Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Rasa Baločkaitė Pauliui Gritėnui: „Visa, ką jūs padarėt, – tai pademonstravot savo lojalumą progresyviosioms jėgoms“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. kovo 2 d. 22:59

8     

    

Rasa Baločkaitė Pauliui Gritėnui: „Visa, ką jūs padarėt, – tai pademonstravot savo lojalumą progresyviosioms jėgoms“

„Bet aš pabandžiau parodyti, kad žvanginantys ginklais, ieškantys priešų ir juos persekiojantys kovoja su efemerinėmis grėsmėmis“, – sako Paulius Gritėnas, kalbėdamas apie kultūros karus Lietuvoje (ČIA).

* * *

Kam jūs bandote parodyti? Tiems, kurie nemato tų grėsmių ir jomis netiki, nereikia nieko įrodinėti. Tiems, kurie laiko jas realiomis, – jūs nieko neįrodėte ir net, sakyčiau, nebandėte. Visa, ką jūs padarėt, – tai pademonstravot savo lojalumą progresyviosioms jėgoms pasisakydamas už jas. Bet apie viską iš pradžių.

 

* * *

Kas yra kultūros karas? Kultūros karas, David James Hunter teigimu, tai visuomenės būklė, kurią charakterizuoja ryški, bet apylygė, nuomonių poliarizacija pamatiniais (hot button) klausimais. JAV tai yra abortai, ginklai, homoseksualumas ir dar ten kažkas. Lietuvoje tai yra, visų pirma, – kalba, šeima, vaikai, partizanai etc.

 

* * *

Esmė tokia – išsipoliarizuoja tarsi dvi skirtingos pasaulėžiūrinės visatos, kurios remiasi skirtingomis prielaidomis, skirtinga kultūrine logika ir skirtingomis moralinėmis nuostatomis. Tai situacija, kurią Rorty įvardija kaip „kalbos galimybių ribą“, kai jokie argumentatyviniai resursai nepakankami ir už jos belieka tik bejėgiškas pasyvyumas arba smurtas.

 

* * *

„Kultūrinio karo stovis… nuo 90-ųjų pradžios, kai tautos priešais buvo skelbiami visi, kurie išsakydavo tezes, netinkančias idealizuotam patriotiniam tautiniam naratyvui“, – pirma, tai nėra kultūrinio karo stovis. Represyvus patriotizmas? Dusinantis nacionalizmas? Galbūt. Bet tai buvo maksimalios vienybės laikotarpis, o ne kultūrinio karo stovis.

 

* * *

„Žvanginantys ginkais, ieškantys priešų ir juos persekiojantys kovoja su efereminėmis grėsmėmis“, – kultūros karai nėra vienpusiai, čia susiremia dvi pusės. Tai jei kalbama apie „žvanginančius ginklais prieš efemeriškas grėsmes“, reikėtų pasakyti: apie kurią pusę kalbama?

 

* * *

Vieniems priešas yra romantizuotas pasaulėvaizdis, suherojinti ir į neliečiamųjų rangą pakylėti istoriniai veikėjai, griežtai reguliuojama, tvarkoma ir norminama kalba bei viešoji erdvė. Kitiems priešas yra tie, kurie deda pastangas dekonstruoti šitą statišką, suromantintą pasaulėvaizdį, liberalizuoti kalbos politiką, kritiškai revizuoti tautos herojus, t.y. griauti tą simbolinę tvarką, kuri vieniems suteikia pamatinį saugumą, o kitus paprasčiausiai dusina.

 

* * *

Paulius Gritėnas mini kalbininkų sudaryta Didijį kalbos klaidų sąrašą kaip represyvią priemonę, neleidžiančią kalbai vystytis gyvai – ironiška, jo paties straipsnis primena tokį klaidų sąrašą: „Trečia, turime itin atsargiai žvelgti į bandymus herojizuoti… Ketvirta, neturime bijoti istorijos ir literatūros persipynimo…“ Quite pathetic, is not it?

 

* * *

O kalbant apie priešų paieškas, progresyviajai stovyklai reikėtų atsigręžti į save arba bent jau į veidrodį – šiandien screenshotų nekelsiu, bet ne kartą esu rašiusi, kokius laiškus gaunu, kokių komentarų sulaukiu už tai, kad a) neprašydama LMT grašio nuvažiavau ir atlikau tyrimą Solovkuose, b) už tai, kad mano tekstas pasirodė „Sage“ politikos mokslų enciklopedijoje, c) už tai, kad laimėjau keletą tarptautinių prjektų, d) už tai, kad su nuliniu finansavimu iš LT parašiau 10 ISI, ir e) už tai, žinoma, kad lankiausi tam tikrų asmenų butuose. Tolerantiškieji, bl**.

 

* * *

P.S. Dar pamiršau – last but not least – permanentinis harassinimas ir sąmokslo teorijos iš progresyviosios stovyklos pusės apie mano „galias, kurių aš neturiu teisės neigti“, todėl nuolat kažkam kažką privalau, tik man niekada niekas nieko neprivalo.

 

* * *

Dėl to paskutinio (lankymosi tam tikruose butuose), draugai inteligentai, aš jums noriu pasakyt: jeigu jums nepatinka butai, kuriuose aš „lankausi“, tai kitąkart, kai tamsų šaltą lietingą vakarą atsisakysit pavežti mane iki Santariškių ir išmesit literaliai iš mašinos, nurodykit adresus ir pasakykit, kur man eiti, nes kaip dainavo Cojus, „ja neznaju kak mne byti’“.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

s.m.       2019-03-3 22:59

“lietuvis”, kuris būklei, padėčiai apibūdinti naudoja rusicizmą “stovis” (kultūrinio karo stovis…) iškart išsiduoda bent jau apie savo kilmę minimum, o gal ir apie tai, kad prie ruso tėtės aukšto partkominio bološeviko būta… Tfu.

viskas paprasčiau       2019-03-3 21:02

Visokie grybėnai tiesiog ėsti nori. Tai ir turi pasirodyti svarbiais.

Autorei       2019-03-3 19:08

Nevertejo tiek daug rasyti. Jis to tikrai nenusipelno

Kadaise toks Evaldas Jansonas        2019-03-3 18:13

ŠMC patiesė polieetileno ir ant jo padarė vidurių meną. Po to dar kurį laiką panašus menas vis riaugėjo, sysiojo, ir kakojo. Jis vadinosi postmodernus. Tuo metu ir Ivaškevičius išanalizavo pagrindinę temą apie kakus. Paburbėjo žmonės ir pamiršo. Ir progresyvusis menas, regis, jau kadais nusigalavo. Niekam pasaulyje jis nebeįdomus. O pas mus? Antrą kartą tą patį vargšišką meną išleido ir dar nac. premiją išmušė - tolerancija blogai, progresoriams nėra su kuo kariauti. Apgailėtini šūdinų pinigų išmušinėtojai, nesuvokia, kad kakų menas suvis praeity. Tokia tad “progresija”

Chingishan       2019-03-3 15:31

Progresyvios jėgos turėtų būti bent jau kabutėse- ir tos jėgos ne progresyvios o degradacinės ar regresyvios kaip minimum. Tai kodėl žaidžiama tokiais skambiais žodžiais? visiems gi patinka būti progresyviais- tik kad tai kas tuo vadinama- tuo nėra.
Pvz pederastija ir jos rėmimas tai progresas- ar paskutinė degradacijos stadija?

kilmė       2019-03-3 11:07

“lojalumas” nuo žodžio “loja”

Ką šitas       2019-03-3 9:58

internacis dezistas gali pademonstruoti, apart lojalumo Blogio imperijai ir jos sąjungininkėms pagal BKodeksą ta jo dalimi, kur kalbama apie bendrininkavimą nusikaltime ir nusikaltimo slėpimą - karo priežasčių įslaptinimą, apskritai apie istorijos nuo runkelių užrakinimą, kad šiems Tiesa nebūtų prieinama.

koks dar žodynas?       2019-03-3 8:09

Koks dar žodynas Gritėnui,15min ar Delfiui?Jie vis dar *kerta,smogia,taško*,o atsakomybę,kaip kokį lagaminą,NEŠA.Dėl to ir kariauja su visais,kas kitokios nuomonės ar apie grėsmes valstybei,ar grėsmes kultūrai.


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Ramūnas Aušrotas. Atsitiktinumas? Abejoju

Audrius Bačiulis. Pamenat, kaip kaltinot ministrą Verygą dėl pirkimų?

Liudvikas Jakimavičius. „Reikia lietuviams išmokti mąstyti švediškai“

Tomas Baranauskas. Ar Tapinas padarys skandalą ant visos Lietuvos?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.