuo 1975 m.) vadovaujama komisija partizanų niekintojui, izraelitų tarnui premiją paskyrė, okupacijos laikų kolaborantė TSKP aktyvistė vasario 16 d. tą premiją įteiks.
Ar jūs stebitės? Ar čia kažkas nelogiška, nenuoseklu?
Kokia komisija, toks ir jos sprendimas. Pasigilinkit – kas toje komisijoje..
# Komisijos narė Ramunė MARCINKEVIČIŪTĖ, teatrologė, gimė 1957 m. – tais pačiais metais, kai jos tėvas poetas Justinas Marcinkevičius įstojo į TSKP. Tais pačiais metais, kai TSKPistų valdžia nužudė vieną iš trijų garsiausių ir labiausiai pasižymėjusių lietuvių pokario partizanų – Adolfą Ramanauską Vanagą.
A. Lunačiarskio institutą Maskvoje Ramunė baigė 1980 m.
# Premijų komisijos narės Jūratės SPRINDYTĖS tėvai garbino TSKPistą Justą Paleckį – obuolys nuo obels.. Kai auka garbina budelį – atitinkamai ir vaikus išauklėja..“ Mano tėvai vėliau Paleckį garbino už tai, kad jis leido mamą ištraukt iš vagono tikrąja to žodžio prasme“ (į Sibirą vežamą mamą) … „Į spaliukus stojau netgi noriai – tėvai neprotestavo. Į komjaunimą aš taip pat stojau visiškai natūraliai. Tėvai šyptelėjo, bet nieko nesakė. Dešimtoj klasėj aš net buvau klasės komjaunimo sekretorė“ … „Aš iššifravau keturis žmones, kurie dirbo saugumui ir buvo mano aplinkoje. Jie visi buvo mano draugai. Tai nediskredituoja jų, nes aš puikiai suprantu, kodėl saugumas juos įpainiojo“ – tai Jūratės Sprindytės žodžiai, pasakyti 2013 m.
# Aktorius Česlovas Stonys straipsnyje „Lietuvą mylėti apsimoka“ – 2013 m. vasario 16 d. – tyčiojasi iš Bažnyčios, kad ši mirusio A.M.Brazausko palaikų karste nepriėmė į Vilniaus Katedrą. Matyt labai brangus jam AMB buvo.. O apie SAVE tame straipsnyje parašo: „Buvęs pionierius, komjaunuolis, TSKP narys. Mokęsis saugumo mokykloje. Su KGB nebendradarbiavęs“ – štai šito Stonio SŪNUS yra Audrius STONYS, Premijų komisijos narys (g.1966 m.) – kino režisierius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.
ESAM MES – IR YRA JIE. Nepamirškite to niekada.

mazgys       2019-01-5 12:35

Gerb, Autore, NUSUŠYPSOKITE!!

žali       2019-01-5 12:10

„knygos neskaitė“  - taigi skaitėm tą jo “šedevrą” (dar nežinojau kas čia per tipelis, tai ir paėmiau iš bibliotekos). na pagal šlykšumą net nežinau su kuo palyginti. gal su Eduardo Limonovo “Tai aš, Edička” ar Jaroslavo Melniko “Maša, arba Postfašizmas” , neįžeidinėjant pastarojo autoriaus. geriau skaityt užrašus ant užpilamų makaronų pakelio nei jo rašliavą, nors savo auros nesuteršit. patalogija ir zoologija.

Jules       2019-01-5 11:01

Aš gerai nemoku Anglų kalbos, bet ant brežnevinio trejetuko tempiu ir visgi noriu, kad Europos tautų bendravimo kalba būtų Prancūzų arba geriau Vokiečių kalba, nes mums atsikurti 1917-1921 metais gi padėjo ne anglai ir ne prancūzai, kurie buvo Žečpospolitos pusėje ir teikė jai ginklus prieš mus, kad ši galėtų užgrobti Vilnių ir atplėštų trečdalį lietuvių etninių žemių, ir taptų monolitine, vienataute valstybe, ir kartu su Rusija įvykdytų etninį valymą, kuris sunaikino prūsus - mūsų baltiškus brolius. Per vokiečių iškeldinimą iš jų gimtųjų namų, pakeliui į naują paskirties vietą Vakarų Vokietijoje buvo nužudyta virš 6 milijonų vokiečių, daugiausia vaikų, senių ir moterų, apie ką parašė pats kanzleris Konradas Adenaueris ir viešai apie tai kalbėjo bei tą patį patvirtino Amerikos spec.tanybų popieriai, skaičiavimai. Na klar, kas to nežino, kad VU Dzinfologijos fakulteto Dezinformacijos plėtros katedros absolventai savo deziukais mūsuose jau garsėja nuo to laiko, kai specialiu lėktuvu tiesiogiai iš Vokietijos stovyklos toks Sruoga buvo parskraidintas į VU mūsų mužikų vaikams smegenis univerkėje plauti. Tuo univerkė tebegarsėja po šiai dienai. Juk lengviausia engti ir valdyti runkelyną galima tik dezinformacijos pagalba - dezi hipnozės pagalba. Studentai, bekadami deziuką mintinai VU užsiburia ir atburti juo labai sunku, beveik neįmanoma. Atmokti ne visi jau būna pajėgūs, ką jiems įkala į galvas pseudo docentai.

minusas už kalbą       2019-01-5 3:37

Kai pirmą kartą pamatai šitos ponios tekstą, pamanai, kad tai klaida. Kai antrą, supranti, kad jau liga. Ir ivaškevičiaus kompresai nuo jos nepadės. Vienas vienaip, kita kitaip abu stumiate vežimą į tą pačią pusę.
Laikas pas gydytis.

manau       2019-01-5 0:49

Kad Ivaškievičius nekenčia lietuvių, tai žinoma -u ž tai gavo premiją. Dar sužinojau, kad autorė mėgsta anglų kalbą ir be jos negali išsiversti. Jai tai atrodo lygis.

Šitas       2019-01-4 23:26

labai sovietinis bachūras apsimeta nežinąs, kad internaciukai buvusioje carinės Rusijos imperijos teritorijoje nugalabijo virš 66 milijonų žmonių. Apsimeta manąs, kad mes nežinome, kas tai padarė? Mes žinome, sovietuk, labai gerai žinome. Kol Neosovietijos KT ir BK straipsniai pačio pusėje, gali taip manyti ir vaidinti erelį - teisuolį. Bet mes, mažaraščiai, žinome, kad gyvename Melo epochoje, o Jūs, moksliukai, ne, taigi. Tuo ir skiriamės. Jums Žiemos rūmų perversmas palaima, o mums Trockio laivelis iš Niujorko į Europą domina su jo labai garsiais bendrakeleiviais, kurie VU docentams neįdomūs - tik prasčiokams.

Kai susitinku su žydais -        2019-01-4 23:08

savo vienmečiais draugais. Tai aš, žinodama jų kapus, o jie žinodami apie mano bunkerius-kapus, kalbam apie Lietuvą, dalinamės, kas pasaulyje vyksta. Žiūrim kino filmus ar fb nuotraukas - kuriose - Lietuva senose fotografijose. Tai mums skauda dėl kapų. Tik nė vienas iš mūsų nesugalvojo “išmokų” ar turtų ieškoti, kad mes gyvi - o anie - žuvę dėl anaikdyščių pasaulio galingųjų, sutrypusių Lietuvą, žygiavusių į rytus ar į vakarus. Dabar tie galingieji jaučia nykias savo gentainių paliktas kupras. Tai mes dėl to, deja, nejaučiam kupros. Mes dėkingi tiems, kurie žuvo, bet mums nepaliko kupros… Tai keista, kai kažkas už mus ant mūsų pečių ieško nebūtos kupros. Bet gal ir nekeista. Ir tais skaudžiais laikais buvo visokių.

ah1       2019-01-4 21:27

nu ir kas kad neskaito? Maža, kas kur ko neskaito - va už prezidenta irgi balsuoja nepasiskaitę tėvavardžio bylojančio kad prezidentas rusas. Žmonėms ištisai atviru tekstu žiniasklaidoje kartojama kad “rusai puola” o jie vis vien neskaito prezidento tėvavardžio ir neranda to “puolančio ruso”

Eina sau,       2019-01-4 18:33

kaip gerai moka anglų kalbą. Bet lietuvių  nelabai - galėjo bent redaktorė klaidas ištaisyti. Kad ir “rėkiamoji”, virtuvinė kalba, vis vien nederėtų palikti tiek klaidų.

Vilija       2019-01-4 17:37

M. Ivaškevičiui teikėtų geriau patylėti, kol dar neužsiėmė partizanų šmeižimu prokuratūra, nes svaidydamasis tokiais dorų partiotų “įvertinimaia”, (nesutinkančiais su tautos kovotojų pažeminimu) prisitrauks jau kitokią laisvę, kurią matys pro grotas…

europederalistas:       2019-01-4 17:05

Bet kaip puikiai skamba tekstas, papuoštas „pasauline kalba“!!!

Perskaitęs "article"       2019-01-4 16:30

Kiekvienam kvailiui savaip būna „stogas pavažiavęs“.

gytis       2019-01-4 15:42

kokia LR kultūros ministerija tokios ir premijos - apie ką tekstas?


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. LRT iškraipė tekstą – popiežius Pranciškus pasakė: „Jie turi teisę būti šeimos dalimi“

Giedrė Barčkutė. Ar konservatoriams pavyks laimėti katalikų rinkėjų balsus?

Vytautas Radžvilas. Netikėjimo kaina: juk ir mes tai galėtume

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.