Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Rasa Baločkaitė. Apie išprovokuotą prievartą, arba Kai auka yra ne auka

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 30 d. 1:21

19     

    

Rasa Baločkaitė. Apie išprovokuotą prievartą, arba Kai auka yra ne auka

Pastarosiomis dienomis, atrodo, kone visa Lietuva kalbėjo apie mokytoją, praradusią savitvardą ir pakeltu tonu kalbėjusią, o gal šaukusią ant vaikų.

* * *

Egzistuoja įvairios, sudėtingos prievartos formos, atviros ir paslėptos, lengvai atpažįstamos ir sunkiai suprantamos, viena iš tokių sunkiai atpažįstamų – vadinamoji retroactive violence.

 

* * *

Kaip veikia retroactive violence? Tai prievarta, kurios tikslas – destabilizuoti oponentą, smulkiais, įkyriais, kone nepastebimais veiksmais, „nesupratimais“, menkais, tarsi netyčiniais trukdžiais, po apsimestiniu nemokšiškumu slepiamu įžūlumu išvesti oponentą iš pusiausvyros, destabilizuoti jį bei išprovokuoti į save nukreiptą smurtą.

 

* * *

Kokiu tikslu? Tam, kad būtų galima šį asmenį apkaltinti smurtiniais veiksmais prieš auką (save), delegitimuoti jį, kaip neadekvatų, neprofesionalų bei sugriauti jo reputaciją ir jo karjerą.

 

* * *

Vienas tokių išprovokuotos prievartos pavyzdžių – suicide by cop. Tai yra tai asmuo, nebenorintis gyventi, pats nesiryžta nusižudyti, todėl išprovokuoja policininką, kad šis padarytų tai savo rankomis. Kokios to priežastys? Žmogus pats nedrįsta kelti prieš save rankos, nori žūti ne kaip savižudis, o kaip neteisingos neva sistemos auka, arba tiesiog viliasi, kad jo šeimai bus išmokėtos kompensacijos dėl jo nepagrįstos žūties. Šiuo atveju visa teisinė, moralinė ir visokia kitokia našta tiesiog perkeliama policijos pareigūnui, o ta našta, kaip suprantate, nėra lengva.

 

* * *

Kitas iš tokių pavyzdžių – išprovokuota seksualinė prievarta. Apie tai, dėl suprantamų priežasčių, kalbama ir rašoma gerokai mažiau nei apie suicide by cop. Paminėsiu tik vieną pavyzdį – šaltinio, deja, neatsimenu, bet pats atvejis gerai įsirėžė į atmintį. Jauna moteris patyrė eilę išprievartavimų, visi jie įvyko stulbinamai panašiomis aplinkybėmis, policija bei tyrėjai įtarė kažką negero, tačiau nieko negalėjo nei įrodyti, nei padaryti, visi kaltinamieji buvo nuteisti, o mįslingi išprievartavimai tęsėsi toliau.

Keista nusikaltimų grandinė buvo nutraukta, kai teisme prieš šią moterį stojo liudyti ... jos pačios tėvai, kurie papasakojo apie jos dar vaikystėje išryškėjusius sadistinius polinkius, pvz., savo naujagimį brolį ji ne šiaip pravirkdydavo, bet privesdavo iki klykimo ir pamėlynavimo, nes ilgai, sistemiškai, nuosekliai vedžiodavo jam ties lūpomis pieno buteliuką, taip ir neduodama atsigerti. Žodžiu ji smaginosi, vaikas klykė, kaimynai stebėjosi, tėvai tąsė mažąjį berniuką pas gydytojus, kol kartą atsitiktinai paaiškėjo keistos jo „susirgimų“ aplinkybės.

 

* * *

Taigi, galios santykių dinamika, pschologiniame lygmenyje, yra sudėtingas reikalas. Retroactive violence – mėgstamas menkystų ginklas – susirasti auką, ypatingai esančią galios ar kitoje privilegijuotoje pozicijoje, destabilizuoti jį, išprovokuoti į save nukreiptą prievartą, perkelti visą moralinę, psichologinę ir visokią kitokią naštą ant tariamo „smurtautojo“ pečių, o pačiam – na, pačiam belieka mėgautis dėmesiu bei užuojauta, aukos vaidmeniu bei savo tariamu moraliniu teisumu.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys        2019-02-1 9:46

ei, rebiatos ..teisinga pastaba . Nėra apie ka kalbėti toliau ..

ei, rebiatos,       2019-01-31 21:28

judu gal ten Pilaitėje padiskuotuokite, - velniams užšikate tinklapį?...

Dzeikas       2019-01-31 19:21

PS. stasy, avizos pas arkli nevaiksto. Tai tiesiog visiems zinomas faktas.Izymus Gryb. atsakymas transliuotas televizijos. Tuo metu kaip tik buvau Lietuvoje.
Jums gal saltini nurodyti kuriame irodoma ,kad Zeme apvali?)))

Dzeikas       2019-01-31 19:17

stasy, nezinau ka Z.V. sake.
Bet pats girdejau, kaip Gryb. sake, kad ji iki 1990m vasaros buvo Burokeviciaus partijos nare.
Jus pirma su faktais susipazinkite, paskui diskusijon liskite. Simpatijos isdavikei cia nepakanka.

stasys        2019-01-31 18:04

Dzeikui .. nemanau kas esate tas kuris bent kiek daugiau žino D.G. „kolaboravimo istorijos faktu“. Tam ir paprašiau klokite faktus ant stalo o ne nuojautas . Norite pasitobulinti , atsiverčiate Z.Vaišvilos paskutine spaudos konferencija Seime ir pasikartojate kaip tie ‚faktai‘ tampa nuojautomis ir „nakleikomis“ . Teisinė valstybė stovi ant teisiniu pamatu ..kreivi jie šleivi bet be ju niekaip . Minite kad D.G. prisipažino tada mestelkit informacijos adresą , aš tai mačiau rezistencijos centro komentarą kad to nebuvo ..Tai kuo čia dabar tikėti .? Dzeiko nuojauta ? Mokėti atskirti asmenine nuomone nuo faktu pirmaeilis dalykas norint diskutuoti .. tobulu nėra .

Dzeikas       2019-01-31 17:31

stasy, jus tvirtinate nezinodamas faktu. Todel polemizuoti su jumis laiko gaisinimas, kuriame as turiu baksnoti jus i jusu verbalines kruveles. Kodel taip sakau? Todel, kad taip yra. Gincijomes del Gryb. bendradarbiavimo su okupantu. pabaigoj, jus man isdejote, kad rekia irodyti bendradarbiavimo fakta:
“stasys     2019-01-29 9:26
Dzeikai prastas argumentavimas . Jei tas žinojimas Jusu argumentuotas išvardinkite Jums žinomus faktus kur ir kaip koloboravo (veiksmai) ..Sakote buvo Burokevičiaus partijoje ?”(Saltinis:  http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/liudvikas-jakimavicius.-skvirnelio-akibrokstas )
Tai su kuo as gincijuos, su Neziniuku ir Geliu miesto, ar patologiniu melagiu? Gryb. pati pasake, kad bendradarbiavo atsakydama i kaltinima tuom. Taip, taip - iki pat 1990m vasaros.
Dabar nauji perlai: “Dėl Garliavos jau daug kartu Jums rašiau , teisė negali gimti iš neteisybės ..”
Jus pirma atsineskite citatas su saltiniu nurodymais, arba eikite i cirka klounu dirbt. Nes rimtai diskusijai uz zodzius atsakyt reikia.

stasys        2019-01-31 8:31

Dzeikui ..kai turi savo pora besimokančiu berniuku nenorom tampi tuo korifėjų –pinigine ... Dėl Garliavos jau daug kartu Jums rašiau , teisė negali gimti iš neteisybės ..o mes su tavimi matome skirtingus dalykus .Valstybė privalo, privalėjo pirmu atveju užtikrinti vaiko saugumą , nuo galimo smurto jo aplinkoje .. kai tik N.Venskienė tapo ne vaiko globotine o tėvu konflikto dalimi . Deja ta padarė netinkamai ir ne laiku ., bet tai neišlaisvina visos tos kompanijos nuo atsakomybės už padarytas nusikalstamas veikas . Grįžtant į tema :  Dzeikai jei Jus negerbiate manęs kokios dar nafik mano taisyklės gali būti Jums svarbios ? ir kokiu laikytumėtės .?  tai tokia situacija daugumoje (ne visose) periferijos švietimo įstaigose . Pakeiskite galios –įtakos paritetus ir jautrios mamos prieš dedant audio internetan pirmiau nueis pas mokyklos vadovą (autoritetą) .

stasys        2019-01-31 8:20

Tomui J . O Jus girdėjote kokios nors mokytoju profsąjungos išsakoma nuomone dėl to incidento ? Aš ne , kažkaip keista visi supuolėme ir teisiame . Pasakysiu paprastai (tik neįsižeiskite ) ne Tamstos ‚superstas‘ reikalas ko ten ta mokytoja klykavo . Apsvarstys mokyklos bendruomenė ir padarys teisingas išvadas , o ten tas ministras tegul eina „šėko pjauti“ . Čiūt ką tuoj į ministerija .. vaikus skriaudžia , gelbėkit !! nuo ko nuo pavargusios mokytojos ? . Ne baklažanus mokyklose auginame ..ne baklažanus ..Gaila tu nuskriaustu tėvu kurie laiku ir vietoje nesusiorientavo ..

Dzeikas       2019-01-31 7:32

Tomasjui: straipsnis ne apie Ziezmariu mokytoja. Straipsnis apie vaiku manipuliacijas ir istatymus leidziancius tokios rusies manipuliatoriams reikstis.
Siuo klausimu turi ka pasakyti?

T0mas J.       2019-01-31 0:24

“kone nepastebimais veiksmais”

Na, Žiežmarių kirčiavimo mokytoja nesielgė NEPASTEBIMAI (rėkė taip, kad nepratusiam išgirdus net pulsas sutrinka), reiškia autorė čia ne ją turėjo omeny.
Mokytoja siekė vaikus išvesti iš pusiausvyros, destabilizuoti - bet darė tai labai pastebimai, bauginančiai garsiai, dėl ko turi būti pašalinta iš darbo.

Dzeikas       2019-01-31 0:00

stasy , kai kalba apie irodytus faktus pedofilijoje jus kaip tai pasimetat,jums tamsu pasidaro. O stai pedagogikoje na vos ne korifejus.
Jeigu turgaus taisykles numato atsakomybe - tai mokykloje ji, atsakomybe turi buti juo labiau. Kalba eina ne apie mokiniu seimu socialine kilme.Kalba eina apie mokiniu atsakomybe ir teiose i moksla kaip salygini dydi. Mokinys turedamas teises turi ir atsakomybe. Jeigu jis trukdo pedagogui dirbt tai tos teises valstybe jam garantuot neprivalo.Mokinys pats nustato, nori jis gauti ja ar ne.

stasys        2019-01-30 19:41

Dzeikui ..Jus pagirtinas mastytojas , bandote savo prielaidomis lopyti tai kas morališkai paseno ir nutrupėjo intelektu .Jei mokykla kaip bendruomenė suvienodinta su turguje galiojančiomis taisyklėmis ..pagarba klientui / mokiniui bus matuojama piniginės storiu ir padėtimi visuomenėje . Problemos sprendimas ? visas problemas kylančias mokykloje privalo spręsti tos mokyklos bendruomenė savo viduje . Ne ministro kompetencijoje tokias problemas tvarkyti . Šiandiena mokykla eina į šeimas o turėtume matyti atvirkštini procesą , per menkai dar ta bendruomenė turį itakos tėvams ..

šiaip       2019-01-30 18:16

na gryna tiesa ir Lietuvos teisėsauga tokiu atveju provokatoriaus pusėje, todėl ir būtinos reformos teisėsaugos sistemoje, nes įspųdis kad Lietuvos teisįsaugoje taikomi NKVDistiniai ir KGBistiai mechanizmai susidoroti su neįtikančiais biudžetininkams.

Dzeikas       2019-01-30 16:21

Psichologiniai pavyzdziai pateikti realistiski.As negincyju ju. Tokios elgsenos buna.
Kaip supratau taikomi jie Lietuvos mokinuku provokuojanciu mokytojus adresu.
Tokiu zmoniu, buvo , yra ir bus. Taciau situacija aktuali konkreciaiLietuvai, nes sudaro galimybes mokiniams (tiksliau nekuriems banderlogams mokiniu pavidale) taip elgtis istatymai IR netiesa.
Kame cia netiesa ?- paklaus tulas oponentas. Netiesa tame, kad istatymas suteikes mokiniams teises (tai yra gerai), nueme nuo ju bet kokia atsakomybe (o tai yra blogai). O kadangi rezultatu reikia kazkaip siekti, kazkaip nenorincius mokintis banderlogus kazko ismokinti, tai paskutiniuoju lieka ...- mokytojas. T.y. Svietimo ministerija presuoja mokyklu direktorius - vaikuciai pabiruciai ne pyragai, bet poveiki , bet kokia prievarta nei psichologine, nei fizine daryt jiems siukstu negali. Bet planu ismokinti vaikucius-banderlogus Svietimo min. nenuima ir presuoja mokyklu direktorius ta linkme. Mokinuko nepapresuosi. Tad direktoriams belieka presuot mokytojus, kad tie “butu lankstesni, sudomintu ir naudotu progresyvius mokymo metodus” - vienzo jus patys zinote ta sh. malima is politkorektiskumo leksikono. Praktikoje belieka visokie manipuliatyviniai metodai paveikti mokinukams. Kas yra manipuliatyviniai metodai? Tai tokie metodai, kai juos naudojantis objektas siekia paveikti subjekta daryti tai , ko tas nenori, bet isoriskai tai atrodo tarsi jis pats sutiko. Sie skolingi nelieka ir nekurie atsilygina veiksmais aprasytais straipsnyj.
Tad problema ne mokytojuose, o nereiklumas ATSAKOMYBEI (greta teisiu kurias gavo).
Panasiai (tik dar labiau) yra JAV. tai mokytojas nekreipdamas demesio savo atpila, pamoka baigesi - See you next time, ir eina sabvais reikalais.
Tokia liberali tvarka turetu ir Lietuvoj but. Atzalele nepaklusta mokytojo teisetiems reikalavimams.Tevai nedaro poveikio? Na nedaro poveikio atzalai, tolygu savanoriskai atsisako konstituciniu teisiu savo atzalai - teises i moksla. Tegul eina atzala seko pjaut. Negaus issilavinimo? O kame problema? Na gyvens nuo atlyginimo iki atlyginimo(JAV tokie taip ir baigia).
matau cia problema tik vykdomosios valdzios veidmainysteje, kuri prievartauja mokytojais buti kazkokiais prievaizdais.

stasislovui       2019-01-30 14:50

kiaulė kartais protingiau už kai kuriuos žmones elgiasi - primenu, jei to apsimetate nepastebįs. Ir dar, stasislovai - išsireikškite rišliau. Ką savo gramatiškai netaisyklinga pastaba norėjo išreikšti? Nepilnametė padugnė visuomet teisi, ką beiškrėstų ir kaip besidergtų? Nepilnametę padugnę drausminantis suaugusysis visuomet neteisus? Aiškiau artikuliuokite. Nebent jūs etatinis gerai žinomo “žmogaus teisių” ar kokio ten instituto trolis. Atsidirbote savo trisdešimt norveginių ir nuėjote ataskaitos apie “kovą prieš lietuvių nacionalistus” pildyti.

stasys        2019-01-30 11:05

Žmogus ne kiaulė jis nepuola visko graužti tik todėl kad jam nepadėjo ėdesio po nosimi .Konfliktuose dalyvauja kelios pusės ir jei kuri griebėsi smurto .. tai reiškiasi neišlaikei atstumo –distancijos todėl kaltė tavo . Kaip vertintumėte patys situacija „nusikabini kokia šalava mergele“ o ji tau še zajava tau atsisakius primokėti . Veiksmas ir atoveiksmis neatsiejami to gyvenimo palydovai .

Marazmas       2019-01-30 9:47

Jei kyla blogų įstatymų  banga tai ji neša blogį.

Vilnietis       2019-01-30 9:42

čia tai galima priskirti tiek Lietuvos tiek viso pasaulio pederastams. erzina žmones, o po to virkauja ant kiekvieno kampo kad prieš juos panaudojo hate-speecha ar hate-smurta.

Tailiai       2019-01-30 8:50

pastebeta.Butent, su ta mokytoje taip pasielgta.Ir ne tik su ta mokytoja.Lietuvoje tokie atvejai yra kas kazkiek laiko pasikartojantys.
Pasirodo ir uzsenieciai domisi siuo portalu.Kokia garbe.Tik, Lietuvoje kol kas lietuviu kalba yra valstybine.Del to, ar verta spausdinti tu kietuokliu mintis uzsienio kalba.


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.